Αξιόπιστο VU Meter

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Θέλω να ελαττώσω την ένταση σε κάποια κομμάτια που παίζουν δυνατά. Επειδή όμως η ένταση κατά τη διάρκεια των τραγουδιών μεταβάλλεται, θεωρώ ότι μπορώ να εμπιστευτώ περισσότερο ένα VU meter απ' ότι τα αυτιά μου.

Εδώ όμως περιπλέκεται το πράμα... Τρεις διαφορετικοί μετρητές δίνουν τρεις διαφορετικές τιμές όπως δείχνω στην παρακάτω εικόνα.
Την ίδια χρονική στιγμή:
-το vu meter του skin του aimp player, που θεωρώ το λιγότερο αξιόπιστο, έχει τιμή περίπου -4
-το VUMeter 1.2 τιμή -1.5
-το mvMeter2 (αυτό υποστηρίζεται και στο audacity) τιμή περίπου +7.5

Ποιο είναι πιο κοντά στο πραγματικό επίπεδο ήχου ώστε να το χρησιμοποιήσω για τη ρύθμιση κι άλλων τραγουδιών;

RwePPErv_o.jpg
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα VUmeters είτε πραγματικά, είτε software, έχουν και ρυθμίσεις.
Και μπορεί κάθε ένα από αυτά να παίρνει 2-3 είδη ρυθμίσεων και να επιλέγεις.
Συνεπώς το καλύτερο είναι να διαβάσεις προσεκτικά τις οδηγίες του αντίστοιχου κατασκευαστή, προκειμένου να καταλάβεις τι ακριβώς και με ποιο τρόπο μετράει το κάθε ένα.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Εκείνο που μπορεί να ρυθμιστεί είναι το mvMeter2 και απ' ότι έχω καταλάβει η βασικότερη ρύθμιση αφορά στο reference level που από προεπιλογή το έχει -18.
Πώς μπορώ όμως να ξέρω ποιά είναι η σωστή τιμή του κι αν παραμένει ίδια για όλα τα τραγούδια.
Δύσκολα τα πράγματα...
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
κατ' αρχάς πώς θα χαμηλώσεις την ένταση από τα κομμάτια που θες; Μιλάμε για mp3 ή flac;
Ο καλύτερος (αν και όχι τέλειος) τρόπος για να κάνεις τα mp3 να παίζουν ίδια είναι το mp3gain.
Για τα flac (αλλά και τα mp3) και αφού χρησιμοποιείς AIMP, σκανάρεις το volume gain και βάζεις τον player να παίζει με διόρθωση replay gain.

Όσον αφορά τα vu meters των players δεν είναι σχεδιασμένα να μετράνε σωστά αλλά μόνο για το εφέ. Αυτό όμως εσένα δε σε ενδιαφέρει και πολύ, γιατί δε σε ενδιαφέρει η πραγματική στάθμη των κομματιών αλλά η σχετική μεταξύ τους, η οποία και πάντα μετριέται σωστά.

Αλλιώς πρέπει να βρείς ένα αυτόνομο vu meter που να μπορεί να καλιμπραριστεί (δεν έχω άποψη)
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Re: Απάντηση: Αξιόπιστο VU Meter

κατ' αρχάς πώς θα χαμηλώσεις την ένταση από τα κομμάτια που θες; Μιλάμε για mp3 ή flac;
Ο καλύτερος (αν και όχι τέλειος) τρόπος για να κάνεις τα mp3 να παίζουν ίδια είναι το mp3gain.
Για τα flac (αλλά και τα mp3) και αφού χρησιμοποιείς AIMP, σκανάρεις το volume gain και βάζεις τον player να παίζει με διόρθωση replay gain.

Όσον αφορά τα vu meters των players δεν είναι σχεδιασμένα να μετράνε σωστά αλλά μόνο για το εφέ. Αυτό όμως εσένα δε σε ενδιαφέρει και πολύ, γιατί δε σε ενδιαφέρει η πραγματική στάθμη των κομματιών αλλά η σχετική μεταξύ τους, η οποία και πάντα μετριέται σωστά.

Αλλιώς πρέπει να βρείς ένα αυτόνομο vu meter που να μπορεί να καλιμπραριστεί (δεν έχω άποψη)

flac έχω και θέλω να είναι μόνιμη η εξισορρόπηση ώστε να παίζουν το ίδιο και σε άλλες συσκευές όπως κινητό, αυτοκίνητο, κτλ.
Βρήκα plugin του ReplayGain για το audacity. Αυτό αναλύει τα κομμάτια και υπολογίζει πόσα db πάνω ή κάτω θα πρέπει να είναι ο ήχος.
Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ακόμα είναι αν αυτή την τιμή των db την διορθώνω με το amplify ή με το normalize tool του audacity...

Σχετικά με το mvMeter2, αυτό που πρόσεξα είναι πως στα flac 192kHz που προέρχονται από DSD, χαμηλώνοντας την ένταση από τον ρυθμιστή gain (αριστερά του τραγουδιού), η βελόνα πέφτει κάτω από τα κόκκινα (0db).
Στα flac 44kHz είναι μόνιμα καρφωμένη στα κόκκινα τέρμα δεξιά. Αν μπορούσα να τα έχω όλα σε DSD θα βοηθούσε πιστεύω.
 

midros

Established Member
13 April 2011
147
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αξιόπιστο VU Meter

flac έχω και θέλω να είναι μόνιμη η εξισορρόπηση ώστε να παίζουν το ίδιο και σε άλλες συσκευές όπως κινητό, αυτοκίνητο, κτλ.
Βρήκα plugin του ReplayGain για το audacity. Αυτό αναλύει τα κομμάτια και υπολογίζει πόσα db πάνω ή κάτω θα πρέπει να είναι ο ήχος.
Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ακόμα είναι αν αυτή την τιμή των db την διορθώνω με το amplify ή με το normalize tool του audacity...

Σχετικά με το mvMeter2, αυτό που πρόσεξα είναι πως στα flac 192kHz που προέρχονται από DSD, χαμηλώνοντας την ένταση από τον ρυθμιστή gain (αριστερά του τραγουδιού), η βελόνα πέφτει κάτω από τα κόκκινα (0db).
Στα flac 44kHz είναι μόνιμα καρφωμένη στα κόκκινα τέρμα δεξιά. Αν μπορούσα να τα έχω όλα σε DSD θα βοηθούσε πιστεύω.

για τα flac εγώ δεν έχω βρεί μόνιμη εξισορρόπηση (και μάλλον δεν υπάρχει). Ο μόνος τρόπος είναι να τα σκανάρεις ώστε να γραφτεί στο tag τους η τιμή του volume και μετά ο player αν το υποστηρίζει να τα παίξει όλα στην ίδια ένταση με το normalization. Οπότε στο κινητό το σώζεις με AIMP ή κάτι αντίστοιχο αλλά στο αυτοκίνητο όχι.

για τα DSD δεν έχω ιδέα. Γιατί να μπλέξεις με τα DSD όταν κάνεις τη δουλειά σου όμορφα κι ωραία με τα flac; Ποιό είναι το πλεονέκτημα;
 

triangle

AVClub Enthusiast
2 July 2006
813
ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αξιόπιστο VU Meter

flac έχω και θέλω να είναι μόνιμη η εξισορρόπηση ώστε να παίζουν το ίδιο και σε άλλες συσκευές όπως κινητό, αυτοκίνητο, κτλ.
Βρήκα plugin του ReplayGain για το audacity. Αυτό αναλύει τα κομμάτια και υπολογίζει πόσα db πάνω ή κάτω θα πρέπει να είναι ο ήχος.
Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ακόμα είναι αν αυτή την τιμή των db την διορθώνω με το amplify ή με το normalize tool του audacity...


Το amplify του audacity ,απλα του λες ποσα db θες να ενισχυσει το σημα και το κανει.Με το normalize ανιχνευει την υψηλοτερη κορυφη του σηματος ,που δεν κλιπαρει ομως και τα φερνει ολα στο ιδιο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
ομολογώ πως δεν διάβασα πολύ αναλυτικά το νήμα αλλά αν κατάλαβα καλά μιλάς για μόνιμη επέμβαση στα αρχεία σου;
είσαι σίγουρος πως θες να το κάνεις αυτό;
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αξιόπιστο VU Meter

flac έχω και θέλω να είναι μόνιμη η εξισορρόπηση ώστε να παίζουν το ίδιο και σε άλλες συσκευές όπως κινητό, αυτοκίνητο, κτλ.
Βρήκα plugin του ReplayGain για το audacity. Αυτό αναλύει τα κομμάτια και υπολογίζει πόσα db πάνω ή κάτω θα πρέπει να είναι ο ήχος.
Αυτό που δεν είμαι σίγουρος ακόμα είναι αν αυτή την τιμή των db την διορθώνω με το amplify ή με το normalize tool του audacity...


Το amplify του audacity ,απλα του λες ποσα db θες να ενισχυσει το σημα και το κανει.Με το normalize ανιχνευει την υψηλοτερη κορυφη του σηματος ,που δεν κλιπαρει ομως και τα φερνει ολα στο ιδιο.

Από τεχνικής απόψεως και εφόσων δεν θέλουμε παραμόρφωση κλιπάρισμα κλπ, χρησιμοποιείς το normalize. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πετύχεις εξισορρόπηση μεταξύ των κομματιών καθώς το να έχουμε
την ίδια στάθμη κορυφής δεν συνεπάγεται ταυτόχρονα ότι θα έχουμε και ίδιες μέσες τιμές.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
για τα flac εγώ δεν έχω βρεί μόνιμη εξισορρόπηση (και μάλλον δεν υπάρχει). Ο μόνος τρόπος είναι να τα σκανάρεις ώστε να γραφτεί στο tag τους η τιμή του volume και μετά ο player αν το υποστηρίζει να τα παίξει όλα στην ίδια ένταση με το normalization.

Με ποιον τρόπο μπορώ να τα σκανάρω και να γραφτεί η τιμή volume στο tags τους; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

Δες αυτό αν σου κάνει...

Ευχαριστώ!

Το amplify του audacity ,απλα του λες ποσα db θες να ενισχυσει το σημα και το κανει.Με το normalize ανιχνευει την υψηλοτερη κορυφη του σηματος ,που δεν κλιπαρει ομως και τα φερνει ολα στο ιδιο.

Αν και συνεχίζω να είμαι αναποφάσιστος μεταξύ των δύο, προτείνεις το normalize απ' ότι καταλαβαίνω. Στην εξίσωση πάντως μπαίνει και το Loudness normalization του audacity, που απ' ότι διάβασα κάπου, είναι αυτό που επιλέγουν οι ραδιο/τηλεοπτικοί σταθμοί.

αν κατάλαβα καλά μιλάς για μόνιμη επέμβαση στα αρχεία σου;
είσαι σίγουρος πως θες να το κάνεις αυτό;

Αυτό θέλω να κάνω. Με ποιον άλλο τρόπο θα παίζει μουσική στο κινητό ας πούμε και δεν θα κινδυνεύω με κώφωση αν ανέβει στο φουλ η ένταση καταλάθος; Κάποια κομμάτια παίζουν όντως πολύ δυνατά.
Ανέφερα πριν τα DSD αρχεία επειδή από default έχουν χαμηλή στάθμη ήχου ώστε ακόμα και στο φουλ, η ένταση να είναι σε ανεκτά για το αυτί επίπεδα.
Βέβαια τα DSD τα μετατρέπω σε flac.

Από τεχνικής απόψεως και εφόσων δεν θέλουμε παραμόρφωση κλιπάρισμα κλπ, χρησιμοποιείς το normalize. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πετύχεις εξισορρόπηση μεταξύ των κομματιών καθώς το να έχουμε
την ίδια στάθμη κορυφής δεν συνεπάγεται ταυτόχρονα ότι θα έχουμε και ίδιες μέσες τιμές.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι το εξής. Κάνω analyse το κάθε τραγούδι ξεχωριστά με το ReplayGain που πέρασα στο audacity. Την θετική ή αρνητική τιμή που μου δίνει την βάζω στο normalize (?) έτσι ώστε στο σύνολο να έχω μια όσο το δυνατόν πιο ισορροπημένη ένταση.
Επειδή όμως θα γίνει μόνιμη μετατροπή στα αρχεία, δεν αποφασίζω εύκολα μεταξύ amplify, normalize και loudness normalization.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα σχετικά κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.

Ο μοναδικός μη καταστροφικός τρόπος εξισορρόπησης έντασης, δίχως δηλαδή αλλοίωση του αρχείου ήχου, είναι η εγγραφή έντασης στο tag και αναπαραγωγή με συμβατό player. Το εργαλείο που μπορεί να δώσει την κατάλληλη τιμή έντασης, είναι το foobar2000 και το ReplayGain Scan.

Αρχικά σκέφτηκα να ακολουθήσω αυτή τη μέθοδο για να μην υπάρξει μετατροπή στα flac, αλλά μιας και τα original data όπως είναι μου είναι άχρηστα, για ποιο λόγο να μην είναι μόνιμη η μετατροπή; Έτσι επιτυγχάνεται και η απόλυτη συμβατότητα παντού.

Και ερχόμαστε στην επεξεργασία των μουσικών αρχείων την οποία αναλαμβάνει το Audacity και το Amplify effect.
Το Audacity ναι μεν δημιουργεί ένα νέο αρχείο, αλλά το Amplify κρατάει πιστή την κυματοειδή μορφή, μεταβάλλοντας μόνα τα ντεσιμπέλ του γνήσιου σύμφωνα με την τιμή που δίνει το foobar2000.
Σε δοκιμές διαφόρων κομματιών έμεινα ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα foobar2000-Audacity-Amplify και μένει τώρα να αρχίσει η επίπονη διαδικασία σκαναρίσματος όλης της μουσικής συλλογής.

Για την ιστορία και τον τίτλο του τόπικ, να αναφέρω ότι μετά την επεξεργασία των αρχείων, το VU meter που δείχνει σωστά είναι το mvMeter2, η βελόνα του οποίου παίζει στο ±0, που αντιστοιχεί στην τιμή του ReplayGain.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
δεν υπάρχει κάποιος player που να μπορείς να ορίσεις το replay gain σε επίπεδο player;
ξέρω πως το itunes το κάνει πχ
με αυτόν τον τρόπο δεν επεμβαίνεις στο αρχείο ο player παίζει πιο σιγά... δεν είναι bit-perfect διαδικασία φυσικά (αλλά ούτε και το να αλλάξεις το αρχείο είναι τελικά)
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
δεν υπάρχει κάποιος player που να μπορείς να ορίσεις το replay gain σε επίπεδο player;
ξέρω πως το itunes το κάνει πχ
με αυτόν τον τρόπο δεν επεμβαίνεις στο αρχείο ο player παίζει πιο σιγά... δεν είναι bit-perfect διαδικασία φυσικά (αλλά ούτε και το να αλλάξεις το αρχείο είναι τελικά)

Αρχικά προσανατολιζόμουν προς αυτή την μέθοδο, αλλά με μια δεύτερη σκέψη αναρωτήθηκα για ποιον λόγο να διατηρήσω αρχεία τα οποία δεν θέλω να ακούω ως έχουν και επιπλέουν θα με περιορίζουν ως προς την επιλογή player και συσκευών (πχ. στο αυτοκίνητο δεν υποστηρίζεται η εξισορρόπηση έντασης).

Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει αψεγάδιαστο μουσικό αρχείο, αλλά μπορεί να επιτευχθεί "τέλεια" εγγραφή (audiophile) που είναι πολύ δύσκολο να φτάσει ως τα ηχεία μας.
Το ίδιο ψηφιακό κομμάτι στον δικό μου υπολογιστή μπορεί να είναι 192 kHz/24bit αλλά με τα ενοχλητικά "κλικ" του βινυλίου, σε κάποιον άλλο ίσως είναι συμπιεσμένο, σε άλλον ακούγεται υπερβολικά δυνατά, κ.ο.κ. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.
Εντέλει συμβιβασμούς κάνουμε ώστε να πλησιάσουμε τα δικά μας ακουστικά standard.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
..........................
Απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει αψεγάδιαστο μουσικό αρχείο, αλλά μπορεί να επιτευχθεί "τέλεια" εγγραφή (audiophile) που είναι πολύ δύσκολο να φτάσει ως τα ηχεία μας.
Το ίδιο ψηφιακό κομμάτι στον δικό μου υπολογιστή μπορεί να είναι 192 kHz/24bit αλλά με τα ενοχλητικά "κλικ" του βινυλίου, σε κάποιον άλλο ίσως είναι συμπιεσμένο, σε άλλον ακούγεται υπερβολικά δυνατά, κ.ο.κ. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.
Εντέλει συμβιβασμούς κάνουμε ώστε να πλησιάσουμε τα δικά μας ακουστικά standard.

Δεν μπορώ να καταλάβω, τι ακριβώς εννοείς εδώ...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
σου χαλαω λιγο το θεμα,για να ζητησω προταση για καποιο καλο και απλο software graphic equalizer.
δεν θελω να πειραξω τον ηχο μου,απλα να εχω σε φουλ σκριν τον φασματογραφο.εφε καθαρα δηλαδη.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
σου χαλαω λιγο το θεμα,για να ζητησω προταση για καποιο καλο και απλο software graphic equalizer.
δεν θελω να πειραξω τον ηχο μου,απλα να εχω σε φουλ σκριν τον φασματογραφο.εφε καθαρα δηλαδη.

ίσως αυτό που ανέβασα στην προηγούμενη σελίδα
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
Δεν μπορώ να καταλάβω, τι ακριβώς εννοείς εδώ...

Εννοώ ότι δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε και τον εξοπλισμό για να μεταφέρω μουσική σε ψηφιακή μορφή.
Επομένως ότι αρχείο βρίσκω online έχει τα κουσούρια του αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί ως προς την ποιότητα.
Για παράδειγμα, μου συνέβη αυτό που ανέφερα πιο πάνω. Αναγκάστηκα να απορρίψω έναν από τους αγαπημένους μου δίσκους κωδικοποιημένος σε 192 kHz/24bit ακριβώς επειδή τα "κλικ" του βινυλίου ουσιαστικά τον αχρήστεψαν και το 44.1 kHz/16bit ακούγεται πολύ καλύτερα.
 

giorgosp

New member
10 October 2011
29
σου χαλαω λιγο το θεμα,για να ζητησω προταση για καποιο καλο και απλο software graphic equalizer.
δεν θελω να πειραξω τον ηχο μου,απλα να εχω σε φουλ σκριν τον φασματογραφο.εφε καθαρα δηλαδη.

Καμμιά χαλάστρα. :smile:

Θα σου πω για τον Aimp player γιατί αυτόν χρησιμοποιώ. Με Alt+Enter μπαίνει σε full screen visualization και επιλέγεις όποιο vu meter θες.
Για vu meters δες εδώ.
Φασματογράφος δεν ξέρω αν υπάρχει για τον συγκεκριμένο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εννοώ ότι δεν έχω ούτε τις γνώσεις, ούτε και τον εξοπλισμό για να μεταφέρω μουσική σε ψηφιακή μορφή.
Επομένως ότι αρχείο βρίσκω online έχει τα κουσούρια του αν θέλουμε να είμαστε αυστηροί ως προς την ποιότητα.
Για παράδειγμα, μου συνέβη αυτό που ανέφερα πιο πάνω. Αναγκάστηκα να απορρίψω έναν από τους αγαπημένους μου δίσκους κωδικοποιημένος σε 192 kHz/24bit ακριβώς επειδή τα "κλικ" του βινυλίου ουσιαστικά τον αχρήστεψαν και το 44.1 kHz/16bit ακούγεται πολύ καλύτερα.
Εννοείς ότι επιχείρησες να τον μεταφέρεις σε ψηφιακή μορφή και δε βγήκε όπως ήθελες;
Τα 44.1 kHz/16bit που αναφέρεις τι αντιπροσωπεύουν; Σύγκριση με CD που κυκλοφορεί επίσημα;