Oled ή κάτι άλλο;

Rebelyell

New member
12 February 2021
5
Καλησπέρα σε όλους;. Ενδιαφέρομαι για την αγορά νέας τηλεόρασης έως 55 ιντσών (απόσταση 2 μέτρων από τον καναπέ). Να πάω σε μια oled όπως η LG BX ή να προτιμήσω κάποια φθηνότερη led; Φοβάμαι το burn in οπότε αν πάρω και επέκταση εγγύησης ξεφεύγει η τιμή. Επίσης φοβάμαι ότι η σύζυγος θα την έχει συνέχεια ανοιχτή! Γωνίες θέασης δεν με ενδιαφέρουν, θα βλέπουμε ευθεία. Χρήση κυρίως Ote TV, λίγες ταινίες και λίγο Xbox. Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED ή κάτι άλλο;

Εφόσον η τηλεόραση παραμένει πολλές ώρες σε λειτουργία, δε θα πραγματοποιούνται (τακτικά) τα compensation cycles -για αποφυγή burn in- παρά μόνο όταν μπεi σε stand by. Οπότε, ακόμα και με ποικίλη χρήση και θέαση υλικού χωρίς στατικές εικόνες, δεν αποκλείεται να προκύψει πρόβλημα. Πάντως, η 55" LG BX είναι διαθέσιμη έναντι περίπου 1000 ευρώ, ενώ κάποια καταστήματα, κατά καιρούς, προσφέρουν δωρεάν πενταετή εγγύηση.
 

Rebelyell

New member
12 February 2021
5
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν υποθέσουμε ότι μένει ανοιχτή μόνο 6-7 ώρες τη μέρα, αξίζει η BX; Αν όχι, η καλύτερη led για αυτή τη χρήση ποια νομίζετε ότι είναι;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED ή κάτι άλλο;

Στις LG OLED, κάθε τέσσερις ώρες συνολικής λειτουργίας, εκτελείται ένα compensation cycle, το οποίο γίνεται σε stand by για περίπου δέκα λεπτά.

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED

Έως 1000 ευρώ, δε θα βρεις εικόνα εφάμιλλη με την BX. Ίσως μπορείς να βολευτείς και με μια φθηνότερη LCD.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: OLED ή κάτι άλλο;

Για LCD τηλεοράσεις, με VA panels και 100 Hz ρυθμό ανανέωσης: Samsung Q70T και Sony XH90xx. Κάτω από 700 ευρώ για την πρώτη και έως 800 ευρώ για τη δεύτερη είναι κατάλληλες τιμές για τα χαρακτηριστικά τους, μετά από έναν σχεδόν χρόνο στην αγορά. Μπορείς να δεις και φθηνότερες, με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

wave1975

AVClub Enthusiast
27 January 2011
883
Δ. Μακεδονία
Νομίζω ότι με τις υπάρχουσες τιμές σε συνδυασμό με τις έμμεσες εκπτώσεις που ρίχνουν την τιμή σημαντικά κάτω από το 1Κ, η επιλογή BX είναι μονόδρομος. ΔΕΝ θα άλλαζα βέβαια, σε καμία περίπτωση την τεχνολογία oled με ΚΑΜΙΑ LCD
Το έχω ξαναγράψει και μπορεί και να κουράζω αλλά ΔΕΝ υπάρχουν διλήμματα... Για εμένα..
 

Rebelyell

New member
12 February 2021
5
Απάντηση: Re: Oled ή κάτι άλλο;

Νομίζω ότι με τις υπάρχουσες τιμές σε συνδυασμό με τις έμμεσες εκπτώσεις που ρίχνουν την τιμή σημαντικά κάτω από το 1Κ, η επιλογή BX είναι μονόδρομος. ΔΕΝ θα άλλαζα βέβαια, σε καμία περίπτωση την τεχνολογία oled με ΚΑΜΙΑ LCD
Το έχω ξαναγράψει και μπορεί και να κουράζω αλλά ΔΕΝ υπάρχουν διλήμματα... Για εμένα..

Από άποψη εικόνας έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν είναι 8-9 ώρες ανοιχτή θα επιτείνει το άγχος μου! Για τις Nanocell της LG τι γνώμη έχετε;
 

chriskourou

Senior Member
24 December 2009
381
Re: Απάντηση: Re: Oled ή κάτι άλλο;

Από άποψη εικόνας έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν είναι 8-9 ώρες ανοιχτή θα επιτείνει το άγχος μου! Για τις Nanocell της LG τι γνώμη έχετε;

8-9 ώρες συνεχόμενα;
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,111
Re: Απάντηση: Re: Oled ή κάτι άλλο;

Οι nanocell έχουν Ips panel, με καλύτερες γωνίες θέασης που όπως είπες δεν σε νοιάζουν, αλλά κατώτερη αντίθεση.Μονο σε περιπτώσεις μεγάλου σαλονιού με πολύ απλωμένες τις θέσεις θεασης αξίζει τον κόπο.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Οι 2 προηγούμενες oled που ειχα, παιζανε πολλες ωρες την ημέρα και βγαλανε burin in.

Μετα απο 2 3 χρόνια, και η νεα oled που εχω τωρα, 65bx, θα δουμε πως θα παει...κανεις δε ξέρει σιγουρα.

Το ρισκάρεις , κι εγω μαζι....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,590
Και τι έγινε δλδ να βγάλει και λίγο burn in, πάλι (απείρως) καλύτερη ποιότητα εικόνας θα έχει από μια led.

Αντί να σκεφτόμαστε το burn in, ας απολαμβάνουμε απλά την καλύτερη εικόνα.

Τηλεόραση είναι, δεν θα την παντρευτούμε (ειδικά σε τέτοιο μπατζετ).

Δώσε 1 2 απλές οδηγίες στην σύζυγο και enjoy.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Πολύ σωστά τα λέει ο spcav. Οι OLED από πέρυσι έχουν γίνει mainstream και ένας από τους λόγους εκτός από την κορυφαία εικόνα και τις μειωμένες τιμές τους, είναι και η αυξημένη αντοχή τους σε σχέση με τα παλιότερα μοντέλα.
 
22 June 2006
34,774
NEO HRAKLEIO
Το θεμα με το burn in ειναι οτι αν το παρεις χαμπάρι, μετα το ματι σου πάει συνεχως εκεί.

Εγω τις εδωσα γιατι δεν μπορούσα πια να το ανεχτώ .

Καπως ετσι ηταν και με τους dlp προβολεις ...απαξ και ειδα το rainbow μετα δε μπορουσα πια να το ανεχτω.


Οσον αφορα τις γυναίκες...δεν δεχονται οδηγιες!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,590
Το θεμα με το burn in ειναι οτι αν το παρεις χαμπάρι, μετα το ματι σου πάει συνεχως εκεί.

Εγω τις εδωσα γιατι δεν μπορούσα πια να το ανεχτώ .

Καπως ετσι ηταν και με τους dlp προβολεις ...απαξ και ειδα το rainbow μετα δε μπορουσα πια να το ανεχτω.


Οσον αφορα τις γυναίκες...δεν δεχονται οδηγιες!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Ε, αυτό που λέω είναι να προσπερνάμε τα ψυχαναγκαστικά και απλά να απολαμβάνουμε.

Εξάλλου κι εσυ, παρά το οποιο burn in, πάλι oled πήρες (και καλά έκανες).

Το rainbow είναι άλλη φάση, δεν είναι θέμα επιλογής το να σε ενοχλεί ή όχι.

ΥΓ Για τις γυναίκες, εξαρτάται το μοντέλο 😋