Καλώδιο type c -lightning to hdmi

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Καλημέρα πήρα το παρακάτω καλώδιο ώστε να μπορώ να συνδέω την ταμπλέτα Lenovo ή ταμπλέτα iPad στο μόνιτορ Με σκοπό να βοηθήσω την κόρη μου να είναι πιο εύκολη τηλεκπαίδευση. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στις ταμπλέτες; Γιατί το κουμπώσα στην ταμπλέτα και στο μόνιτορ και η ταμπλέτα δεν δίνεις σήμα στο μόνιτορ


https://www.skroutz.gr/s/25414246/HDMI-1080P-HDTV-Cable-2m-Type-C-Micro-USB-Lightning.html#specs
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Καλημέρα πήρα το παρακάτω καλώδιο ώστε να μπορώ να συνδέω την ταμπλέτα Lenovo ή ταμπλέτα iPad στο μόνιτορ Με σκοπό να βοηθήσω την κόρη μου να είναι πιο εύκολη τηλεκπαίδευση. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στις ταμπλέτες; Γιατί το κουμπώσα στην ταμπλέτα και στο μόνιτορ και η ταμπλέτα δεν δίνεις σήμα στο μόνιτορ


https://www.skroutz.gr/s/25414246/HDMI-1080P-HDTV-Cable-2m-Type-C-Micro-USB-Lightning.html#specs
Έχουν προβλήματα αυτά τα φτηνά καλώδια. Ειδικά με ipad θα μου έκανε εντύπωση αν έπαιζε γιατί ελέγχει το σήμα για πειρατεία.
Η λύση που έχω βρει να παίζει 100% είναι ένα usb c hub που να έχει και έξοδο hdmi .
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,470
Ειναι θέμα τι υποστηρίζουν οι εφαρμογές. Έχω ενα lighting 2 hdmi όχι apple, "λειτουργεί", κάνει mirror, αλλά σε μερικές εφαρμογές που κάνουν χρήση extended display και άλλα στοιχεία προβάλλουν στην εξωτερική οθόνη, δέν λειτουργει έτσι παρα μόνο κάνει πάλι mirror.
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Εγώ το θέλω κυρίως από type c σε hdmi ώστε να κάνει μάθημα η κόρη μου με webex-zoom-Skype από το Lenovo m10 στο μόνιτορ
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Απάντηση: Καλώδιο type c -lightning to hdmi

Εγώ το θέλω κυρίως από type c σε hdmi ώστε να κάνει μάθημα η κόρη μου με webex-zoom-Skype από το Lenovo m10 στο μόνιτορ

Ποιος σου είπε ότι το Lenovo υποστηρίζει έξοδο εικόνας από την type c?
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Καλό θα ήταν να το ψάξεις στο Internet με το μοντέλο του Tablet σου εάν μπορεί να δώσει έξοδο video σε monitor..

Παίζει ρόλο ο τύπος του USB που έχει το tablet και τι υποστηρίζει..
π.χ. στο Samsung Tab S7+ που το κάνει έχει USB Type-C 3.2
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Καλώδιο type c -lightning to hdmi

Καλό θα ήταν να το ψάξεις στο Internet με το μοντέλο του Tablet σου εάν μπορεί να δώσει έξοδο video σε monitor..

Παίζει ρόλο ο τύπος του USB που έχει το tablet και τι υποστηρίζει..
π.χ. στο Samsung Tab S7+ που το κάνει έχει USB Type-C 3.2

Καλημερα βρήκα αυτό στο site της Lenovo όποτε νομίζω ότι είμαι οκ

The Lenovo USB-C to HDMI Adapter
Overview
The Lenovo USB-C to HDMI Adapter turns an available USB-C port into a HDMI display adapter for connecting to any display, projector or TV with HDMI input. The Lenovo USB-C to HDMI Adapter can be used to mirror your primary display or to extend your display to double workspace requiring no extra drivers to be installed. Please click Lenovo Accessories Lookup to look up and purchase accessories. Features:
USB-C to HDMI conversion delivers high-quality video to your display, projector or TV with resolutions up to 3840x2160 @ 23.98, 24, 25, 29.97, 30Hz.
Lightweight, portable and sleek design to accompany your Lenovo system
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Καλώδιο type c -lightning to hdmi

Καλημερα βρήκα αυτό στο site της Lenovo όποτε νομίζω ότι είμαι οκ

The Lenovo USB-C to HDMI Adapter
Overview
The Lenovo USB-C to HDMI Adapter turns an available USB-C port into a HDMI display adapter for connecting to any display, projector or TV with HDMI input. The Lenovo USB-C to HDMI Adapter can be used to mirror your primary display or to extend your display to double workspace requiring no extra drivers to be installed. Please click Lenovo Accessories Lookup to look up and purchase accessories. Features:
USB-C to HDMI conversion delivers high-quality video to your display, projector or TV with resolutions up to 3840x2160 @ 23.98, 24, 25, 29.97, 30Hz.
Lightweight, portable and sleek design to accompany your Lenovo system

Δεν έχει σημασία τι adapter θα χρησιμοποιήσεις, πρέπει η συσκευή (ταμπλετ) να υποστηρίζει έξοδο εικόνας.
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Μίλησα με την Lenovo και ήθελα να σας επιβεβαιώσω ότι έχετε δίκιο το m10 plus δεν έχει έξοδο USB C 3,2 που χρειάζεται για να βγάζει την εικόνα. Όποτε Άκυρο το θέμα, ελπίζω τουλάχιστον να βοηθήσει κάποιον που θα έχει το ίδιο πρόβλημα στο μέλλον. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
 

thanasis.13

Established Member
2 April 2009
123
Απάντηση: Re: Καλώδιο type c -lightning to hdmi

καλημερα για να κλεισω το θεμα και να βοηθησω οποιον μπορει να ψαχνει κατι παρομοιο σας λεω τα εξεις:στο ipad 8ης γενιας με hub γνησιο με εξοδο hdmi και ποντικι bluetooth εχω συνδεσει το μονιτορ και ολα γινονται απο εκει εκτος της καμερας που περνει εικονα απο το ipad.Σημαντικο κατα την γνωμη μου για το ipad μονο γνησια .....