Αξίζει τον κόπο?

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Βρήκα στο παλιό μου σπίτι στην αποθήκη το εξής πικαπ (επισυνάπτω φωτογραφίες). Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με αναλογικές πηγές οπότε συγχωρήστε την ασχετοσύνη μου...δεν έχω ιδέα από brands...κεφαλές...τίποτα απολύτος.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εαν αυτό για να παίξει θα χρειαστεί κάποιο service...έχει να λειτουργήσει πάνω από 15 χρόνια...εαν σαν μηχάνημα λέει τίποτα η εαν δεν αξίζει καν να ασχοληθεί κανείς.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς είναι αυτό το ortofon μηχανάκι? Κάτι σαν προ ενισχυτής? το λεγόμενο phono stage?


Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παρακάτω οι φωτογραφίες :
 

Attachments

  • ΓŽβ€˜ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ_000.jpg
    ΓŽβ€˜ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ_000.jpg
    105.4 KB · Views: 164
  • ΓŽβ€˜ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ_001.jpg
    ΓŽβ€˜ΓΒΓβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ―ΓŽΒΏ_001.jpg
    92 KB · Views: 164

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Το 160αρι είναι ένα θρυλικό μοντέλο της Thorens και γενικώτερα ένα εξαιρετικό πικαπ .. αξίζει να ασχοληθείς, μην νομίζεις, δεν θα θέλει και τίποτε σοβαρό ...


Το ορτοφον είναι περίπου αυτό που είπες... μάλλον θα ανελάμβανε να προσαρμόσει ηλεκτρικά μια κεφαλή κινητού πηνίου για να μπορέσει να συνεργασθεί με τον ενισχυτή ...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Το πικαπ σου ειναι εξαιρετικο.Αν το μοτερ λειτουργει, τοτε ενας καινουργιος ιμαντας, καθαρισμα και λαδι στο πηγαδι και ισως ρυθμιση της αναρτησης θα ειναι τα μονα που θα θελει σαν πικαπ.
Η κεφαλη , αν διακρινω καλα το χρωμα, αν οντως ειναι μπλε, ειναι η ortofon VMS-30 MK II επισης πολυ καλη αλλα αν χρειασεται βελονα, μλλον δεν θα βρεις διοτι η συγκεκριμενη σταματησε να βγαινει προ πολλου. Αναλογα βεβαια με τις αναγκες σου, μπορεις να βρεις aftermarket βελονα σε καλη τιμη,αλλα δεν θα ειναι τοσο καλη οσο η αυθεντικη. Τσεκαρε την κι αν εχει ωρες ζωης και δουλευει καλα η αναρτηση της, μπορεις να ξεκινησεις με αυτην. Σιγουρεψου επισης οτι ολα ειναι οκ με το καλωδιο του βραχιονα.
Το Τ-10 ειναι μετασχηματιστης για κεφαλες κινητου πηνιου.Η κεφαλη που εχει τωρα το πικαπ σου, δεν ειναι κινητου πηνιου,οποτε δεν χρειαζεται γι αυτη, Ισως μελλοντικα να χρειαστει αν πας σε μια κεφαλη κινητου πηνιου.
Αυτα τα λιγα σαν αρχη , κι αν χρειαστει τα συζηταμε περισοτερο στην πορεια.
Επισης μπλε, ηταν και η MC-10MK II που ηταν κινητου πηνιου. Σε τετοια περιπτωση,που ειναι πιθανον ( για να εχεις και το Τ-10 ) , τοτε το Τ-10 ειναι απαραιτητο.Εκεινα τα βισματα του καλωδιου που ειναι στο Τ-10 ξεφορτωσου τα αμεσα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις άμεσες απαντήσεις. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν επαγγελματίες στην Αθήνα που ασχολούνται με αυτές τις δραστηριότητες που αναφέρετε....

Και το πιο σημαντικό...αυτό για να συνδεθεί με τον ενισχυτή (ακουστικών) που έχω καθώς πλέον ακούω μόνο με ακουστικά λόγω χώρου....πως το κάνουμε? βγάζει έξοδο rca? Το phono παρεμβάλεται μεταξύ του πικαπ και του ενισχυτή μου?

Μου αρέσει να πω την αλήθεια η ιδέα που και που να αγοράζω σε βυνίλιο τους αγαπημένους μου δίσκους και να αλλάζω παραστάσεις από το streaming.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Αξιζει και με το παραπανω !!!! μια καλη συντηρηση να του κανεις και εισαι οκ!!! σε αυτην την αξια που εχεις για να παρεις κατι αντιστοιχο πρεπει να δωσεις πανω απο 500 ευρω ! και λιγα λεω !!! :2thumb22sup:
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Αν η κεφαλη ειναι η MC-10MKII , το καλωδιο του βραχιονα θα συνδεθει στην εισοδο του Τ-10 και η εξοδος του Τ-10 θα συνδεθει σε εισοδο phono MM του ενισχυτη.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: Αξίζει τον κόπο?

Αν η κεφαλη ειναι η MC-10MKII , το καλωδιο του βραχιονα θα συνδεθει στην εισοδο του Τ-10 και η εξοδος του Τ-10 θα συνδεθει σε εισοδο phono MM του ενισχυτη.

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση, θα προσπαθήσω να βρω κάποιον επαγγελματία που ασχολείεται με το service τέτοιων μηχανημάτων. Δεν είχα ιδέα ότι είναι καλό μηχάνημα αλλά τώρα που το έμαθα θα το προσπαθήσω να το ταιριάξω δίπλα με τις ψηφιακές πηγές μου. Δεν θα με χάλαγε που και που να αγοράζω τους αγαπημένους μου δίσκους σε βυνίλιο.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αξίζει τον κόπο?

Δεν είχα ιδέα ότι είναι καλό μηχάνημα αλλά τώρα που το έμαθα θα το προσπαθήσω να το ταιριάξω δίπλα με τις ψηφιακές πηγές μου.
Εξαιρετικο, οχι απλα καλο :a0210:
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Μια ερώτηση ακομα θα ήθελα να κάνω....επειδή από ότι βλέπω ο ενισχυτής μου δεν έχει phono MM είσοδο παρά μόνο 2 rca που παίρνει σήμα από το dac.

Πρέπει να αγοράσω κάποιο ξεχωριστό μηχάνημα (όπως πχ το ifi zen phono) που θα παρεμβάλεται ώστε να πάρω ήχο στον ενισχυτή μου?

Δεν ξέρω αν αυτά που ρωτάω στέκουν γιατί είμαι τελείως noob στο θέμα των αναλογικών πηγών.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,746
Ναι θα χρειαστεις εξωτερικο phono. Η εξοδος απο το phono, θα χρειαστει μια line εισοδο για να συνδεθει.
Δηλαδη οι συνδεσεις θα ειναι , πικαπ > Τ10 > Phono MM > ενισχυτης , ή αν το phono που θα παρεις εχει εισοδο για κεφαλες κινητου πηνιου οπως η MC10 II και το προτιμησεις, οι συνδεσεις θα ειναι , πικαπ > Phono MC input > ενισχυτης line input. Και στις δυο περιπτωσεις θα χρειαστεις ενα καλωδιο απο το phono στον ενισχυτη.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...στην Αθήνα μένω. Μόλις με αφήσουν οι δουλειές θα ασχοληθώ με το πικαπ το οποίο θα παίζει στα ηχεία με έναν παλιό marantz PM350 που πρέπει να διαθέτει είσοδο phono και στο main σύστημα στα ακουστικά με το zen phono-zen can αφού είμαι ευχαριστημένος και εμπιστεύομαι την ifi.

Όλα αυτά δεδωμένου ότι θα δουλεύει και θα απαιτηθεί ένα λογικό κόστος για το service. Ελπίζω να δουλέψει γιατί μετά από μια παραγγελία (transport) που έκανα και δεν ήρθε ποτέ έχω μείνει με την χαρά και το μικρόβιο.

Τώρα θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο...μπορεί να μην είναι το κατάλληλο νήμα αλλά ίσως δεν αξίζει να ανήξω καινούριο θρεντ μόνο για μια ερώτηση. Στο σπίτι που μετακόμισα έχει στον ίδιο χώρο στο σαλώνι μία μπρίζα για το air condition και μια διπλή μπρίζα η οποία όμως φαίνεται καινούρια με την άποψη ότι μπήκε πρόσφατα. Από τις 2 ποια θα προτιμούσατε για σύνδεση του συστήματος? Νομίζω ότι συνήθως η μπρίζα του κλιματιστικού έρχεται κατευθείαν από τον πίνακα για λόγους ασφαλείας.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά εκ των προτέρων για τις απόψεις και την βοήθεια σας.