βελτιωση ταχυτητας ιντερνετ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
Γεια σε ολους θα ηθελα να με βοηθησετε αν υπαρχει καποια λυση εχω 24ρα ταχυτητα μενω σε χωριο αλλα πιανω μονο 8....θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να βελτιωσω την υποθεση πχ αλλαγη τοποθετησης ρουτερ παιζει ρολο?αλλαγη ρουτερ πχ που διαβαζω σε σχολια οτι δινει καποια ταχυτητα παραπανω και πιο σταθερη? καλωδια? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Σημασια εχει τι σου δίνει ο παροχος. αλλαγες σε ρουτερ / καλωδια θα εχουν μικρη εως ελαχιστη διαφορα.
 
17 June 2006
23,583
Αθήνα
Γεια σε ολους θα ηθελα να με βοηθησετε αν υπαρχει καποια λυση εχω 24ρα ταχυτητα μενω σε χωριο αλλα πιανω μονο 8....θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να βελτιωσω την υποθεση πχ αλλαγη τοποθετησης ρουτερ παιζει ρολο?αλλαγη ρουτερ πχ που διαβαζω σε σχολια οτι δινει καποια ταχυτητα παραπανω και πιο σταθερη? καλωδια? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Αν έισαι μακριά από το dslam όλα είναι ημίμετρα.

Η λύση σου είναι αυτο: https://digitaltvinfo.gr/news/news/item/34681-erxetai-kai-stin-ellada-to-starlink-tou-elon-mask
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
το περιμενα η αληθεια ειναι μεχρι που εμαθα οτι ειναι 100 ευρω τον μηνα και ουτε καν ...σημερα τελικα μετα απο προσπαθειες μηπως βρω κατι κλπ εμαθα οτι η νοβα εχει κανει καμπινα που πιανει το μερος που ειμαι για να εχω ταχυτητα 100ρα...δε ξερω αν τελικα γινει αν γινει για μενα αυτο θα ειναι θαυμα μαυτα που τραβαω αυτη τη στιγμη και απο το τιποτα σε τετοια ταχυτητα ειναι τρελο αυτη τη στιγμη ...29.90 μ ειπαν ελπιζω να μη μου βγει καμια βλακεια στο μελλον σημερα θα στειλω ταυτοτητες κλπ με φωτο και ο θεος βοηθος
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Γεια σε ολους θα ηθελα να με βοηθησετε αν υπαρχει καποια λυση εχω 24ρα ταχυτητα μενω σε χωριο αλλα πιανω μονο 8....θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να βελτιωσω την υποθεση πχ αλλαγη τοποθετησης ρουτερ παιζει ρολο?αλλαγη ρουτερ πχ που διαβαζω σε σχολια οτι δινει καποια ταχυτητα παραπανω και πιο σταθερη? καλωδια? ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Η περιοχή σου δεν έχει ενταχθεί στο rural broadband;
Δες εδώ και εδώ.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
δεν μπορω να βρω κατι...μιλησα με μια κοπελα απο τη νοβα και εδωσα συντεταγμενες και μ ειπε οτι πιανω κανονικα....εντομεταξυ και απο οτε μ εχει πει κοπελα οτι πιανω κανονικα εδω αλλα τελικα το τεχνικο τμημα μ ειπε οτι οχι ....τωρα αυτη της νοβα ειπε σιγουρα τι να πω
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Δες εάν η περιοχή σου καλύπτεται από τα Link παραπάνω, τα γράφουν αναλυτικά στις περιοχές κάλυψης.
Εάν καλύπτεται, δεν σημαίνει πως θα παρέχουν όλοι οι πάροχοι υπηρεσία, στείλε ένα email από το πεδίο επικοινωνία και θα σε ενημερώσουν.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
δεν ξερω ρε παιδια πανω στην απελπισια πιστεψα γιατι μ ειπε οτι ειναι στανταρ της ειπα οτι αν δε παει καλα μ ειπε οκ θα το ακυρωσεις και ας ειναι συμβολαιο 2 ετων....ασχετα που στον οτε μ κανανε νουμερα και στα τηλεφωνα μ μιλουσαν σαν ρομποτ για ενα θεμα που εφταιγαν και με χρεωσαν και αναγκάστηκα να τους βριζω και να φωναζω για να βρω το δικιο μου...τωρα εχω προχωρησει ειναι η τελευταια μου ελπιδα απο τη στιγμη που ειπε βαση συντεταγμένων και δικη τους καμπινα κλπ πιστευω να πανε ολα καλα
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
α οντως? τι να πω αμα ειναι ετσι...μ ειπε οτι προσφατα εβαλαν δικη τους και το επαναλαμβανε αυτο συνεχως ....
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Ναι, δεν είναι πάροχος υποδομών. Σε χωριά δε, υποδομή rural έχει μόνο ο ΟΤΕ και η intracom για τη κεντρική Ελλάδα.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
αν ειναι ιδια καμπυνα θα πιανω ιδιες ταχυτητες...αυτη το πηρε πανω της με ονοματεπωνυμο οτι οχι θα πιανεις 99 ταχυτητα εχουμε δικη μας καμπυνα καμια σχεση με οτε κλπ ....την τελευταια φορα πηγα στον γερμανο και ειπα τι μου συνεβη με τον οτε κ μ ειπαν πχ να ζητησω τα χρηματα μου πισω και οτι δν ηταν σωστο κλπ και λεω ε σου μιλανε σαν ρομποτ σα να μη νιωθουν καν τι λετε ειναι για μπατσες και μ λενε καταλαβαινω μην τρελαινεσαι ολα θα γινουν και εχει 3 μηνες παιδια περιμενω να γινει αποχρεωση που θα γινοταν στον επομενο λογαριασμο για λαθος τους πραγματικα ας φυγω απο αυτη την εταιρια και οτι γινει αν ισχυει κατι για βελτιωση της γραμμης μου θα ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος
 
17 June 2006
23,583
Αθήνα
ΟΚ. Περιμένουμε νέα σου.

Επίσης κάτι άλλο. Ο κουμπάρος μου με ΟΤΕ στον Ν. Βουτζά είχε ταχύτητα 8-10. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κάθε μισή ώρα κοβόταν και ξανά πάλι. Εκατομύρια errors στο FEC .Απειρα τηλέφωνα και η κλασσική απάντηση είστε μακριά από το καφάο κλπ.

Ωσπου σε κάποια στιγμή από το πολύ πρήξιμο στα τηλέφωνα στέλνουν έναν τεχνικό όπου ξεκίνησε τον έλεγχο από την κολόνα έξω από το σπίτι του και πήγαινε κολόνα-κολόνα μέχρι το καφάο. Στο καφάο είχε βραχυκύλωμα. Τώρα έχει 25 και σταθερότατη.

Απόδειξη ότι πολλές φορές δεν φταίνε οι ιδιες οι εταιρείες αλλά είναι καθαρά σε ποιόν ΑΝΘΡΩΠΟ θα πέσεις. Αν πέσεις σε κανά βαριεστημένο που περιμένει πως και πως να βγει στη σύνταξη, την έβαψες.

Πλάκα πλακα πρέπει να βάλουν κι αυτοί να κάνεις αξιολόγηση στον κάθε τεχνικό όπως κάνουν ένα σωρο εταιρειες.
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
καλα αυτο ειναι το πιο σωστο που λες εγω οσες φορες ηρθαν ειδα να βιαζονται να φυγουν αλλα στα τηλεφωνα αγενης φουλ δηλαδη με βρισιδια και φωνες εβγαζα ακρη τελευταια φορα θυμαμαι μιλησα με ενα παλικαρι και του λεω απο την αρχη λεω καθε φορα που μιλαω με ανθρωπο σας το καλυτερο για μενα ειναι να παιρνω ενα λεξοτανιλ και το παιδι μ λεει καταλαβαινω και μιλησαμε για την συνδεση μου και το ποσο χαλια ειναι μεχρι π γελασε μ ειπε να κανω λιγο υπομονη για δορυφορικη ληψη αυτος μου προτεινε για ελον μασκ κλπ και γελουσα λεω πρωτη φορα τετοιο πραμα αλλα πραγματικα ηθελα πολυ να φυγω απο οτε με τις κοπελιτσες που βαζουν εκει να μιλανε σα ρομποτ ..θα σας ενημερωσω οταν γινει η δουλεια να δω τι καταφεραμε μπορει οντως να κανανε αυτο τον μηνα δικη τους καμπυνα βασικα ελπιζω
 

alexandros90

Established Member
2 December 2020
131
μιλησα με την κοπελα παλι εχουν καμπυνα οπτικης ινας και στις μετρησεις τους φαινεται οτι θα πιανω 91 το λιγοτερο...αν δε μπορουσα να σε καλυψω θα ελεγα δε σε καλυπτω αν μου ζητουσες vdsl λεει θα σου ελεγα απλα δεν μπορω να σε καλυψω πριν 1 μισο μηνα βαλαμε οπτικη ινα και μπορω να σου προσφερω τις ταχυτητες αυτες....οποτε μαλλον παμε καλα
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Aπο ημιμετρα τι μπορει να κανεις ?ενα ρουτερ καλυτερο απο του παροχου μπορει να σου δωσει κατι παραπανω?
 

mikemtb

Senior Member
15 November 2014
567
γλυφαδα
Ενα ακομα ημίμετρο είναι, να πας το ρουτερ οσο πιο κοντα γινεται στην εισοδο της γραμμης στο οικοπεδο, αποφεύγοντας την εσωτερική καλωδίωση, ε ολο και καποια ελαχιστη βελτίωση θα δεις, δε μπορεί

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk