Καθαρισμός Οθόνης

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Ναι.
Microfiber wipes δίχως κάποιο υγρό, και στην χείριστη των περιπτώσεων (μην τρώτε πιτόγυρα κοντά στην οθόνη :D ) χλιαρό νερό με ελάχιστο σαπουνάκι και έπειτα δεύτερο πέρασμα με στεγνό microfiber.
 
  • Like
Reactions: anchel30

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,790
Ολα αυτα τα spray που πουλανε στο εξωτερικο για οθονες δεν κανουν;
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Επειδη προχθες εκανα την βλακεια και χρησιμοποιησα τα καθαριστικα υγρα σπρει που πουλανε, μολις την ξεσκονησα πρωτα καλα ειπα να βαλω καθαριστικο υγρο σπρει τα γνωστα που πουλανε στο εμποριο, λοιπον η οθονη πασαλειφτηκε και μολις στεγνωσε αφησε σκιες ε! λοιπον με απλο νερακι που την εκανα αμεσως πανω στην απελπισια μου η οθονη εγινε πεντακαθαρη, προσωπικη εμπειρια δεν λεω να το ακολουθησετε απλω σας λεω τι συνεβη σε μενα να μην ξεχασω οθον υπολογιστη καθαρισα 24''
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Πολύ χρήσιμο θέμα,για το οποίο ακούς διαφορετικές απόψεις γενικά. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις:

Microfiber wipes ,πανάκια μικροινών δηλαδή: Επειδή υπάρχουν αρκετών ειδών πανάκια μικροινών,φαντάζομαι ότι για το καθάρισμα της τηλεόρασης σίγουρα δεν θέλουμε αυτά που έχουν "κρόσσια-μπιμπίκια" ,αν το περιγράφω καλά.Επειδή δεν είμαι σίγουρος πια είναι κατάλληλα θέλω να σας ρωτήσω αν τα συγκεκριμένα που βρήκα στο σουπερμαρκετ είναι κατάλληλα.Ερώτηση θέλω να κάνω να δω αν κάνει να χρησιμοποιήσω τα συγκεκριμένα ή όχι.Προφανώς δεν έχω σκοπό να κάνω κάποιου είδους "διαφήμιση".Βρήκα λοιπόν αυτά εδώ τα πανάκια μικροινών,που γράφουν πως είναι κατάλληλα για οθόνες (για οθόνες γράφουν,δεν λένε ειδικά για τηλεοράσεις):


Να χρησιμοποιήσω τα παραπάνω στην LG OLED ή όχι?
Μήπως κάποιος φίλος έχει ενδεχομένως να προτείνει κάτι καλύτερο-ποιοτικότερο από το παραπάνω?

Και μια ακόμα ερώτηση σχετικά με τον καθαρισμό της OLED: Με φτερό swiffer κάνει να καθαρίσουμε την OLED ή όχι? Κάποιοι φίλοι εδώ στο φόρουμ παλαιότερα είχαν προτείνει φτερό swiffer για καθαρισμό της OLED.
Επίσης συνδιασμό των δυο παραπάνω θα προτείνατε? Δηλαδή αρχικά φτερό swiffer απαλό πέρασμα για να φύγουν οι "πολλές σκόνες" και στη συνέχεια ένα απαλό πέρασμα με το παραπάνω πανάκι μικροινών στεγνό.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
swiffer για τις σκονες,και πανακι μικροινών νωπο(ισα ισα δηλαδη να εχει βραχει χωρις να τρεχει το νερο)για τα πιο..χοντρα..
τιποτε λιγοτερο,τιποτε περισσοτερο.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
swiffer για τις σκονες,και πανακι μικροινών νωπο(ισα ισα δηλαδη να εχει βραχει χωρις να τρεχει το νερο)για τα πιο..χοντρα..
τιποτε λιγοτερο,τιποτε περισσοτερο.
Αγαπητέ φίλε Δημήτρη γειά σου! Αν θυμάμαι καλά πρέπει εσύ να μου είχες αναφέρει και για το φτερό swiffer! Επομένως το συγκεκριμένο πανάκι μικροινών που πόσταρα παραπάνω είναι ΟΚ για πέρασμα της οθόνης? Αρχικά για στεγνό πέρασμα με το παραπάνω πανάκι μικροινών και στη συνέχεια αν νομίζω ότι χρειάζεται και ένα πέρασμα με ελαφρώς νωπό πανάκι + ένα τελικό πέρασμα με στεγνό πανάκι.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
ακριβως.!!(y)
απλα παρε ενα επωνυμο πανακι μικροινών για να σου καθαριζει καλα και να μην σου αφηνει θαμπαδες.
Αγαπητέ φίλε Δημήτρη, αν τυχόν έχεις πιο συγκεκριμένα να προτείνεις κάποια συγκεκριμένη μάρκα πανακι μικροινων, πες μου αν σου είναι εύκολο για να πάρω κάτι καλό!
 
  • Like
Reactions: anchel30