[Επίσημο] Xiaomi Redmi K40 Series

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,099
Λιβαδειά

Redmi-K40-Pro-Plus.jpg




Η Xiaomi αποκάλυψε τις νέες ναυαρχίδες της Redmi με τη βασική και αγαπημένη λέξη-συνδετικό κρίκο όλων να είναι μία: η ταχύτητα.

Τα τρία κινητά της Redmi μοιράζονται την ίδια οθόνη με ρυθμό ανανέωσης 120Hz και sampling rate στα 360Hz (το μεγαλύτερο
που έχουμε δει ποτέ). Όλα έχουν Snapdragon επεξεργαστή της σειράς 800, αλλά το απλό έχει τον 870 και τα άλλα δύο τον 888.

Η άλλη μεγάλη διαφορά έρχεται στο κομμάτι της κάμερας με το K40 Pro+ να έχει τον αισθητήρα των 108MP, το Pro να έχει έναν
αισθητήρα στα 64MP και το μικρότερο από τα τρία μοντέλα να συμβιβάζεται με έναν αισθητήρα στα 48MP.

Η οθόνη και των τριών είναι της Samsung, όπως είπαμε είναι AMOLED με ανάλυση 1080 x 2.400 και υποστηρίζει το πρότυπο dci-p3
αλλά και HDR10+. H φωτεινότητα μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με τα γούστα μας και η μέγιστη ένταση της φτάνει το εντυπωσιακό
1.300nits! Kαι τα τρία μοντέλα της σειράς έχουν 4520mAh μπαταρίας η οποία φορτίζει στα 33W μέσω θύρας usb-c.

Αυτή η ταχύτητα μπορεί να μην αφήνει κάποιον με το στόμα ανοιχτό, ωστόσο σύμφωνα με την Xiaomi μπορεί να φορτίσει στο 100%
τα κινητά μέσα σε 50 περίπου λεπτά! Στο κομμάτι της συνδεσιμότητας έχουμε 5G αλλά και WiFi 6 ενώ υπάρχει bluetooth 5.0 Hi res
audio wireless certification, όπως και NFC και θύρα υπερύθρων.

Τα τηλέφωνα έχουν Stereo ηχεία με Dolby Atmos και Hi-Res Audio Certifications αλλά δυστυχώς απουσιάζει η θύρα για ακουστικά.
Kαι τα τρία έχουν πιστοποίηση IP53 κάτι που σημαίνει ότι έχουν αντοχή σε σκόνη αλλά και σε νερό. Για την προστασία της οθόνης
φροντίζει το Gorilla Glass 5 και παρά το ότι μιλάμε για AMOLED οθόνες, η Xiaomi προτίμησε να βάλει τον αισθητήρα των
δακτυλικών αποτυπωμάτων στο πλάι. Πάμε να τα δούμε λίγο πιο αναλυτικά.



Redmi-K40-1-1024x519.jpg




"Redmi K40 Pro+"

Το Redmi K40 Pro+ έχει τον Samsung ISOCELL HM2 των 108MP να φιγουράρει ως το δυνατό του σημείο, με σένσορα 1/1.52”
και υποστήριξη bining 9-in-1 κάτι που ανεβάζει τον πήχη και φτάνει στα 2.1μm το μέγεθος του pixel!

Υποστηρίζει Dual Native ISP αλλά και το Super Night Scene 2.0, ενώ δίπλα του υπάρχει η ultrawide κάμερα των 8MP (119ο f/2.2)
και ο τηλεφακός των 5MP. Μπροστά έχουμε selfie στα 20MP. Το πλεονέκτημα του Pro+ είναι στο βασικό φακό μόνο.

Το τηλέφωνο μπορεί να τραβήξει 8K video στα 39fps και 4Κ video στα 30 ή 60fps. Μπορεί να τραβήξει και slow-motion βίντεο στα
960fps σε ανάλυση 1080p. Η selfie φτάνει τα 1080p στα 30fps για κανονικό video και στα 720p (120fps) στο slow-motion.

Όπως είπαμε έχει για επεξεργαστή τον Snapdragon 888 στα 5nm και την Adreno GPU που είναι κατά 35% ταχύτερη σε σχέση
με τον SD865. Φυσικά υποστηρίζει μνήμες LPDDR5 RAM και UFS 3.1.

Τόσο το Pro, όσο και το Pro+ δεν έχουν mmWave 5G αλλά διαθέτουν WiFi 6E το οποίο φτάνει ταχύτητες έως 3.5Gbps!
Στο Bluetooth έχουν την έκδοση 5.2.

Το Redmi K40 Pro+ θα βγει σε μια έκδοση με 12GB RAM και 256GB ROM. Το κόστος του θα είναι περίπου στα 470 .



k40proplus.jpg




"Redmi K40 Pro"

Το απλό Pro μοντέλο της σειράς έχει 6,67 ίντσες AMOLED οθόνη με FHD+ ανάλυση, 120Hz ρυθμό ανανέωσης, 360Hz touch
sampling rate, 1300nits φωτεινότητα, και punch hole με 20MP selfie κάμερα.

To Redmi K40 Pro έχει αισθητήρα στα 64MP στο set-up της κάμεράς του με 1/1.7 και 4-in-1 bining, με την τεχνική αυτή να φτάνει
στο 1,6μm το μέγεθος του pixel. Καθόλου άσχημα, όσοι όμως θέλετε το κάτι παραπάνω τότε χωρίς αμφιβολία θα στραφείτε στο
K40 Pro+. Πάντως και το Pro τραβάει 8Κ video στα 30fps!

Το τηλέφωνο έχει USB type-C, πλευρικό αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων, Dolby Atmos και Hi-Res, στερεοφωνικά ηχεία,
NFC, IR blaster, color temperature sensor, και τρέχει MIUI 12 βασισμένο σε Android 11.

Η τιμή του θα ξεκινά από τα 350 περίπου και αφορά την έκδοση 6/128GB. Το “ωραίο” είναι ότι ενώ στο απλό Κ40 υπάρχει έκδοση
με 12GB, εδώ η Xiaomi δίνει έως 6GB μόνο!



k40pro.jpg




"Redmi K40"

To απλό Redmi K40 έχει στα σωθικά του τον Snapdragon 870 που είναι μια ελαφρώς βελτιωμένη έκδοση του SD865. Η ταχύτητα του
βασικού πυρήνα φτάνει τα 3.2GHz ενώ η Adreno 650 θα είναι σε θέση να κερδίσει κάθε άλλο midranger. Σ’ αυτό βοήθησε και η Redmi
που εφοδιάζει το K40 με LPDDR5 RAM και UFS 3.1 αποθηκευτικό χώρο, όπως ακριβώς δλδ και στην Pro έκδοση.

Το K40 ξεκινά με μια απλή έκδοση στα 6/128GB, αλλά ανεβάζει τον πήχη στα 8/128GB και τερματίζει με την κορυφαία έκδοση στα 12/256GB.

Η κάμερά του δεν συγκρίνεται με των άλλων δύο. Ο βασικός αισθητήρας είναι ο IMX582 της Sony που η αλήθεια είναι μας πάει αρκετές
γενιές πίσω. Ο βασικός αισθητήρας είπαμε είναι στα 48MP με 0.8μm pixel και f/1.8 διάφραγμα. Μας απογοητεύει στο video με μόλις 4K
στα 30fps, παρά το ότι ο SD870 υποστηρίζει και 8K στα 30fps ή 4Κ στα 60fps. Σε ό,τι αφορά στο slow-motion κομμάτι και στην selfie
κάμερα, είναι ακριβώς ίδιο με τα μεγαλύτερα αδερφάκια του.

Το βασικό μοντέλο (6/128GB) είναι διαθέσιμο στα περίπου 250 μόλις, ενώ το 8/128 θα στοιχίζει 280 , το 8/256GB
περίπου 315 και η ειδική έκδοση 12/256 κάτιτις παραπάνω.

Τέλος, θα μπορείτε να διαλέξετε ανάμεσα σε τρία χρώματα: Bright Black, Dreamland και Sunny Snow.



Redmi-K40.jpg








[via]
[via]
[via]
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Μου αρέσει πιο πολύ από το mi11 γιατί δεν έχει κυρτή οθόνη.
Και επιτέλους βάρος κάτω από τα 200gr.
Αναμένω και το Note 10 pro την επόμενη εβδομάδα για να αποφασίσω ποιο xiaomi θα είναι το επόμενο κινητό μου.
 

El Castigo

Established Member
2 October 2020
132
Κουκλί φαίνεται. Αν είχε sd slot και ois, το k40pro+ θα ήταν το επόμενο μου κινητό.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Ευχαριστω πολυ, το πρωτο το καταλαβα αλλα αδυνατουσα να το πιστεψω.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,099
Λιβαδειά
Οι global εκδόσεις των Redmi K40 θα είναι τα Poco F3 και F3 Pro


Μετά από πολλά leaks και teasers η κινέζικη κατασκευάστρια λάνσαρε τα Redmi K40 και σύμφωνα με νέες πληροφορίες η πρώην
θυγατρική της, η Poco, θα τα κυκλοφορήσει εκτός Κίνας ως δικές τις συσκευές.​

Εμφανίστηκε στην Infocomm Media Development Authority καταχώρηση για το μοντέλο M2012K11AG που θα έπρεπε να είναι
το βασικό Redmi K40 αλλά τελικά φαίνεται ότι θα κυκλοφορήσει υπό το brand της Poco και θα υποστηρίζει επίσης 5G.

Σύμφωνα με φήμες, τα μοντέλα της σειράς K40 θα κυκλοφορήσουν ως Poco F3 και F3 Pro.

[via] . [via]
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,924
Εκεί ψηλά.....
Γιατι ?

εμενα προσωπικα μου την δινει ο αισθητηρας πανω στην οθονη τελικα (στο Poco F2 pro)


Χιλιες φορες στο πλαι αν λειτουργει σωστα βεβαια (δεν θαναι πολυ στενοτερη η επιφανεια του αισθητηρα ? )
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Κουκλί φαίνεται. Αν είχε sd slot και ois, το k40pro+ θα ήταν το επόμενο μου κινητό.

Τώρα το είδα δεν έχει OIS ούτε το K40pro+??? πλάκα κάνουν, ούτε για πλάκα τότε, δεν ξέρω μόνο εμένα μου φαίνονται μια από τα ίδια?? Εχω το Mi10 που στα ίδια λεφτά εδώ και καιρό προσφέρει και oιs και μεγαλύτερο βασικό αισθητήρα από το Κ40pro+.....καμία λογική για μένα...καλύτερα βέβαια καθώς με γλυτώνει από τα έξοδα!!!


Χωρις ois , απλα δεν....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Ακριβώς αυτό Γιάννη, ούτε για πλάκα, ούτε τα specs δεν διάβασα αφού είδα ότι δεν έχει OIS ούτε καν το μεγάλο μοντέλο, χωρίς ΟΙS σε αυτή την κατηγορία απλά έχασες....next please!!
 
Last edited by a moderator:

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Redmi χωρίς sd card, θύρα ακουστικών; τραγικό, επίσης σχετικά μικρές μπαταρίες, κρίμα πάνε παρακάτω.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,478
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: [Επίσημο] Xiaomi Redmi K40 Series

Redmi χωρίς sd card, θύρα ακουστικών; τραγικό, επίσης σχετικά μικρές μπαταρίες, κρίμα πάνε παρακάτω.

είναι πράγματι ένα θεματάκι, οι μικρές μπαταρίες ωστόσο και στο δικό μου το mi9lite η 1 1/2 μέρα είναι σχεδόν αρκετή