Realme 6 pro vs Poco X3. (Ψιλο) επειγον...

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Τα πραγματα ειναι απλα. Η αδελφη μου ειχε εβα LG G5 που τα εφτυσε ξαφνικα. Και βρισκεται σε αναγκη αλλαγης κινητου διοτι τα λεφτα που τις ζητανε για επισκευη δεν ειναι μεν "απαραδεκτα" αλλα δεν ειναι και λιγα σε συνδυασμο οτι προκειται για ενα παλιο κινητο και συν τοις αλλοις θελει και μπαταρια.

Η αρχικη της σκεψη ηταν να κινηθει σε "ρηχα νερα", δηλαδη γυρω στο 150αρι. Αν σε αυτη την κατηγορια τιμης υπαρχει κατι αξιοπρεπες, θα το ακουγα(με) με ενδιαφερον.

ΤΑΒΑΝΙ ειναι το 250-260 ευρω και εκει παιζουν τα αναγραφομενα κινητα αυτο το διαστημα (το realme ειναι προσφορα στο e-shop, το Poco ειναι σε αυτη την τιμη στις διαφορες αλυσιδες "προσφορα" -20 ευρω).
Καμμια γνωμη? Κατι αλλο σε αντιστοιχα λεφτα?

Η αληθεια ειναι οτι το πραγμα καπως επειγει και για να μην "τελειωσει" η περιοδος που εχουν βγει κατι προσφορουλες, αλλα και διοτι δεν εχει και κατι να κανει την δουλεια της....

ΥΓ Η προτεινομενη λυση καλο θα ηταν να εχει slot για καρτα μνημης ωστε να βαλει αυτη που ειχε στο χαλασμενο κινητο διοτι ειναι γεματη φωτο κλπ.....ενταξει υπαρχουν και αλλες λυσεις, απλα το αναφερω.....
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Μολις ειδα οτι και το 7 pro εχει ενα 30αρι διαφορα....αλλα ειναι πολυ ανωτερο...απλα αρχιζουμε να ξεφευγουμε σιγα σιγα
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μολις ειδα οτι και το 7 pro εχει ενα 30αρι διαφορα....αλλα ειναι πολυ ανωτερο...απλα αρχιζουμε να ξεφευγουμε σιγα σιγα

Εδώ πάντως στην σύγκριση καλύτερο βγαίνει το Poco.

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/realme-7-pro,xiaomi-poco-x3

Επεξεργαστή έχει καλύτερο το Poco , κάμερα είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο , μπαταρία έχει μεγαλύτερη το Poco αλλά το 7 pro φορτίζει πιο γρήγορα , οθόνη το 7 pro έχει AMOLED αλλά το Poco έχει 120 Hz. Ηχείο φαίνεται να έχει πιο δυνατό το Poco. UI όμως υπερτερεί το Realme με πιο ελαφρύ λογισμικό.

Το κυριότερο μειονέκτημα του Poco είναι το μέγεθος/βάρος , για γυναίκα ίσως θα προτιμούσα το 7 Pro.

Εμείς έχουμε 2 Poco στο σπίτι (τα παιδιά μου έχουν απο ένα) και γενικά μου έχουν πει πολύ καλά λόγια. Μάλιστα είχα προτείνει στην κόρη μου να αγοράσει το Realme αλλά ήθελε Xiaomi.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Εδώ πάντως στην σύγκριση καλύτερο βγαίνει το Poco.

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/realme-7-pro,xiaomi-poco-x3

Επεξεργαστή έχει καλύτερο το Poco , κάμερα είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο , μπαταρία έχει μεγαλύτερη το Poco αλλά το 7 pro φορτίζει πιο γρήγορα , οθόνη το 7 pro έχει AMOLED αλλά το Poco έχει 120 Hz. Ηχείο φαίνεται να έχει πιο δυνατό το Poco. UI όμως υπερτερεί το Realme με πιο ελαφρύ λογισμικό.

Το κυριότερο μειονέκτημα του Poco είναι το μέγεθος/βάρος , για γυναίκα ίσως θα προτιμούσα το 7 Pro.

Εμείς έχουμε 2 Poco στο σπίτι (τα παιδιά μου έχουν απο ένα) και γενικά μου έχουν πει πολύ καλά λόγια. Μάλιστα είχα προτείνει στην κόρη μου να αγοράσει το Realme αλλά ήθελε Xiaomi.

Βλεπω οτι το 6 pro εχει 90 hz, ειναι δυνατον το 7 προ να μην ειναι? Ισως επειδη ειναι αμολεδ και απο καπου πρεπει να κοψουν?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Προφανώς AMOLED με 90/120 Hz είναι αρκετά ακριβότερη απο IPS με 120 Hz.

Η κύρια διαφορά του 7 Pro με το 6 Pro εκτός απο την οθόνη είναι και η κάμερα του 7 που βγάζει κορυφαίες φώτο για την κατηγορία και όχι μόνο.

Και το Poco βγάζει ανάλογης ποιότητας φωτογραφίες όμως.
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Αν βοηθά, αγόρασα πριν 15 μέρες το realme 7 pro για το γιο μου. Εγώ έχω iphone 11 pro max. Πραγματικά το ζήλεψα. Εξαιρετικό σε όλα._
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
800
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Realme 6 pro vs Poco X3. (Ψιλο) επειγον...

Αν βοηθά, αγόρασα πριν 15 μέρες το realme 7 pro για το γιο μου. Εγώ έχω iphone 11 pro max. Πραγματικά το ζήλεψα. Εξαιρετικό σε όλα._

Τελικα αυτο πηραμε....θα δειξει! Ευχαριστω παντως!