Νέα τηλεόραση στο σαλόνι.

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Ήρθε η ώρα για αγορά τηλεόρασης στο σαλόνι.
Μιας κ που η υπάρχουσα 55JU7000 έμεινε χωρίς πάνελ (το έσπασε ο μικρός) κοιτάω για καινούρια και μεγαλύτερη.
Λοιπόν... απόσταση θέασης 2.5m .
Χρήση otetv(Μπάλα/NBA)/Netflix/ταινίες επί τω πλείστον Blu-ray άνω των 30-40gb όσο μπορώ.
Προφανώς κ θα παίξουν ελεύθερα κανάλια κ παιδικά αρκετά.
Τώρα λόγω καραντίνας η τηλεόραση είναι ανοιχτή αρκετές ώρες.
Μεταξύ Samsung (θα θελα να πάω σε άλλη εταιρεία)/ Sony & LG τι προτείνετε?
65" ελάχιστη κ δεν θα ήθελα να ξεφύγω άνω των 1000-1200 με απαλλαγή ΦΠΑ όμως. Έχω την δυνατότητα να την αγοράσω χωρίς ΦΠΑ.
Είμαι μπερδεμένος με hdmi 2.1/burn in/ όχι media player (γίνεται να μην έχει πλέον μια καινούρια τηλεόραση ) κ θέλω να δω τι αξίζει να αγοράσω βάσει της χρήσεως.
Gaming για την ώρα δεν υπάρχει στον ορίζοντα.
Αναμένω προτάσεις γιατί έβαλα μια 37αρα μέχρι να δω τι θα κάνω κ δεν μπορώ ούτε να την βλέπω...:furious3:
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Αφού δεν θες να πάρεις Samsung, δεν θες να ξεπεράσεις τα 1200 ( 65αρα που έιναι ένα σχετικά καλό μέγεθος για την απόσταση που κάθεσαι δεν παίζει σε OLED μιας και έχουν 2000+ ), η καλύτερη για να μην πω μόνη λύση σου είναι η Sony KD-XH9096 ( που ξεφεύγει κατά 40 τα 1200 του ορίου σου ). Εναλλακτικά πας στην KD-XH8196 που έχει λίγο υποδεέστερη εικόνα, αλλά κοστίζει 949 .

LG σε αυτά τα λεφτά είναι IPS panel που είναι σκουπίδια για οτιδήποτε πέραν από θέαση μέρα / με φως σε αρκετά φωτεινό δωμάτιο.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Η CX6 στις 55 μου βγαίνει 1025 δεδομένου ότι θα απαλλαγώ του ΦΠΑ.
Samsung δεν είναι ότι σώνει και καλά να μην πάρω . Αν υπάρχει κάτι αξιόλογο δεν θα πω όχι απλά.το λέω για την αλλαγή.
Ποια τα μειονεκτήματα της CX6 κ της XH9096?
Η 65αρα CX6 μου βγαίνει γύρω στα 1460 αλλά δεν ξέρω αν θα πρεπει να κρατήσω τις ιντσες κ την τιμή που θέλω η να ρίξω ιντσες για κάτι καλύτερο.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Για αυτή την απόσταση δεν θα πήγαινα σε 55".
Είναι λίγες.
Και αν δείς μεγαλύτερη μετά θα είσαι όλο με το μικρόβιο του να πουλήσεις την 55αρα για να πάρεις 65αρα... που και αυτή στην πράξη για 2.5μ λίγη είναι δυστυχώς (εγω βλέπω στις 110" στα 3μ και με έπαιρνε και για περισσότερες ίντσες).

Η OLED έχει γενικά καλύτερη εικόνα σε σκοτεινό ή εντελώς σκοτεινό δωμάτιο, αλλά θέλει λίγο προσοχή στην χρήση για να μην τύχει καμμία στραβή με burn in.
Η Sony (VA panel) έχει λίγο πιο υψηλή φωτεινότητα στο HDR, αλλά έχει πιο "γκριζαρισμένο" μαύρο, χαμηλότερο contrast, γενικά υποδεέστερη εικόνα από την OLED, αλλά δεν έχει κανένα ρίσκο burn in.

Για ταινίες στο σκοτάδι ή αρκετά σκοτεινά η OLED είναι σαφώς καλύτερη επιλογή αλλά θες και ίντσες...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Οι OLED είναι πολύ πιο λεπτές από τις LCD, με ό,τι αυτό συνεπάγεται... Επίσης, οι Sony XH8xxx έχουν IPS panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Για αυτή την απόσταση δεν θα πήγαινα σε 55".
Είναι λίγες.
Και αν δείς μεγαλύτερη μετά θα είσαι όλο με το μικρόβιο του να πουλήσεις την 55αρα για να πάρεις 65αρα... που και αυτή στην πράξη για 2.5μ λίγη είναι δυστυχώς (εγω βλέπω στις 110" στα 3μ και με έπαιρνε και για περισσότερες ίντσες).

Η OLED έχει γενικά καλύτερη εικόνα σε σκοτεινό ή εντελώς σκοτεινό δωμάτιο, αλλά θέλει λίγο προσοχή στην χρήση για να μην τύχει καμμία στραβή με burn in.
Η Sony (VA panel) έχει λίγο πιο υψηλή φωτεινότητα στο HDR, αλλά έχει πιο "γκριζαρισμένο" μαύρο, χαμηλότερο contrast, γενικά υποδεέστερη εικόνα από την OLED, αλλά δεν έχει κανένα ρίσκο burn in.

Για ταινίες στο σκοτάδι ή αρκετά σκοτεινά η OLED είναι σαφώς καλύτερη επιλογή αλλά θες και ίντσες...

Λιγο οτι θα παιζει αρκετα λογω κ των παιδιων,λιγο κ ο φοβος του burn in (που δεν ξερω αν θα συμβει), λιγο κ που θελω 65αρα με βλεπω σε Sony η Samsumg.
Αληθεια η Q80T τι λεει? Με βαση το RTINGS την δινει ως best led tv με οτι συνεπαγεται. Κ 65αρα κ προσιτη τιμη.

Οι OLED είναι πολύ πιο λεπτές από τις LCD, με ό,τι αυτό συνεπάγεται... Επίσης, οι Sony XH8xxx έχουν IPS panels και 50 Hz ρυθμό ανανέωσης.

Τι εννοεις με το παχος? Να σπασει πιο ευκολα η κατι αλλο?
ΓΙα Sony μιλουσα για XH9096 ή 9505.

Πρεπει να αποφασισω αμεσα γιατι δεν παλευεται με την 37αρα που μπηκε τωρα απανω...δεν εχω ορεξη οτε να δω τηλεοραση κ ερχονται αγωνες Τσου Λου. :flipout:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Προφανώς, μια OLED κάμπτεται εύκολα και ενδέχεται να προκληθεί πρόβλημα στο panel της, με... απευθείας ρίψη κάποιου αντικειμένου. Οπότε, αν δεν επιθυμείς να δώσεις περισσότερα χρήματα, για μια σχετική εγγύηση που να καλύπτει φθορές, ίσως μια LCD θα είναι καλύτερη επιλογή, για τη δική σου περίπτωση. Εφόσον δεν ασχολείσαι με gaming, είσαι καλυμμένος με HDMI 2.0 θύρες, συνεπώς δεν είναι σημαντικό κριτήριο αγοράς. Για τις Sony, η XH9505 είναι συνολικά καλύτερη τηλεόραση από την XH90xx, με χαμηλότερη αντίθεση, παρ' όλα αυτά. Η Samsung Q80T είναι πιο κοντά στη δεύτερη.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Προφανώς, μια OLED κάμπτεται εύκολα και ενδέχεται να προκληθεί πρόβλημα στο panel της, με... απευθείας ρίψη κάποιου αντικειμένου. Οπότε, αν δεν επιθυμείς να δώσεις περισσότερα χρήματα, για μια σχετική εγγύηση που να καλύπτει φθορές, ίσως μια LCD θα είναι καλύτερη επιλογή, για τη δική σου περίπτωση. Εφόσον δεν ασχολείσαι με gaming, είσαι καλυμμένος με HDMI 2.0 θύρες, συνεπώς δεν είναι σημαντικό κριτήριο αγοράς. Για τις Sony, η XH9505 είναι συνολικά καλύτερη τηλεόραση από την XH90xx, με χαμηλότερη αντίθεση, παρ' όλα αυτά. Η Samsung Q80T είναι πιο κοντά στη δεύτερη.

Ειναι κ οι απευθειας βολες στο μενου δυστυχως...
Οποτε το 2.1 ειναι ξεκαθαρα για gaming συν ολα τα καινορια χαρακτηριστικα.
Η Q80T ειναι κοντα στη δευτερη εννοωντας XH90xx? Δηλαδη η XH9505 την θεωρεις καλυτερη απο την Q80T?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Θεωρώ ότι η XH9505 είναι η καλύτερη 4K LCD για το 2020. Από την άλλη, αν η θέαση θα γίνεται σε περιορισμένες γωνίες θέασης, η X9096/XH9077 και η Q80T (η ευρωπαϊκή είναι διαφορετική από την αμερικάνικη, με το σχετικό layer για τις γωνίες θέασης) έχουν πιο υψηλή αντίθεση, οπότε ίσως να είναι προτιμότερες. Τέλος, το Android TV προσφέρει περισσότερες δυνατότητες σε σύγκριση με τα υπόλοιπα λειτουργικά, αν και είναι λιγότερο φιλικό προς τους χρήστες και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε stand by λειτουργία.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Θεωρώ ότι η XH9505 είναι η καλύτερη 4K LCD για το 2020. Από την άλλη, αν η θέαση θα γίνεται σε περιορισμένες γωνίες θέασης, η X9096/XH9077 και η Q80T (η ευρωπαϊκή είναι διαφορετική από την αμερικάνικη, με το σχετικό layer για τις γωνίες θέασης) έχουν πιο υψηλή αντίθεση, οπότε ίσως να είναι προτιμότερες. Τέλος, το Android TV προσφέρει περισσότερες δυνατότητες σε σύγκριση με τα υπόλοιπα λειτουργικά, αν και είναι λιγότερο φιλικό προς τους χρήστες και έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε stand by λειτουργία.

Οχι η θεαση ειναι σε νορμαλ γωνια (οχι πανω απο 45 μοιρες κ συνηθως στην ευθεια).
Οποτε το VRR, HDMI 2.1 που ειναι υπερ της Q80T δεν μας πολυνοιαζει σωστα?
Βεβαια δεν εχει η Σαμμυ USB3.0, DTS, Dolby Vision αλλα εχει 4K στα 120hz ου δεν εχει η Sony.
Στο compare στο Rtings τις εχει πολυ κοντα κ τις 2 (Q80T vs X950H (Αυτο δεν ειναι το μοντελο αληθεια η κοιταω αλλο)).

Να υποθεσω πως κ οι 2 θεματα με media player δεν θα εχουν κ θα παιζουν ολα τα codec για ταινιες.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Οι 45 μοίρες είναι πολλές. Μπορείς να δεις και στην JU7000 ότι η εικόνα αλλοιώνεται σε μικρότερες γωνίες. Αν δε θέλεις εξωτερικό media player, στο Android TV βρίσκεις διάφορους που μπορείς να εγκαταστήσεις. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι πρόβλημα ο εσωτερικός player εφόσον μπορείς να αγοράσεις ένα TV box με περίπου 50 ευρώ. Η XH9505 είναι η αμερικανική X950H, ενώ η Q80T είναι διαφορετική σε Ευρώπη και Αμερική.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση στο σαλόνι

Μωρε εχω κ boxακι (Xiaomi mi box) απλα αναφερω τον player της tv για οταν παιζουμε ταινια απο τον σκληρο.
Για τα λοιπα features δεν αξιζει να δωσω σημασια λες?

H JU πλεον δεν δειχνει τιποτα. Σιγουρα η γωνια θεασης επηρεαζε ελαφρως την εικονα.
Οποτε μαλλον ειμαι αναμεσα σε sony & samsung.
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Sony KD XH9505 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απ οτι διαβαζω ικανοποιημενοι οι περισσοτεροι με την Sony(XH9505).
Να πω την αληθεια μου ειμαι μεταξυ της Sony κ της Q80T αλλα για καποιο λογο με τραβαει η Sony περισσοτερο.
Ελιωσα ολα τα reviews μπας κ αποφασισω.
Το gaming αυτη την στιγμη δεν με απασχολει (2 παιδια σπιτι δεν ειμαστε για κονσολες).
Αυτο που αναφερουν πολλοι με τις μαυρες μπαρες κ τους υποτιτλους ειναι ενοχλητικο κ συμβαινει σε ολους? Η μηπως ειναι τυχαιο?
 

gmirtzakis

AVClub Enthusiast
29 March 2007
1,022
Κομοτηνή
Re: Sony KD XH9505 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απ οτι διαβαζω ικανοποιημενοι οι περισσοτεροι με την Sony(XH9505).
Να πω την αληθεια μου ειμαι μεταξυ της Sony κ της Q80T αλλα για καποιο λογο με τραβαει η Sony περισσοτερο.
Ελιωσα ολα τα reviews μπας κ αποφασισω.
Το gaming αυτη την στιγμη δεν με απασχολει (2 παιδια σπιτι δεν ειμαστε για κονσολες).
Αυτο που αναφερουν πολλοι με τις μαυρες μπαρες κ τους υποτιτλους ειναι ενοχλητικο κ συμβαινει σε ολους? Η μηπως ειναι τυχαιο?
Είναι υπερβολικά συζητημένο το θέμα. Ειλικρινά με απασχολούσε πάρα πολύ πριν την αγοράσω και τις πρώτες ημέρες έκανα αγώνα να δω το πρόβλημα για να το επιβεβαιώσω. Ναι υπάρχει ελάχιστο και μάλλον θα το αντιληφθείς ίσως σε pause. Δυόμιση μήνες μετά την αγορά, ούτε που πάει το μάτι...
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Re: Sony KD XH9505 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Είναι υπερβολικά συζητημένο το θέμα. Ειλικρινά με απασχολούσε πάρα πολύ πριν την αγοράσω και τις πρώτες ημέρες έκανα αγώνα να δω το πρόβλημα για να το επιβεβαιώσω. Ναι υπάρχει ελάχιστο και μάλλον θα το αντιληφθείς ίσως σε pause. Δυόμιση μήνες μετά την αγορά, ούτε που πάει το μάτι...

Στο pause δεν μας ενδιαφερει... :laugh:
Επειδη κ οι 2 τηλεορασεις μου βγαινουν με 80ε διαφορα (φθηνοτερη η Q80T) εχω φαει απιστευτο κολλημα μεταξυ τους.
Αλλα επειδη δεν παιζω μαλλον θα παω για την Sony (65).
Τανιες, αθλητικα στα reviews λενε τα καλυτερα. Δεν θωρειται gaming tv οπως η Q80T οποτε...
 

lion009

Established Member
6 April 2012
158
Re: Sony KD XH9505 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όλα μια χαρά με την συγκεκριμένη τηλεόραση...μόνο το πρόβλημα με το φωτακι κάτω όταν χρησιμοποιεις το μικρόφωνο δεν έχουν φτιάξει....που μένει ανοιχτό κ σβήνει μόνο με την ρύθμιση στην ώρα
 

CHRISK6

New member
27 January 2012
54
Εγινε η παραγγελια. Αναμενω παραδοση προς παρασκευη κ επιστρεφω με feedback...Πρωτη φορα Sony μετα απο το 2002 (τοτε που ζυγιζε 50 κιλα το κουτι) η οποια εχει παει χωριο κ παιζει ακομα με ενα αποκωδικοποιητη.
Σας ευχαριστω για τα σχολια/βοηθεια.