ΗΧΟΣ ΑΠΟ COSMOTE

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα , πέρασα από δορυφορικό σε καλωδιακό, ενώ η εικόνα είναι σαφώς καλύτερη από το δορυφορικό, με τη νέα συσκευή δεν έχω πίσω ήχο, τόσο στην cosmote όσο και στο youtube.Έχω δοκιμάσει όλα τα σενάρια ήχου στο box. Ξέρουμε το συμβαίνει; το έχω συνδέσει και με HDMI και με οπτική...
Το box είναι το KSTB6077 και ενισχυτής ο PIONEER LX 302

Ευχαριστώ...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δεν γνωριζω το μενου του kaon,αλλα φανταζομαι οτι θα μπορεσεις να μπεις στις επιπλεον ρυθμισεις ηχου που-λογικα-σου δινει.
για ψαξτο..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
επανεκινηση και στο μενου του ενισχυτη,δηλωσε απο που περνεις ηχο.
δηλαδη πας στο source που εχεις βαλει τον kaon και του λες θα περνεις ηχο απο:hdmi,optical,auto.
 
Σε κανένα έργο δεν παίρνω ήχο στα πίσω ηχεία, όπως έπαιρνα με το δορυφορικό. έβαλα το ίδιο κλιπ από you tube στο box και στο ps και ενώ έχει πίσω πληροφορία στο ps στο box δεν έχει. Από το Box βγαίνει ήχος pcm...o ενισχυτής είναι ο Pioneer lx 302 και παίζει με hdmi , το δοκίμασα και με οπτική αλλά τίποτα. Το box έχει επιλογή στον ήχο μόνο (πολυκάναλο ήχο: πάντα , ποτέ και αυτόματα). Σε όλες τις επιλογές βγάζει pcm αυτό δεν αλλάζει...μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
αααα....ελα ρε συ..
δεν περνεις 5καναλο εννοεις...
dolby digital εχουν μονο τα on demand του και αυτο το ενεργοποιεις πατωντας την ωρα που παιζει η ταινια το βελακι προς τα κατω και στις ρυθμισεις βαζεις τον πολυκαναλο.
νομιζω οτι αυτο ειναι...
 
Σε παρακαλώ μπορείς να μου δείξεις ακριβώς τι εννοείς...
2b6447d96b104a38891ef7c4f79abff9.jpg


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
πατας play στην ταινια που θελεις απο το ondemand.
ενω παιζει η ταινια,πατας τον σταυρο το κατω βελακι.
θα εμφανιστει ενα μενου.
πας στις ρυθμισεις και εκει απο stereo το αλλαζεις σε dolby digital.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δεν το εχω δοκιμασει τελευταια,αλλα νομιζω οτι συνεχιζει να μην παιζει τιποτε 5.1 στο Live.
δοκιμασε το και πες μου εαν το πετυχαμε.
 
Πόρισμα...
Το box έχει στο live πρόγραμμα ήχο μόνο στέρεο και pcm. Στο odemand σε ορισμένες που έχουν το σήμα Dolby με τν ανωτέρω διαδικασία του Δημήτρη, παίρνεις Dolby digital...
Ευχαριστώ το φίλο Δημήτρη για την σημαντική ενημέρωση που δεν την γνώριζαν στο 13888.
Ελπιζω να γίνει και το live πρόγραμμα με ήχο Dolby digital...
Και το YouTube επίσης παίζει μόνο στέρεο, μέσω του box...

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: ΗΧΟΣ ΑΠΟ COSMOTE

Πόρισμα...
Το box έχει στο live πρόγραμμα ήχο μόνο στέρεο και pcm. Στο odemand σε ορισμένες που έχουν το σήμα Dolby με τν ανωτέρω διαδικασία του Δημήτρη, παίρνεις Dolby digital...
Ευχαριστώ το φίλο Δημήτρη για την σημαντική ενημέρωση που δεν την γνώριζαν στο 13888.
Ελπιζω να γίνει και το live πρόγραμμα με ήχο Dolby digital...
Και το YouTube επίσης παίζει μόνο στέρεο, μέσω του box...

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:a0210:
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
Re: Απάντηση: ΗΧΟΣ ΑΠΟ COSMOTE

πήγαινε στις ρυθμίσεις του pioneer και κάπου εχει την επιλογή fixed pcm κλίσε αυτη την επιλογή και δοκίμασε παλι επίσης όταν δεν είσαι σε κανάλι που μεταδίδει τέτοιο ηχο να το γυρνάς τον pioneer σε stereo σε κάθε περίπτωση δεν εχει σημασία το καλώδιο το hdmi και η οπτική ινα και τα 2 ηχο μεταδίδουν
 

ktlk

Established Member
12 May 2009
228
Εγώ σε mi box που έχω την εφαρμογή θα πρέπει κάθε φορά που βλέπω κάτι μς dolby digital ν κάνω την διαδικασία αυτή.. δεν μπορεί να προεπιλεχτει το 5.1 κανάλι και όχι το stereo?

Αν θες να σου παίζει τα πίσω ηχεία δοκίμασε τουλάχιστον με prologic iix τουλάχιστον


Sent from my Nokia 9 using Tapatalk
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Που δείχνει ρε παιδιά ποιές ταινίες είναι με Dolby digital ;;
Προσωπικά και από το box και από το app δεν κατάφερα να πάρω surround ήχο