Έχω τα 650, ψάχνω ακόμη ένα, διαφορετικό.

jojomos

New member
1 October 2020
29
Καλησπέρα.
Το stack της ifi (zen dac, zen can), όπως και ο εξαιρετικός jds atom, οδηγούν τα senn 650 μου τα οποία απολαμβάνω κάθε μέρα όλο και περισσότερο. Ταυτόχρονα όταν τα βαριέμαι έχω και τα akg k371 γι αλλαγή, με τον ευχάριστο, στα πρότυπα της harman ήχο τους, που είναι φανταστικά για τα γούστα μου και τα καλύτερα κλειστά στη φθηνή κατηγορία που έχω τσεκάρει προσωπικά.
Ωστόσο, έφτασε η ώρα να προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι στη λίστα μου. Με τα 300 ευρώ που ορίζω ως ταβάνι μάλλον δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι που να θεωρείται αναβάθμιση απ τα 650, κι επειδή δεν σκοπεύω να πουλήσω τα τελευταία, ψάχνω ένα ακουστικό με διαφορετικά χαρακτηριστικά, ίσως μ εκείνα τα χαρακτηριστικά που λείπουν απ το 650 και θα μπορούσαν να το συμπληρώνουν και να μου δίνουν μια λίγο διαφορετική εμπειρία.
Ποιό συγκεκριμένα, και με σημείο αναφοράς το sennheiser, το καινούργιο μου ζευγάρι θα μου άρεσε να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:-
-ανοιχτού, ημιανοιχτού τύπου: Όσο κι αν ευχαριστιέμαι τα k371, θεωρώ οτι ο ήχος τον open-semiopen μου μοιάζει ποιό φυσικός, οπότε και καταλήγω να χρησιμοποιώ τ ανοιχτού τύπου σχεδόν για το 90 % των ακροάσεων, οπότε και χρησιμοποιώ το 650 ως σημειο αναφοράς.
Ανάλυση, διαχωρισμό οργάνων , ίσως λίγο ποιό τσιμπημένα πρίμα απο εκείνα του 650 που είναι κοντρολαρισμένα.
-Μεγαλύτερο soundstage: Τα sennheiser δεν τα πάνε κι εξαιρετικά σ αυτό το κομμάτι.
-Καλύτερο χαμηλό. Εδώ τα sennheiser στ αυτιά μου είναι σχεδόν τέλεια, ωστόσο ίσως να ήθελα κάτι ακόμη μ ελαφρώς τσιμπημένο το χαμηλό, συγκριτικά πάντα.


Τα παραπάνω χαρακτηριστικά θα μπορούσαν να με οδηγήσουν σε v shaped επιλογές, τις οποίες θα μπορούσα να συμπεριλάβω, αν δεν χάνονται πολύ οι μεσαίες.
Κοιτάω τα sennheiser 560s, τα akg k712 pro και τα dt880. Δεν έχω ακούσει ούτε ένα απ τα παραπάνω, έχω ακούσει τα 990 που μου παρα τσίριζαν τα πρίμα τους. Αν έχετε ακούσει κάποιο απ τα παραπάνω κι έχετε και την εικόνα των κλασικών πλέον senn 650 θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας κι οι προτάσεις σας.
Συμπερασματικά: Έχετε τα 650 και θέλετε άλλο ένα, με διαφορετικό χαρακτήρα, ποιό θα επιλέγατε;
Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ.: Προτείνετε άφοβα, μιας και θα προσπαθήσω να τα επιστρέψω, αν πάρω κάτι που δε μου αρέσει, ή στη χειρότερη να πουλήσω, οπότε χαμένος θα βγω τόσο λίγο, που η διαδικασία της αναζήτησης θ αξίζει τον κόπο και το κόστος.ε
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Για τα Audeze LCD-1 θα συμφωνήσω. Αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το όριο των 300 ευρώ που βάζει ο ενδιαφερόμενος.

Τα AKG K712 έχουν εκείνη την προβολή της μεσαίας περιοχής, σήμα κατατεθέν της AKG. Φέρνει τα όργανα και τις φωνές πιο μπροστά, δίνει μία πιο ζωντανή αίσθηση. Και παρέχουν μία ευρεία στερεοφωνική εικόνα. Με κάποιες ηχογραφήσεις ή με κάποια είδη μουσικής θα ταιριάξουν περισσότερο (όχι με όλα) και θα δώσουν εκείνο το διαφορετικό που αναζητάει σε σχέση με τα HD-650.

Περιορίζομαι σε όσα έχω προσωπική εμπειρία.

Υ.Γ. Η προβολή της μεσαίας περιοχής είναι μία άξια λόγου διαφορά. Δυσκολευόμαστε πλέον να βρούμε ακουστικά που να μην έχουν V shape απόκριση και χαρακτήρα.
Ή αυτήν την τρύπα στη μεσαία περιοχή, μεταξύ 2-5 KHz, που τόσο συνηθίζεται!
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: Έχω τα 650, ψάχνω ακόμη ένα, διαφορετικό.

Καλησπέρα , αυτό που ψάχνεις ίσως το βρεις σε

Sennheiser HD560S
HiFiMan Sundara , HE400i 2020
Audeze LCD1
AKG 712 ή Drop 7xx


καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ.
Τα Audeze LCD κάποια στιγμή θα πέσουν στα χέρια μου, όταν θα μπορώ να φτάσω εκεί οικονομικά, μέχρι τότε:
Τα hifiman sandara τ αποκλείω λόγω τιμής, όπως και τα he 400 i 2020 τα οποία είναι στο budget μου, αλλα δεν τα βρίσκω κάπου στην Ευρώπη, αν τα έχει πάρει κάπου το μάτι σου διαθέσιμα ευχαρίστως να μπούνε στη λίστα.
Απ τα 2 εύκολα διαθέσιμα και φθηνά σχετικά, senn 560s και akg k712 pro, ποιό είναι κατα τη γνώμη σου καλύτερο σε θέμα, ανάλυσης, σωστού χαμηλού, μεγάλου soundstage, άνεσης;
Ποιό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "περισσότερο διαφορετικό", απ το 650;
Χίλια ευχαριστώ.
 

jojomos

New member
1 October 2020
29
Απάντηση: Re: Έχω τα 650, ψάχνω ακόμη ένα, διαφορετικό.

Για τα Audeze LCD-1 θα συμφωνήσω. Αλλά ξεφεύγουν αρκετά από το όριο των 300 ευρώ που βάζει ο ενδιαφερόμενος.

Τα AKG K712 έχουν εκείνη την προβολή της μεσαίας περιοχής, σήμα κατατεθέν της AKG. Φέρνει τα όργανα και τις φωνές πιο μπροστά, δίνει μία πιο ζωντανή αίσθηση. Και παρέχουν μία ευρεία στερεοφωνική εικόνα. Με κάποιες ηχογραφήσεις ή με κάποια είδη μουσικής θα ταιριάξουν περισσότερο (όχι με όλα) και θα δώσουν εκείνο το διαφορετικό που αναζητάει σε σχέση με τα HD-650.

Περιορίζομαι σε όσα έχω προσωπική εμπειρία.

Υ.Γ. Η προβολή της μεσαίας περιοχής είναι μία άξια λόγου διαφορά. Δυσκολευόμαστε πλέον να βρούμε ακουστικά που να μην έχουν V shape απόκριση και χαρακτήρα.
Ή αυτήν την τρύπα στη μεσαία περιοχή, μεταξύ 2-5 KHz, που τόσο συνηθίζεται!


Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Διαβάζω αρνητικά για το κομμάτι της άνεσης, να δώσω σημασία ή συνηθίζονται;
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος αυτή η καλοδεχούμενη φυσικά, έμφαση στις μεσαίες είναι απ τα πλέον γνωστά χαρακτηριστικά των hd 650 νομίζω, όπως και των k712 που εξετάζουμε. Μήπως αυτό το γεγονός κάνει τ ακουστικά, πέρα απ τη διαφοροποίηση στο κομμάτι του soundstage κλπ κλπ, αρκετά παρόμοια στο ηχιτικό αποτέλεσμα. Θέλω να πω, υπάρχει ξεκάθαρος, διαφορετικός χαρακτήρας στ ακουστικά της akg σε σχέση με τα θρυλικά 650; Κι αναφέρομαι σε διαφοροποίηση, όχι σε ανωτερότητα, δεν ψάχνω καλύτερο, αλλα με λίγο διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Χίλια ευχαριστώ, μπαίνουν ψηλά στη λίστα μου.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
καλησπέρα κι ευχαριστώ πολύ.
Τα Audeze LCD κάποια στιγμή θα πέσουν στα χέρια μου, όταν θα μπορώ να φτάσω εκεί οικονομικά, μέχρι τότε:
Τα hifiman sandara τ αποκλείω λόγω τιμής, όπως και τα he 400 i 2020 τα οποία είναι στο budget μου, αλλα δεν τα βρίσκω κάπου στην Ευρώπη, αν τα έχει πάρει κάπου το μάτι σου διαθέσιμα ευχαρίστως να μπούνε στη λίστα.
Απ τα 2 εύκολα διαθέσιμα και φθηνά σχετικά, senn 560s και akg k712 pro, ποιό είναι κατα τη γνώμη σου καλύτερο σε θέμα, ανάλυσης, σωστού χαμηλού, μεγάλου soundstage, άνεσης;
Ποιό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "περισσότερο διαφορετικό", απ το 650;
Χίλια ευχαριστώ.

Τα Hifiman τα φέρνει ο αντιπρόσωπος Chameleon Audio.

Το 560 τονικά είναι σαν το 650 με λίγο περισσότερο χαμηλό , λίγο πιο τσιμπημένο ψηλό και επιπλέον καθαρότητα με μεγαλύτερη σκηνή.
Ακούγεται πιο λεπτό ήχο.

Το AKG έχει πιο συγκρατημένη μεσαία περιοχή και μεγαλύτερη σκηνή συν περισσότερο τσίμπημα ψηλά.