Dali spektor 2 vs Klipsch r51m

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
καλησπερα ,
εχω εναν denon 1600 και η μπροστινη μου τριαδα αποτελειται απο ενα dali concept center και δυο klipsch r51m.
Θελω να ταιριαξω τη μπροστινη τριαδα και θαθελα να ρωτησω τα εξης.
- να παρω 2 dali spektor 2 και να τα ταιριαξω με το dali concept center και να κανω τα klipsch rear surround´; αλλα δεν ξερω αν θα εχω χαμηλοτερες εντασεις και θα πρεπει να ανοιγω παραπανω τον ενισχυτη αφου τα dali 3εχουν μικροτερη ευαισθησια. ποιοτηκα ειναι καλυτερα τα spektor 2´;
- και το δευτερο που σκεφτομαι ειναι να πουλησω το dali concept center και να παρω το r52c.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
καλησπερα και απο εμενα αφου το κεντρικο που εχεις ειναι dali παιζεις με dali τα klipsch δεν θα κουμπωσουν με την καμια διοτι τα τουιτερ που εχουν ειναι κορνα που σημαινει οτι θα παιζουν πιο δυνατα και διαφορετικα απο τα υπολοιπα εαν ειχαν υφασματενιο τουιτερ δεν θα ειχες θεμα και ας ηταν διαφορετικης μαρκας αλλα κορνα,ribbon ακουγωνται τελειως διαφορετικα! οποτε πουλας τα klipsch και τα εχεις ολα dali η πουλας τα dali και τα παιρνεις ολα klipsch!! ωστοσο αφου τα ηχεια τα εχεις κανε μια δοκιμη για να καταλαβεις!!!:2thumb22sup:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,671
Αθήνα
Τα Klipsch έχουν πιο "πιασάρικο" ήχο, οπότε βάλτα εμπρός μαζί με ένα κεντρικό ομόσταυλο.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
επειδη η θεση ακροασης μου ειναι περιπου στα 4 μετρα.μηπως πρεπει να παρω βιβλοθηκης με 6αρι driver η τα 6αρια βοηθανε μονο στο μπασο και οχι και στην ενταση; εχω subwoofer 8'
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,671
Αθήνα
The bigger the better. Όλα βοηθάνε αλλά καλό είναι να υπάρχει μια ομοιογένεια. Μεγάλο ηχείο με μικρό sub ή πολύ μεγάλο sub με πολύ μικρό ηχείο δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Θα προτιμούσα να δεις μεγαλύτερο sub πάντως.


Η πρότασή μου σχετικά με το ποια θα μπουν εμπρός ή πίσω για να ξέρεις σε ποιο κεντρικό να πας, έχει να κάνει με το ότι θεωρώ ότι είναι καλύτερα να μπούν εκείνα με τον πιο πιασάρικο ήχο εμπρός, και εκείνα με τον ποιο "συγχωρετικό" ήχο πίσω. Τα οποία πίσω έχουν και την ιδιότητα σύμφωνα με τον κατασκευαστή να δημιουργούν ευρύ sweet spot. Έτσι μοιάζει πιο λογική επιλογή πίσω να μπουν τα Spektor καθώς θα καλύψουν το ευρύ πεδίο που χρειάζεται στα surround.

Από την άλλη βέβαια, τα Spektor έχουν στη γκάμα τους πολύ οικονομικό δαπέδου, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πιο ικανό για την απόσταση. Όμως σε αυτή την περίπτωση είναι επιβεβλημένη και η αγορά ενός μεγαλύτερου sub για να μπορέσει να ακολουθήσει.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
εχουν βγει τα klipsch r51m σε προσφορα οποτε θα παρω αλλο ενα ζευγαρι ιδια με τα μπροστινα για να βαλω και πισω , ετσι ωστε οταν ακουω μουσικη να βαζω τον denon σε multichanel mode για να γεμιζω το χωρο.και αργοτερα θα πααρω και ενα καλο sub και θα ψαχνω και για κανα μεταχειρησμενο κεντρικο klipsch.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
εχουν βγει τα klipsch r51m σε προσφορα οποτε θα παρω αλλο ενα ζευγαρι ιδια με τα μπροστινα για να βαλω και πισω , ετσι ωστε οταν ακουω μουσικη να βαζω τον denon σε multichanel mode για να γεμιζω το χωρο.και αργοτερα θα πααρω και ενα καλο sub και θα ψαχνω και για κανα μεταχειρησμενο κεντρικο klipsch.

το καλο ειναι οτι τα συγκεκριμενα εχουν υψηλη ευαισθησια κατι που θα σε βοηθησουν στην οδηγηση του ενισχυτη!!!! :2thumb22sup:
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
telika πηα αλλο ενα ζευγαρι klipsch r51m και αλλαξα τα roister τα χρεπια που ειχα πισω.
Αφου λοιπον ετρεξα to audyssey απτην αρχη , ο ηχος ποιτικα ανεβηκε 10 σκαλες. Δε ξερω για ποιο λογο αλλα ο ηχος ειναι καλυτερος τωρα και στα υπολοια ηχεια που ειχα. Υπαρχει περιπτωση το audyssey να κατεβαζε σε ποιτιτα τα υπολοιπα ηχεια μου ωστε να τα ματσαρει με τα ερειπια τα roister που ειχα;
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
άλλαξα και το κεντρικό για να έχω ίδια τη μπροστινή τριάδα. πήρα το klipsc r52c αντί του Dali concept center. είμαι απογοητευμένος εντελώς.ακουγετε πολύ πιο χαμηλά από το concept και δεν υπάρχει καθόλου μπάσο.το μετάνιωσα κ μάλιστα έχω σκεφτεί ότι αν γενικά είναι τέτοια η διαφορά των klipsch με τα Dali μήπως προσπαθήσω να τα αλλάξω όλα με dali
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,671
Αθήνα
Δες πόση διαφορά έχει κάνει στη στάθμη του κεντρικού η ισοστάθμιση και κάνε διόρθωση.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
δεν έχω αγοράσει την εφαρμογή της Denon . τα speaker level είναι σχεδόν ίδια με πριν.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
1level διαφορά έχει με τα fronts. ξαναέκανα ρυθμίση με το audysey αφού μου έβαλες την ιδέα και τελικά είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.δε ξέρω τι μπορεί να έφταιγε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,671
Αθήνα
Και λιγάκι να προσέξεις την κλίση του κεντρικού. Μπορεί (τι μπορεί δηλαδή, είναι σχεδόν βέβαιο) να υπάρχει διαφορά στη διασπορά του ήχου από το ένα κεντρικό στο άλλο. Απλά ιδέες σου δίνω. Επίσης είναι σύνηθες μια μικρή απόκλιση στην τοποθέτηση του μικροφώνου να φέρνει μεγάλες διαφορές.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
η διασπορά του kkipsch πρέπει να είναι διαφορετική με το Dali και να επηρεάσε τη μέτρηση στο audyssey γιατί στη τελευταία μέτρηση που έκανα είχα γυρίσει το ηχείο λίγο προς τη θέση ακρόασης. από ότι έχω καταλάβει το klipsch είναι πιο κατευθυντικό δεν πρέπει να έχει μεγάλη διασπορά.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
να εοναελθω μιας και θελω να ρωτησω γνωμες και για το subwoofer.
πιο που με ενδιαφερει για μουσικη. αυτη τη στιγμη εχω ενα kef c4 8'' . το cross στα ηχεια το εχω στα 80 hz. to sub για να νιωσω λιγο δυναμη πρεπει να το βαλω δυνατα , αλλα νομιζω οτι γινεται κουραστικο και χανει σε ποιοτητα οταν το δυναμωσω πολυ. σκεφτομαι να το αλλαξω , θα εχω λετε διαφορα αν παρω ενα μεγαλυτερο; δεν με ενδιαφερουν πολυ οι ταινιες αλλα να εχω λιο πιο δυνατο μπασο χωρις παραμορφωσεις. ποιοτικο μπασο .
σκεφτομαι για τα παρακατω
για το svs δυστηχως δε μπορω να ανεβω τοσο ψηλα στα χρηματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,671
Αθήνα
Δηλαδή η διαφορά των 130 ευρώ σε σχέση με τη σειρά 1000 (όχι την Pro) είναι τόσο μεγάλο εμπόδιο; Αν έχει μείνει βέβαια κάποιο.

Δες και το HTS12 της Polk.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
κοιταγα κατι στα 350 με 400 και με το ζορι να να εφτανα στα 450. αλλα αν ειναι τοσο μεγαλη διαφορα να μαζεψω και να το παρω αργοτερα.
)αν το βρω οπως ειπες γιατι εχει βγει η νεα σειρα)
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,272
επειδή έχω ένα kef c4 μήπως θαταν καλητερα να πάρω άλλο ένα 8". σε γειτονικό forum μουχαν προτείνει ότι με 2 subwoofer θα χω καλύτερο αποτέλεσμα απτό να πάρω ένα μέτριο sub.