Pro-ject και αναβαθμίσεις

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημερα σε όλους.
Έπεσε στην αντίληψη μου αυτό το βιντεακι
https://www.hiendnews.gr/pro-ject-audio-turntables-new-accessories-for-2021/
Αμα δεν επιτρέπεται ο σύνδεσμος ας σβηστεί.
Μου κίνησε το ενδιαφέρον δύο πράγματα απο εκεί γιατι τα υπόλοιπα σχεδον τα εχω κάνει.
Α ξέχασα να πω μοντέλο της project εχω το experience 2
Και δυστυχώς έπεσα τότε στην αλλαγή και είμαι με μοτέρ με ac ρεύματα.

Λοιπον επειδή ξεχάστηκα τα δυο πράγματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον ήταν το ακρυλικό πλατό, εχω δει πολλά της clear audio πικάπ που φοράνε ακρυλικά.
Τι διαφορά στον ήχο δίνει ένα ακρυλικό πλατό σε σχεση με το συμβατικό να πω;
Το αλλο που κίνησε την περιέργεια που έχουν βγάλει το power box ολοι ξέρουμε τα καλύτερα ρεύματα σε ένα σύστημα ειναι ενα συν.
Βεβαια με προβληματίζει που εγω φοράω οπως ειπα ποιο πανω ac moter δεν ξερω αμα αλλάζει εχει βγάλει η project για το μοντέλο μου dc μοτέρ.

Αυτα ευχαριστώ προκαταβολικά οποιον απαντήσει.
Αμα ειναι σε λαθος κατηγορία το θέμα ας μπει στην σωστή ενότητα
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Είχα Project RPM9 για μια 10ετία. Ήμουνα με το ΑC μοτέρ. Βέβαια είχε εξ αρχής ακρυλικό πλατό.

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξοδέψεις για πλατό και μοτέρ. Έτσι κι αλλιώς η αλλαγή στροφών γίνεται άνετα με το χέρι χωρίς να χρειάζεται να βγάλεις το πλατό.

Διαφορές δεν ξέρω αν θα ακούσεις με το ακρυλικό πλατό, οπότε μείνε όπως είσαι.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,730
πετρουπολη
Με το power box θα αποκτήσεις σταθερότερη τροφοδοσία,οπότε σίγουρα θα έχεις βελτίωση.Τώρα όσον αφορά το υλικό του πλατώ,γενικά όλα παίζουν ρόλο,το πόση διαφορά θα πάρεις είναι άλλο καπέλο και βέβαια μπορεί η διαφορά αυτή είναι προς το χειρότερο.Γνώμη μου είναι ότι όταν μια εταιρία φτιάχνει ένα πικαπ με συγκεκριμμένα υλικά μείνε με αυτά.Αν θέλεις κάτι καλύτερο ή διαφορετικό έστω,πήγαινε σε άλλο πικαπ που να έχει μελετηθεί με τα υλικά που θές από την αρχή.
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
742
Αθήνα
Re: Απάντηση: Pro-ject και αναβαθμίσεις

Τα πάντα παίζουν το ρόλο τους στον ήχο, το θέμα είναι αν μπορούμε να αντιληφθούμε τη διαφορά εμείς και σε ποιο βαθμό το αυτί του καθενός. Προσωπικά δε θα άλλαζα πλατώ αν δεν είχε πρόβλημα, ακουστή διαφορά θα έχεις με αλλαγή κεφαλής ή/και phono stage.

Το power box δεν αξασφαλίζει ακρίβεια στροφών όπως το παλαιότερο speed box, δυστυχώς το τελευταίο το κατήργησαν.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Pro-ject και αναβαθμίσεις

Τα πάντα παίζουν το ρόλο τους στον ήχο, το θέμα είναι αν μπορούμε να αντιληφθούμε τη διαφορά εμείς και σε ποιο βαθμό το αυτί του καθενός. Προσωπικά δε θα άλλαζα πλατώ αν δεν είχε πρόβλημα, ακουστή διαφορά θα έχεις με αλλαγή κεφαλής ή/και phono stage.

Το power box δεν αξασφαλίζει ακρίβεια στροφών όπως το παλαιότερο speed box, δυστυχώς το τελευταίο το κατήργησαν.

Μάλιστα κατάλαβα. Κοίτα speedbox box έχω και μάλιστα την καινούργια έκδοση speedbox s2
Το βιντεακι δεν ξερω αμα το είδατε είναι καινούργιο και αναφέρει και καλα βελτιώσεις για το πικαπ στην ουσία γκατσετακια του 2021,απλα στάθηκα στο ακρυλικό πλατό και στο τροφοδοτικό που δίνει.
Διαφορά ήχου έχω δει που αλλαξα κεφαλή μετά απο 6 χρόνια orthofon 2m bronze και πηγα σε jico sas.
Αλλαγή phono είναι στα σκαριά μέχρι να μαζέψω χρήμα να παω σε μεγάλη αναβάθμιση ενός λαμπατου.
Απλα επειδή έχουμε ολοι μας το μικρόβιο πιστεύω και οι μικρές αλλαγές βελτιώσεις που ειναι σωστές δίνουν αυτό το κάτι, παράδειγμα στο πλατο μου ειχα της clear audio το χαρμοναιζερ οταν το άλλαξα και πηγα σε ματ φελλολαστιχο ακουσα διαφορετικά πράγματα προς το καλό