Ηγγικεν η ωρα!! 65" on the way!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Θα χρειαστω τα φωτα σας, καθως εχω μεινει πολυυυυυ πισω στο θεμα τηλεορασης κ οσο κ αν προσπαθω
να βγαλω ακρη τοσο περισσοτερο μπερδευομαι με τις νεες τεχνολογιες oled(burnin)-qled κλπ κλπ.

Να ξεκινησω λεγοντας πως κοιταω κατι στα 800-1000 ταβανι. Ειχα στο μυαλο μου για προτζεκτορα, αλλα μολις πριν λιγο
το απερριψα στο μυαλο μου για διαφορους λογους. Να σημειωσω επισης πως φευγω απο μια lg lw980s 3d

Η αποσταση θεασης θα ειναι στα 4 μετρα απεναντι απο τον καναπε σε βαση τοιχου,
οποτε καταλαβαινω οτι με το καλημερα κοιταζω για 65 ιντσες μινιμουμ.

Η χρηση θα ειναι αποκλειστικα iptv, netflix k ταινιες απο qnap nas
Επισης θα κουμπωσω κ ενα nvidia shield που εχω.

Υπαρχει ενα ps4 που καθεται κ ισως καποια στιγμη στο μελλον δω για ps5, σιγουρα ομως δεν ειναι αυτη η προτεραιοτητα
ελεω παιδιων-δουλειας κ γενικοτερης ελλειψης χρονου.

Θελω κατι στο οποιο να χαιρομαι να βλεπω,με ομορφο design καθως προοριζεται για σαλον,
να ειναι ξεκουραστη στα ματια κ φυσικα σαν γκατζετακιας με ενδιαφερουν τεχνολογιες τυπου voice control/screen mirroring/bluetooth
κ οτι αλλα καλουδια μπορει να υπαρχουν
στο συγκεκριμενο μπατζετ που αναφερω.

Ελπιζω να μην σας κουρασα κ να μην βρειτε τις απαιτησεις μου παραλογες! Αναμενω τις προτασεις σας!

Φιλικα,
Jordan
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Βοηθεια για αγορα 65"+

Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Θα χρειαστω τα φωτα σας, καθως εχω μεινει πολυυυυυ πισω στο θεμα τηλεορασης κ οσο κ αν προσπαθω
να βγαλω ακρη τοσο περισσοτερο μπερδευομαι με τις νεες τεχνολογιες oled(burnin)-qled κλπ κλπ.

Να ξεκινησω λεγοντας πως κοιταω κατι στα 800-1000 ταβανι. Ειχα στο μυαλο μου για προτζεκτορα, αλλα μολις πριν λιγο
το απερριψα στο μυαλο μου για διαφορους λογους. Να σημειωσω επισης πως φευγω απο μια lg lw980s 3d

Η αποσταση θεασης θα ειναι στα 4 μετρα απεναντι απο τον καναπε σε βαση τοιχου,
οποτε καταλαβαινω οτι με το καλημερα κοιταζω για 65 ιντσες μινιμουμ.

Η χρηση θα ειναι αποκλειστικα iptv, netflix k ταινιες απο qnap nas
Επισης θα κουμπωσω κ ενα nvidia shield που εχω.

Υπαρχει ενα ps4 που καθεται κ ισως καποια στιγμη στο μελλον δω για ps5, σιγουρα ομως δεν ειναι αυτη η προτεραιοτητα
ελεω παιδιων-δουλειας κ γενικοτερης ελλειψης χρονου.

Θελω κατι στο οποιο να χαιρομαι να βλεπω,με ομορφο design καθως προοριζεται για σαλον,
να ειναι ξεκουραστη στα ματια κ φυσικα σαν γκατζετακιας με ενδιαφερουν τεχνολογιες τυπου voice control/screen mirroring/bluetooth
κ οτι αλλα καλουδια μπορει να υπαρχουν
στο συγκεκριμενο μπατζετ που αναφερω.

Ελπιζω να μην σας κουρασα κ να μην βρειτε τις απαιτησεις μου παραλογες! Αναμενω τις προτασεις σας!

Φιλικα,
Jordan
Κανονικά βάσει απόστασης είσαι για 75+ ίντσες.

Αν σε ενδιαφέρει next generation gaming (PS5) χρειάζεσαι HDMI 2.1

Η ταπεινή μου άποψη είναι να περιμένεις κανένα 8μηνο που θα έχουν πέσει οι τιμές στις φετινές TV. Θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Λογικά για εισαγωγικό μοντέλο LCD Mini Led σε βλέπω λόγω του χαμηλού budget σε 65άρα το λιγότερο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

Αν προορίζεται η νέα τηλεόραση για θέαση σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό και δεν είναι απαραίτητες σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, θα πρέπει να δεις για LCD με VA panel. Διαφορετικά, LCD με IPS panel. Όσον αφορά το μέγεθος, αν θα προβάλλονται συχνά ταινίες/σειρές, καλύτερα να δεις για 75", για τέσσερα μέτρα απόσταση θέασης. Πάντως, έως 1000 ευρώ, δεν είναι πολλές οι επιλογές σε αυτό το μέγεθος, αν βιάζεσαι για αγορά.
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

Κανονικά βάσει απόστασης είσαι για 75+ ίντσες.

Αν σε ενδιαφέρει next generation gaming (PS5) χρειάζεσαι HDMI 2.1

Η ταπεινή μου άποψη είναι να περιμένεις κανένα 8μηνο που θα έχουν πέσει οι τιμές στις φετινές TV. Θα έχεις περισσότερες επιλογές.

Λογικά για εισαγωγικό μοντέλο LCD Mini Led σε βλέπω λόγω του χαμηλού budget σε 65άρα το λιγότερο.

Ειναι τοσο εμφανης η διαφορα του 2 με το 2.1?
Υπο προυποθεσεις ισως να μπορουσα να ανεβω στα 1200-1300. Αλλα πραγματικα ειμαι ταβανι σε αυτα τα χρηματα.

Αν προορίζεται η νέα τηλεόραση για θέαση σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό και δεν είναι απαραίτητες σχετικά μεγάλες γωνίες θέασης, θα πρέπει να δεις για LCD με VA panel. Διαφορετικά, LCD με IPS panel. Όσον αφορά το μέγεθος, αν θα προβάλλονται συχνά ταινίες/σειρές, καλύτερα να δεις για 75", για τέσσερα μέτρα απόσταση θέασης. Πάντως, έως 1000 ευρώ, δεν είναι πολλές οι επιλογές σε αυτό το μέγεθος, αν βιάζεσαι για αγορά.

Οχι δεν ειναι απαραιτητες μεγαλες γωνιες θεασης καθως ο γωνιακος καναπες θα βρισκεται σε "Π" ακριβως μπροστα απο την τηλεοραση.
Για ενα μηνα νομιζω οτι ειμαστε οκ για αναμονη, στους 2 θα ζορισουν αρκετα τα πραγματα πιστευω.
Με βαση την οριακη μετατοπιση προς τα πανω στο μπατζετ σε ποια μοντελα θα μπορουσα να κινηθω?
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

Ειναι τοσο εμφανης η διαφορα του 2 με το 2.1?
Υπο προυποθεσεις ισως να μπορουσα να ανεβω στα 1200-1300. Αλλα πραγματικα ειμαι ταβανι σε αυτα τα χρηματα.



Οχι δεν ειναι απαραιτητες μεγαλες γωνιες θεασης καθως ο γωνιακος καναπες θα βρισκεται σε "Π" ακριβως μπροστα απο την τηλεοραση.
Για ενα μηνα νομιζω οτι ειμαστε οκ για αναμονη, στους 2 θα ζορισουν αρκετα τα πραγματα πιστευω.
Με βαση την οριακη μετατοπιση προς τα πανω στο μπατζετ σε ποια μοντελα θα μπορουσα να κινηθω?
Αν ενδιαφέρεσαι για άμεση αγορά προτείνω τη Samsung 75Q70T.

Έχει VA panel,μια είσοδο hdmi 2.1 και είναι αξιοπρεπής για τα χρήματά της.

Πάρε στο Πλαίσιο τηλέφωνο και ζητά τους την 5ετη εγγύηση δώρο.
5c6651d02cf99e072e86620ad3cd721c.jpg
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Μολις την κοιταζα αυτη :flipout:
Χαζευω λιγο να δω κ αλλες επιλογες. Γενικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι κοιταζω για va panel
για την χρηση που θελω (iptv-movies-netflix)
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Μολις την κοιταζα αυτη :flipout:
Χαζευω λιγο να δω κ αλλες επιλογες. Γενικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι κοιταζω για va panel
για την χρηση που θελω (iptv-movies-netflix)
Ναι για καλύτερο μαύρο σε LCD, κοιτάς σε VA panel.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

Μπορείς να βολευτείς και με φθηνότερες λύσεις από την Q70T, αν δεν είναι απαραίτητα τα 100 Hz (κυρίως, για παρακολούθηση αθλητικών). Για παράδειγμα, κάποια Samsung TU7xxx. Εφόσον δεν μπορείς να περιμένεις μερικούς μήνες για αγορά, κοίταζε για τις προσφορές που (θα) υπάρχουν μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου.
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

Μπορείς να βολευτείς και με φθηνότερες λύσεις από την Q70T, αν δεν είναι απαραίτητα τα 100 Hz (κυρίως, για παρακολούθηση αθλητικών). Για παράδειγμα, κάποια Samsung TU7xxx. Εφόσον δεν μπορείς να περιμένεις μερικούς μήνες για αγορά, κοίταζε για τις προσφορές που (θα) υπάρχουν μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου.

Μιχαλη, την προηγουμενη την κρατησα 9 χρονια κοντα. Θεωρω πως αν ειναι να κανω την μεταβαση, να την κανω για τα 100hz
μιας κ βλεπω αρκετα μπαλα-μπασκετ.
Στο μυαλο μου εχω ενα οριακο time frame μεχρι κ το Πασχα. Να κανω λιγο ακομα υπομονη? Θεωρεις οτι θα μπορω να αγορασω
καποιο καλυτερο μοντελο που τωρα ας πουμε παιζει στα 1700-2000? 'Η περιμενουμε κατι συγκλονιστικο να ανακοινωθει στους επομενους μηνες?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

100 Hz (τουλάχιστον) είχαν όλες οι αρχικές τηλεοράσεις με 3D, όπως και η W980S. Οπότε, σε κίνηση της εικόνας θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα, ενεργοποιώντας τις σχετικές επιλογές. Σε τηλεοπτικό (και υλικό κάτω από 1080p), η καινούργια μάλλον θα δείχνει χειρότερα, αν και δε θα είναι τόσο εύκολα ορατό το "πρόβλημα" αυτό, από τέσσερα μέτρα μακριά.

Περαιτέρω, ανακοινώσεις δεν περιμένεις, καθώς αυτές συνήθως γίνονται κάθε Ιανουάριο. Να περιμένεις μέχρι τον Μάιο μάλλον δεν αξίζει, αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις ακριβή (για το μέγεθός της) τηλεόραση, αφού στις σχετικά οικονομικές σειρές δεν προκύπτουν τόσο μεγάλες μειώσεις τιμών. Μέχρι το καλοκαίρι, ενδέχεται να βρίσκεις μοντέλα 2020 σε πιο χαμηλές τιμές, εφόσον υπάρχουν ακόμα στην αγορά. Θα... ρισκάρεις, δηλαδή.

Για μοντέλα 2021, πάλι θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το καλοκαίρι για ουσιαστικές μειώσεις τιμών, σε σύγκριση με τις αρχικές. Πάντως, κατά πάσα πιθανότητα δε θα κερδίσεις κάτι παραπάνω, που να είναι τόσο σημαντικό, αγοράζοντας μια φετινή 75" LCD, με λιγότερα από 1500 ευρώ, κοντά στο καλοκαίρι. Προς το τέλος της τρέχουσας χρονιάς, ίσως βρίσκεις κάποιες LCD με Mini LED(s) κοντά στο budget σου.

Συνεπώς, "ζυγίζεις" τα δεδομένα και αποφασίζεις...
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Re: Απάντηση: Βοήθεια για αγορά 65"+

ok αντεληφθην πληρως!
Καποια μοντελα που θελεις/μπορεις να προτεινεις?

θενξ ιν αντβανς!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η Samsung Q70T είναι ίσως η μοναδική αξιόλογη περίπτωση, 75" με VA panel και 100 Hz ρυθμό ανανέωσης, κοντά στο budget σου. Εναλλακτικά, για κάτι πιο... "εξωτικό", η επερχόμενη Xiaomi Mi TV Q1 δείχνει ενδιαφέρουσα περίπτωση.
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Re: Απάντηση: Βοηθεια για αγορα 65"+

seems quite promising θα ελεγα η xiaomi. Με αρρωστησες μαικ!:flipout:
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Φαίνεται καλή λύση, κυρίως για τη χαμηλή της τιμή (κάτω από 1500 ευρώ αρχική, για 75"), "στα χαρτιά". Αν αξίζει για αγορά ή όχι, θα φανεί από τις σχετικές αξιολογήσεις.
 

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Καλησπερα κ Χρονια Πολλα - Χριστος Ανεστη σε ολους!

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων για το σεντονι!

Μετα απο δυομιση σχεδον χρονια αναμονης απο το τελευταιο τοπικ που ειχα ανοιξει για την αγορα 65αρας --> Βοηθεια για αγορα 65"+
κ μετα απο 1002 δοκιμασιες που περασα, ηρθε επιτελους η ωρα το σαββατο που μας ερχεται να προχωρησω - επιτελους - στην αγορα μιας 65αρας!

Ξεκιναω λεγοντας οτι για 3.5μ αποσταση που την θελω στο σαλονι, νομιζω πως θα ειμαι (σχετικα) οκ. Επισης θεωρω οτι στα 1800-2000 (χωρις να συμπεριλαμβανω επεκταση εγγυησης) παιρνω κατι above average.
Απο εκει κ περα η χρηση θα ειναι netflix - iptv - stream διαφορων content (ταινιες-4k/hd videos) απο nas κ gaming (ps5) κ σε μικροτερο βαθμο επιγεια καναλια.
  • Ναι θα με ενδιεφεραν φωνητικες εντολες (μεσω χειριστηριου?), gestures (sony), καθως θα βλεπουν κ τα παιδια κ θελω να τους κανω οσο πιο ευκολη γινεται την ζωη με φρασεις οπως "ανοιξε netflix" 'η να κουνανε το χερακι τους κ να αλλαζουν επεισοδιο-σειρα-κοκ. Μπορει να λεω βλακειες, αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι πλεον εχουμε φτασει σε τοσο automated καταστασεις.
  • Ναι θα ηθελα o media player της να ειναι συμβατος κ να αποκωδικοποιει σωστα οτι ειναι για τις ταινιες (το αναφερω γιατι η παλια μου δεν επαιζε τα παντα)
  • Ναι θα με ενδιεφερε να μην εχω το μυαλο μου σε burn-in καταστασεις, πραγμα σχετικα δυσκολο καθως δεν θα βλεπουμε συνεχως επιγεια.
  • Ναι θα ηθελα να εχει γρηγορο-ευκολο μενου κ ισως android το οποιο αγαπω
  • Ναι με ενδιαφερει το μαυρο στις ταινιες
  • Ναι το ambilight θα ηταν ωραια φαση.
  • Ναι θα ηθελα 120hz να δω μπαλαρα που κ που.
  • Ναι δινω βαση στον ηχο.
  • Ναι καποια στιγμη θα συνδεθει με ενισχυτη κ ηχεια.
  • Ναι θα ηθελα να μην εχω ιδιαιτερο θεμα με φωτα κ αντανακλασεις.
  • Nαι θα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο στο aftersales support (μακρια απο εμας)
Δεν ξερω αν εχω το περιθωριο (ψυχολογικο κ χρονου) να μπλεχτω με local dimming - ζωνες οπισθιου φωτισμου κλπ, oled-qled-mini qled (δεν εχω ιδεα τι ειναι καλυτερο) τα αφηνω σε εσας.
Ενα μικρο μπερδεμα εχω στο θεμα των προτυπων εικονας κ ηχου. Αν καταλαβαινω σωστα, στο θεμα εικονας το τοπ αυτη τη στιγμη ειναι το dolby vision το οποιο ομως δεν υπαρχει στις samsung
που χρησιμοποιουν το εξισου καλο hdr10+. Επισης dts, dolby atmos, dolby truehd κλπ μου ειναι αγνωστα... Μαλλον ομως καταλαβαινω οτι παμε σε dolby atmos .

Τα μοντελα που κοιταζω (τυχαια σειρα) κ ελπιζω να ειμαι στον σωστο δρομο, ειναι τα παρακατω:

  1. LG 65B2
  2. LG 65C2
  3. LG 65C2
  4. Sony XR-65A75K
  5. Sony XR-65A80K
  6. Philips 65OLED707
  7. Samsung QE65S95B
  8. Samsung QE65QN95B

Ναι γενικα ζηταω παρα πολλα το ξερω κ προφανως θα επρεπε να δωσω τα διπλα χρηματα για να καλυψω το 90% των παραπανω,
αλλα εναποθετω τις ελπιδες μου σε εσας κ στο οτι θα με βοηθησετε να διαλεξω οτι καλυτερο μπορω την δεδομενη στιγμη.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!
Jordan
 
Last edited:

sosimple

AVClub Enthusiast
15 April 2007
835
Καλησπερα κ Χρονια Πολλα - Χριστος Ανεστη σε ολους!

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων για το σεντονι!

Μετα απο δυομιση σχεδον χρονια αναμονης απο το τελευταιο τοπικ που ειχα ανοιξει για την αγορα 65αρας --> Βοηθεια για αγορα 65"+
κ μετα απο 1002 δοκιμασιες που περασα, ηρθε επιτελους η ωρα το σαββατο που μας ερχεται να προχωρησω - επιτελους - στην αγορα μιας 65αρας!

Ξεκιναω λεγοντας οτι για 3.5μ αποσταση που την θελω στο σαλονι, νομιζω πως θα ειμαι (σχετικα) οκ. Επισης θεωρω οτι στα 1800-2000 (χωρις να συμπεριλαμβανω επεκταση εγγυησης) παιρνω κατι above average.
Απο εκει κ περα η χρηση θα ειναι netflix - iptv - stream διαφορων content (ταινιες-4k/hd videos) απο nas κ gaming (ps5) κ σε μικροτερο βαθμο επιγεια καναλια.
  • Ναι θα με ενδιεφεραν φωνητικες εντολες (μεσω χειριστηριου?), gestures (sony), καθως θα βλεπουν κ τα παιδια κ θελω να τους κανω οσο πιο ευκολη γινεται την ζωη με φρασεις οπως "ανοιξε netflix" 'η να κουνανε το χερακι τους κ να αλλαζουν επεισοδιο-σειρα-κοκ. Μπορει να λεω βλακειες, αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι πλεον εχουμε φτασει σε τοσο automated καταστασεις.
  • Ναι θα ηθελα o media player της να ειναι συμβατος κ να αποκωδικοποιει σωστα οτι ειναι για τις ταινιες (το αναφερω γιατι η παλια μου δεν επαιζε τα παντα)
  • Ναι θα με ενδιεφερε να μην εχω το μυαλο μου σε burn-in καταστασεις, πραγμα σχετικα δυσκολο καθως δεν θα βλεπουμε συνεχως επιγεια.
  • Ναι θα ηθελα να εχει γρηγορο-ευκολο μενου κ ισως android το οποιο αγαπω
  • Ναι με ενδιαφερει το μαυρο στις ταινιες
  • Ναι το ambilight θα ηταν ωραια φαση.
  • Ναι θα ηθελα 120hz να δω μπαλαρα που κ που.
  • Ναι δινω βαση στον ηχο.
  • Ναι καποια στιγμη θα συνδεθει με ενισχυτη κ ηχεια.
  • Ναι θα ηθελα να μην εχω ιδιαιτερο θεμα με φωτα κ αντανακλασεις.
  • Nαι θα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο στο aftersales support (μακρια απο εμας)
Δεν ξερω αν εχω το περιθωριο (ψυχολογικο κ χρονου) να μπλεχτω με local dimming - ζωνες οπισθιου φωτισμου κλπ, oled-qled-mini qled (δεν εχω ιδεα τι ειναι καλυτερο) τα αφηνω σε εσας.
Ενα μικρο μπερδεμα εχω στο θεμα των προτυπων εικονας κ ηχου. Αν καταλαβαινω σωστα, στο θεμα εικονας το τοπ αυτη τη στιγμη ειναι το dolby vision το οποιο ομως δεν υπαρχει στις samsung
που χρησιμοποιουν το εξισου καλο hdr10+. Επισης dts, dolby atmos, dolby truehd κλπ μου ειναι αγνωστα... Μαλλον ομως καταλαβαινω οτι παμε σε dolby atmos .

Τα μοντελα που κοιταζω (τυχαια σειρα) κ ελπιζω να ειμαι στον σωστο δρομο, ειναι τα παρακατω:

  1. LG 65B2
  2. LG 65C2
  3. LG 65C2
  4. Sony XR-65A75K
  5. Sony XR-65A80K
  6. Philips 65OLED707
  7. Samsung QE65S95B
  8. Samsung QE65QN95B

Ναι γενικα ζηταω παρα πολλα το ξερω κ προφανως θα επρεπε να δωσω τα διπλα χρηματα για να καλυψω το 90% των παραπανω,
αλλα εναποθετω τις ελπιδες μου σε εσας κ στο οτι θα με βοηθησετε να διαλεξω οτι καλυτερο μπορω την δεδομενη στιγμη.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!
Jordan
Αν δεν κάνω λάθος, όλες όσες έχεις βάλει στη λίστα είναι oled με εξαίρεση την τελευταία. Η oled έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα burn in, που γράφεις οτι δε θες. Βέβαια αν βάλεις 5ετη εγγύηση, θα είσαι οκ για 5 χρόνια τουλάχιστον. Μαλλον σε oled πρέπει να πας βέβαια αφού δίνεις τα απαραίτητα χρήματα, λογω ποιότητας. Απλά κατσε διάβασε για γη διαφορά oled απο lcd και τη χρήση που εσύ θα κάνεις για να καταλήξεις αν σε αφορά το burn in.
 

dressed

Established Member
31 March 2015
115
Καλησπερα κ Χρονια Πολλα - Χριστος Ανεστη σε ολους!

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων για το σεντονι!

Μετα απο δυομιση σχεδον χρονια αναμονης απο το τελευταιο τοπικ που ειχα ανοιξει για την αγορα 65αρας --> Βοηθεια για αγορα 65"+
κ μετα απο 1002 δοκιμασιες που περασα, ηρθε επιτελους η ωρα το σαββατο που μας ερχεται να προχωρησω - επιτελους - στην αγορα μιας 65αρας!

Ξεκιναω λεγοντας οτι για 3.5μ αποσταση που την θελω στο σαλονι, νομιζω πως θα ειμαι (σχετικα) οκ. Επισης θεωρω οτι στα 1800-2000 (χωρις να συμπεριλαμβανω επεκταση εγγυησης) παιρνω κατι above average.
Απο εκει κ περα η χρηση θα ειναι netflix - iptv - stream διαφορων content (ταινιες-4k/hd videos) απο nas κ gaming (ps5) κ σε μικροτερο βαθμο επιγεια καναλια.
  • Ναι θα με ενδιεφεραν φωνητικες εντολες (μεσω χειριστηριου?), gestures (sony), καθως θα βλεπουν κ τα παιδια κ θελω να τους κανω οσο πιο ευκολη γινεται την ζωη με φρασεις οπως "ανοιξε netflix" 'η να κουνανε το χερακι τους κ να αλλαζουν επεισοδιο-σειρα-κοκ. Μπορει να λεω βλακειες, αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι πλεον εχουμε φτασει σε τοσο automated καταστασεις.
  • Ναι θα ηθελα o media player της να ειναι συμβατος κ να αποκωδικοποιει σωστα οτι ειναι για τις ταινιες (το αναφερω γιατι η παλια μου δεν επαιζε τα παντα)
  • Ναι θα με ενδιεφερε να μην εχω το μυαλο μου σε burn-in καταστασεις, πραγμα σχετικα δυσκολο καθως δεν θα βλεπουμε συνεχως επιγεια.
  • Ναι θα ηθελα να εχει γρηγορο-ευκολο μενου κ ισως android το οποιο αγαπω
  • Ναι με ενδιαφερει το μαυρο στις ταινιες
  • Ναι το ambilight θα ηταν ωραια φαση.
  • Ναι θα ηθελα 120hz να δω μπαλαρα που κ που.
  • Ναι δινω βαση στον ηχο.
  • Ναι καποια στιγμη θα συνδεθει με ενισχυτη κ ηχεια.
  • Ναι θα ηθελα να μην εχω ιδιαιτερο θεμα με φωτα κ αντανακλασεις.
  • Nαι θα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο στο aftersales support (μακρια απο εμας)
Δεν ξερω αν εχω το περιθωριο (ψυχολογικο κ χρονου) να μπλεχτω με local dimming - ζωνες οπισθιου φωτισμου κλπ, oled-qled-mini qled (δεν εχω ιδεα τι ειναι καλυτερο) τα αφηνω σε εσας.
Ενα μικρο μπερδεμα εχω στο θεμα των προτυπων εικονας κ ηχου. Αν καταλαβαινω σωστα, στο θεμα εικονας το τοπ αυτη τη στιγμη ειναι το dolby vision το οποιο ομως δεν υπαρχει στις samsung
που χρησιμοποιουν το εξισου καλο hdr10+. Επισης dts, dolby atmos, dolby truehd κλπ μου ειναι αγνωστα... Μαλλον ομως καταλαβαινω οτι παμε σε dolby atmos .

Τα μοντελα που κοιταζω (τυχαια σειρα) κ ελπιζω να ειμαι στον σωστο δρομο, ειναι τα παρακατω:

  1. LG 65B2
  2. LG 65C2
  3. LG 65C2
  4. Sony XR-65A75K
  5. Sony XR-65A80K
  6. Philips 65OLED707
  7. Samsung QE65S95B
  8. Samsung QE65QN95B

Ναι γενικα ζηταω παρα πολλα το ξερω κ προφανως θα επρεπε να δωσω τα διπλα χρηματα για να καλυψω το 90% των παραπανω,
αλλα εναποθετω τις ελπιδες μου σε εσας κ στο οτι θα με βοηθησετε να διαλεξω οτι καλυτερο μπορω την δεδομενη στιγμη.

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας!
Jordan
Αληθώς Ανέστη!
Από τα λίγα που ξέρω θα πω το χιλιοειπωμένο πως για 4κ HDR καλύτερα θα ήταν μεγαλύτερο μέγεθος στα 3,5 μέτρα. Όταν μάλιστα η Β2 που την έχεις στις επιλογές , υπήρχε μέχρι πρόσφατα με δώρο τον φπα στα 1750€ περίπου για την 77αρα, σίγουρα δεν θα επέλεγα να πάρω σε παραπλήσια χρήματα την 65αρα άμεσα. Η Philips 707 σαν εικόνα θα έλεγα πως είναι κοντά με την Β2 αφού αν δεν κάνω λάθος και οι δύο έχουν το παλαιότερο πάνελ. Η 707 βέβαια έχει το πλεονέκτημα του ambilight που και εμένα μου αρέσει καθώς και καλύτερο ήχο αλλά από την άλλη υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό στη υποστήριξη εκεί όπου από την εμπειρία άλλων μελών η LG υπερέχει με διαφορά.
Samsung προσωπικά και μόνο που επιμένει να μην υποστηρίζει Dolby Vision θα την απέρριπτα αλλά και πέραν αυτού η αντοχή των νέων oled πάνελ της έχει δείξει ανησυχητικά σημάδια ,'οπως και στα αντίστοιχα που χρησιμοποιεί η Sony ενώ η υποστήριξη και των δύο έχει αποδειχθεί σε πολλές περιπτώσεις απαράδεκτη.
Συμπερασματικά, εγώ θα περίμενα κάποιον επόμενο συνδυασμό προσφορών και θα στόχευα για την C2 ελπίζοντας να πέσει αρκετά η τιμή της 77αρας ή αν έμενα στις 65 και αν μπορεί να μπει σε τοίχο , θα περίμενα μία μείωση τιμής και θα έπαιρνα την 65G2 η οποία είναι μάλλον σε εικόνα και αντοχή η καλύτερη επιλογή αλλά δεν περιλαμβάνει σταντ παρά μόνο βάση τοίχου.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: sosimple

jpcupra

New member
31 March 2008
80
Αν δεν κάνω λάθος, όλες όσες έχεις βάλει στη λίστα είναι oled με εξαίρεση την τελευταία. Η oled έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα burn in, που γράφεις οτι δε θες. Βέβαια αν βάλεις 5ετη εγγύηση, θα είσαι οκ για 5 χρόνια τουλάχιστον. Μαλλον σε oled πρέπει να πας βέβαια αφού δίνεις τα απαραίτητα χρήματα, λογω ποιότητας. Απλά κατσε διάβασε για γη διαφορά oled απο lcd και τη χρήση που εσύ θα κάνεις για να καταλήξεις αν σε αφορά το burn in.

Σιγουρα ειναι μονοδρομος η OLED κ σιγουρα θα μπει η επεκταση εγγυησης!

Αληθώς Ανέστη!
Από τα λίγα που ξέρω θα πω το χιλιοειπωμένο πως για 4κ HDR καλύτερα θα ήταν μεγαλύτερο μέγεθος στα 3,5 μέτρα. Όταν μάλιστα η Β2 που την έχεις στις επιλογές , υπήρχε μέχρι πρόσφατα με δώρο τον φπα στα 1750€ περίπου για την 77αρα, σίγουρα δεν θα επέλεγα να πάρω σε παραπλήσια χρήματα την 65αρα άμεσα. Η Philips 707 σαν εικόνα θα έλεγα πως είναι κοντά με την Β2 αφού αν δεν κάνω λάθος και οι δύο έχουν το παλαιότερο πάνελ. Η 707 βέβαια έχει το πλεονέκτημα του ambilight που και εμένα μου αρέσει καθώς και καλύτερο ήχο αλλά από την άλλη υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό στη υποστήριξη εκεί όπου από την εμπειρία άλλων μελών η LG υπερέχει με διαφορά.
Samsung προσωπικά και μόνο που επιμένει να μην υποστηρίζει Dolby Vision θα την απέρριπτα αλλά και πέραν αυτού η αντοχή των νέων oled πάνελ της έχει δείξει ανησυχητικά σημάδια ,'οπως και στα αντίστοιχα που χρησιμοποιεί η Sony ενώ η υποστήριξη και των δύο έχει αποδειχθεί σε πολλές περιπτώσεις απαράδεκτη.
Συμπερασματικά, εγώ θα περίμενα κάποιον επόμενο συνδυασμό προσφορών και θα στόχευα για την C2 ελπίζοντας να πέσει αρκετά η τιμή της 77αρας ή αν έμενα στις 65 και αν μπορεί να μπει σε τοίχο , θα περίμενα μία μείωση τιμής και θα έπαιρνα την 65G2 η οποία είναι μάλλον σε εικόνα και αντοχή η καλύτερη επιλογή αλλά δεν περιλαμβάνει σταντ παρά μόνο βάση τοίχου.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα.

Εχασα τετοιο deal? Καλα να παθω!!!
Οποτε βγαζουμε απο την εξισωση την sammy.
Σιγουρα παω για τοιχο κ πιθανως να με παιρνει για 75-77 (αν δεν την καλυψει το τζακι, lol)
Σχετικα με τα επιπροσθετα requirements (καλος media player-ηχος-gestures-αντανακλασεις) που εγραψα καποιο advice?

thx a lot!