Ερωτηση για αναβαθμιση παλαιου Home Cinema

GDiamantis

New member
21 February 2021
1
Ξεθαψα απο την αποθηκη ενα παλαιο πακέτο home cinema αποτελούμενο από κύρια μηχανήματα ένα προτζεκτορ In Focus LDP 380 και ένα ενισχυτή ήχου surround JVC rx-dp10rsl (ηχεια και sub υπάρχουν). Παλαιοτερα εικονα επαιρνα απο ενα dvd player Pionner μεσω RGB. Επειδη θελω να το ξαναστησω για τα πιτσιρικια (και οχι μονο) κολλαω στο οτι πλεον πρεπει να χρηιμοποιησω καποιο media player ή καποιο pc για να μπορω να αναπαραγω ταινιες απο σκληρο δισκο. Και εδω αρχίζουν οι ερωτησεις. Ο προτζεκτορας έχει εισόδους εικόνας RGB ενώ ο ενισχυτής ήχου έχει εισόδους ήχου 5.1 και ψηφιακό με DIGITAL coaxial. Επειδή δεν μπορώ να βρω media player που να έχει σαν εξόδους τα παραπάνω η μόνη επιλογή που έχω είναι να χρησιμοποιήσω ένα laptop που έχω με έξοδο vga , και display port ώστε από εκεί να πάρω το RGB για την εικόνα. Με τον ήχο και το surround όμως τι κάνω; Ειναι μονόδρομος μια εξωτερική κάρτα ήχου USB με εξόδους που μπορώ να στείλω τον ήχο στον ενισχυτή. Ποια όμως ; Όλες έχουν optical σαν έξοδο ήχου που δεν είμαι σίγουρος αν θα μου κάνουν αυτό που θέλω. Έχετε καμία άλλη πρόταση υλοποίησης του πακετου ή κάποια πρόταση για κάρτα ήχου που μπορεί να με εξυπηρετήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator: