Ασχετιδης Νο2

djjojo

New member
15 December 2007
51
Καλημέρα,πριν κάνα μήνα αγόρασα την 65αρα LG GX και πλέον σκέφτομαι να κάνω κάτι και για ήχο.Κλασσικα σκεφτόμουν ηχομπαρα αλλά μετά από λίγο διάβασμα εδώ σκέφτηκα να επενδύσω (έστω και σε δόσεις) σε ηχεία 5.1.Το σαλόνι είναι 35 την,χρήση κυρίως για home cinema και λιγότερο για μουσική,υπάρχουν γείτονες οπότε δεν έχω σκοπό να παίζω στο φουλ,και επίσης υπάρχουν πρίζες για τα πίσω ηχεία.Καταρχην έχω έναν ενισχυτή από παλιά που θα ήθελα έστω για αρχή να ξεκινήσω με αυτόν αν γίνεται ( sony str db2000).Για ηχεία μπροστά έλεγα τα polk s15e ή τα s20e,κεντρικό το polk s35e , για πίσω τα s10e και sub hts10.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις για την ώρα τον STR DB2000, μέχρι να τον αντικαταστήσεις με κάτι πιο σύγχρονο.

Σε ό,τι αφορά τα ηχεία, τα μεγαλύτερα S20e τουλάχιστον θα έβαζα εγώ και αν μπορείς (δεν το ξέρω γιατί υποθέτω έχει να κάνει με το ύψος του ηχείου σε σχέση με την τηλεόραση και το έπιπλο) καλύτερα το S30e αντί του S35e γιατί ενώ είναι οικονομικότερο, είναι πιο πλήρες (το S30e). Στα surround θα προτιμούσα τα S15e καλύτερα.
Στο Sub σίγουρα κάτι καλύτερο από το Polk. Αν όμως δεν μπορείς να φτάσεις σε κάποιο π.χ. SVS PB-1000 τότε προτίμησε το HTS12 καλύτερα μια και ο χώρος σου δεν είναι μικρός.
 

djjojo

New member
15 December 2007
51
Για το κεντρικό θα έχω πρόβλημα με την τηλεόραση,έχεις να προτείνεις 2,3 ενισχυτες για μελλοντικα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Μελλοντικά όχι.

Αν με ρωτούσες για τώρα θα σου έλεγα ότι με έναν Denon AVR-X2700H θα είσαι ήδη σε πολύ καλύτερο ενισχυτή σε σχέση με αυτόν που έχεις.
 

djjojo

New member
15 December 2007
51
Σε ευχαριστω,θα τον ψάξω.Τελευταια ερώτηση,επειδή θα τα πάρω μάλλον σε δόσεις,με πια σειρά θα τα έπαιρνες για να έχεις και κάτι να ακούς μέχρι να ολοκληρωθεί το σετ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Πρώτα ζευγάρι ηχείων Front, μετά Sub. Αυτό γιατί εκτός το κινηματογραφικό μπάσο, θέλεις και να μην ζορίζεις τον ενισχυτή προσθέτοντας ηχεία.

Μετά για το αν η σειρά θα είναι πρώτα κεντρικό και μετά surround ή ανάποδα, αναλόγως την έκπληξη που θες να κάνεις στον εαυτό σου. ;)
 

spoon

New member
3 December 2012
65
Απάντηση: Re: Ασχετιδης Νο2

Για να μην ανοιγω αλλο νημα, ειμαι κι εγω στην αναζητηση 5 ηχειων για το home theater. Ειμαι μεταξυ των KEF (Q550, Q250, Q150) και των Polk (S55e, S35e, S15e). Ποιο απο τα 2 σετ θα προτεινατε για καθαρα χρηση home theater ή αν υπαρχει καποια προταση για κατι καλυτερο στο ιδιο ευρος τιμης. Ο χωρος ειναι ~20 τ.μ και avr ο denon 2700.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Στη σειρά της KEF, τα κεντρικά ακολουθούν τη λογική του μεγαλύτερου-μικρότερου, στη σειρά των Polk τα κεντρικά ακολουθούν τη λογική του κανονικού-slim. Εφ' όσον δεν τίθεται θέμα ύψους στο έπιπλο καθώς φαίνεται, αφού στην περίπτωση της KEF το ηχείο έχει κλασικό ύψος για κεντρικό, τότε και στη σειρά της Polk καλό είναι να δεις το S30e αντί του S35e. Είναι πιο πλήρες συχνοτικά.

Τώρα σχετικά με τις επιλογές, βλέπω ότι για λόγους budget κοιτάς το μικρό δαπέδου της σειράς Q και το μεσαίο δαπέδου της Signature E. Στα surround οι επιλογές πάντως είναι ΟΚ τόσο στη μια, όσο και στην άλλη περίπτωση.

Τα KEF είναι από πιο upper κατασκευαστή, έχω ακούσει κάμποσο το πιο μεγάλο σετ σε πολυκάναλο, δηλαδή τα Q750, Q350 και Q650c (και μαζί τα upfiring της ίδιας σειράς) σε συνδυασμό όμως με ενισχυτή που τους ταιριάζει και στην τιμή, δηλαδή με μεγαλύτερο μοντέλο D&Μ της της σειράς 70xx.

Δεν είναι εύκολη η επιλογή, στη μια περίπτωση είναι ο VFM κατασκευαστής που έχει μια πολύ καλή σειρά στη γκάμα του, από την άλλη είναι ο πιο "upper" κατασκευαστής με επίσης καταξιωμένη την εισαγωγική του σειρά.
Τα Polk είναι πιο ενθουσιώδη και ο ήχος είναι ολίγον "χαμόγελο" με τονισμένα τα άκρα. Στα KEF από την άλλη έχεις το ομοκεντρικό μεγάφωνο με όλα τα πλεονεκτήματα της απόκρισης εκτός άξονα, αν μάλιστα μιλάμε για πολυκάναλο setup έχεις δημιουργήσει πιο ενιαίο surround πεδίο με το καλημέρα.

Στα Signature και εφ' όσον μιλάμε για home theater (υποθέτω το βάρος σε ταινίες σειρές) στα Polk θα μασκαριστεί ο ηχητικός χαρακτήρας του "χαμόγελου" και ίσως να βοηθάει κι όλας στον εντυπωσιασμό δίνοντας την εντύπωση του πιο μεγάλου ήχου, απλά εάν βάλουμε στο παιχνίδι και τη μουσική, τότε θα αρχίσουν να φαίνονται τo "βαρύ χαρτί" της KEF που είναι και πάλι το ομοκεντρικό μεγάφωνο.
Δεν είναι πάντως απολύτως σωστή η σύγκριση, καθώς το S55e είναι πιο μεγάλο ηχείο από το Q550. Απλώς η σύγκριση γίνεται για λόγους budget απ' ό,τι καταλαβαίνω.
Εμένα με είχε καλύψει πάντως το Q750 καλύτερα από το S55e σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά μιλάμε για το μεγαλύτερο μοντέλο από αυτό που βλέπεις.
 

spoon

New member
3 December 2012
65
Απάντηση: Re: Ασχετιδης Νο2

Δυστυχως υπαρχει περιορισμος χωρου στο κεντρικο τα ~18 cm υψος. Αν παω με τα KEF το Q250 θα μπει σχεδον σφηνωτο. Το s30e απ οτι ειδα ειναι 19+.

Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα ηχεια: Επειδη οτι ηχεια παρω κατα 99.9% θα τα "παντρευτω" ειμαι διατεθειμενος να κανω υπομονη καποιο χρονο και να παω σε κατι λιγο ακριβοτερο που δεν θα το μετανοιωσω μετα απο 6 μηνες.

Εστω λοιπον οτι η συγκριση ειναι Q750/Q350/Q250 με S55e/S35e/S20e να φανταστω εισαι υπερ των KEF, σωστα; Μηπως ομως τοσο δυνατα ηχεια ειναι too much για τον χωρο μου; Τα FL/FR θα ειναι στα 2,60μ απο την θεση ακροασης και στα 2,10μ μεταξυ τους.
Τελος, ο 2700 θα αντεξει το ξυλο ή θα εχω θεματα; Γενικα δεν ακουω σε πολυ υψηλες εντασεις, σπανια περναω τα -20db.

Sorry αν σε κουρασα αλλα οπως καταλαβαινεις αυτη την περιοδο ειναι αδυνατο να παρω σβαρνα τα μαγαζια για ακροαση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,662
Αθήνα
Τα μεγαλύτερα μοντέλα θα επωφελούνταν από ένα μεγαλύτερο ενισχυτή, δηλαδή ας πούμε το αμέσως επόμενο μοντέλο στη γκάμα.

Για το χώρο σου στα 20 τ.μ. μια χαρά θα είσαι και με τα μικρότερα. Sub φυσικά θα χρειαστείς σε κάθε περίπτωση.
 

spoon

New member
3 December 2012
65
Απάντηση: Re: Ασχετιδης Νο2

Sub υπαρχει ενα b&w 608. Μικρο θα μου πεις. Δεν θα διαφωνησω.
Θα σου πω ομως οτι με την ενταση του sub στο 1/3 και με το audyssey να το εχει βαλει στα -11db, σε ταινιες με HD ηχο, πανω απο -25db τριζουν τα τζαμια.