The Irregulars [Netflix]

Βαθμολογήστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 1 50.0%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 0 0.0%
  • Καλή

    Votes: 1 50.0%
  • Μέτρια

    Votes: 0 0.0%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    2

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
The-Irregulars-Netflix.jpg


Netflix | Imdb




The Irregulars λέγεται η νέα σειρά που έρχεται από το Netflix.

Καλώς ορίσατε στο Λονδίνο του 19ου αιώνα, όπου οι Άτακτοι, μια παρέα ασυμβίβαστων που δεν χωράνε πουθενά, προσπαθούν να
διαλευκάνουν μεταφυσικά εγκλήματα για λογαριασμό του Δρα Γουάτσον και του ασύλληπτου συνεργάτη του, Σέρλοκ Χολμς.

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 26 Μαρτίου.





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Πρώτο Teaser Από Το "The Irregulars" Του Netflix

Απο Cinemode

Το Netflix κυκλοφόρησε το πρώτο teaser-trailer από το "The Irregulars", την νέα τηλεοπτική σειρά που βασισμένη στα βιβλία του Sir Arthur Conan Doyle.
Το trailer φανερώνει μια μεταφυσική και πιο εφηβική εκδοχή των ιστοριών του Sir Arthur Conan Doyle, σε μια σειρά που φαίνεται να ακολουθεί την συνταγή του "Stranger Things".

"Η σειρά ακολουθεί μια ομάδα περιθωριακών εφήβων στο Λονδίνο του 19ου αιώνα, που χειραγωγούνται για να διαλευκάνουν εγκλήματα
για λογαριασμό του Doctor Watson και του ασύλληπτου συνεργάτη του, Sherlock Holmes.
Καθώς τα εγκλήματα αποκτούν μια τρομακτική, μεταφυσική χροιά και μια σκοτεινή δύναμη αναδύεται, οι Ασυμβίβαστοι θα πρέπει να ενωθούν για να πολεμήσουν πανίσχυρες δυνάμεις."



Δημιουργός και σεναριογράφος της σειράς είναι ο Tom Bidwell ("Watership Down", "My Mad Fat Diary"),
ο οποίος εκτελεί και χρέη παραγωγού μαζί με τον Greg Brenman.

Πρωταγωνιστούν οι Royce Pierreson, Henry Lloyd-Hughes, Thaddea Graham, Darci Shaw, Jojo Macari, McKell David,
Henry Lloyd-Hughes, Clarke Peters, Lisa Dwyer Hogg.

Το "The Irregulars" που αποτελείται από οκτώ επεισόδια, θα διατεθεί μέσα από το Netflix στις 26 Μαρτίου.

Δείτε το teaser:

https://www.cinemode.gr/tileoptikes-seires/proto-teaser-apo-to-the-irregulars-tou-netflix.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..


Λοιπόν είδα το 1ο επεισόδιο!

Για να σας πω τι παίζει, κοίταξα και την πρώτη βαθμολογία της σειράς, και κατάλαβα..
Οι γνώμες παίζουν στα 2 άκρα.. :cool:
Ή θα σας αρέσει ή δεν θα σας αρέσει..
Στους νεότερους αρέσει, στους μεγαλύτερους που είναι συνηθισμένοι σε κλασικά πράγματα δεν αρέσει..

Το βασικό είναι ότι η σειρά παίζει σε μεγάλο βαθμό με το υπερφυσικό στοιχείο, οπότε αυτό είναι το 1ο σημαντικό.
Κατά 2ον η σειρά σε βάζει στα γρήγορα σε αυτά που θέλει να παρουσιάσει, οπότε κάποια γεγονότα παρουσιάζονται γρήγορα,
και χωρίς πολλές λεπτομέρειες τι παίζει για αρχή.

Εμένα βασικά μου αρέσει αρκετά η σειρά, γιατί για το μεν 1ο είμαι ανοικτός σε τέτοιου είδους "πειράματα" .. :cool:
για το μεν 2ο δεν είναι κακό, για να μην βαριέσαι με πολλά..
Η σειρά δείχνει αυτό που θέλει να δείξει κατά 1ον, γιατί και το επεισόδιο ήταν γεμάτο, κοντά στην 1 ώρα!

Ένα 2ο σημαντικό στοιχείο που με έκανε να μου αρέσει η σειρά, είναι η πολύ καλύ παραγωγή της,
και η λεπτομέρεια στα σκηνικά και στην εικόνα! ⚠️

Ανάλογα και με την TV που έχετε, εγώ δίνοντας ένα δυναμικό προφίλ στην εικόνα, βοήθησα πολύ τα σκηνικά
που παίζουν μαζί με σκοτεινά και φωτεινά πλάνα και ανέδειξα μία εξαιρετική επιλογή χρωμάτων που έχει η σειρά!! 💡

Θα δω και τα επόμενα πριν βαθμολογήσω..
είμαι μεταξύ καλής και πολύ καλής, για αρχή.
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
ωραιο ειναι το πρωτο επεισοδιο.

Καλη επιλογη στο καστινγκ, καλη αναπαρασταση εποχης.....
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Είδα και το 2ο!

Η γενική ιστορία της σειράς είναι ότι υπάρχει μία κακή δύναμη που επηρεάζει πράγματα,
και κάθε επεισόδιο μας παρουσιάζει κάτι ξεχωριστό.

Η 2η ιστορία είναι πιο τρομακτική θα έλεγα, αλλά θα ήθελα περισσότερη ανάπτυξη προς το τέλος της,
θα ήθελα να δείξει περισσότερα για "φινάλε".. τι έγινε μετά..

Επίσης αυτός ο Watson πολύ τσατίλας τύπος, μέχρι τώρα δεν έχει προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.. :cool:
Να δούμε παρακάτω τι θα δώσει, και πως θέλουν να τον παρουσιάσουν..

* Ο ηθοποιός έπαιζε στο The Witcher..

Πάντως και οι 2 ιστορίες που είδα σαν ιδέα ήταν πολύ καλές.
 
Last edited:

taksidiotis

Established Member
30 January 2015
237
Είδα το πρώτο επεισόδιο.συμπαθητική μου φαίνεται.
Τον Watson πάντως τον πετσόκοψαν με την επιλογή του ηθοποιού πού παίζει.
Είπαμε,οχι ρατσισμός αλλά μην ισοπεδώνουν και κλασσικούς χαρακτήρες πού κάποιοι από μας έχουμε μεγαλώσει και τους ξέρουμε αλλιώς.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Καλό το 3ο..
Βάζουν και μία άλλη διάσταση στην ιστορία, που έχει σχέση με τους Σέρλοκ και τον Γουάτσον..

Σαφώς είναι κάτι διαφορετικό η σειρά, σε ότι έχει σχέση με τους γνωστούς χαρακτήρες.
Είναι κάτι φανταστικό..

Για να δούμε και παρακάτω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Απλοικο και αφελες ηταν τελικα.

θα δω αλλο ενα αλλα δεν το βλεπω να ειναι της προκοπης.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Ναι, γενικά είναι απλοϊκές οι ιστορίες του κάθε επεισοδίου..
τα γεγονότα προχωράνε γρήγορα χωρίς να έχει προηγηθεί ιδιαίτερη πλοκή.

Από την μία πάντως μου κάνουν εντύπωση οι ιστορίες που έχει κάθε επεισόδιο έως τώρα..
είναι καλές.. φαντάζομαι πόσο ωραίες θα ήταν εάν τις είχες κάνει με καλύτερη πλοκή!!

Από την άλλη μου αρέσει πολύ το στυλ της εποχής,
και μου κάνει πάλι εντύπωση που στήσανε τέτοια σκηνικά για πλάνα μερικών λεπτών.
π.χ το παλιό γραφείο του Σέρλοκ, στο 3ο..

Όπως φαίνεται υπάρχουν πλέον εταιρίες παραγωγής που ασχολούνται άνετα με τέτοιες παραγωγές εποχής!

Θα το συνεχίσω, χαλαραά! :cool:
 
Last edited:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Το είδα όλο, και μου άρεσε αρκετά. Αρχίζει χαλαρά αλλά όσο προχωράνε τα επεισόδια μεγαλωνει και το ενδιαφέρον. Το καλύτερο επεισόδιο για μένα είναι το προτελευταίο, που έχει και πολύ καλό ήχο atmos, με τις φωνές που ακούει η κοπελιά στο κεφάλι της, να περιφέρονται στο δωμάτιο.
Ο ξανθός της παρέας μου θύμισε λίγο τον Paul Bettany στα νιάτα του.
 
  • Like
Reactions: Blue08

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Το τελείωσα και εγώ!
Ψήφισα καλή..
7/10 επειδή παρουσιάζει κάπως απλοϊκά κάποια πράγματα..

αλλά η παραγωγή ήταν καλή! (y)

Τώρα τσεκάρω το "The Nevers" σε κάπως παρόμοιο είδος σειράς!

και αναμένω την επόμενη εβδομάδα το Shadow and Bone!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
Last edited:
  • Sad
Reactions: airb