Αγορά τηλεόρασης 65”- 75”

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lou10

New member
23 February 2021
11
Γεια σας! Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια για αγορά τηλεόρασης! Γενικά έχω ελάχιστες γνώσεις, βέβαια το ψάχνω κ διαβάζω πολλά αλλά νομίζω οσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι!! Η χρήση που κάνω είναι ταινίες-σειρές είτε νετφλιξ είτε από κάποιο φλασάκι και PS4 προς το παρόν κ αργότερα αγορά ps5. Τηλεόραση δεν παρακολουθώ παρα πολύ, περισσότερο αγώνες και οι περισσότεροι από το EuroLeague pass. Η απόσταση είναι περίπου στα 2.5-3 μέτρα. Και το μπατζετ περίπου στα 1500. Επίσης έχω την δυνατότητα να αγοράσω την τηλεόραση με τιμολόγιο αν αυτό βέβαια βοηθάει! Σε γνωστό κατάστημα που είχα πάει όταν ήταν ανοιχτά, μου έκανε εντύπωση η LG nano 91 αλλά από αυτά που διαβάζω δεν αξίζει μια τέτοια αγορά. Κάποιες άλλες που έχω δει είναι :
Samsung q70t
Samsung q80t
Samsung q90t
Sony xh9096
Sony xh9077
LG oled b9sla
LG cx6la που ανεβαίνει λίγο τα μπατζετ
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Γεια σας! Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα βοήθεια για αγορά τηλεόρασης! Γενικά έχω ελάχιστες γνώσεις, βέβαια το ψάχνω κ διαβάζω πολλά αλλά νομίζω οσο πιο πολύ το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι!! Η χρήση που κάνω είναι ταινίες-σειρές είτε νετφλιξ είτε από κάποιο φλασάκι και PS4 προς το παρόν κ αργότερα αγορά ps5. Τηλεόραση δεν παρακολουθώ παρα πολύ, περισσότερο αγώνες και οι περισσότεροι από το EuroLeague pass. Η απόσταση είναι περίπου στα 2.5-3 μέτρα. Και το μπατζετ περίπου στα 1500. Επίσης έχω την δυνατότητα να αγοράσω την τηλεόραση με τιμολόγιο αν αυτό βέβαια βοηθάει! Σε γνωστό κατάστημα που είχα πάει όταν ήταν ανοιχτά, μου έκανε εντύπωση η LG nano 91 αλλά από αυτά που διαβάζω δεν αξίζει μια τέτοια αγορά. Κάποιες άλλες που έχω δει είναι :
Samsung q70t
Samsung q80t
Samsung q90t
Sony xh9096
Sony xh9077
LG oled b9sla
LG cx6la που ανεβαίνει λίγο τα μπατζετ
Σας ευχαριστώ πολύ!
Τρέξε:

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/211938-lg-oled-65gx6la-65

LG OLED 65GX (Αρχική τιμή 3750 ) + δώρο LG GX SOUNDBAR ( Αρχική τιμή 1300 )

Στα 1990

1600 θα σου έρθουν με τιμολόγιο και τα 2.
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Κατι σε 77αρα προσφορα εχεις;:drool1:
Media markt
3ee2b0441bffa224338109610680375f.jpg
 

Lou10

New member
23 February 2021
11
Σας ευχαριστώ παρα πολύ! Άλλη μια ερώτηση κ συγγνωμη αν σας ζαλίζω! Κάποια άλλη εκτός oled πρόταση λίγο πιο οικονομική;; Ευχαριστώ κ πάλι!
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65”- 75”

Σας ευχαριστώ παρα πολύ! Άλλη μια ερώτηση κ συγγνωμη αν σας ζαλίζω! Κάποια άλλη εκτός oled πρόταση λίγο πιο οικονομική;; Ευχαριστώ κ πάλι!

https://www.skroutz.gr/s/22631382/Samsung-QE65Q80T-Smart-4K-UHD-65.html

Παιξε εδω σε 65αρα.

Η εδω σε 75αρα

https://www.skroutz.gr/s/22631424/Samsung-QE75Q80T-Smart-4K-UHD-75.html

Η καλυτερη gaming της χρονιας μετα τις oled
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65" - 75"

Με βάση τα προαναφερθέντα, πας για 65" OLED, εκτός αν έχεις πολύ φωτεινό χώρο. Ιδανικά, για LG σειρά C και πάνω, εφόσον μπορείς να τη βολέψεις στο budget σου. Τις διαφορές (στην εικόνα) ανάμεσα στην BX και στις πιο ακριβές σειρές, μπορείς να μάθεις από το ακόλουθο review:

 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65”- 75”

Σας ευχαριστώ παρα πολύ! Άλλη μια ερώτηση κ συγγνωμη αν σας ζαλίζω! Κάποια άλλη εκτός oled πρόταση λίγο πιο οικονομική;; Ευχαριστώ κ πάλι!

Αν αγοράσεις μια LCD, θα πέσεις πολύ σε ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια OLED. Αν πχ επιλέξεις μια OLED BX αντί για CX, θα πάρεις μια ελάχιστη υποβάθμιση στην ποιότητα εικόνας, εξοικονομώντας 300. Αν δοκιμάσεις να πας σε μια LCD για να εξοικονομίσεις άλλα τόσα, θα κανεις πραγματική βουτιά στην ποιότητα θέασης!!

Για εμένα πιο τίμια είναι η αγορά μιας Samsung TU8505 ή μιας Sony X7055, όπου αγοράζεις μια πραγματικά φθηνή συσκευή στα 699 και ξέρεις ότι δεν πήρες το καλύτερο - και δεν το πλήρωσες και για καλό - παρα να πάρεις την ακριβή συσκευή παλιάς τεχνολογίας και να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου - και σε ακραίες περιπτώσεις και τους άλλους - ότι είναι "κοντά" η εικόνα που δείχνει η FALD QLED σου :ridinghorse:
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65”- 75”

Αν αγοράσεις μια LCD, θα πέσεις πολύ σε ποιότητα εικόνας σε σχέση με μια OLED. Αν πχ επιλέξεις μια OLED BX αντί για CX, θα πάρεις μια ελάχιστη υποβάθμιση στην ποιότητα εικόνας, εξοικονομώντας 300. Αν δοκιμάσεις να πας σε μια LCD για να εξοικονομίσεις άλλα τόσα, θα κανεις πραγματική βουτιά στην ποιότητα θέασης!!

Για εμένα πιο τίμια είναι η αγορά μιας Samsung TU8505 ή μιας Sony X7055, όπου αγοράζεις μια πραγματικά φθηνή συσκευή στα 699 και ξέρεις ότι δεν πήρες το καλύτερο - και δεν το πλήρωσες και για καλό - παρα να πάρεις την ακριβή συσκευή παλιάς τεχνολογίας και να προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου - και σε ακραίες περιπτώσεις και τους άλλους - ότι είναι "κοντά" η εικόνα που δείχνει η FALD QLED σου :ridinghorse:
+1

H 65GX δίνει και το SOUNDBAR GX δώρο.

Premium μοντέλο.

Έχει βάση τοίχου στο κουτί.

Το απόλυτο VFM αυτή τη στιγμή.

1600 (με τιμολόγιο) για 65αρα OLED και το SOUNDBAR δεν υπάρχει.
 

Lou10

New member
23 February 2021
11
Ωραία! Με βοηθήσατε πολύ!!! Δυστυχώς τελικά δεν την πρόλαβα γιατί μου λέει εξαντλήθηκε αλλά ξέρω που να κοιτάξω! Επίσης για την εγγύηση του burn in την κανεις από το σάιτ της LG;;
 

Lobo10

Supreme Member
23 May 2012
3,881
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65”- 75”

Ωραία! Με βοηθήσατε πολύ!!! Δυστυχώς τελικά δεν την πρόλαβα γιατί μου λέει εξαντλήθηκε αλλά ξέρω που να κοιτάξω! Επίσης για την εγγύηση του burn in την κανεις από το σάιτ της LG;;
Ναι