Daft Punk - Epilogue

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
1993 - 2021


Είχαν σχεδόν 8 χρόνια να κυκλοφορήσουν άλμπουμ.
Τα κουστομπολιά έλεγαν οτι δεν μίλαγαν πολλά χρόνια μεταξύ τους.
Τελευταία τους κυκλοφορία νομίζω ήταν η συνεργασία τους με τον Weeknd.
Mε αυτο το video στο κανάλι τους το youtube oι daft punk μας αποχαιρετούν.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Δεν στεναχωρηθηκα κιολας. Ποτε δε μου αρεσαν ιδιαιτερα. Μουσικη για ασανσερ η διαδρομους ξενοδοχειων η κανα γυμναστηριο. Ρηχη, αψυχη, τενεκεδενια σαν κονσερβα χωρις καμμια φαντασια.
Για την εποχη επιασαν τον σφυγμο της και πουλησαν και στο εξωτερικο ιδιαιτερα Αγγλια. Δεν χρειαζοταν και τιποτα περισσοτερο.
Στο καλο οι ανθρωποι και να τα χαιρονται, να βγαλουν και τις κασκες τους να παρουν μια βαθεια ανασα... -bye--bye--bye-
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,768
Athens
Τα γούστα είναι σαν τις.... ίδες.... ο καθένας έχει από μια.

Εγω το κατανοώ πάντως και το δέχομαι.
Ο καθείς με τα γούστα και την άποψη του.

Άλλοι ακούνε death metal και ανακαλύπτουν μελωδία και άλλοι στριγκλιές.

Ιδιόρρυθμο στυλ στα περισσότερα τραγούδια τους οι Daft Punk, εμένα μου αρέσουν και ακούω περί τα 12 συνολικά τραγούδια τους. Τα υπόλοιπα, δεν ξέρω γιατί, απλά δεν με κάνουν να θέλω να τα ακούσω.
 
  • Like
Reactions: Haagenti

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Το Random Access Memories ήταν ένα αριστούργημα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Το να συγκρίνεται με μουσική για ασανσέρ (sic), προσωπικά μου είναι αδιανόητο.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Το Random Access Memories ήταν ένα αριστούργημα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Το να συγκρίνεται με μουσική για ασανσέρ (sic), προσωπικά μου είναι αδιανόητο.

Ακριβώς έτσι!

Η προσφορά τους στην μουσική ειναι αξιοσημείωτη, οχι μόνο για τις τεράστιες εμπορικές επιτυχίες αλλα γιατι ο ήχος τους επηρρέασε το είδος. Εδω με το R.A.M. αναγέννησαν την disco στις μέρες μας.... τι να λέμε..



ΥΣ σε όσους άρεσε ο ήχος των Daft Punk γνωρίστε και τους Justice https://open.spotify.com/album/7E3c9dmZ1KnZOQLZTgRqWx?si=RuAaoO12T8GA2lJiSKZ-_Q
θα βρείτε αρκετά κοινα σημεια ;)
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Daft Punk - Epilogue

Το Random Access Memories ήταν ένα αριστούργημα από την αρχή μέχρι το τέλος.
Το να συγκρίνεται με μουσική για ασανσέρ (sic), προσωπικά μου είναι αδιανόητο.

Κατά την προσωπική μου άποψη αυτός ήταν ο χειρότερός τους δίσκος, "κουρασμένοι" αρκετά οι κύριοι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ακριβώς έτσι!

Η προσφορά τους στην μουσική ειναι αξιοσημείωτη, οχι μόνο για τις τεράστιες εμπορικές επιτυχίες αλλα γιατι ο ήχος τους επηρρέασε το είδος. Εδω με το R.A.M. αναγέννησαν την disco στις μέρες μας.... τι να λέμε..



ΥΣ σε όσους άρεσε ο ήχος των Daft Punk γνωρίστε και τους Justice https://open.spotify.com/album/7E3c9dmZ1KnZOQLZTgRqWx?si=RuAaoO12T8GA2lJiSKZ-_Q
θα βρείτε αρκετά κοινα σημεια ;)

Οντως η επιρροή τους στην ηλεκτρονικη μουσικη, συγκρινεται με ονοματα επιπεδου Kraftwerk και Giorgio Moroder.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Daft Punk - Epilogue

Κατά την προσωπική μου άποψη αυτός ήταν ο χειρότερός τους δίσκος, "κουρασμένοι" αρκετά οι κύριοι.

Τι να πω, εγω τον λατρεψα και απο οτι θυμαμαι ειχε παρει εξαιρετικες κριτικες γενικα.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Μαζί με τους Air και κάνα δυο άλλους υπήρξαν από τους αναβιωτές της γαλλικής electronica παράδοσης των 60'ς,της musique concrete,του Pierre Henry και λοιπών.
Με πιο disco προσανατολισμό,το groove που είχαν ήταν επιπέδου...Chic και δεν είναι τυχαίο ότι συνεργαστηκαν με τον Nile Rodgers για το RAM,το οποίο ναι μεν- όπως λέει και ο φίλος μου ο Πάνος - ήταν λιγότερο περιπετειώδες και περισσότερο προσβάσιμο,από την άλλη η επιτυχία του (απ)έδειξε ότι οι 70'ς - 80'ς παραδοσιακές dance φόρμες παραμένουν επίκαιρες και στο σήμερα...
Anyway έκαναν τον κύκλο τους,μια γεμάτη καριέρα και ήρθε η ώρα προφανώς για άλλα...
 
  • Like
Reactions: Haagenti

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Daft Punk - Epilogue

Κατά την προσωπική μου άποψη αυτός ήταν ο χειρότερός τους δίσκος, "κουρασμένοι" αρκετά οι κύριοι.
Μονο κουρασμένος δεν εισαι όταν καταφέρνεις και κανεις mainstream ήχους που εχουν παρέλθει και καταφέρνεις να προσεγγίσεις οχι μονο τους γεροντότερους νοσταλγικά αλλα και την δύσκολη νεολαία της εποχής! Το R.A.M ήταν διαφορετικό και μπορεί να ξένισε μια μεριδα των hard-core fans τους αλλα γενικότερά ως αλμπουμ - concept είναι εξαιρετικό και φαίνεται ακομη και απο αρκετα κομμάτια - κομήτες απο διάφορους καλλιτεχνες έκτοτε, στο ίδιο ύφος.

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Παιδια το ram ειναι οντως αριστουργημα και δειχνει ποσο ικανοι και μαγκες ηταν οι daft punk.

Υπεργκρουπαρα κατ εμε. Επισης το live τους alive 2007 για μενα συγκαταλεγεται στα κορυφαια ανεξαρτητως μουσικων ειδων.

Τεραστιοι. Και θα μας λειψουν. Αλλα φευγουν με το κεφαλι πολυυυυυυ ψηλα οποτε και παλι σεβασμος.