Πρόβλημα με Yamaha RX-V4A και/ή τηλεόραση LG 50PK550 (plasma)

sarisn

New member
13 December 2010
35
Καλημέρα συμφορουμίτες,

Έχω τον Yamaha RX-V4A και τον έχω συνδέσει με HDMI out (ARC) στην τηλεόραση LG50PK550 (μοντέλο 12ετίας περίπου). Να σημειώσω ότι η TV δεν υποστηρίζει το ARC. Στα HDMI in έχω συνδέσει στο 1 τον Cosmote TV και στο 2 το Chromecast. Έχω ενεργοποιήσει το pass-through για να έχω εικόνα και ήχο από την τηλεόραση όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Πολλές φορές όταν κλείνω τον ενισχυτή, η εικόνα και ο ήχος στην τηλεόραση χάνεται και επανέρχεται κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Αν ανοίξω τον ενισχυτή και τον κλείσω πάλι φτιάχνει. Αυτό γίνεται σχεδόν κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον ενισχυτή και μετά τον κλείνω. Να σημειώσω ότι το ARC το έχω απενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις του ενισχυτή. Το HDMI Control το έχω βάλει και στο off και στο on χωρίς να αλλάξει κάτι. Το 4K upscaling το ίδιο. Έχω δοκιμάσει επίσης να αλλάξω τη ρύθμιση στο HDMI Video Format από Mode 1 σε Mode 2 αλλά επίσης δεν άλλαξε κάτι.

Δεν αποκλείω βέβαια το ενδεχόμενο να φταίει η τηλεόραση επειδή είναι παλιά. Βέβαια το ARC το έχω απενεργοποιήσει οπότε θεωρητικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.

Καμιά ιδέα κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.