Αγορά KEF LSX

arvitis

New member
13 December 2016
34
Καλησπέρα παιδιά,

Δεν βρήκα στο forum κάποιο σχετικό thread για τα παρπάνω, εκτός αν μου ξέφυγε κάτι.
Τα έχει ακουσει κανείς?
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Προφανέστατα θα έλεγα...απλά περίμενα ίσως κάποιο σχετικό σχόλιο ή ίσως εμπειρία άλλου που την έχει μοιραστεί με κάποιο μέλος του forum...Προφανώς και δεν υπάρχει μάλλον...:a0210:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Τα έχω ακούσει εγώ στο σπίτι που τα είχα πάρει για λίγο. Πολύ ωραία. Και αρκετό customisation από το app. Αλλά λίγο στριφνό σε ορισμένες περιπτώσεις και δεν είχε πολλά streaming services θυμάμαι. Από τότε βέβαια ίσως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.

Είναι πανέμορφα και παίζουν και ωραία τα άτιμα. Subάκι θα χρειαστείς αν παίζεις σε σαλόνι, ευτυχώς έχει ρυθμίσεις το app για να το κόψεις εκεί που θες το ηχείο. Δηλαδή έχει high pass το ηχείο να παίζει από 50 έως 120Hz και πάνω και low pass για την έξοδο του sub 40-250Hz.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
παιδια τα τσιμπησα τα ηχεια.είναι όντως πολύ ταλαντούχα και πανέμορφα.
FIY να ξέρετε όλοι όμως ότι τα app της KEF είναι άχρηστα. έβαλα roon και σώθηκα..τι εργαλείο είναι αυτό..
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Με γεια σου και να τα χαρείς όσο περισσότερο γίνεται
Βάλε καμια φωτογραφία να τα χαρούμε και εμείς
Σε τι χρώμα τα πήρες?
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Ευχαριστώ παιδιά, να στε καλά.

Περιμένω και τις βάσεις οι οποίες δεν ήταν άμεσα διαθέσιμες οπότε και θα ανεβάσω σωστές φωτό.
Αρχικά ειναι πανέμορφα (πήρα τα μαύρα). Μια σταλιά πράγμα αλλά super ποιότητα κατασκευής.
Τα χω στο στρωσιμο, Tidal όλη μέρα σαξόφωνα και κοντραμπασα στο 35-40% της έντασης.
Από ήχο δε λέω κάτι ακόμα γιατί δεν έχω το στήσιμο που θέλω, είνναι πολύ κοντά μεταξύ τους πάνω σε 2 βιβλία μέχρι να έρθουν οι βάσεις.
ακόμα και έτσι όμως, όντως έχουν super soundstage και γρήγορο μπάσο με βάση τις δικές μου εμπειρίες μέχρι τώρα.
Βασικά γεμίζουν το χώρο και κάνουν αυτό που υπόσχονται, δηλαδή πολύ καλός ήχος και έυκολη τοποθέτηση.
Για μας που μετακομίζουμε συνεχώς δεν υπήρχε άλλη λύση πέρα από 2 μικρά ενεργά, μέχρι να γυρίσουμε στα πάτρια που έχουμε το σύστημα.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Να πω εδώ ότι αν τα πάρει κάποιος να υπολογίζει και 100 ευρώ το χρόνο για Roon, αλλιώς θα τα πετάξει..
Το Kef stream είναι απαράδεκτο...τόσο που νόμιζα ότι έχουν θέμα τα ηχεία..δεν ήθελε να παίξει tidal με τίποτα.εν τω μεταξύ γι αυτό τα πήρα..
'οπως είπα παραπάνω η λύση είναι roon..
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Και τα μεγάλα, τα LS 50 WIRELESS, όσοι τα έχουν πάρει, με roon τα παίζουν ... κρίμα βεβαίως για την KEF αφού το προϊόν είναι καλό, να μην μπορεί 4 χρόνια τώρα να δώσει ένα app της προκοπής ... πόσο δύσκολο μπορεί να είναι ?
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Ναι είναι τραγικό, όπως και το ότι δεν υπάρχει ένα μόνο app για όλα τα ενεργά της KEF. Για όσους έχουν ούτως η άλλως αρχεία μουσικής τότε οκ.
Εγώ και άλλοι όμως που πληρώνουν tidal επιδή ακριβώς δεν έχουμε, είναι σαν να αγοράζουμε αμάξι με το τιμόνι extra.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
Παιδια καληπέρα και πάλι.

ερώτηση για τους ειδικούς...παρατηρώ ότι αν και έχει πολύ καλή ποιότητα το streaming από Tidal, δεν εισπράτεις τον ίδιο "όγκο" αν το εκφράζω σωστά με το ίδιο κομμάτι σε lossless μορφή από local library. Αρχικά το είχα παρατηρήσει στ rha t20 που χρησιμοποιώ καθημερινά σε συνδυασμό με cyrus soundkey, αλλά τώρα στα kef το ακούω ξεκάθαρα.Ιδέα μου είναι?ίσως κάποιο μέλος με σοβαρό σύστημα/dac να έχει παρατηρησει το ίδιο.αν υπάρχει αντίστοιχο thread,δεν έψαξα, συγνώμη. Υ.Γ και τα kef και το soundkey πάιζουν max 24-bit/96kHz ανάλυση.
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
ναι ακριβως.για παράδειγμα αυτό το κομμάτι :
IqQXTvZ.png

το ξέρω καλά.Έχει δυναμική με πολλά όργανα κτλ. το έχω ακούσει στα Martin Logan του πατέρα μου, σε monitor audio Gold που έχουμε τώρα και το ακούω συχνά στα ακουστικά, οπότε έχω άποψη.
'οπως και αυτό:
eKYLDCH.png
 

arvitis

New member
13 December 2016
34
θα αγοράσω κάποια album από hd tracks για τα οποία έχω τα αντίστοιχα cd να το ξαναδώ.Τελικά το roon μπορεί να χρειαστεί περισσότερο από ότι νόμιζα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Κατ' αρχήν μιλάμε για την ίδια ακριβώς ηχογράφηση;

Ένα ηχογραφημένο κομμάτι μπορεί να κυλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις που αν και είναι φαινομενικά ίδιες, διαφέρουν στο mastering, από όπου έχει προέλθει.
Αυτή είναι η έννοια του "ακριβώς".
Η διαπίστωση πάντως δεν είναι εύκολη.