ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ!

buckalis

New member
1 November 2020
98
ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ!

Ολα ξεκινησαν οταν προσθεσα ενα ακομα deck στα πολλα που ηδη εχω στην κατοχη μου, που ειχε ηδη εγκατεστημενη μια Ortofon Red σαν "δωρο" απο τον κατασκευαστη.

Τo (υπεροχο) πικαπ ηταν το Acoustic Solid "Classic Wood" που το αγορασα με αναβαθμισμενο βραχιονα απο τον standard που ειχε... Ειχε λοιπον standard τον βαρεως τροποποιημενο Rega 220 στην εκδοση Acoustic Solid WTB 270 αλλα εγω, το πηρα με extra τον Acoustic Solid WTB 370 που ειναι βαρεως τροποποιημενος Rega RB-303 (καλωδιωση, ρουλεμαν, εδραση, VTA και αντιβαρο αναβαθμισμενα στα Acoustic Solid standards).

- "Ρε δεν παιρνω και ενα 2m Blue stylus" σκεφτηκα... "να το κανω ακομα καλλυτερο"? ...και εγινε! Βεβαιως η διαφορα ηταν τεραστια στα παντα!

Ομως... να που μια εβδομαδα μετα, ενας φιλος αναβαθμιζε την (μολις αγορασμενη) 2m black που ειχε για κινητου πηνιου και με καλεσε στο τηλεφωνο για συμβουλη στο "που να παει"... Αφου λοιπον τον συμβουλεψα, μετα μου λεει... "και την black που εχω με ουτε 100 ωρες τι την κανω? Αντε να τους πεισεις οτι η κεφαλη ειναι αστρωτη..." "Ποσα"? του λεω εγω με την σειρα μου... "Ξερω 'γω? 380?" "350 και την πηρα εγω τωρα" του λεω... και εγινε!

Τρεις μερες περασαν και αλλος φιλος με μια "2m Βronze" με παιρνει για συμβουλη... "Ρε συ βγαλανε την 2m LVB 250 και εγω ειχα παρει την Bronze για την αναβαθμισω σε black μολις μπορεσω... τωρα με εχουν πιασει τα διαλια μου με αυτην... αμα παρω σκετο το tip κανει εναν σκασμο λεφτα, ενω αμα πουλησω την Bronze μου -την ξερεις- με λγοτερες απο 180 ωρες στα 250 και παρω καινουργια LVB 250 μου "ερχεται στα 600... δηλαδη λιγοτερο απ το να παρω "σκετο" stylus"... "Eρχομαι"... του απαντησα!

Οποτε βρεθηκα με... Δυο απολυτως ιδια σωματα "2m Bronze/black", ενα ακομα σωμα "2m red/blue" και τεσσερες βελονες... μια Red, μια blue, μια Bronze και μια black...

Οι συγκρισεις λοιπον αναμεσα στους συνδιασμους που προκυπτουν ηταν αναποφευκτο... Ελα ομως που το Acoustic Solid αποδειχθηκε πολυ ανωτερο τον προσδικειων μου και της κατηγοριας του, οποτε το αναβαθμισα και αυτο στο ακομα μεγαλυτερο Αcoustic Solid "The solid wood" κρατωντας ομως τον (εξαιρετικο) βραχιονα που αποδειχθηκε πολλες κλασσεις ανωτερος ενος "απλου" Rega RB-303...

Οποτε λοιπον η συγκριση προεκυψε καπως ετσι...

_SOT1222.jpg
_SOT1223.jpg

Παμε λοιπον στα αποτελεσματα...

Σαν αναφορα, το 10 στην αποδοση ισοσταθμει με την κεφαλη Οrtofon MC-7500 με VDH retip (stylus, cantilever και αναρτηση) τοποθετημενη σε πολυ αναβαθμισμενο (φανταστικη καλωδιωση εντελως εννοιαια απο τα pin ως τα βυσματα και ειδικα σχεδιασμενο σε CAD και φτιαγμενο σε μηχανουργιο αντιβαρο με το κεντρο βαρους στο ιδιο επιπεδο με την βελονα) βραχιονα Alphason HR-100 MCS...

Εχουμε και λεμε λοιπον...

1. Σωμα κεφαλης Οrtofon Red/Blue με βελονα RED:

Αποδοση: 4.5, value for money: 8.5

2. Σωμα κεφαλης Οrtofon Red/Blue με βελονα BLUE:

Αποδοση: 7, value for money: 9.5

3. Σωμα κεφαλης Οrtofon Red/Blue με βελονα Bronze:

Αποδοση: 7.2, value for money: 5

4. Σωμα κεφαλης Οrtofon Red/Blue με βελονα BLACK:

Αποδοση: 7,3, value for money: 3



5. Σωμα κεφαλης Οrtofon Bronze/Black με βελονα RED:

Αποδοση: 5.8, value for money: 3.5

6. Σωμα κεφαλης Οrtofon Bronze/Black με βελονα BLUE:

Αποδοση: 8.1, value for money: 9.5

7. Σωμα κεφαλης Οrtofon Bronze/Black με βελονα Bronze:

Αποδοση: 8.5, value for money: 8

8. Σωμα κεφαλης Οrtofon Bronze/Black με βελονα Black:

Αποδοση: 9, value for money: 7.5


Και τα (εκπληκτικα) συμπερασματα...

1. Αν ποτε παρετε Οrtofon 2m, ψαξτε για "φθηνο" (50-100 Ευρω) Bronze/Black σωμα χωρις βελονα η με κατεστραμενη βελονα... Μετα αγοραστε καινουργια Βlue βελονα για να του βαλετε... Θα σας κοστισει το ιδιο με το να αγοραζατε μια 2m Blue καινουργια, αλλα ενω παλι η βαλονα θα ειναι καινουργια η αποδοση ειναι συντριπτικα καλλυτερη και μαλιστα σε hi-end επιπεδα πλεον...

2. Αν θελετε να παρετε back-up βελονα ωστε να μην φθειρετε ασκοπα την 2m Black, η την Βlack LVB 250 που τυχον εχετε για τις περιπτωσεις που το πικαπ ¨παιζει για να παιζει και οχι για ακροαση" μην παρετε βελονα bronze... παρτε την blue στο μισο κοστος και το 95% της αποδοσης...

3. Οι ακριβες βελονες της σειρας 2m, επανω στα "φθηνα" Red/blue σωματα, ειναι "σκετη αυτοκτονια"... Εγκλημα χωρις επιστροφη...

4. Aν εχετε 2m Red/blue σωμα και σας "τυχει"η ευκαιρια αποκτησης του "ακριβου" Bronze/Black σωματος... μην αφησετε το "λαυρακι" να σας "γλυστρισει απο τα χερια"... Η αποδοση της Blue η Red κεφαλης σας θα εκτοξευθει!
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙ

Η σύγκριση είναι άτοπη και η βαθμολογία επίσης από τη στιγμή που οι ΜΜ της ortofon έπαιξαν σε άλλο πικαπ και βραχίονα από αυτόν που έχεις ως αναφορά. Δε κάνεις λόγο για το phono που χρησιμοποιήθηκε, ούτε για το υπόλοιπo set up.

στο site της ortofon αναφέρεται ότι η red και η blue και η είναι interchangeable μεταξύ τους, όπως και η bronze με την black.

2M series styli are interchangeable within the below combinations:
- 2M Red, 2M Blue and 2M Silver
- 2M Bronze and 2M Black
- 2M Mono and 2M 78

Τώρα πώς έβαλες red stylus στο σώμα της bronze-black είναι απορίας άξιο.

Η Blacκ LVB 250 είναι πανάκριβη και μαρκετινίστικο κόλπο. Αγοράζεις εξαιρετική MC στα ίδια χρήματα.
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της

Η σύγκριση είναι άτοπη και η βαθμολογία επίσης από τη στιγμή που οι ΜΜ της ortofon έπαιξαν σε άλλο πικαπ και βραχίονα από αυτόν που έχεις ως αναφορά. Δε κάνεις λόγο για το phono που χρησιμοποιήθηκε, ούτε για το υπόλοιπo set up.

στο site της ortofon αναφέρεται ότι η red και η blue και η είναι interchangeable μεταξύ τους, όπως και η bronze με την black.



Τώρα πώς έβαλες red stylus στο σώμα της bronze-black είναι απορίας άξιο.

Η Blacκ LVB 250 είναι πανάκριβη και μαρκετινίστικο κόλπο. Αγοράζεις εξαιρετική MC στα ίδια χρήματα.


Αγαπητε μου, το "10" ειναι απλως ενα ενδεικτικο νουμερο αναφορας, ωστε ο αναγνωστης να μπορει να εκτιμισει ποσο κοντα (η μακρια) ακουγονται οι διαφοροι συνδιασμοι της 2Μ αν τοποθετηθουν σε απολυτα συμβατο με αυτες βραχιονα και σε σχεση με εναν απολυτως κορυφαιο συνδιασμο. Το phono stage που χρησιμοποιηθηκε ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις και ειναι το καλλυτερο που υπαρχει (Τ.L.A - Kronos σε custom μορφη, ειδικη παραγγελια στην εταιρια για εμενα), Αφαιρεθηκαν βεβαιως τα (επισης ειδικα) step up της T.L.A που χρησιμοποιουνται με την MC-7500.

Kοιταξε τωρα πως βαζεις ενα Red (η blue) stylus σε ενα Bronze/black σωμα... Βγαζεις το ενα stylus και.... Βαζεις το αλλο! Τοσο τρομερα δυσκολο ειναι!

Τα σωματα ολων των 2Μ ειναι ακριβως τα ιδια, στο bronze/black σωμα ομως χρησιμοποιουνται συρματα και πυρηνες στους μαγνητες πολυ υψηλοτερης ποιοτητας που, οπως ειναι φυσικο, βελτιωνουν θεαματικα την αποδοση της κεφαλης. Προφανεστατα η επιλογη της Ortofon για τους συνδιασμους βελονας/σωματος που προσφερει, εχει να κανει με την τοποθετηση του προιοντος στην αγορα απο αποψη τιμης πωλησης. Ειναι προφανεστατο οτι εαν το blue stylus επωλειτω με το "ακριβο" bronze/black σωμα, η αξια αγορας θα ηταν πολυ κοντα στην τιμη μιας καινουργιας bronze, οποτε δεν εχει και νοημα παρολο που η βελτιωση απο την blue ειναι θεαματικη.

Για το 250 LVB stylus και εαν ειναι "μαρκετιστικο κολπο" οπως ισχυριζεσαι, "μεινετε συντονισμενοι"... θα το δοκιμασω συντομα. Δεν συνηθιζω να βγαζω συμπερασματα "διαβαζοντας χαρτια", αλλα μονον αφου δοκιμασω ο ιδιος... Αλλοιως υπαρχει ο κινδυνος να λεγονται "αερολογιες"...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω

Το phono stage που χρησιμοποιηθηκε ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις και ειναι το καλλυτερο που υπαρχει (Τ.L.A - Kronos σε custom μορφη, ειδικη παραγγελια στην εταιρια για εμενα), Αφαιρεθηκαν βεβαιως τα (επισης ειδικα) step up της T.L.A που χρησιμοποιουνται με την MC-7500.

Kοιταξε τωρα πως βαζεις ενα Red (η blue) stylus σε ενα Bronze/black σωμα... Βγαζεις το ενα stylus και.... Βαζεις το αλλο! Τοσο τρομερα δυσκολο ειναι!

Τα σωματα ολων των 2Μ ειναι ακριβως τα ιδια, στο bronze/black σωμα ομως χρησιμοποιουνται συρματα και πυρηνες στους μαγνητες πολυ υψηλοτερης ποιοτητας που, οπως ειναι φυσικο, βελτιωνουν θεαματικα την αποδοση της κεφαλης. Προφανεστατα η επιλογη της Ortofon για τους συνδιασμους βελονας/σωματος που προσφερει, εχει να κανει με την τοποθετηση του προιοντος στην αγορα απο αποψη τιμης πωλησης. Ειναι προφανεστατο οτι εαν το blue stylus επωλειτo με το "ακριβο" bronze/black σωμα, η αξια αγορας θα ηταν πολυ κοντα στην τιμη μιας καινουργιας bronze, οποτε δεν εχει και νοημα παρολο που η βελτιωση απο την blue ειναι θεαματικη.

Για το 250 LVB stylus και εαν ειναι "μαρκετιστικο κολπο" οπως ισχυριζεσαι, "μεινετε συντονισμενοι"... θα το δοκιμασω συντομα. Δεν συνηθιζω να βγαζω συμπερασματα "διαβαζοντας χαρτια", αλλα μονον αφου δοκιμασω ο ιδιος... Αλλοιως υπαρχει ο κινδυνος να λεγονται "αερολογιες"...

Οι δοκιμές όπως αυτή που έκανες εκφράζουν πάντα προσωπική άποψη και μόνο, επειδή υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες.
Το "καλύτερο που υπάρχει" για σένα, σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι το χειρότερο. Ας μην είμαστε απόλυτοι.
Οι πομπώδεις εκφράσεις έχουν πάψει να με εντυπωσιάζουν χρόνια τώρα.

Το ότι η βελόνα της 2M black έχει 450 ενώ αυτή της 2M black LVB 725 με μόνη διαφορά ενα boron cantilever κάνει κρα ότι απευθύνεται μόνο σε συλλέκτες και fanboys της ortofon. Φχαριστώ δεν είμαι φίλος.

Το ίδιο κάνουν και άλλες εταιρίες για να αυξήσουν τα κέρδη τους.

Ευτυχώς που με λιγότερο από 200 αγοράζεις την Audio Technica AT-VM95SH και δε χρειάζεται να ξοδευτείς παραπάνω.

Δώστε shibata & microline στο λαό!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙ

Καλά όλα αυτά. Τις βαθμολογίες και μάλιστα με ακρίβεια δεκαδικού ψηφίου με ποια μεθοδολογία τις βγάζεις;
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black st

Οι δοκιμές όπως αυτή που έκανες εκφράζουν πάντα προσωπική άποψη και μόνο, επειδή υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες.
Το "καλύτερο που υπάρχει" για σένα, σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι το χειρότερο. Ας μην είμαστε απόλυτοι.
Οι πομπώδεις εκφράσεις έχουν πάψει να με εντυπωσιάζουν χρόνια τώρα.

Το ότι η βελόνα της 2M black έχει 450 ενώ αυτή της 2M black LVB 725 με μόνη διαφορά ενα boron cantilever κάνει κρα ότι απευθύνεται μόνο σε συλλέκτες και fanboys της ortofon. Φχαριστώ δεν είμαι φίλος.

Το ίδιο κάνουν και άλλες εταιρίες για να αυξήσουν τα κέρδη τους.

Ευτυχώς που με λιγότερο από 200 αγοράζεις την Audio Technica AT-VM95SH και δε χρειάζεται να ξοδευτείς παραπάνω.

Δώστε shibata & microline στο λαό!

Oπως προειπες, "Ας μην ειμαστε απολυτοι"...

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ΑΤ-95 SH (219 Ευρω) ειναι μια αριστη επιλογη για καποιον που εχει "βαρυ lustre-origin" βραχιονα και θελει να μεινει εκει... Αν ομως καποιος εχει Rega-origin βραχιονα, θα συνιστουσα να προτιμησει ξοδεψει "κατι παραπανω" και να παρει μια 2m Bronze (325 Eυρω) γιατι αφενως το σωμα, οι μαγνητες κ.λ.π ειναι σαφως ανωτερα, αφεταιρου η συμβατοτητα με Rega ειναι απολυτη και ο ηχος πραγματικα hi-end... Aν ομως το ποσο των 300+ ειναι "εκτος budget", τοτε (και παντα για rega-origin βραχιονα) θα συνιστουσα να παρει μια Ortofon 2m blue (20 ευρω λιγωτερα απο την ΑΤ) και μετα να ψαξει για 2m black/bronze σωμα χωρις βελονα, η με κατεστραμενη βελονα (περιπου 50 Ευρω) διοτι και θα καταληξει με ανωτερη, ποιοτικοτερη και μουσικοτερη κεφαλη και θα εχει τεραστιες δυνατοτητες αναβαθμισης στο μελλον αν αγορασει μετα ενα black stylus (οποτε θα εχει την καλλυτερη ΜΜ κεφαλη που υπαρχει ξεπερνωντας σε αποδοση ακομα και πολλες ΜC "του χιλιαρικου"), αλλα παραλληλα θα εχει και για back-up ενα αξιοπρεπεστατο stylus (το blue) ωστε αφενως να "προστατεψει" απο ασκοπη φθορα το black stylus επεκτεινοντας κατα πολυ την ζωη του, αφεταιρου θα εχει το 95% της αποδοσης της (εξαιρετικης) bronze...
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της

Καλά όλα αυτά. Τις βαθμολογίες και μάλιστα με ακρίβεια δεκαδικού ψηφίου με ποια μεθοδολογία τις βγάζεις;

Δεν ειναι "μετρησεις" αγαπητε για να υπαρχει "μεθοδολογια"... Εκτιμησεις ειναι οπως παντα με τα audio reviews που δημοσιευονται... Καποιος εχει ενα "συστημα αναφορας" και δοκιμαζει διαφορετικες συσκευες επανω του εκτιμωντας (θετικα η αρνητικα) τις διαφορες που προκυπτουν.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Οι γεννητριες red/blue ειναι διαφορετικες απο τις bronze/black.

Red/blue inductance 700 mH , Internal impedance 1.3kΩ
Bronze/black Inductance 630 mH , Internal impedance 1.2 kΩ
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,950
Αγιοι Αναργυροι
Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙ

εγώ χαίρομαι που ο φίλος buckalis δεν μας εγκατέλειψε.

θα πω πρώτα κάτι για την blue που την έχω ακούσει σε 3 πικάπ και 3 σπίτια (και στο δικό μου πικάπ/σπίτι)
δεν θέλω να στεναχωρήσω φίλο και μέλος του φόρουμ σε περίπτωση που διαβάσει, αλλά αν μου χάριζε κάποιος την κεφαλή -καινούργια σφραγισμένη που λένε- , δεν θα την έβγαζα καν από το κουτί της.
θα το έπαιρνα, θα του έλεγα ευχαριστώ και θα την έβαζα στην άκρη απλά για να λέω ότι την έχω...
έχω άλλες πολύ φθηνότερες και καλύτερες. έχω άλλες στα λεφτά της που είναι καλύτερες από αυτές που είναι φθηνότερες και καλύτερες από αυτήν! :flipout:

για την bronze τώρα... την έχω ακούσει σε 2 πικάπ και 2 σπίτια (και στο δικό μου πικάπ/σπίτι)...
είναι εντυπωσιακή!
αν ο φίλος μου που μου την είχε αφήσει για 2-3 βδομάδες (αν θυμάμαι καλά) αποφασίσει να μου την πουλήσει σε τιμή ανάλογη με τα χρονάκια της, θα την πάρω.
είναι το τέλειο παράδειγμα κεφαλής που θα ήθελε να ήταν cd....... και το καλό cdp μου είνα ακόμα χαλασμένο... :bigcry:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,950
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Blac

Oπως προειπες, "Ας μην ειμαστε απολυτοι"...

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ΑΤ-95 SH (219 Ευρω) ειναι μια αριστη επιλογη για καποιον που εχει "βαρυ lustre-origin" βραχιονα και θελει να μεινει εκει... Αν ομως καποιος εχει Rega-origin βραχιονα, θα συνιστουσα να προτιμησει ξοδεψει "κατι παραπανω" και να παρει μια 2m Bronze (325 Eυρω) γιατι αφενως το σωμα, οι μαγνητες κ.λ.π ειναι σαφως ανωτερα, αφεταιρου η συμβατοτητα με Rega ειναι απολυτη και ο ηχος πραγματικα hi-end... Aν ομως το ποσο των 300+ ειναι "εκτος budget", τοτε (και παντα για rega-origin βραχιονα) θα συνιστουσα να παρει μια Ortofon 2m blue (20 ευρω λιγωτερα απο την ΑΤ) και μετα να ψαξει για 2m black/bronze σωμα χωρις βελονα, η με κατεστραμενη βελονα (περιπου 50 Ευρω) διοτι και θα καταληξει με ανωτερη, ποιοτικοτερη και μουσικοτερη κεφαλη και θα εχει τεραστιες δυνατοτητες αναβαθμισης στο μελλον αν αγορασει μετα ενα black stylus (οποτε θα εχει την καλλυτερη ΜΜ κεφαλη που υπαρχει ξεπερνωντας σε αποδοση ακομα και πολλες ΜC "του χιλιαρικου"), αλλα παραλληλα θα εχει και για back-up ενα αξιοπρεπεστατο stylus (το blue) ωστε αφενως να "προστατεψει" απο ασκοπη φθορα το black stylus επεκτεινοντας κατα πολυ την ζωη του, αφεταιρου θα εχει το 95% της αποδοσης της (εξαιρετικης) bronze...

95% της bronze η blue , δεν θα το έλεγα με τίποτα!
φυσικά όλοι τις γνώμες μας λέμε και όλες οι γνώμες σεβαστές!

δυστυχώς δεν έχω ακούσει black για να έχω ο ίδιος άποψη για το αν είναι η καλύτερη ΜΜ που υπάρχει..
για μένα η καλύτερη ΜΜ που υπάρχει είναι η ΜΜ1Β jico sas.
οκ, και η γεννήτρια philips GP 500 MK2 με sas ακίδα. (ίδια ακίδα βγάλε βάλε δλδ -και μου άρεσε περισσότερο, αν και κάποιος μπορεί να πει το αντίθετο)

εδώ οι κεφαλές με την GP 500 να αδικείται κατάφωρα από το headshell που φοράει ενώ έχει πάνω της την sas ακίδα.
η ΜΜ1Β αριστερά έχει από πάνω της ένα από τα καλύτερα headshells που υπάρχουν, το ADC LMG1 (από μαγνήσιο φυσικά) και φοράει ελλειπτική ακίδα στην φωτό.
αν ποτέ βρω και αγοράσω 2ο ADC, η σύγκριση θα είναι πιο αντικειμενική..


ΓŽΒ΅ΓŽΒΉΓŽΒΊΓΕ’ΓŽΒ½ΓŽΒ±_Viber_2021-02-20_14-40-10.jpg
 
Last edited:

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Eν πασει περιπτωσει και επειδη τα "μπουρδολογηματα" του τυπου "κεφαλες που παιζουν σαν CD" (δεν υπαρχει τετοιο πραγμα), η "ακριβης υπολογισμος συχνοτητας συντονισμου λυνοντας τυπους", (χωρις να λαμβανονται υποψιν σημαντικοτατοι παραγοντες που επειρεαζουν το αποτελεσμα και ουτε καν γνωση της τιμης που προκυπτει), δινουν και παιρνουν στα διαφορα forums ανα τον κοσμο, τα γενικα και ουσιωδη συμπερασματα που προκυπτουν απο αυτην την δοκιμη που εκανα ειναι τα εξης:

1. Το Red stylus ειναι "βασικο" και ειναι αδυνατον να υποστηριξει ακροατες με απαιτησεις,

2. Το Red/Blue σωμα ειναι επισης "βασικο" και αναλογης ποιοτητας με τα "βασικα" σωματα των υπολοιπων κατασκευαστων με αναλογους συμβιβασμους ("βρωμικα"/"θολα στον ηχο" μεταλλα στα συρματα και τους μαγνητες - "τυπικες" ανοχες στην συναρμολογιση) και ειναι αδυνατον να υποστηριξει ακροατες με απαιτησεις,

3. Το blue stylus ειναι εξαιρετικο και παρολη την (μεγαλη) αναβαθμιση που προκυπτει στην αποδοση απο το Red, αδικειται σαφως απο το φθηνο σωμα που το συνοδευει, οι πραγματικες δυναττοτητες του ειναι πολυ κοντα στο Bronze stylus και αυτο αναδεικνυεται οταν καποιος το τοποθετησει στο "ακριβο σωμα" των Bronze/black, οποτε και αναδυκνυεται σε "φονεα γιγαντων"...

4. Το "ακριβο σωμα" των Bronze/black ειναι εξαιρετικης ποιοτητας τοσο στα υλικα που εχουν χρησιμοποιηθει, οσο και στην ακριβεια συναρμολογησης/κατασκευης του και ειναι πραγματικου hi-end επιπεδου... "Βγαζει" το maximum που μπορει να αποδωσει οποιοδηποτε απο τα 2m stylii και η διαφορα που προκυπτει ειναι τεραστια.

5. Η 2m Bronze ειναι μια "τρομερη κεφαλη" που την ξεπερναει σε αποδοση μονον η black και "σκοτωνει" σε αποδωση πολλες ΜC υπερδιπλασιου κοστους. Η black κεφαλη (και μεχρι να δοκιμαστει η 250 LVB) ειναι η καλλυτερη ΜΜ κεφαλη που εχει κατασκευαστει ποτε.

6. Οι rega-origin βραχιονες ειναι απολυτως ιδανικοι για αναδειξουν τις 2m, o συνδιασμος των 2m με Rega origin βραχιονα αποδιδει καλλυτερα απο οτι η ιδια κεφαλη με καλλυτερους βραχιονες.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black st

Oπως προειπες, "Ας μην ειμαστε απολυτοι"...

.............η συμβατοτητα με Rega ειναι απολυτη ................
Οι μαζες και ενδοτικοτητες της black και της 95SH/ML (οπως τις δινουν οι κατασκευαστες τους ) δειχνουν οτι οι δυο audio technica ταιριαζουν καλυτερα σε ενα βραχιονα με μαζα 12 γρ. οπως ο rega.Και οι δυο θα δουλεψουν μεσα στα ορια , αλλα οταν μιλαμε για "απολυτη συμβατοτητα" πρεπει να τα βλεπουμε κι αυτα.
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black st

Οι μαζες και ενδοτικοτητες της black και της 95SH/ML (οπως τις δινουν οι κατασκευαστες τους ) δειχνουν οτι οι δυο audio technica ταιριαζουν καλυτερα σε ενα βραχιονα με μαζα 12 γρ. οπως ο rega.Και οι δυο θα δουλεψουν μεσα στα ορια , αλλα οταν μιλαμε για "απολυτη συμβατοτητα" πρεπει να τα βλεπουμε κι αυτα.

Καλα κανουν "οι μαζες που δειχνουν" (σε εσενα)... Ακουσε "τις μαζες που δειχνουν" εσυ!
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Τις ακουω. Δεν ειμαι εξ αυτων που θα βγαλουν βλακες οσους χομπιστες η κατασκευαστες κεφαλων και βραχιονων ανα τον κοσμο.
It's a free country............... ο καθενας λεει οτι θελει και ακουει οτι θελει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚΠΛΗΞΕΙ

Οι μαζες και ενδοτικοτητες της black και της 95SH/ML (οπως τις δινουν οι κατασκευαστες τους ) δειχνουν οτι οι δυο audio technica ταιριαζουν καλυτερα σε ενα βραχιονα με μαζα 12 γρ. οπως ο rega.Και οι δυο θα δουλεψουν μεσα στα ορια , αλλα οταν μιλαμε για "απολυτη συμβατοτητα" πρεπει να τα βλεπουμε κι αυτα.
Παρένθεση. Θα ήταν χρήσιμο να ληφθεί υπ' όψη και το εξής δεδομένο:

Κατά κανόνα οι ηχολήπτες και οι μηχανικοί ήχου αποκόπτουν όλο το περιεχόμενο κάτω από 40 Hz (δεν είναι θεσμοθετημένο, αλλά είναι κυρίαρχη πρακτική και σύσταση σε όλη τη σχετική βιβλιογραφία). Εξαίρεση κάποια κομμάτια με εκκλησιαστικό όργανο που κατεβαίνουν πολύ χαμηλά. Αλλά αν δεν υπολογίσουμε αυτά, καλύπτουμε άνετα το 99,99% της παγκόσμιας δισκογραφίας.

Με αυτό το στοιχείο κατά νού θα μπορούσε κανείς κατά τη ρύθμιση και το ταίριασμα συντονισμού κεφαλής/βραχίονα να "παίξει" και λίγο πιο πάνω από το τυπικό όριο 8-12 Hz, να φτάσει τα 13-13,3 Hz.
Που θέλω να καταλήξω;
-Ότι στην πράξη μπορεί να υπάρχει και λίγο μεγαλύτερη ευελιξία από τα θεωρητικά πρότυπα.
-bye- -bye- -bye-​
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Τις ακουω. Δεν ειμαι εξ αυτων που θα βγαλουν βλακες οσους χομπιστες η κατασκευαστες κεφαλων και βραχιονων ανα τον κοσμο.
It's a free country............... ο καθενας λεει οτι θελει και ακουει οτι θελει.


Aσφαλως... μεχρι που θα βρεις καποιους να λενε (με βεβαιοτητα μαλιστα και χωρις να εχουν κανει ποτε την συγκριση) οτι "η ΑΤ-95SH/ML παιζει καλλυτερα απο την 2m Black πανω σε Rega" γιατι... "αυτο δειχνουν οι μαζες"!

Το ποιο γελοιο βεβαια ειναι οτι επιπροσθετως ισχυριζονται οτι στην ιδια κοτσανα που εφυβραν και εκτοξευσαν στο "κουτουρου" απο την γκλαβα τους, ισχυριζονται οτι "συμφωνουν μαζι τους ολοι οι χομπιστες, ολοι οι κατασκευαστες κεφαλων και ολοι οι κατασκευαστες βραχιονων του κοσμου"... Σε πληροφορω λοιπον οτι αν πεις σε οποιονδηποτε (ακομα και σε στελεχος της ιδιας της ΑΤ) οτι "η ΑΤ-95 παιζει σε Rega καλλυτερa απο την black", θα γελαει μαζι σου για παντα!
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Re: Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της

5. Η 2m Bronze ειναι μια "τρομερη κεφαλη" που την ξεπερναει σε αποδοση μονον η black και "σκοτωνει" σε αποδωση πολλες ΜC υπερδιπλασιου κοστους. Η black κεφαλη (και μεχρι να δοκιμαστει η 250 LVB) ειναι η καλλυτερη ΜΜ κεφαλη που εχει κατασκευαστει ποτε.

6. Οι rega-origin βραχιονες ειναι απολυτως ιδανικοι για αναδειξουν τις 2m, o συνδιασμος των 2m με Rega origin βραχιονα αποδιδει καλλυτερα απο οτι η ιδια κεφαλη με καλλυτερους βραχιονες.

Αχ αυτές οι βαρυγδουπες εκφράσεις! Ούτε πωλητής της ortofon να ήσουν...

Βlack 250 LVB: Ποιός θα ξοδέψει 1000 για ΜΜ? 'Οταν περίπου στα ίδια λεφτά αγοράζεις Hana ML και με λιγότερα Audio Technica AT-33SA, Audio Technica AT-OC9XSH, Audio Technica AT-OC9XSL, Shelter model-501-ΙIΙ, Benz Micro Ace SL, αντε και μια Ortofon Quintet Black S
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Σε πληροφορω λοιπον οτι αν πεις σε οποιονδηποτε (ακομα και σε στελεχος της ιδιας της ΑΤ) οτι "η ΑΤ-95 παιζει σε Rega καλλυτερa απο την black", θα γελαει μαζι σου για παντα!

"Σε πληροφορω λοιπον" οτι ουτε ο Βλαδιμηρος ουτε κανενας αλλος εδω μιλησε για την "AT-95"
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,741
Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus επανω της! ΕΚ

Το ποιο γελοιο βεβαια ειναι ...............
.................να μας παρουσιαζεις τις υποκειμενικες σου αντιληψεις,επιλογες και "κολληματα" ως αδιασειστα γεγονοτα που δεν επιδεχονται αμφισβητησης.
 

buckalis

New member
1 November 2020
98
Απάντηση: Re: Απάντηση: ORTOFON 2m Black: Αποδοση με Red, Blue, Bronze & Black stylus

Αχ αυτές οι βαρυγδουπες εκφράσεις! Ούτε πωλητής της ortofon να ήσουν...

Βlack 250 LVB: Ποιός θα ξοδέψει 1000 για ΜΜ? 'Οταν περίπου στα ίδια λεφτά αγοράζεις Hana ML και με λιγότερα Audio Technica AT-33SA, Audio Technica AT-OC9XSH, Audio Technica AT-OC9XSL, Shelter model-501-ΙIΙ, Benz Micro Ace SL, αντε και μια Ortofon Quintet Black S

Οποιος δεν εχει 2-5 χιλιαρικα για μετασχηματιστες ωστε να παιξει τις χαμηλοεξοδες MC σωστα και να αποφυγει το (συνηθως αθλιο ποιοτικα) ενισχυτικο σταδιο με J-Fet (η αλλο) που καταστρεφει τον ηχο των xαμηλοεξοδων κεφαλων...

Αλλα... ποιος μιλησε για την 250 LVB? Εγω παντως οχι... δεν την εχω ακουσει καν ακομα... Τις περισσοτερες απο τις MC που αναφερεις τις ειχα η τις εχω στην κατοχη μου και ΝΑΙ! καποιες απο αυτες παιζουν πολυ καλα (λιγο καλλυτερα απο την black - οχι παντως η Hana) αν και εφοσον τις βαλεις σε κορυφαιο phono με μετασχηματιστες "διαμαντια"... Οπως αλλωστε τις τεσταρουν οι reviewrs διεθνως... Το θεμα βεβαια ειναι ποιο ειναι το πραγματικο τους κοστος και κατα ποσο καποιος συνυπολογιζει στο κοστος της κεφαλης τα (απαραιτητα) συνοδα για να "παιξει αυτο που μπορει"...