SMSL SU-9: Άριστο

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Σήμερα παρέλαβα το καινούργιο μου DAC για την αλυσίδα ακρόασης, ένα SMSL SU-9.
Οι περισσότεροι από εσάς θα το γνωρίζετε μέσω του διαδικτύου μιας και υπάρχουν παντού reviews γι' αυτό: σε κανάλια youtube, στο head-fi, σε audio sites κλπ.
και φυσικά στο audiosciencereview ο οποίος το έχει εκθειάσει λόγω των άριστων μετρήσεων.

Εδώ θα σας πω τη δική μου γνώμη βάσει αυτού που ακούω τις πρώτες 3 ώρες.

Είναι άριστο! Δε σημαίνει αυτό ότι είναι το καλύτερο DAC που υπάρχει στον κόσμο, αλλά είναι άριστο, πώς το λένε! Ότι υπάρχουν και άλλοι άριστοι δε μπορεί να του αφαιρέσει κάτι.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση από τα πρώτα δευτερόλεπτα είναι το πόσο smooth είναι ο ήχος, δεν υπάρχει ίχνος ψηφιακίλας σε σημείο που πιστεύω ότι υπάρχει μέσα κάποια λάμπα!
Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό αυτό που σκέφτομαι, αλλά ο θάνατος της λάμπας πλησιάζει ολοένα και περισσότερο.
Παράλληλα υπάρχει τέλεια ανάλυση, αέρας, ολογραφική σκηνή και γεμάτος ήχος.

Αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρεις, μπορείτε να δείτε τα reviews στο head-fi τα οποία έχω διαβάσει και συμφωνώ με όλα!

Το τελικό μου συμπέρασμά είναι ότι αν θέλετε φυσικότητα και αυτό λέμε αναλογικό ήχο χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα που είχε αυτό πριν από μερικά χρόνια (π.χ. απώλεια σε διαύγεια/λεπτομέρεια και έκταση στις υψηλές), this is the DAC to go!

Σημείωση: Η αλυσίδα ακρόασής μου είναι SMSL SU-9 --> SMSL SP200 THX Amp --> Sennheiser HD600
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
vlad66, αν έχεις μια τέτοια πηγή γιατί να χρειάζεσαι λαμπάτο ενισχυτή; Ίσως να παραγίνεται χρωματισμένο το αποτέλεσμα.

sonus, ευχαριστώ! :)

Τον πήρα από το HiFiGO.com σε τιμή κάτι ψιλά λιγότερο από 400 .
Χωρίς τελωνείο (όπως όλα τα προϊόντα του) με τριγωνική αποστολή Κίνα->Ολλανδία->Ελλάδα.
Παραγγελία 29 Ιανουαρίου, παραλαβή σήμερα από Γενική Ταχυδρομική.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,961
Αγιοι Αναργυροι
vlad66, αν έχεις μια τέτοια πηγή γιατί να χρειάζεσαι λαμπάτο ενισχυτή; Ίσως να παραγίνεται χρωματισμένο το αποτέλεσμα.

sonus, ευχαριστώ! :)

Τον πήρα από το HiFiGO.com σε τιμή κάτι ψιλά λιγότερο από 400 .
Χωρίς τελωνείο (όπως όλα τα προϊόντα του) με τριγωνική αποστολή Κίνα->Ολλανδία->Ελλάδα.
Παραγγελία 29 Ιανουαρίου, παραλαβή σήμερα από Γενική Ταχυδρομική.

εγώ εννοώ ότι οι λάμπες στους ενισχυτές και στα phono stage ζουν και βασιλεύουν.
δεν κατάλαβα εξαρχής ότι με αυτό το μηχανάκι δεν έχεις ανάγκη λαμπάτο ενισχυτή.
νόμισα ότι εννοούσες τον θάνατο της λάμπας γενικά....
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
vlad66, αν έχεις μια τέτοια πηγή γιατί να χρειάζεσαι λαμπάτο ενισχυτή; Ίσως να παραγίνεται χρωματισμένο το αποτέλεσμα.

sonus, ευχαριστώ! :)

Τον πήρα από το HiFiGO.com σε τιμή κάτι ψιλά λιγότερο από 400 .
Χωρίς τελωνείο (όπως όλα τα προϊόντα του) με τριγωνική αποστολή Κίνα->Ολλανδία->Ελλάδα.
Παραγγελία 29 Ιανουαρίου, παραλαβή σήμερα από Γενική Ταχυδρομική.

Καλησπέρα επειδή περιμένω και εγώ μια παραγγελία επέλεξα στο check out: Priority ( 1-3weeks, avg.2weeks )- All taxes & duties paid at 0,00 EUR, αυτό επέλεξες και εσύ?
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,821
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες όπως με ποιο άλλο ντακ το σύγκρινες και σε ποιό ηχοσύστημα ;Προφανώς το παράγγειλες από το γνωστό γαλλικό κατάστημα;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Το έχω συγκρίνει μόνο κάνοντας ακρόαση με ακουστικά sennheiser hd600. Δεν το έχω ακούσει ποτέ σε ηχεία.

Αυτό που μπορώ να σου πω σε σχέση με πολύ πιο ακριβά συστήματα που είχα ακούσει σε παλιές εκθέσεις ακουστικών του AVClub με τα συγκεκριμένα ακουστικά, η αλυσίδα SMSL SU-9 + SMSL SP200 THX amp δίνει από τα καλύτερα αποτέλεσματα, αν όχι το καλύτερο.

Επίσης πέραν των συγκρίσεων, το συγκεκριμένο DAC παράγει έναν ομαλότατο ήχο χωρίς ίχνος κόκκου, ψηφιακίλας ή κάποιας ανισορροπίας στις συχνότητες και μεγάλα σώματα. Θα πει κάποιος ότι υπάρχουν αρκετά DAC με τέτοιο χαρακτήρα εδώ και πολλά χρόνια. Πράγματι, έχω ακούσει τέτοια και απαντώ: Κανένα όμως από αυτά δεν είχε τέτοια καθαρότητα, λεπτομέρεια και αέρα.

Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, υπάρχουν reviews από πολύ πιο έμπειρους από εμένα.

Το παρήγγειλα από hifigo.com, το έγραψα σε προηγούμενο post.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Το έχω συγκρίνει μόνο κάνοντας ακρόαση με ακουστικά sennheiser hd600. Δεν το έχω ακούσει ποτέ σε ηχεία.

Αυτό που μπορώ να σου πω σε σχέση με πολύ πιο ακριβά συστήματα που είχα ακούσει σε παλιές εκθέσεις ακουστικών του AVClub με τα συγκεκριμένα ακουστικά, η αλυσίδα SMSL SU-9 + SMSL SP200 THX amp δίνει από τα καλύτερα αποτέλεσματα, αν όχι το καλύτερο.

Επίσης πέραν των συγκρίσεων, το συγκεκριμένο DAC παράγει έναν ομαλότατο ήχο χωρίς ίχνος κόκκου, ψηφιακίλας ή κάποιας ανισορροπίας στις συχνότητες και μεγάλα σώματα. Θα πει κάποιος ότι υπάρχουν αρκετά DAC με τέτοιο χαρακτήρα εδώ και πολλά χρόνια. Πράγματι, έχω ακούσει τέτοια και απαντώ: Κανένα όμως από αυτά δεν είχε τέτοια καθαρότητα, λεπτομέρεια και αέρα.

Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες, υπάρχουν reviews από πολύ πιο έμπειρους από εμένα.

Το παρήγγειλα από hifigo.com, το έγραψα σε προηγούμενο post.

Καλορίζικο! Η περιγραφή σου για τις επιδόσεις έχουν ενδιαφέρον...

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου, μιας και όλο μεγαλώνει το ενδιαφέρον για αγορά απο εταιρείες όπως SMSL και Topping, το έχετε ψάξει εκτενώς πριν την αγορά, να υποθέσω ναι...

Διότι μου έρχεται να ρωτήσω το εξής:

Εκτός απο το hifigo.com και το audiophonics.fr, μήπως υπάρχει και κάτι άλλο αξιόπιστο και ακόμη πιο οικονομικό?
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Αγαπητέ φίλε,
σε ευχαριστώ κατ' αρχήν.

Αφενός το είχα ψάξει εκτενώς, επιπλέον ήμουν κάτοχος δυο άλλων προϊόντων της SMSL από τα οποία ήμουν αρκετά ευχαριστημένος.
Επίσης ήμουν κάτοχος και του Topping DX3 Pro από το οποίο ήμουν μέτρια ικανοποιημένος, επομένως κινήθηκα προς SMSL.

Πιστεύω (όχι μόνο εγώ) ότι τέτοιες εταιρίες έχουν κορυφαίο value for money στην αγορά. Υπάρχουν και άλλες βέβαια οι οποίες δυστυχώς δεν αντιπροσωπεύονται στην ελληνική αγορά.
Επομένως εμείς οι φτωχοί αναγκαζόμαστε να ψωνίζουμε από έξω.

Εκτός από SMSL και Topping, σου αναφέρω κάποια συγκεκριμένα προϊόντα που έχω εντοπίσει ότι έχουν άριστο VFM, τόσο βάσει υποκειμενικών σχολίων αλλά και αντικειμενικών μετρήσεων:
1) JDS Labs Atom
2) Loxjie D30
3) Soncoz LA-QXD1
4) E1DA 9038 (gen 3) ως φορητό dac/amp
5) Schiit audio με μια μικρή επιφύλαξη διότι ήμουν κάτοχος Schiit modi+magni 2 και από το DAC δεν ήμουν ευχαριστημένος. Όμως από τη σειρά 3 και μετά τα προϊόντα της βελτιώθηκαν κατά πολύ.

Αυτό που ρωτάς για πιο οικονομικό από αυτά τα site δε νομίζω, διότι οι τιμές σε αυτά τα προϊόντα είναι συγκεκριμένες. Κοίτα απλά να μην έχεις τελωνείο.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις σου,

Θα τα μελετήσω και θα επανέλθω, μακάρι να τα είχαμε 2-3 να κάνουμε ένα συγκριτικό!
 

galanakop

Established Member
31 October 2017
150
Σήμερα παρέλαβα το καινούργιο μου DAC για την αλυσίδα ακρόασης, ένα SMSL SU-9.
Οι περισσότεροι από εσάς θα το γνωρίζετε μέσω του διαδικτύου μιας και υπάρχουν παντού reviews γι' αυτό: σε κανάλια youtube, στο head-fi, σε audio sites κλπ.
και φυσικά στο audiosciencereview ο οποίος το έχει εκθειάσει λόγω των άριστων μετρήσεων.

Εδώ θα σας πω τη δική μου γνώμη βάσει αυτού που ακούω τις πρώτες 3 ώρες.

Είναι άριστο! Δε σημαίνει αυτό ότι είναι το καλύτερο DAC που υπάρχει στον κόσμο, αλλά είναι άριστο, πώς το λένε! Ότι υπάρχουν και άλλοι άριστοι δε μπορεί να του αφαιρέσει κάτι.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση από τα πρώτα δευτερόλεπτα είναι το πόσο smooth είναι ο ήχος, δεν υπάρχει ίχνος ψηφιακίλας σε σημείο που πιστεύω ότι υπάρχει μέσα κάποια λάμπα!
Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό αυτό που σκέφτομαι, αλλά ο θάνατος της λάμπας πλησιάζει ολοένα και περισσότερο.
Παράλληλα υπάρχει τέλεια ανάλυση, αέρας, ολογραφική σκηνή και γεμάτος ήχος.

Αν θέλετε περισσότερες λεπτομέρεις, μπορείτε να δείτε τα reviews στο head-fi τα οποία έχω διαβάσει και συμφωνώ με όλα!

Το τελικό μου συμπέρασμά είναι ότι αν θέλετε φυσικότητα και αυτό λέμε αναλογικό ήχο χωρίς κανένα από τα μειονεκτήματα που είχε αυτό πριν από μερικά χρόνια (π.χ. απώλεια σε διαύγεια/λεπτομέρεια και έκταση στις υψηλές), this is the DAC to go!

Σημείωση: Η αλυσίδα ακρόασής μου είναι SMSL SU-9 --> SMSL SP200 THX Amp --> Sennheiser HD600
Ήταν ψηλά στην λίστα μου και τελικά αποφάσισα να πάω με το topping d70s
https://hifigo.com/products/topping-d70s-mqa-dac?_pos=2&_sid=622bc662f&_ss=r
Από βδομάδα το περιμένω και εγώ.
Θα δουλέψει τα genelec 8030 μαζί με το 7050 sub
Όταν έρθει και μπορείς μπορούμε να τα τεσταρουμε και να βοηθήσουμε παιδιά για επόμενη μελλοντική αγορά.

Στάλθηκε από το SM-N9860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Ήταν ψηλά στην λίστα μου και τελικά αποφάσισα να πάω με το topping d70s
https://hifigo.com/products/topping-d70s-mqa-dac?_pos=2&_sid=622bc662f&_ss=r
Από βδομάδα το περιμένω και εγώ.
Θα δουλέψει τα genelec 8030 μαζί με το 7050 sub
Όταν έρθει και μπορείς μπορούμε να τα τεσταρουμε και να βοηθήσουμε παιδιά για επόμενη μελλοντική αγορά.

Στάλθηκε από το SM-N9860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Super θα ηταν το ενδεχόμενο αυτό!! Προς το παρών καλώς να τα δεχτείς!!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ήταν ψηλά στην λίστα μου και τελικά αποφάσισα να πάω με το topping d70s
https://hifigo.com/products/topping-d70s-mqa-dac?_pos=2&_sid=622bc662f&_ss=r
Από βδομάδα το περιμένω και εγώ.
Θα δουλέψει τα genelec 8030 μαζί με το 7050 sub
Όταν έρθει και μπορείς μπορούμε να τα τεσταρουμε και να βοηθήσουμε παιδιά για επόμενη μελλοντική αγορά.

Στάλθηκε από το SM-N9860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικο και καλώς να το δεχτείς!
Άριστη αγορά και το D70s όπως και τα ηχεία σου είναι εξαιρετικά από αυτά που έχω διαβάσει στο νετ.

Πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου, είμαι σύμφωνος! Μένεις Αθήνα;

Όταν παραλάβεις το DAC, στείλε μου PM.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,821
Θεσσαλονίκη
Από το hifigo αγοράζεις χωρίς δασμούς;Αν ναι βλέπω πως οι τιμές τους είναι πολύ καλές ιδιαίτερα σε σύγκριση με το άλλο γνωστό audiophonics.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ναι χωρίς δασμούς με τριγωνική αποστολή.

Απλά να ξέρετε οι τιμές σε ευρώ δεν είναι ακριβώς αυτές που γράφει διότι τελικά σε χρεώνει δολάρια και πληρώνεις με ισοτιμία PayPal ή της τράπεζάς σου.


Στάλθηκε από το RMX1971 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk