Αγορά ενισχυτή και μελλοντική αναβάθμιση ηχείων

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Γειά στην παρέα.

Σκοπεύω να προβώ άμεσα στην αγορά ενισχυτή και σιγά σιγά να αναβαθμίσω και τα ηχεία μου. Αυτή την στιγμή έχω ένα set ηχείων 5.1 της Teufel, τα Motiv 6, συνδεδεμένα σε ένα Yamaha ενισχυτή. Από εικόνα έχω έναν Optoma UHD και προβάλω σε 120" οθόνη. Θέλω να πάρω έναν ενισχυτή με 4Κ support, γιατί αυτός που έχω τώρα είναι HDMI 1.4b. Παράλληλα θέλω να κάνω και αναβάθμιση σε Dolby ATMOS.

O χώρος μου είναι περίπου 47 τετραγωνικά σύνολο και έχει αυτή την διάταξη:
ΓŽΒ£ΓŽΒ±ΓŽΒ»ΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒΉ-ΓŽΒ€ΓΒΓŽΒ±Γβ‚¬ΓŽΒ΅ΓŽΒΆΓŽΒ±ΓΒΓŽΒ―ΓŽΒ±.jpg

Με μπλέ χρώμα φαίνονται τα ηχεία:

Teufel Motiv 6.jpg

Για ενισχυτή λέω να πάρω τον Pioneer VSX-LX304
Επόμενο στάδιο είναι να βάλω ηχεία overhead ATMOS και σκεπτόμουν να βρω ένα ζευγάρι της Teufel απο το ίδιο set αλλά τα επιτοίχια :
Motiv 6 wall2.jpg
ή να βρώ ένα ακόμα κεντρικό και να τα κάνω με αυτό που έχω τώρα ζευγάρι. (βγαίνει η βάση στήριξης που έχουν και γίνονται και αυτά επιτοίχια).

Μετά πάμε σε αγορά δύο μπροστινών καλύτερης ποιότητας για μουσική και κεντρικό.

Επιλογή του ενισχυτή έγινε για μεγαλύτερη ευελιξία στο configuration (μπορεί να μου την βαρέσει να βάλω και αριστερά, δεξιά του καναπέ ηχεία) bi amping κτλ.
Ηχεία βλέπω κάτι σε Wharfedale Diamond 12 ή αντίστοιχης κατηγορίας τιμής.

Θα ήθελα τις συμβουλές και τις προτάσεις σας πάνω στο configuration πριν προβώ σε αγορές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας
Κώστας
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Pioneer δεν θα βρεις διαθέσιμο, αλλά έτσι κι αλλιώς πρόκειται για επιλογή που απλώς σου δίνει 9 κανάλια στην τιμή περίπου που θα βρεις καλύτερους επτακάναλους που έχουν και σύστημα ισοστάθμισης (Denon-Marantz).

Τα ηχεία είτε μπουν στην οροφή είτε μπουν σε τοίχο ψηλά, θα πρέπει να έχουν κλίση προς τη θέση ακρόασης, τα συγκεκριμένα που έχεις αν κάνεις καμιά πατέντα με βάση που έχει κλίση, θα εξέχουν.

Όπως είναι ο χώρος σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα σύστημα 5.1.2 (7κάναλο δηλαδή). Για να πας σε σύστημα 5.1.4 (εννιακάναλο δηλαδή) θα χρειαστεί να μετακινηθεί αρκετά εμπρός ο καναπές, τόσο που τα surround θα είναι σε εντελώς λάθος θέση.

Αυτά για αρχή.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Pioneer δεν θα βρεις διαθέσιμο, αλλά έτσι κι αλλιώς πρόκειται για επιλογή που απλώς σου δίνει 9 κανάλια στην τιμή περίπου που θα βρεις καλύτερους επτακάναλους που έχουν και σύστημα ισοστάθμισης (Denon-Marantz).

Τα ηχεία είτε μπουν στην οροφή είτε μπουν σε τοίχο ψηλά, θα πρέπει να έχουν κλίση προς τη θέση ακρόασης, τα συγκεκριμένα που έχεις αν κάνεις καμιά πατέντα με βάση που έχει κλίση, θα εξέχουν.

Όπως είναι ο χώρος σου αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε ένα σύστημα 5.1.2 (7κάναλο δηλαδή). Για να πας σε σύστημα 5.1.4 (εννιακάναλο δηλαδή) θα χρειαστεί να μετακινηθεί αρκετά εμπρός ο καναπές, τόσο που τα surround θα είναι σε εντελώς λάθος θέση.

Αυτά για αρχή.

Δεν ήξερα ότι δεν έχει ισοστάθμιση ο Pioneer. Δεν το είχα φανταστεί καν ότι μπορεί ένας σύγχρονος ψηφιακός ενισχυτής, να μην έχει.
Τα ηχεία στην οροφή σκέφτηκα ότι μπορούν να μπουν πρόσωπο όπως πχ μπαίνουν και τα γυψοσανίδας.
Για το μέλλον έλεγα μήπως κάνω κανένα 7.1.2.
View attachment 177287
θα ήταν πολύ κοντά τα πίσω πλαϊνά με τα πίσω suround για να καταλάβω διαχωρισμό έτσι, ε;
Έχετε να προτείνετε κάτι σε ενισχυτή;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Το MCACC που έχει ο 304 δεν έχει σχέση με εκείνο που υπήρχε παλιότερα. Αυτό που έχει δεν πλησιάζει καν τις δυνατότητες του Audyssey.

Το atachment που έβαλες δεν φαίνεται.

Όλα γίνονται πάντως αρκεί να ξέρεις τι συμβιβασμούς θα κάνεις και αυτοί δεν είναι πολύ μεγάλοι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τι να πω φίλε μου; Με τρεις browser που δοκίμασα, δεν φαίνονται τα attachments. Μόνο στο πρώτο post φαίνεται το σχέδιο. Τέλος πάντων, μπορεί να είναι τοπικό δικό μου πρόβλημα.

Να βοηθήσω στα υπόλοιπα. Τα ηχεία που βάζουμε σε γυψοσανίδια, συνήθως έχουν tweeter που μπορείς να το περιστρέψεις και να στοχεύσεις προς τη θέση ακρόασης. Αυτά που σκέφτεσαι να βάλεις για overhead δεν έχουν. Στο setup με δύο overhead είναι λιγότερο κρίσιμο αυτό πάντως καθώς μπαίνουν ελαφρώς πιο μπροστά από τη θέση ακρόασης.

Για το χώρο σου δεν είναι μεγάλα τα ηχεία που βλέπεις. Κλασικό δαπέδου είναι, θα παίζεις έτσι κι αλλιώς με όλα τα ηχεία δηλωμένα small δεν θα είναι δύσκολο για τον ενισχυτή.

Τώρα από τον ίδιο σχεδιαστή και το ίδιο γκρουπ (IAG) μπορείς να δεις τα οικονομικότερα Mission LX-5MKII και να χρησιμοποιήσεις το budget καλύτερα, ίσως σε κάποιον πιο ακριβό και καλύτερο ενισχυτή.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Τώρα που είμαι και εγώ σε άλλο computer, δεν μου το ανοίγει ούτε εμένα.
Αυτή είναι:
ececd8d4169f98dd3fc8fa2092ca95cc.jpg


Τα mission που τα βρίσκω στην Ελλάδα; Μπορείς να μου στείλεις PM αν θέλεις ;

Τα warfedale υπάρχουν σε προσφορά (646) αυτή την στιγμή και είχα παλαιότερα τις εταιρείας . Γι αυτό τα σκέφτηκα.

Ένας καλός ενισχυτής θα μπορέσει να ταιριάξει τα διαφορετικά ηχεία για να ακούγονται κάπως καλά στις ταινίες;

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και συγγνώμη αν σας κουράζω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ας ξεκινήσουμε με μια παραδοχή σε ό,τι αφορά τα surround ηχεία. Όπως μπορείς να δεις και από τις εικόνες, και σε σχέση με το πρώτο σχήμα του χώρου σου, δεν θα μπορέσεις να έχεις στις σωστές θέσεις τα surround.

Δεν βλέπω να υπάρχει χώρος αριστερά και δεξιά του καναπέ. Και τώρα όπως τα έχεις δεν είναι στις σωστές θέσεις. Συνεπώς, εγώ θα έκανα το εξής. Θα μετακινούσα τον καναπέ εμπρός μαζί με τα ηχεία surround όπως είναι τώρα (το εφέ το ίδιο θα είναι όπως τώρα στον ήχο) και θα κοιτούσα είτε να βάλω 5.1.2 είτε 5.1.4 σύστημα. Το 7.1.2 σύμφωνα με το χώρο σου θα έχει τέσσερα ηχεία σε λάθος θέσεις. Το 5.1.2 και 5.1.4 θα έχει δύο ηχεία σε λάθος θέσεις.

Κάπως έτσι θα το έκανα αν δεν επρόκειτο να προβώ σε μεγάλες αλλαγές που αφορούν αλλαγή προσανατολισμού των επίπλων κλπ.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
διαφορετικα γυρνας δεξιοστροφα κατα 90 μοιρες τον προσανατολισμο του σαλονιου (οθονη στον 7μετρο τοιχο), και εχεις χωρο για τα παντα.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
654
Περιστέρι
Δεν θα ήταν καλύτερα αν άλλαζαν θέση ο καναπές με την οθόνη;
Έρχονται και τα μπροστινά ηχεία στο ύψος της γωνίας, μειώνοντας έτσι την απόσταση από τη θέση ακρόασης & το τρίγωνο γίνεται (σχεδόν) ισόπλευρο.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Το έχω σκεφτεί άλλα έχω περασμένα καλώδια, κρυφό κανάλι για την τηλεόραση ρεύμα στο ταβάνι για τον προντζέκτορα. Γενικά θέλει δουλειά για να αλλάξει η διαρρύθμιση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Επειδή βλέπω ότι μπερδεύεσαι λιγάκι με τα μοντέλα, σήμερα μιλάμε για τον 2700Η και 3700H. Δεν υπάρχουν 3500H, 2600Η ή όποιο άλλο παλιό μοντέλο που έχει καταργηθεί.

Το XT32 έχει περισσότερα φίλτρα από το ΧΤ και έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Ναι, σωστά. Ο 3500Η δεν είναι στο site της Denon πλέον (αν και υπάρχει stock). Οι άλλοι είναι. Οπότε μιλάμε για τον 2600Η σαν φθηνότερη επιλογή με υποστήριξη 7.2 4Κ HDR με Audyssey MultEQ XT στα 590 ευρώ, περίπου (αν βρεθεί) και μετά πάμε σε 3600Η, 3700Η για MultEQ XT32 και 9.2 με πάνω απο 1100 ευρώ. Γενικά βλέπω μεγάλη έλλειψη.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Για τον AVR-X2700Η λοιπόν έχω αυτή την στιγμή κάποιες επιλογές σε ηχεία, που έχω δει και μου έχουν προτείνει:
Wharfedale 12.4
Klipsch R-820F
Mission LX-5 MKII

Τα δύο πρώτα τα βρίσκω σε περίπου την ίδια τιμή (~650) και τα Mission, όταν έρθουν, περίπου 60-70 ευρώ κάτω από τα άλλα δύο.
Τα Klipsch, από ότι μου είπε μέλος του Forum, δεν θα οδηγηθούν σωστά από τον Denon γιατί κατεβαίνουν πολύ χαμηλά σε αντίσταση.

Ποια θα επιλέγατε από τα τρία ή και ποια άλλα θα προτείνατε σε αυτή την τάξη τιμών;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Το klipsch με ποιο σκεπτικό το βάζεις ανάμεσα σε δύο μικρότερα ηχεία;

Ρωτάω γιατί εδώ μου μοιάζει για το σύνηθες λάθος του όσο το δυνατό μεγαλύτερο και οικονομικότερο ηχείο και περίπου εκεί να μπει και ένας ενισχυτής. Η συνταγή δηλαδή του απόλυτου mismatch.
 

DiGiTaLBee

New member
30 November 2007
81
Χαϊδάρι
Το klipsch με ποιο σκεπτικό το βάζεις ανάμεσα σε δύο μικρότερα ηχεία;

Ρωτάω γιατί εδώ μου μοιάζει για το σύνηθες λάθος του όσο το δυνατό μεγαλύτερο και οικονομικότερο ηχείο και περίπου εκεί να μπει και ένας ενισχυτής. Η συνταγή δηλαδή του απόλυτου mismatch.

Γιατί είναι κάτι που δεν έχω άποψη, έχω συγκεκριμένο badget, ξέρω ότι θα χρειαστεί να κάνω συμβιβασμούς, και κοιτάζω ρωτώντας σε forum να δω αν οι σκέψεις μου έχουν "βάση" και αν οι "ευκαιρίες" που έχω εντοπίσεις, είναι όντως ευκαιρίες και μου κάνουν. Δεν ψάχνω το τέλειο γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να το έχω. θα μπορούσα (όχι τώρα βέβαια) να πάω σε ένα μαγαζί και να εμπιστευόμουν έναν "γνώστη" να κάνει την επιλογή για εμένα αλλά και αυτός θα είχε τους περιορισμούς με βάση του τι και πόσο πουλάει ο ίδιος.