Αγορά EPSON 6600W απο αγγελία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maletianoi

New member
1 October 2015
3
Καλησπέρα βρήκα σε αγγελία τον epson 6600w και σκεφτομαι να τον αγοράσω.Είναι καλή επιλογή λογω παλαιότητας μοντέλου?Τι να προσεξω αν τον αγορασω τελικά?Ευχαριστώ
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Να τον δεις από κοντά να παίζει, ώστε να μην υπάρχει απόκλιση στα πάνελ. Γιατί μια φορά είχα πάρει έναν Epson TW-3500 με τέτοια απόκλιση στα πάνελ ώστε ακόμα και ο γνωστός μετρ του είδους αδυνατούσε να βγάλει άκρη και ήταν βέβαιος ότι είχε μπει χέρι σε μη αναστρέψιμο σημείο. Βέβαια, στις φώτο που μου έστειλε ο πωλητής φαινόταν καλά, αλλά από κοντά η προβολή ήταν δράμα! Γενικά με τους μεταχειρισμένους δεν είχα πρόβλημα, αλλά αυτός ήταν ο μόνος που δεν μπορούσα να δω από κοντά.
 

maletianoi

New member
1 October 2015
3
Ευχαριστω πολυ αποκλιση στα πανελ τι εννοειτε?Γιατι ειμαι ψιλο ασχετος.Αφορα τα χρωματα η το πως μεταδιδεται η εικονα πανω στην επιφανεια
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Στ μενού οι epson έχουν διάφορα patterns.

Θα βάλεις αυτό και θα προσέξεις να είναι άσπρες οι γραμμές ΑΠ ΆΚΡΗ Σ' ΑΚΡΗ . Αυτό σημαίνει ότι και τα τρία πάνελς R,G,B προβάλλουν ακριβώς το ένα πάνω στο άλλο. Αλλιώς θα βλέπεις μια γραμμή μπλε, μία πράσινη, μία κόκκινη πολύ κοντά μεταξύ τους.

https://files.support.epson.com/docid/cpd3/cpd39809/source/basic_use/tasks/panel_aligning.html
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: Αγορά EPSON 6600W απο αγγελία

Ευχαριστω πολυ αποκλιση στα πανελ τι εννοειτε?Γιατι ειμαι ψιλο ασχετος.Αφορα τα χρωματα η το πως μεταδιδεται η εικονα πανω στην επιφανεια

Σημαίνει στο περίγραμμα προσώπων, αντικειμένων κτλ να βλέπεις τα χρώματα των 3 πάνελ LCD που κανονικά θα έπρεπε να συγκλίνουν στη δημιουργία ενός χρώματος (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω καλύτερα).