Vintage η new

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Την βοηθεια σας παρακαλω...Εχω ενα παλιο κ καλο του 1978 marantz 2238b ραδιοενισχυτη.Ειναι ολοκαθαρος κ εχει γινει κ σερβις οποτε δουλευει μια χαρα,ειναι 2χ40 rms...Aν αγορασω ενα σημερινο-καινουργιο ενισχυτη η ραδιοενισχυτη στα περιπου 300 εβρο ,θα κανω εκπτωση στην ποιοτητα του ηχου;;Πρεπει να πληρωσω παραπανω για αντιστοιχη η κ καλυτερη ποιοτητα;Ακουω ροκ,disco,80s με ηχεια b&w 602 s2 σε σαλονι περιπου15τμ.Το marantz ηταν απο τα καλα της εποχης...κοστιζε περιπου στα 600 δολαρια τοτε...
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Σκεφτομαι να γινω λιγο συγχρονος,να συνδεσω τηλεοραση ισως κ bluetooth...αλλα το ενστικτο μου λεει οτι ο παλιος ειναι πιο μουσικος...δεν εχω ακουσει συγχρονο μηχανημα αλλα εχω την εντυπωση οτι στα χρηματα αυτα (300-350) δεν θαβρω την ιδια ποιοτητα για αυτο θελω την γνωμη καποιου που ειχε vintage καλο κ περασε σε νεο μηχανημα...
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Εγώ έκανα το αντίθετο, είχα στέρεο ενισχυτή Yamaha, και πήγα σε marantz vintage....κυρίως για συναισθηματικους λόγους.

Δεν το μετάνιωσα, ίσα ίσα που μ αρέσει πιο πολύ ο ήχος του.

Προσθεσα κι ένα μικρό προενισχυτη/switcher/bluetooth και είμαι κομπλέ.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Τα 300 αντιστοιχούν σε πάρα πολύ λιγότερα από τα 600$ του 1978, όσο και να έχει γίνει πιο προσιτή η τεχνολογία.
Η γενιά του Marantz ότι και να πάθει μάλλον επισκευάζεται ενώ η σημερινή γενιά των 300 μάλλον πετιέται αν χαλάσει εκτός εγγύησης.
Για να συνδέσεις την TV και με 10 κάνεις δουλειά.

https://www.skroutz.gr/c/699/metatr...rca+converter&order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.skroutz.gr/c/699/metatr...tml?from=autocomplete&o=hdmi+to+rca+converter
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Εβαλα εκεί το cd, tape deck, υπολογιστή kai πικάπ.

Μέσω bluetooth σύνδεσα κινητό, ταμπλετ κλπ κι έτσι τα έχω όλα σε ένα...νοικοκύρεμενα!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Την βοηθεια σας παρακαλω...Εχω ενα παλιο κ καλο του 1978 marantz 2238b ραδιοενισχυτη.Ειναι ολοκαθαρος κ εχει γινει κ σερβις οποτε δουλευει μια χαρα,ειναι 2χ40 rms...Aν αγορασω ενα σημερινο-καινουργιο ενισχυτη η ραδιοενισχυτη στα περιπου 300 εβρο ,θα κανω εκπτωση στην ποιοτητα του ηχου;;Πρεπει να πληρωσω παραπανω για αντιστοιχη η κ καλυτερη ποιοτητα;Ακουω ροκ,disco,80s με ηχεια b&w 602 s2 σε σαλονι περιπου15τμ.Το marantz ηταν απο τα καλα της εποχης...κοστιζε περιπου στα 600 δολαρια τοτε...

Απο την στιγμη που εχεις κανει συντηρηση ο συγκεκριμενος ενισχυτης δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τους καινουργιους ακομα και μεχρι τα 600 ευρω!!! μην ξεχναμε οτι οι ενισχυτες εκεινης της εποχης ηταν αποκλειστικα για μουσικη με αποτελεσμα η προσοχη να επεφτε αποκλειστικα σε αυτο και μονο ! οι σημερινοι μπορει να εχουν πιο πολλες ευκολιες ,δυνατοτητες συνδεσεων αλλα δεν παιζουν σε καμια περιπτωση οπως τοτε + οτι ο συγκεκριμενος marantz αποτελει ενα στολιδι -κοσμημα ειναι πανεμορφος να τον χαιρεσαι και καλες ακροασεις να εχεις!!:worshippy:
 

XARISAMENOS

New member
9 November 2018
97
Ευχαριστω πολυ φιλε μου,οντως ειναι πανεμορφος κ εψαχνα καιρο για να τον βρω...θα μεινω με τον παλιο...
 
19 June 2006
8,661
Αν έχει κρατηθεί στην original μορφή (με μόνη αλλαγή σε πυκνωτές φρέσκους) τον κρατάς. Αν τον έχουν μακελέψει πας σε καινούργιο. Δυστυχώς τον είχα πάρει σερβιρισμένο εν αγνοία μου και μόνο marantz δεν ήταν ηχητικά. Τον έδωσα σε μία εβδομάδα.
 
  • Like
Reactions: AUDIOLYTIC
19 June 2006
8,661
Ηχητικά δεν ήταν marantz. Τον είχα και παλιότερα στο σπίτι. Έπαιζε σαν class d. Μακελειό . Μόνιμα στο loudness. Έμαθε ποιος τον χάλασε, πουλήθηκε. Ενημέρωσα τον νέο αγοραστή και δεν είχε πρόβλημα. Τον άκουσε μου είπε ότι του άρεσε, τον κράτησε. Σε ένα μήνα βγήκε ξανά για πούλημα. Δυστυχώς.