2021

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia
Παλαιότερα, θυμάμαι είχαμε topic στα οποία γράφαμε τα καλύτερα CD της τρέχουσας χρονιάς.
Για το 2021 δεν έχω δει ακόμα κάτι, οπότε το ξεκινάω εγώ.

Μέχρι στιγμής, το άλμπουμ που μου έχει κεντρίσει την προσοχή είναι το τελευταίο άλμπουμ των bicep - isles.

Bicep%20-%20Isles.jpg


Στο pitchfork τους έβαλαν ένα πολύ αυστηρό 6.3 με το οποίο διαφωνώ.
Για όποιον έχει χρόνο μια ενδιαφέρουσα συνέντευξή τους στο resident advisor :
How Bicep Wound Up On Top
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Νομιζα οτι ειναι μονο προσωπικο επιφαινομενο, αλλα οπως βλεπω οτι δεν στριμωχνεται κοσμος για προτασεις ακομα και οι πιο "προχω" του χωρου της μουσικης, μαλλον προκειται για κατι γενικο, ειτε σαν αποτελεσμα ακουσματων ειτε λογω καταστασης.

Εγω την παλαιβω το 2021 μονο με το τελευταιο του Νικ Κεηβ, και με την ευκαρια θα ψαχτω με διαφορα αλλα... αλλα εχω σαν την εντυπωση οτι για μενα το μουσικο ενδιαφερον σταματησε γυρω στο 2017.

Χαριν του ποστ σου θα ακουσω λιγο παραπανω και φυσικα και αυτο που προτεινες. Αν και δηλωνω οτι τα ορια ανοχης μου και αντοχης μου εχουν χαμηλωσει αρκετα.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Burning in Heaven, Melting on Earth λέγεται το τελευταίο πόνημα των Sunnata..
Ατμοσφαιρικό all around (με την καλή έννοια) stoner rock παραμύθι που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του μέσου ταξιδιάρη ,προβάλλοντας προς τα έξω τα κυρίαρχα δομικά υλικά κατασκευής του.
Η μεγαλύτερη αρετή που τους διακατέχει είναι η υπομονή..Και με σύμμαχο την υπομονή,μας φωτογραφίζουν την πνευματικότητα.

a2370944820_10.jpg
 
Last edited by a moderator:

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,889
Dystopia

Parallels: Shellac Reworks By Christian Löffler​



BDE_Ch6PwDjk3kL5pcXVwhu6_FxfzwmXUyn2OBLvesclMtBQkeEbDI9X9kSJ5E7ww4Z9qexXw744LDg=w544-h544-l90-rj


O Christian Loffler είναι παραγωγός ηλεκτρονικής μουσικής.
Γράφει από techno και deep house για club, μέχρι ambient electronica.
Στο τελευταίο του project - Parallels: Shellac Reworks -
μετέφερε αναλογικό υλικό από το αρχείο της DG σε ψηφιακό περιβάλλον
και τους άλλαξε τα φώτα :)
To αποτέλεσμα πολύ καλό αλλά καμία σχέση με τα remix / revised που έχουμε συνηθισει
από σύγχρονους πχ από συνθέτες Max Richter.
Είναι καθαρά ηλεκτρονικός ο ήχος του, πιο κοντά σε άλμπουμ όπως το: Tale of Us - Endless
Αρκετά αιρετικό CD για τους κλασικούς κυριολεκτικά και μεταφορικά φίλους της DG.
Κάπου είδα οτι θα κάνουν κάποιο παρόμοιo εγχείρημα και με τον Moby αλλά δεν το επιβεβαίωσα.
Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ και παίζει ασταμάτητα από όταν το ανακάλυψα.


 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αντε, 94 και σημερα στ περιπου... τα πραγματα πηγαν καπως καλυτερα απ'οτι τα ειχα δει "στην αρχη" οταν εγραψα...

Κραταω καποια αλμπουμ για την χρονια και βεβαια δεν εχω ακουσει ακομα ολα οσα θα ηθελα αλλα απο αυτα που ακουσα και εκτς αυτο που ειχα αναφερει...

Lana Del Ray _ Chemtrails over the Country Club
s-l500.jpg


Γιατι ηχει τοσο κοριτσιστικο και εχοντας την ευκαιρια της αναγνωσης των στοιχων νομιζω οτι ειναι απο τα ελαχιστα που με κανουν να νιωθω γιατι η καλλιτεχνης αυτη μιλαει τοσο στο γυναικειο κοινο.

Evanescence _ The Bitter True
500x500.jpg

Δεν ξερω γιατι κατηγοριοποιηται σε αυτο το ειδος αλλα ασχετα... μ'αρεσει. Δυνατη και δομημενη μουσικη Ροκ οχι πισω αλλα γυρω απο μια ωραια και πειστικη γυναικεια φωνη.

Parquet Courts _ Sympqthy for Life
P-0991.jpg

Το τελευταιο τους δεν μου αρεσε τοσο οσο καποια παλαιοτερα τους αλλα για τα γουστα μου το συγκροτημα ειναι εγγυηση οτι αν θα βγαλει κατι θα εχει σιγουρα κατι ενδιαφερον να πει, και σιγουρα δεν θα ειναι μια μπαναλιτέ. Καλος δισκος anyway:

La Femme _ Paradigmes
s-l500.jpg

Γαλλικη μουσικη φαντασμαγορια σε Ροκ μοτιβο με τον δικο τους τροπο... τον Γαλλικο λιγο σλοτεινο, αισθησιακο βαμπιρικο...Μπορει να ξενισει για οποιον ειναι αποκλειστικα συνηθισμενος στα Αγγλοσαξονικα στυλ, αλλα για τους αλλους ενα που πρεπει να ακουστει....

Feu! Chatteron _ Palais d'aArgile
392805.jpg

Ιdem... Μια ακομα French Touch... με την ιδιαιτεροτητα την ευθραυστοτητα και τον αισθισιασμο του. Ιδιαιτεροτητα που εχει να κανει και με την γλωσσα βλεπε την ποιηση οποτε καταλαβαινω οτι μπορει να μην μιλαει σε ολους. Αλλα αξιζει να το προσπαθησει καποιος ισως εχοντας και τους στιχους μπροστα του

Greta Van Fleet _ The Battele at the Garden's Gate
Greta-Van-Fleet-The-Battle-At-Gardens-Gate.jpg

To γκρουπ καπου τραβουσε την αντιπαθεια μου λογω της συγκρισης με Led Zepp και την υποτιθεται συγκριση φωνων... Αλλα ενταξει αν ξεχασουμε λα αυτα που δεν εχουν καμμια σχεση, το αλμπουμ στεκει και εχει στιγμες πυ θυμιζουν μια αυθεντια Ροκ μη προσποιητη και πλεον καπως δυσευρετη.

Αυτα προς το παρων... εχω να ακουσω ακομα καποια αλλα πριν το τελος του χρονου... Weezer, Offspring, Billie Eilish (που εχω ακουσει ηδη καποια και μου αρεσαν πολυ), London Grammar, Wolf Alice, Black Keys η το τελευταιο των Garbage... και αλλα ισως που εχω ξεχασει.

Αλλα εχουμε ακομα 2 μηνες+ γεματους ... οποτε τα ξαναλεμε
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
In extremis Μεσα στη λιστα μπαινει και το OK Human των Weezer. Oπως παντα σταθερη αξιαμ και ισως καλυτερο απο τα πριηγουμενα τους.
Το μονο που μπορει να τους προσαψει καποιος ειναι η διαρκεια του αλμπουμ... Μονο 30 λεπτα...μολις τελειωσει λες "μονο αυτο ;" και θελεις κι αλλο... Αλλα δεν πειραζει. μηπως το '17 και η δισκαρα των Woods δεν ηταν μονο μιση ωρα ; Συμβαινουν αυτα :sneaky:

R-17237848-1612704068-5359.jpeg.jpg