Αγορά 3 προβολικών και προβολή σε γυψοσανίδα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
Καλησπέρα σε όλους είναι η πρώτη φορά που γράφω όποτε συγνώμη αν επαναλαμβάνω κάποια προϋπάρχοντα θέματα τα οποία τουλάχιστον όσα μπόρεσα τα διάβασα...παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τι προβολικό θα μπορούσα να αγοράςουμε σε αίθουσα ενημέρωσης στα 750 περίπου το ένα και να τα τοποθετήσω το ένα δίπλα στο άλλο με ανάλυση μάλλον full hd 16:9 για να προβάλω βίντεο και στα 3 συγχρόνως σε τοίχο που μάλλον λέω να βάλουμε γυψοσανιδα βαμμένη λευκό ματ και τον τοίχο από πίσω γκρι μάλλον ανοιχτό;;επίσης είδα κάποια μοντέλα epson και Benq αλλά δεν ξέρω αν είναι κάποιο καλύτερο ...οι διαστάσεις συνολικά της γυψοσανίδας είναι 6,5-7μ μιας και τώρα θα φτιαχτεί και το κάθε προβολικο σκέφτομαι να έχει εικόνα προβολής γύρω στα 2 μ πλάτος ..το ύψος φτάνει έως 3 μ και η αίθουσα έχει φως (όσο επιτρέπουν κατεβασμένα στόρια)...
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα με σώσει γιατί πρέπει και άμεσα να αποφασίσουμε.....ευχαριστω
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Διαστάσεις του χώρου ?
Τοποθέτηση που θες/μπορείς να τους βάλεις ?
Σκοπός ?
Στους φθηνούς σε αυτά τα λεφτά συνήθως δεν έχει καθόλου lens shift, που σημαίνει πως αν θες σε νορμάλ ύψος την εικόνα πιθανότατα θα χρειαστούν ταβάνιασμα ( δηλαδή να μπουν στην οροφή με την κατάλληλη βάση )
 

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
https://drive.google.com/file/d/1YmGnseCZDwi3swXyVRiWQ1M9_cWq86WM/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1mI0auNe2jITtKYKWD4fxFJ7wAH82QX3r/view?usp=sharing
Καλησπέρα απλά προσπαθούσα να δω πως μπορώ να στείλω φωτό...Λοιπόν στις δύο φωτό φαίνονται οι διαστάσεις του χώρου (επαγγελματικός) και η επιφάνεια που θα κατασκευαστεί η γυψοσανίδα αφού αφαιρεθούν το έπιπλο και τα air condition - καναλάκι που φαίνονται δηλαδή θα μείνει άδειος τοίχος (οπότε αν ξέρετε να μου πείτε χρώμα τοίχου και γυψοσανίδα θα βοηθούσε κι αυτό)... και ενδεικτικά να αναφέρω ότι θέλουμε 3 προβολικά να προβάλουν 3 διαφορετικά βίντεο.
Tα 2 ακριανά θα παίζουν βίντεο σχεδόν ασπρόμαυρο χαμηλής ανάλυσης 480p νομίζω, ενώ το κεντρικό βίντεο τύπου google earth... (φυσικα και skype- powerpont και τέτοια) οπότε επειδή ο πλαϊνός τοίχος είναι όλος παράθυρα με στόρια τα οποία όσο και να θέλω αφήνουν κάποιο φως να περνάει ενώ οι άλλες πλευρές είναι τοίχος σκεφτόμουν για προβολικά με χαρακτηριστικά dlp 4000 lumens, keystone vertical + horizontal, 16:9 ή 16:10 (τουλάχιστον για το κεντρικό προβολικό) και να έχουν 3 πηγές εισόδου 2xHDMI & 1xVGA για να μπορούν να εναλλάσσονται τα βίντεο. το budget δυστυχώς είναι γύρω στα 2200E για τα 3 προβολικά χωρίς τα παρελκόμενα τους (hdmi καλώδια βάσεις οροφής κτλ)... οπότε δεν ξέρω αν είναι οκ τα χαρακτηριστικά αυτά με αυτά τα χρήματα..
 

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
μια πρόχειρη έρευνα αγοράς που έκανα είδα Projector
Acer P5630 Dlp 3d Wuxga, ΑCER P5530 Dlp 3d, ACER P5230 Dlp-projektor Tragbar 3d , ACER P1355W
Epson EB-U42 3LCD, EB W42, EB-X41, EBW41, EHTW750,
BENQ TH585
VIEWSONIC PG706HD
OPTOMA HD144X, EH334, HD29HST
NEC M403H
Φυσικά καταλαβαίνετε ότι έχω μπερδευτεί πολύ, δεν έχω ιδέα από μάρκες και αυτά που είδα δεν ανταποκρίνονται πλήρως στα χαρακτηριστικά που προανέφερα απλά κυμαίνονται μεταξύ 700 - 900 ευρώ.
σκέφτομαι ότι μπορεί να εξοικονομήσω χρήματα από τη γυψοσανίδα ή κάπου αλλού και να τα επενδύσω στα προβολικά ανεβαίνοντας στα 900ε το ένα ή κάτι τέτοιο γιατί δεν ξέρω και κόστος βάσης και καλώδια hdmi γύρω στα 15m το καθένα οπότε με μέσο κόστος 40Ε το ένα γιατί αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι "ενεργά" hdmi (δεν ξέρω τι είναι αυτό)...θέλω 9 καλώδια δλδ 360Ε...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν είναι να παίζεις 480p υλικό, καλύτερα να στραφείς σε projectors τύπου data και όχι για ταινίες. Το 480p video στα 1080p θα φαίνεται ακόμα πιο άσχημο.
Καλά σκέφτεσαι τα αρκετά lumens.
Για τον έλεγχο καλύτερα θα ήταν ένα PC με 3 εξόδους εικόνας και με το DisplayFusion με shortcut keys να πηγαίνεις οποιοδήποτε παράθυρο σε οποιαδήποτε οθόνη θες.
Τον τοίχο προβολής λευκό ή ελαφρύ γκρι.

Το ταβάνι που είναι πολύ ψηλά θα είναι ένα θέμα όσον αφορά τις βάσεις.
Θα πρέπει να κατέβουν αρκετά οι προβολείς, που σημαίνει βάση με σωλήνα, που οι φθηνές έχουν θεματάκια.
Θα κοίταγα πρός BenQ μεριά που είναι γενναιόδωρη και δίνει και σε οικονομικά μοντέλα κάποιο ποσοστό vertical lens shift.
Εφόσον έχεις κάποια συσκώτιση θα την βγάλεις και με 2500-3000 lumens.

[ το παρόν post γράφτηκε πρωτού γραφτεί/δω το 2ο μήνυμα σου, συνεχίζει να ισχύει βεβαίως :) ]
 

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
Απάντηση: Re: Αγορά 3 προβολικών και προβολή σε γυψοσανίδα

Δηλαδή επειδή θα με ενδιέφερε να έχει και δυνατότητες wifi (προβολή από tablet) - 3d- ηχεία και όλα τα καλά.... θα την πάλευα και με 3000 lumens και πάνω για να έχω κι άλλες δυνατότητες???
Nα μην ψάχνω για προβολικό full hd??
15μ καλώδιο hdmi έχει θέματα??
Τι εννοείς projector τύπου data??
Vertical lens shift εννοείς to keystone?
Sorry απλά είμαι άσχετος και όλη μέρα διαβάζω για να καταλάβω...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν δεν έχεις υλικό Full HD να προβάλεις, καλύτερα να πας σε χαμηλότερης ανάλυσης προβολέα.
Οι data projectors είναι πιο "κατάλληλοι" για χρήση παρουσιάσεων, γραφημάτων, κειμένων, power point, κλπ. ( και συνήθως έχουν χαμηλότερη από Full HD ανάλυση, και συχνά 4:3 αναλογία ).
Το lens shift μετατοπίζει την εικόνα πάνω/κάτω, βοηθώντας να μην χρειαστεί να κατεβάσεις πολύ τον προβολέα από την οροφή. Ο προβολέας χωρίς lens shift βγάζει την εικόνα σε συγκεκριμένο σημείο, δεν ανεβοκατεβαίνει παρά μόνο αλλάζοντας το ύψος του προβολέα πάνω/κάτω.
Για 15μ καλώδιο HDMI καλό θα ήταν να πας σε active HDMI καλώδια (π.χ. Club3D). Μπορεί να την βγάλεις οκ και με ένα ποιοτικό HDMI αν παίξεις σε ανάλυση κάτω από τα 1080p. Αλλά για μικρή διαφορά στο ποσό, δεν θα το ρίσκαρα.

Για WiFi, προβολή από κινητό, κλπ δεν χρειάζεται να τα χαραμίσεις στον προβολέα τα λεφτά χάνοντας άλλες δυνατότητες και λειτουργίες για να βρείς κάποιον με αυτά ενσωματωμένα, παίρνεις με 40 ChromeCast της Google και τα έχεις όλα και παραπάνω από όσα θα έδινε ένα ενσωματωμένο smart/wifi στον projector.
 

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
Ξέρει κάποιος αν είναι καλύτερα το προβολικό να έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα lumens η μικρότερη φωτεινότητα αλλά να διαθέτει τα χαρακτηριστικά του lens shift .??? Έχω δει τα μοντέλα της εταιρείας benq MH733 (4000 LUMENS lens shift) TH585 (3500 LUMENS) αλλά υποστηρίζει lens shift ενω και τα 2 διαθέτουν keystone
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν θα έβλεπες και με αρκετό φωτισμό, θες τα πολλά lumens.
Αν βλέπεις σχετικά συσκωτισμένα τα 2000 είναι αρκετά, τα 3000 υπερ-αρκετά.
 
17 June 2006
3,031
Σε αυτήν την κατηγορία τιμής όσο πιο φωτεινός ο προβολέας τόσο χειρότερο μαύρο.
Το lens shift που διαθετουν είναι πολύ πολύ μικρό.
Το ποιος σας κάνει έχει να κάνει με τις συνθηκες θέασης σας.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Καλό θα ήταν να κάνετε μια τηλ κουβέντα με τον Μανώλη ή και να αναλάβει αυτός την υπόθεσή σου αν θέλει/θέλετε για να μην ρίξεις λεφτά χωρίς να πιάσουν τόπο ή να παιδευτείς πολύ για αμφίβολο αποτέλεσμα.
 

ΚΛΕΑΡΧΟΣ

New member
18 February 2021
8
καλησπερα και παλι, αργησα να επανέλθω καθώς καποιες εργασίες προχωρήσαν χωρις να μπορώ να επιλέξω και πολλά πράγματα, οπότε πλέον δεδομένο είναι οτι οι projectors εἰναι οι viewsonic pg706hd (4000 lumens) (παρόλο που προσανατολιζόμουν στον benq MH733), τους οποίους τοποθέτησα και έβαλα να προβάλουν σε λόγο 16:10 απένατι από τη γυψοσανίδα (επιφάνεια προβολής) και απλά να πω ότι η εικόνα τους είναι πολύ καλή, απλά νομίζω οτι υστερούν στο μαύρο (όπως είπε και ο Μανώλης) και δεν έχουν horizontal keystone που με παίδεψε λίγο στην εγκατάσταση αλλά έχουν digital lens shift στο vertical που βοηθάει. Τώρα είμαι στη φάση που ψάχνω χρώμα για να βάψω τη γυψοσανίδα η οποία είναι (7 πλάτος x 2 ύψος) μέτρα, (προσανατολίζομαι για vitex ματ πλαστικό) ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ........
Επιπλέον 3 υπολογιστές ( μέτριων δυνατοτήτων) που ήθελα να συνδέσω με τα 3 προβολικά και αυτά να μπορούν να εναλλάσονται, ενώ στην αρχή μου είπαν να πάρω vga & hdmi splitters σε κάθε Η/Y , τελικά βρήκα τα λεγόμενα hdmi matrix και αγόρασα ένα που λέγεται hdmi omnitron 4x4 4k, 150E ενώ αυριο θα το συνδέσω με τα προβολικά με τρία 20m hdmi 1.4 καλώδια τα οποία δεν μου παρουσίασαν κάποιο πρόβλημα με απευθείας τοποθέτηση τους (1 με 1) στους Η/Υ (λόγω απόστασης ίσως).
Τέλος γύρω γύρω από τη γυψοσανίδα έχει τοποθετηθεί led ταινία θερμού χρώματος που δεν ξέρω πως θα φαίνεται προς το παρόν.
Ανεβάζω και 2 φωτό να δείτε