Sup-P-P-er Troup-P-P-er (Feeling Like A Number One)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
-Γράφε μικρέ!

-Τι να γράψω?

-Την διαθήκη σου..τί θα πεί «τι να γράψω»?

- ……

- Γράψε για τα σαράντα χρόνια του Super Trouper

-μα..τόσα χρόνια μετά?Αλλωστε είμαστε εκτός τρείς μήνες

-Ρε παιδί μου,ξέρεις γραφή και ανάγνωση?

-Μάλιστα.

-Ε,σκάσε τότε και γράφε

-Καλά ,μη βαράς ντε..

Στις αρχές του 1980 οι ΑΒΒα αρχίσαν να σκαλίζουν υλικό για το επόμενο άλμπουμ τους.
Είχαν ήδη σκαρφιστεί διάφορα μουσικά θέματα που άρχισαν να ηχογραφούν σκόρπια,εδώ και εκεί..
Τον Μάρτιο πετάχτηκαν μέχρι το Τόκυο για την τελευταία τους live εμφάνιση ever σαν συγκρότημα.´(σαν συνέχεια της Ν.America & Europe tour ,το φθινόπωρο του ’79)
6 sold out συναυλίες στο Budokan ,χάρισαν απλόχερα την αγάπη τους και αποχαιρέτησαν τα live για πάντα.Ισως το ξέραν,ίσως όχι ακόμα.
Μετά ,κατά τον Απρίλιο οι δύο ΒΒ πετάχτηκαν (κυριολεκτικά) στα Barbados για να φουντώσουν την φαντασία τους και να χρεωθούν καινούριες ιδέες.
Γυρίζοντας είχαν έτοιμα τρία συν ένα τραγούδια τα οποία και ηχογράφησαν αψεγάδιαστα.

Εκεί,στις αρχές του Ιουνη,τους βρήκε κατακέφαλα η απόλυτη μελωδία και άρχιζαν να την δουλεύουν μανιωδώς και λυσσαλέα ,μέχρι που την κυκλοφόρησαν τέλη Ιουλίου ,σαν single της επερχόμενης δουλειάς τους.Ηταν φυσικά το The Winner Takes It All,το τραγούδι που έμελλε να σημσδέψει για πάντα την υστεροφημία τους.ΟΙ Frida,Agnetha,Bjorn & Benny δημιούργησαν ένα ποπ μνημείο στον κόσμο της Μουσικής.Τα σχετικά εδώ:https://avclub.gr/forum/showthread.php/171542-Νικητής-ετών-40-The-Winner-Takes-It-All-1980-2020

Επισήμως το Super Trouper ( έτσι λεγόταν ο τεράστιος προβολέας που χρησιμοποιούσαν στα live τότε) κυκλοφόρησε στις 3 Νοεμβρίου του 1980.
Ανεπίσημα κυκλοφόρησε ένα μουντό πρωινό του Νοεμβρίου στην Νυρεμβέργη,δεν θυμάμαι ημερομηνία.
Ημουν 8 μιση ετών και θα προσπαθήσω να γράψω τις ενυπώσεις μου όντας σε αυτήν την ηλικία.

R-708712-1315382818.jpeg.jpg


Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι,δεν είχα σχολείο εκείνη την μέρα παρά μόνο Γερμανικά το απόγευμα.Και η μητέρα μου έλλειπε σε σχολική εκδρομή.
Ετσι κίνησα για το Quelle της γειτονιάς μου-σαν από ένστικτο-να χαζέψω και να ακούσω δίσκους (τότε τους άκουγες χωρίς να τους αγοράσεις οπωσδήποτε).

Φαντάζεστε την έκπληξή μου και το σοκ όταν είδα στα ράφια τον νέο δίσκο των ΑΒΒΑ :Super Trouper!
Για καλή μου τύχη είχα μαζί μου το χαρτζιλίκι μου και τον αγόρασα αμέσως.Με τι χαρά και αγωνία πήγα σπίτι,δεν περιγράφεται.
Κατ ευθείαν στο πικαπ και..πάμε.

1. Super Trouper :Εισαγωγή α καπέλα με αρμονικές συγχωρδίες σπό τα κορίτσια
“super trouper beems are gonna blind me but I won’t feel blue
Like I always do,cause somewhere in the crowd theres you”ουράνια κλήση
Και μετά στακάτο μπιτ να παίζει την γέφυρα και το κουπλέ

“I was sick and tired of everything when I called you last night from Glaskow”
Η Φρίντα στο lead απογειώνει το κομμάτι,με την έκπληξη να γίνεται στο ρεφραίν.

Ολοι μαζί τραγουδούν το θέμα με τα φωνητικά να σπάνε σε συλλαβές!
Sup-P-P-er Troup-P-Per..Ιδιοφυές !Happy Tune,οι ΑΒΒΑ επέστρεψαν σκορπώντας glitter και ενθουσιασμό.
Χιτάρα.Που διάολο πάνε και τα βρίσκουν,μας δουλεύουν ρε συ ?
Ο δίσκος ξεκίνησε θριαμβευτικά και πάμε.

2. The Winner Takes It All: .Αυτά τα παμε,τα αναλύσαμε,pop perfection κλπ.

3. On and On and On: Ένα rocky τραγούδι με distortion στις φωνές απλό ,ξεχωριστό ,ρυθμικό αλλά μονότονο.Μάλλον θα το «πηδάω» στην ακρόαση

4. Andante Andante : Ωπ ,τι έχουμε εδώ? Μπαλάντα,Και μάλιστα με την Frida στο Lead.Μελωδικότατο,καθαρό ΑΒΒΑ στίγμα με θεικά φωνητικά (όπως πάντα)
Το πιάνο στην συνοδεία γλυκαίνει και υπογραμμίζει την όποια ένταση της ερωτικής σκηνής που ανάγλυφα περιγράφεται

5. Me And I : Συνθεσάιζερς στην εισαγωγή,μπιτάτο κομμάτι,η Φρίντα στο lead πάλι,αρμονικες δ’υσκολες και κλίμακες που αλλάζουν συχνά.
Ωραίο τραγούδι πρωτότυπο αλλά μανίκι ,δεν μπορούσα να το παίξω στο πιάνο.Ακόμα δεν μπορώ.Σούπερ φωνητικά πάντως

6. Happy New Year : Τι τίτλος είναι αυτός?Σλόου αρχή με την Agnetha να οδηγεί μελαγχολικά «No more champaigne and the fireworks are through,here we are me and you feeling lost and feeling blue..”και ξαφνικά το ρεφραίν!
Τι ουράνιες μελωδίες είναι αυτές,τι πιστή αναπαράσταση μιας γλυκόπικρης Πρωτοχρονιάς,ένα φανταστικο εποχικό τραγούδι.Μια μελωδία που σε στοιχειώνει.Μπράβο τους ,δεν τους το χα.Στην άγνοιά τους έφτιαξαν κάτι τόσο διαχρονικό και κλασσικό όσο λίγα που ακούμε κάθε χρόνο.

7. Our Last Summer: Και πάλι ξεκινάει η Φρίντα σε ένα τραγούδι γλυκόπικρο που περιγράφει ένα περασμένο καλοκαίρι στο Παρίσι,δύο ερωτευμένων ανθρώπων.
Οι νότες κυλάνε τόσο όμορφα και νοσταλγικά που σε παρασύρουν σε υπερθέαμα
Και η τελική πινελιά “and now you are working in a bank,a family man,a football fan and your name is Harry.How dull it seems,yet you are the hero of my dreams..”ολοκληρώνει αυτό το ερωτικό τραγούδι γεμάτο με ροζ και γαλάζιες αποχρώσεις.

8. The Piper : Ένα ατμοσφαιρικό τραγούδι,απρόσμενο, με γηγενείς και κέλτικες αποχρώσεις και το φλάουτο να κυριαρχεί σε όλο το τραγούδι.Αλλόκοτο εντελώς και κάπως παιδικό στο άκουσμα αλλά με έντονο αντιφασιστικό στίχο που περιγράφει την άνοδο ενός απόλυτου ηγέτη.

9. Lay All Your Love On Me : Τι είναι τούτο??Εκκλησιαστικός ύμνος !Και ξαφνικά ξέφρενος ρυθμός.Το μόνο dance κομμάτι του δίσκου.Η μελωδία του και οι αρμονικές του ξεπερνούν κάθε φαντασία ή προσδοκία (στην περίπτωσή μου)και γίνονται όλα ένα με τον Ουρανό.Τι λες τώρα?Πάνε καλά οι άνθρωποι?Τι γράψανε πάλι?
Κάθε νότα και μπουνιά,κάθε συλλαβή και κάθε μέτρο χαστούκι και ταυτόχρονα ένα βήμα κοντύτερα προς τον Παράδεισο!Γιατί αυτό που ακούς είναι φωνές αγγέλλων.Και αν όχι ,είναι δαιμόνων μεταμφιεσμένων σε αγγέλλους.
Η Agnetha πήρε το lead και όλο το κομμάτι πάνω της αλλά δεν έφτανε αυτό.Ολο το σύνολο σε μια φωνή-αποτελούμενη από χιλιάδες άλλες μικρότερες-κραυγάζει ταλέντο,επιφοίτηση και τελικά την απόλυτη Δημιουργία.Ανάμεσα στα Χερουβείμ και τα Σεραφείμ.Είχα πέσει ξερός,με βρήκε απροετοίμαστο.Το τραγούδι σβήνει μέσα σε χειροκροτήματα που μας πάνε κατευθείαν στο επόμενο και τελευταίο τραγούδι

10. The Way Old Friends Do : τα χειροκροτήματα συνεχίζονται ,μιας και πρόκειται για ζωντανή ηχογράφηση ένα χρόνο πριν στο Wembley.Το είχαν παρουσιάσει στην συναυλία τους σαν καινούριο τραγούδι,τους άρεσε η ηχογράφηση και αποφάσισαν να το εντάξουν στον νέο δίσκο τους.Το τραγούδι είναι υπέροχα μελωδικό,συγκινητικό και χωρίς πολλά στολίδια,ούτε με τα κόλπα μιας καλής παραγωγής.Είναι απλό όπως μόνο έτσι κατορθώνουν οι ΑΒΒΑ να αποδώσουν το μήνυμα της ένωσης και της φιλίας.Ενα τέλειο φινάλε για τον δίσκο

Ηταν τέτοιος ο απόηχος του δίσκου που είχα μείνει άφωνος.Αφού πήγα στα Γερμανικά και το μυαλό μου ήταν πώς θα ξεμπερδέψω και να γυρίσω σπίτι να τον ξανακούσω

Φυσικά το Super Trouper χτύπησε πρωτιές ανα τον κόσμο,τόσο σαν album,όσο και σαν single.Απέπνεε ακόμη χαρά οι ΑΒΒΑ ήταν εδώ παρά τα σύννεφα που μαζεύονταν και ήταν το τελευταίο νο1 single στο UK.μετά άρχισε η πτώση.
Αλλά ο χαμός που έγινε ήταν το κάτι άλλο.Το έλεγε και το τραγούδι :”Feeling Like A Number One”

22829272_788716874648261_6410114895970440392_o.jpg


Το super trouper είναι ένα πολυθεματικό άλμπουμ.Κάθε τραγούδι και διαφορετική έκπληξη (σε αντίθεση με το μονοθεματικό disco style “Voulez-Vous”) και φημολογείται ότι είναι το αγαπημένο των ίδιων των ΑΒΒΑ

Δεν είναι τυχαίο ,με τραγούδια όπως το ομώνυμο,το Me and I, Andante andante,Happy New Year,The Winner takes it all,lay all your love one me,Our Last Summer.Οι ΑΒΒΑ ωρίμασαν με αυτόν τον δίσκο και σοβάρεψαν,τόσο όσο χρειαζόταν για το 1980.Και χτύπησαν διάνα στην κορυφή.

40 χρόνια μετά,ο δίσκος ακούγεται ακόμα φρέσκος και άφθαρτος

“Surprize!!” ανεφώνησαν οι ΑΒΒΑ τον Νοέμβριο του ’80.

And Surprize It Was…

Super Trouper

Lay all Your Love On Me


Λοιπόν , για τους συλλέκτες προτείνω την Deluxe Edition CD, που κυκλοφόρησε το 2011.

είναι εκπληκτικό το remaster,πιό αναλογικό πεθαίνεις συν τα έξτρα τραγούδια που δεν βρήκαν τον δρόμο τους για τον δίσκο,συν DVD με σπάνιες εμφανίσεις και υλικό εκείνης της περιόδου.

R-2869253-1304885287.jpeg.jpg


Για τους λάτρεις του βινυλίου κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο συλλεκτική έκδοση με δύο δίσκους σε half Speed Master in Abbey Studios.Ο ήχος είναι εκπληκτικός!

SharedImage-108114.jpg


Παρελειπόμενα και σχόλια:

Ο σχεδιαστής του εξωφύλλου του δίσκου Rune Söderqvist είχε την αρχική ιδέα να φωτογραφήσει το γκρουπ,μαζί με αρτίστες (χρησιμοποιώντας έναν super trouper) στο Picadilli Circus,στο Λονδίνο.

Η απαγόρευση όμως της εμφάνισης διασκεδαστών και ζώων στο κέντρο του Λονδίνου,τους ανάγκασε να καλέσουν δύο τσίρκα στα Europa Film Studios ,μαζί με φίλους των ΑΒΒΑ,όπου και λήφθηκαν οι φωτογραφίες.Παράλληλα ο Lasse Halstrom,ο σκηνοθέτης των βίντεο τους.τραβούσε το διασκεδαστικό event χρησιμοποιώντας αργότερα το υλικό του για τα βίντεοκλιπ του Happy New Year, του Felicidad (στα Ισπανικά) και το ομώνυμου Super Trouper.


Οι ΑΒΒΑ ήταν γνωστοί για την επιμονή τους αλλά και τις μ@λ@κίες που έκαναν.

Ετσι με τέτοιο δίσκο που έφτιαξαν,έβγαλαν μόνο δύο singles. Το καλοκαίρι το Winner Takes It All και με την κυκλοφορία του άλμπουμ τους,το ομώνυμο που βέβαια σάρωσε στα τσαρτς.

ABBA+-+Super+Trouper+%255Bsingle%255D.jpg


Αλλά υπήρχαν τόσα τραγούδια για singles που έκαναν τον κόσμο να απορήσει γιατί μόνο δύο ??

Είχαν το me and I, το Happy New Year, το Our Last Summer,τόσα πολλά.

Το χειρότερο της υπόθεσης?

Κυκλοφόρησαν σε λίγες χώρες σε 12'' το Lay All Your Love On Me !!

Τότε τα 12ιντσα κόστιζαν κάτι παραπάνω απ τα διπλά λεφτά από τα απλά 45άρια και ο κόσμος δεν είχε ψηθεί για την χρησιμότητά τους.Αλλωστε η διάρκειά τους ήταν ακόμα η ίδια.

R-851495-1518059297-6879.jpeg.jpg


Παρ όλα αυτά έφτασε στο νο10 σαν 12ιντσο στις λίγες χώρες που κυκλοφόρησε.

Φαντάζεστε να το βγάζαν παντού σαν τρίτο single??

Θα γινόταν πανικός και θα μετρούσαν άλλο ένα νο1 χιτ!!

Αλλά δεν το έκαναν.Θα τους έλεγε κανείς και αυτοκαταστροφικούς.

Τα σύννεφα της κόπωσης όμως είχαν αρχίσει να σχηματίζονται στο μέχρι τότε καταγάλανο ουρανό τους.

Και κάναν λάθη,μοιραία λάθη.

Και ήταν η τελευταία φορά που ακούστηκε το πιάνο του Benny..


Εδώ ένα τραγούδι που προοριζόταν για τον δίσκο αλλά έμεινε εκτός αφού τελευταία στιγμή γράφτηκε το Super Trouper στην θέση του.

Put On Your White Sombrero


Πηγές/photos: Carl Magnus Palm,discogs,facebook

Αφιερωμένο σε όλους εσας που με ανέχεστε και με αγαπάτε τόσα χρόνια!
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Ο νικητής τα παίρνει όλα...
Μπράβο Δημήτρη, σούπερ ντούπερ, όλα καλά και ωραία. Τι άλλο να θέλουμε εμείς οι άνθρωποι, από το να είμαστε και να περνάμε καλά. Σ' ευχαριστούμε για την μουσική σου λιχουδιά, που είναι προφανές από τη γραφή, ότι φωτίζει τη ζωή σου, χαροποιώντας και μας που σε αγαπάμε!
Φιλιά.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Ωραίος ο Μήτσος.Φαίνεται η αγάπη του ακόμα και στα κόμματα και στις τελείες.:worshippy:
Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.Και δεν αξίζει κάτι διαφορετικό και στους ABBA....
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Μπράβο Μητσε..Όχι για την μπάντα,αλλά για το πάθος..(Ποιος είμαι εγώ να μιλήσω για την μπάντα,δεν είναι τυχαία εκεί που είναι).
Οι μπάντες είναι τα σύμβολα που φθονούσε ο Ταρκόφσκι...
Το πάθος είναι η έκφραση που θεριεύει κάθε φορά που σκύβουμε πάνω σε κάτι που αγαπάμε.

Edit..Οι περιγραφές των κομματιών...μελωδικοτατες. :)
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,245
ΑΘΗΝΑ
Αφιέρωμα αγάπης με αφορμή το τραγούδι των Abba, απο τον Δημήτρη..
Κορυφαίοι στην μελωδία οι Abba, αλλά και με τέτοιους funs οι Abba θα ακούγονται στο διηνεκές..
Κερδισμένος σεβασμός και απο την μεταλλουργία, με μουσική παραγωγή δίσκου,
με γνωστά και άγνωστα cover..(έτσι για να ποστάρω κάτι ενδιαφέρον)
http://www.oocities.org/rfmd2k/abba.html
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Απολαυστικοτατος,οπως παντα:SFGSFGSF:
(εμενα μου αρεσει ομως πιο πολυ το I Believe In Angels απο το winers)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Sup-P-P-er Troup-P-P-er

Πέτυχα συτό το καλό ντοκυμαντέρ για τους ABBA:
https://www.youtube.com/watch?v=scAqopo093U

Έχει και τον τίτλο του αγαπημένου μου κομματιού.
Το δικό μου αγαπημένο άλμπουμ είναι το "The Album".

Το The Album ήταν προιόν ψαξίματος νέου ήχου και για αυτό είναι αριστούργημα..μακράν πιο elegant απ ότι είχαν γράψει μέχρι τότε.Το είχα λιώσει όταν είχε βγεί.Οπως και κάθε άλλον δίσκο τους.
Το Super Trouper ήταν επίσης ένα βήμα μπροστά απλά σήμερα δεν μου κάνει την ίδια εντύπωση που μου έκανε όταν βγήκε.Οτι έγραψα αφορά στην παιδική μου αντίληψη τότε.
Αν βγάλουμε έξω το Winner, πιστεύω οτι το ωραιότερο τραγούδι είναι το Lay all Your Love On Me.

Απολαυστικοτατος,οπως παντα:SFGSFGSF:
(εμενα μου αρεσει ομως πιο πολυ το I Believe In Angels απο το winers)

Σε ευχαριστώ Μιχαλιό,με τιμάς πολύ.
Εννοείς φαντάζομαι το I Have a dream.

Εκτιμώ την δομή του και την μελωδία του-μην ξεχνάς οτι είναι τσόντα σε αμιγώς χορευτικό δίσκο- αλλά σήμερα το βαριέμαι αφάνταστα !:)

Το "πηδάω" όταν τύχει να ακούσω το Voulez-Vous (όπως και το ομώνυμο)!!:BDBDG54:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Sup-P-P-er Troup-P-P-er

Μπράβο Μητσε..Όχι για την μπάντα,αλλά για το πάθος..(Ποιος είμαι εγώ να μιλήσω για την μπάντα,δεν είναι τυχαία εκεί που είναι).
Οι μπάντες είναι τα σύμβολα που φθονούσε ο Ταρκόφσκι...
Το πάθος είναι η έκφραση που θεριεύει κάθε φορά που σκύβουμε πάνω σε κάτι που αγαπάμε.

Edit..Οι περιγραφές των κομματιών...μελωδικοτατες. :)

Αφιέρωμα αγάπης με αφορμή το τραγούδι των Abba, απο τον Δημήτρη..
Κορυφαίοι στην μελωδία οι Abba, αλλά και με τέτοιους funs οι Abba θα ακούγονται στο διηνεκές..
Κερδισμένος σεβασμός και απο την μεταλλουργία, με μουσική παραγωγή δίσκου,
με γνωστά και άγνωστα cover..(έτσι για να ποστάρω κάτι ενδιαφέρον)
http://www.oocities.org/rfmd2k/abba.html

Παρουσίαση Super Dooper για το Super Trooper...να'σαι καλά Μήτσο να σε διαβάζουμε.

Λόγια αγάπης,χαρά ψυχής.

Εχω την υγειά μου και τους φίλους μου εδώ μέσα.

Τι άλλο να ζητήσει κάποιος?