Επιλογή ηχείων για Home Cinema 5.1.4

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Καλησπέρα σας,


Ετοιμάζομαι να αλλάξω τα ηχεία που έχω στο home cinema μου και μετά από πολύ ψάξιμο είναι ανάμεσα σε δύο setup. Ο λόγος που τα διάλεξα είναι βέβαια το κόστος αλλά και το μέγεθος των ηχείων καθώς στο σαλόνι μου έχω πολύ περιορισμένο χώρο. Δυστηχώς όσο και αν το έψαξα δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποιο από τα δύο να πάω. Και επειδή δεν έχω την δυνατότητα να τα ακούσω θα ήθελα την γνώμη σας. Το σαλόνι μου είναι περίπου 25 τετραγωνικά μαζί με την τραπεζαρία και η απόσταση θέασης περίπου στα 2.5 μέτρα. Θα χρησιμοποιείται κυρίως για ταινίες, λιγότερο για gaming και πολύ λίγο για μουσική.


Τα ηχεία θα συνδιαστούν με AV Receiver της Denon ή της Marantz.


Configuration 1
---------------


FRONT : Dali Oberon 7 x 2
CENTER : Dali Obreon Vokal x 1
SURROUNDS : Dali Oberon 1 x 2
ATMOS : Dali Alteco C-1 x 4
SUBWOOFER : SVS SB-1000 Pro X 1


Configuration 2
---------------


FRONT : Polk Audio S55e x 2
CENTER : Polk Audio S35e x 1
SURROUNDS : Polk Audio S10e x 2
ATMOS : Monitor Audio Bronze AMS x 4
SUBWOOFER : SVS SB-1000 Pro X 1


Και για τις δύο σειρές έχω ακούσει καλά λόγια. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει παραπάνω θα ήμουν ευγώμων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Η σειρά 1000 Pro δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Στη θέση σου θα κοιτούσα το PB-1000 από την τρέχουσα σειρά είτε για το ένα σετ, είτε για το άλλο. Θα είναι και λίγο πιο οικονομικά έτσι.

Στο σετ της Polk καλύτερα και οικονομικότερα είναι το κεντρικό S30e, εφόσον δεν τίθεται χωροταξικό θέμα.

Στο ένα set έχεις βάλει upfiring ηχεία, στο άλλο σετ έχεις βάλει ηχεία που δεν είναι atmos enabled. Πως θα είναι το setup που σκέφτεσαι; Me upfiring ηχεία ή με ηχεία overhead; Ή με ηχεία Height; Δεν κάνουν για όλες τις θέσεις τα ηχεία που κοιτάς.
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
344
ροδος
Μήπως αντί για κολόνες να έπαιρνες βάσης για μπροστά και έτσι να έχεις μεγαλύτερο μπάτζετ για καλύτερο av;?
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Το Polk Audio S35e το έχω βάλει λόγω ύψους. Δυστηχώς είμαι οριακά και με το Vokal αλλά αυτά τα δύο είναι από τα πιο χαμηλά center που βρήκα. Καλά δεν το συζητάω το S35e μου χωράει γάντι αλλά και το Vokal κουτσά στραβά μπορώ να το χωρέσω.

Για το SB-1000 Pro το ξέρω ότι τώρα ανακοινώθηκαν αλλά θα το περιμένω. Δεν με πειράζει. Το ότι μπορείς να κάνεις όλο το calibration μέσω app για μένα είναι πολύ σημαντικό. Γι αυτό σκεφτόμουν το SB-2000 pro αλλά αφού βγαίνει τώρα και η σειρά 1000 με το app control θα το περιμένω.

Όσον αφορά τα Dali Alteco C-1 και Monitor Audio Bronze AMS αυτά θα μπουν ταβάνι. Τα πίσω σίγουρα ενώ τα μπροστά μπορεί να μπουν και στον τοίχο πάνω από τα main. Τι εννοείς δεν είναι atmos enabled? Και τα δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε σαν up-firing είτε σαν wall mounted.

Τέλος το budget για τα ηχεία είναι ανεξάρτητο από τον ενισχυτή. Είχα στο μυαλό μου και κάποια άλλα ηχεία όπως KEF Q series, Focal Chorus, Monitor Audio Bronze και Q Acoustic 3050i αλλά σε όλες τις σειρές ή δεν μου χωράει το κεντρικό ηχείο ή τα surrounds είναι πολύ μεγάλα. Γενικά το μεγάλο μου θέμα είναι περισσότερο το μέγεθος παρά το μπάτζετ. Εντάξη δεν μπορώ να πάω και σε τρελές τιμές αλλά στις κατηγορίες που σαν ανέφερα αυτές οι δύο σειρές είχαν τα πιο σημαζεμένα κεντρικά και surround ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Όσον αφορά τα Dali Alteco C-1 και Monitor Audio Bronze AMS αυτά θα μπουν ταβάνι. Τα πίσω σίγουρα ενώ τα μπροστά μπορεί να μπουν και στον τοίχο πάνω από τα main. Τι εννοείς δεν είναι atmos enabled? Και τα δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν είτε σαν up-firing είτε σαν wall mounted.

Nope. Ποιος στο είπε αυτό; Τα atmos enabled έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και δεν μπαίνουν σε όλες τις θέσεις, όπως και τα μη atmos enabled δεν μπαίνουν σε όλες τις θέσεις.

Το alteco δεν το προτείνει η Dali για overhead και το AMS ως Dolby enabled είναι για upfiring ιδανικά και ούτε και αυτά είναι για θέση overhead. Μάλιστα στο manual τα έχει μόνο upfiring (λογικό αφού είναι atmos enabled, δηλαδή έχει συγκεκριμένη απόκριση συχνότητας) και απλά έχει τρόπο για να μπει σε τοίχο.

Προτείνω να δεις ηχεία που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν overhead και αν μπορείς να φτιάξεις setup με overhead που είναι και το καλύτερο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Ούτε τα KEF είναι για overhead.

Όταν ένα ηχείο είναι σχεδιασμένο για upfiring, φαίνεται στην απόκριση συχνότητάς του (κομμένη στο κάτω μέρος) και επιπλέον για να παίξει εκεί χωρίς να θυμίζει ότι ο ήχος προέρχεται από το σημείο που βρίσκεται, έχει και συγκεκριμένη βύθιση και ανύψωση σε συχνοτικές περιοχές της απόκρισής του. Αλλιώς το λογότυπο Dolby Atmos δεν μπορεί να το χρησιμοποιεί.

Σε overhead ηχείο αυτά είναι μειονεκτήματα. Από την άλλη μεριά, τα ηχεία που κάνουν για overhead δεν κάνουν για upfiring για τους ίδιους λόγους.

Αντιθέτως εκεί χρειαζόμαστε ηχείο κανονικό του οποίου ο σχεδιασμός όταν βοηθά στην ενσωμάτωσή του και στη στόχευση προς τη θέση ακρόασης, είναι ακόμα καλύτερα. Κεκλιμένη μπάφλα με το tweeter στο μικρό βάθος της καμπίνας για καλή στόχευση και flush mounted για να μην περισσεύει η καμπίνα από τη μια πλευρά στο ταβάνι. Αυτό αν μας ενδιαφέρει και αισθητικά το αποτέλεσμα.

Δηλαδή κάτι τέτοιο.

https://www.svsound.com/products/prime-elevation


OVERHEAD MOUNTING OF THE SVS PRIME ELEVATION WITH THE CEILING MOUNT KIT
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0921/3560/files/Prime_Elevation_Ceiling_Block.pdf?v=1594238287
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Ούτε τα KEF είναι για overhead.

Όταν ένα ηχείο είναι σχεδιασμένο για upfiring, φαίνεται στην απόκριση συχνότητάς του (κομμένη στο κάτω μέρος) και επιπλέον για να παίξει εκεί χωρίς να θυμίζει ότι ο ήχος προέρχεται από το σημείο που βρίσκεται, έχει και συγκεκριμένη βύθιση και ανύψωση σε συχνοτικές περιοχές της απόκρισής του. Αλλιώς το λογότυπο Dolby Atmos δεν μπορεί να το χρησιμοποιεί.

Σε overhead ηχείο αυτά είναι μειονεκτήματα. Από την άλλη μεριά, τα ηχεία που κάνουν για overhead δεν κάνουν για upfiring για τους ίδιους λόγους.

Αντιθέτως εκεί χρειαζόμαστε ηχείο κανονικό του οποίου ο σχεδιασμός όταν βοηθά στην ενσωμάτωσή του και στη στόχευση προς τη θέση ακρόασης, είναι ακόμα καλύτερα. Κεκλιμένη μπάφλα με το tweeter στο μικρό βάθος της καμπίνας για καλή στόχευση και flush mounted για να μην περισσεύει η καμπίνα από τη μια πλευρά στο ταβάνι. Αυτό αν μας ενδιαφέρει και αισθητικά το αποτέλεσμα.

Δηλαδή κάτι τέτοιο.

https://www.svsound.com/products/prime-elevation


OVERHEAD MOUNTING OF THE SVS PRIME ELEVATION WITH THE CEILING MOUNT KIT
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0921/3560/files/Prime_Elevation_Ceiling_Block.pdf?v=1594238287

Συγνώμη που ρωτάω αλλά μπορείς να μου πεις τι διαφορά έχουν αυτά σε σχέση με τα Alteco C-1? Εκτός από το ceiling mount kit βέβαια. Μιλάω καθαρά για την απόδοση του ηχείου ως down-firing Atmos.

Γιατί εγώ που κοίταξα το Dolby Atmos manual που έχει φτιάξει η ίδια η Dolby το μόνο που προτείνει είναι τα ηχεία να έχουν wide dispersion, το οποίο και είναι λογικό και φυσικά να είναι υπό σωστή γωνία προς το σημείο θέασης. Πουθενά δεν γράφει για συγκεκριμένες συχνότητες που πρέπει να έχει ένα ceiling speaker ούτε το τι τύπου ηχείο πρέπει να είναι (στο ίδιο το manual λέει ότι μπορεί να είναι ότι ηχείο ναναι). Επίσης αυτό που λες ότι δεν πρέπει να καταλαβαίνουμε ότι ο ήχος έρχεται από το ηχείο έχει να κάνει με το dispersion που έχει αυτό όσο και με το ύψος του ταβανιού. Όσο πιο ψηλά τοποθετηθεί τόσο καλύτερο dispersion δημιουργείται και τόσο λιγότερο γίνεται αισθητό το σημείο που είναι τοποθετημένο το ηχείο.

Και στο internet όσο και αν έψαξα κανένας δεν μιλάει για τις συχνότητες όσο για το dispersion που πρέπει να έχουν αυτά τα ηχεία και το πιο σημαντικό να τοποθετηθούν υπό σωστή γωνία προς το σημείο θέασης. Πολλοί χρησιμοποιούν μέχρι και μικρά bookshelves και έχουν πολύ καλή απόδοση για τέτοια χρήση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Ξαναδιάβασε πιο προσεκτικά τι έχω γράψει.

Δεν έχεις υπ' όψη τι λέει η Dolby για τα upfiring ηχεία κατ' αρχήν και τι καμπύλη απόκρισης πρέπει να έχουν. Κανένα "manual" δεν υπάρχει. Υπάρχει κατατεθημένη πατέντα από την Dolby.

Την κατεβάζεις από εδώ.
https://patents.google.com/patent/WO2014107714A1/en

Σε ό,τι αφορά τα overhead ηχεία, έχω γράψει ακριβώς ότι η Dali δεν τα προτείνει πουθενά για overhead. Επίσης αναφέρει ότι δεν ακολουθεί το HRTF της Dolby (η προηγούμενη πατέντα είναι αυτή) επομένως ούτε έχει την καμπύλη απόκρισης της Dolby για upfiring.
H σχεδίασή του τέλος είναι διαφορετική γιατί έχει το tweeter στη μεγάλη πλευρά και το έχει έτσι γιατί έχει διακόπτη που δίνει περισσότερη κλίση στην ηχοδέσμη του κατ' επιλογή σε σχέση με την παράλληλη δέσμη. Είναι για όταν τα έχεις ψηλά στον τοίχο και έχεις πολύ κοντινή θέση ακρόασης επίσης στον τοίχο.

Αυτή η σχεδίαση σε χρήση overhead - επαναλαμβάνω πουθενά δεν τα προτείνει η Dali για overhead - μας δίνει το tweeter στην εξωτερική πλευρά πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει τα συγκεκριμένα να τοποθετηθούν πιο κοντά μεταξύ τους σε σχέση με ένα ηχείο που έχει το tweeter στη σωστή πλευρά, δηλαδή εκείνη με το μικρό βάθος.

Πολλοί μπερδεύονται και νομίζουν ότι είναι ηχείο για χρήση atmos, στην πράξη πρόκειται για ηχείο με αρκετά μειονεκτήματα σε τέτοια χρήση. Είναι ειδικό ηχείο για άλλες χρήσεις. Βέβαια όπως όλα τα ηχεία αν το συνδέσεις σε ακροδέκτες θα βγάλει ήχο. Αυτό όμως από μόνο του δεν αρκεί.

Τέλος έγραψα και πριν ότι για overhead θέλει κανονικό ηχείο, που σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κανονικό bookshelf, αν κι εφ' όσον δεν σε ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι και έχεις ένα ηχείο που θα έχει κενό από τη μια πλευρά λόγω κλίσης που θα αναγκαστείς να του δώσεις. Εκείνα που πρότεινα την έχουν ενσωματωμένη την κλίση και έρχονται μέτωπο με το ταβάνι σε όλο τους το μήκος.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Φίλε μου εγώ θα διαφωνίσω εντελώς σε ότι γράφεις. Το ότι τα Dali έχουν το tweeter στην άλλη πλευρά από ότι τα SVS δεν έχουν καμία σχέση με την απόδοση τους ως Atmos ηχεία συγκεκριμένα. Το πιο από τα δύο σχέδια αποδίδει καλύτερα σε ήχο και sound dispersion είναι άλλο θέμα και αυτό μόνο αν γίνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο σε ίδιες συνθήκες μπορεί κάποιος να το πει. Έχεις κάνεις εσύ τέτοιο συγκριτικό ανάμεσα στα δύο να μας πεις? Αλλά ακόμα και να δεχτώ ότι τα SVS αποδίδουν καλύτερα από την στιγμή που σκέφτομαι τα Oberon δεν θα έπερνα τα SVS γιατί θέλω να ταιριάζει το speaker timbre όλων των ηχείων μου. (δυστηχώς η Polk Audio δεν έχει κάτι ανάλογο γι αυτό και έβαλα αναγκαστικά τα AMS εκεί ενώ τα Dali έχουν όλα wood fibre cones).

Το διακοπτάκι τα Alteco το έχουν διότι με αυτό τον τρόπο μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περισσότερες περιπτώσεις και για περισσότερα configurations. Επίσης και τα bookshelves ηχεία κανένας κατασκευαστής δεν θα σου πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν overhead και όμως πολλοί το έχουν κάνει και με τρομερή αποδοση όσον αφορά τα Atmos effects. Γι αυτό και σου ξαναείπα η Dolby δεν προτείνει είδος ηχείου, μόνο συνιστά να έχουν wide dispersion αυτά που θα χρησιμοποιήσεις.

Και manual της Dolby υπάρχει και μπορεί να το διαβάσεις εδώ. Στην σελίδα 7 γράφει ξεκάθαρα για τα overhead speakers. Οπότε ναι έχω πολύ καλή ιδέα τι γράφει η Dolby για τα overhead ηχεία.

https://www.dolby.com/siteassets/te...atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Το θέμα είναι ότι ξεφύγαμε λίγο από το νόημα του αρχικού ποστ μου. Εγώ κυρίως αυτό που με ενδιαφέρει είναι η διαφορά μεταξύ των Polk Audio Signature και Dali Oberon. Σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να αποφασίσω σε πιο από τα δύο να πάω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Φίλε μου εγώ θα διαφωνίσω εντελώς σε ότι γράφεις. Το ότι τα Dali έχουν το tweeter στην άλλη πλευρά από ότι τα SVS δεν έχουν καμία σχέση με την απόδοση τους ως Atmos ηχεία συγκεκριμένα. Το πιο από τα δύο σχέδια αποδίδει καλύτερα σε ήχο και sound dispersion είναι άλλο θέμα και αυτό μόνο αν γίνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο σε ίδιες συνθήκες μπορεί κάποιος να το πει. Έχεις κάνεις εσύ τέτοιο συγκριτικό ανάμεσα στα δύο να μας πεις? Αλλά ακόμα και να δεχτώ ότι τα SVS αποδίδουν καλύτερα από την στιγμή που σκέφτομαι τα Oberon δεν θα έπερνα τα SVS γιατί θέλω να ταιριάζει το speaker timbre όλων των ηχείων μου. (δυστηχώς η Polk Audio δεν έχει κάτι ανάλογο γι αυτό και έβαλα αναγκαστικά τα AMS εκεί ενώ τα Dali έχουν όλα wood fibre cones).

Το διακοπτάκι τα Alteco το έχουν διότι με αυτό τον τρόπο μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περισσότερες περιπτώσεις και για περισσότερα configurations. Επίσης και τα bookshelves ηχεία κανένας κατασκευαστής δεν θα σου πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν overhead και όμως πολλοί το έχουν κάνει και με τρομερή αποδοση όσον αφορά τα Atmos effects. Γι αυτό και σου ξαναείπα η Dolby δεν προτείνει είδος ηχείου, μόνο συνιστά να έχουν wide dispersion αυτά που θα χρησιμοποιήσεις.

Και manual της Dolby υπάρχει και μπορεί να το διαβάσεις εδώ.

https://www.dolby.com/siteassets/te...atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf

Δεν κατάλαβες τίποτε από αυτά που έγραψα, ούτε τι λέει το γνωστό link των guidelines της Dolby.

Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις, η Dolby λέει συγκεκριμένα πράγματα τόσο για τα upfiring, όσο και για τα overhead ηχεία. Όπως είδες, δεν είχες καν υπ' όψη τι ισχύει για τα upfiring ηχεία. Ούτε και το dispersion δεν έχεις καταλάβει σε τι αναφέρεται στο link που έχεις βάλει γιατί κάνει λόγο για τόσο ευρύ dispersion σε τόσο μεγάλο εύρος συχνότητας που δεν το πετυχαίνεις με συμβατικό ηχείο και έτσι θα πρέπει να δώσεις κλίση.

Η κλίση και ο σχεδιασμός του ηχείου έχει σημασία ως προς τις μοίρες τοποθέτησης και το πεδίο που έχουν να καλύψουν τα overhead.

H Dali γράφει ακριβώς τι κάνει ο διακόπτης και πόση διαφορά κάνει στην κλίση της ηχοδέσμης σε σχέση με την παράλληλη ηχοδέσμη, απλώς εσύ δεν το έχεις υπ' όψη, ενώ ΔΕΝ κάνει πουθενά λόγο για τοποθέτηση σε θέση overhead για τα Alteco.
In the ‛Down’ position, the audio signal is optimisedfor listening at a position reached at an angle of about25 degrees downwards from the tweeter across thewoofer. This setting is used when the sound musttravel to a point very close to the speaker position.
Καμία σχέση με διαφορετικό configuration. Ακριβώς ότι έχω γράψει για την απόσταση όταν η θέση ακρόασης είναι κοντά στο ηχείο.

Εγώ διαλέγω να ακολουθώ τι λέει η Dolby και ο κατασκευαστής. όχι τι μπορεί να νομίζει ο καθένας επειδή είδε ένα ηχείο με κλίση στη μπάφλα και νομίζει ότι κάνει για Atmos σε όλες τις θέσεις.

Σε ό,τι αφορά το "συγκριτικό" όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, πήγαινε να ακούσεις πως είναι ένα Dolby Atmos 7.2.4 με τα ηχεία που προτείνω και αν δεν σου πέσουν τα σαγόνια μην ακολουθήσεις την πρότασή μου.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Dolby Atmos Enabled Speakers:

Dolby specifies the angle of incidence in the speaker cabinet, directivity, frequency
response (including height-cue filtering*), and other performance characteristics to ensure
that the majority of acoustic energy is directed toward the ceiling, generating audio that the
listener perceives as coming from overhead. All of these speaker characteristics work
together to ensure that the re-creation of overhead sound is highly accurate and produces a
lifelike height image. The performance of Dolby Atmos enabled speakers, whether integrated
or add-on modules, must be experienced to be believed.

*The Dolby patent calls for a filter response with a rise at 7 kHz of 5 dB followed by a drop of 7 dB at 12 kHz.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Δεν κατάλαβες τίποτε από αυτά που έγραψα, ούτε τι λέει το γνωστό link των guidelines της Dolby.

Μπορείς να διαφωνείς όσο θέλεις, η Dolby λέει συγκεκριμένα πράγματα τόσο για τα upfiring, όσο και για τα overhead ηχεία. Όπως είδες, δεν είχες καν υπ' όψη τι ισχύει για τα upfiring ηχεία. Ούτε και το dispersion δεν έχεις καταλάβει σε τι αναφέρεται στο link που έχεις βάλει γιατί κάνει λόγο για τόσο ευρύ dispersion σε τόσο μεγάλο εύρος συχνότητας που δεν το πετυχαίνεις με συμβατικό ηχείο και έτσι θα πρέπει να δώσεις κλίση.

Η κλίση και ο σχεδιασμός του ηχείου έχει σημασία ως προς τις μοίρες τοποθέτησης και το πεδίο που έχουν να καλύψουν τα overhead.

H Dali γράφει ακριβώς τι κάνει ο διακόπτης και πόση διαφορά κάνει στην κλίση της ηχοδέσμης σε σχέση με την παράλληλη ηχοδέσμη, απλώς εσύ δεν το έχεις υπ' όψη, ενώ ΔΕΝ κάνει πουθενά λόγο για τοποθέτηση σε θέση overhead για τα Alteco.
In the ‛Down’ position, the audio signal is optimisedfor listening at a position reached at an angle of about25 degrees downwards from the tweeter across thewoofer. This setting is used when the sound musttravel to a point very close to the speaker position.
Καμία σχέση με διαφορετικό configuration. Ακριβώς ότι έχω γράψει για την απόσταση όταν η θέση ακρόασης είναι κοντά στο ηχείο.

Εγώ διαλέγω να ακολουθώ τι λέει η Dolby και ο κατασκευαστής. όχι τι μπορεί να νομίζει ο καθένας επειδή είδε ένα ηχείο με κλίση στη μπάφλα και νομίζει ότι κάνει για Atmos σε όλες τις θέσεις.

Σε ό,τι αφορά το "συγκριτικό" όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, πήγαινε να ακούσεις πως είναι ένα Dolby Atmos 7.2.4 με τα ηχεία που προτείνω και αν δεν σου πέσουν τα σαγόνια μην ακολουθήσεις την πρότασή μου.


Πρώτον δεν μου αρέσει ο τόνος της φωνής σου. Ας αρχίσουμε από εκεί. Εγώ σου παρέθεσα το manual που έχει βγάλει η ίδια η Dolby και εσύ μου λες άλα ντάλα (δεν έχω υπόψιν, δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει κλπ κλπ)...οκ

Όσο για το επόμενο post σου που κάνεις το quote μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι αυτά τα χαρακτηριστικά τα αναφέρει η Dolby για Dolby Atmos Enabled Speakers (up-firing) και όχι για down-firing atmos ceiling speakers. Αλλιώς δουλεύει το ένα αλλιώς δουλεύει το άλλο και για αυτό τα up-firing speakers που εσύ αναφέρεις πρέπει να έχουν άλλα χαρακτηριστικά λόγω του ότι βασίζονται στο bouncing effect και δεν δέχεσαι το ήχο direct όπως σε ένα down-firing ηχείο.

Κοίτα...επειδή έχω καταλάβει ότι είσαι υπέρμαχος της SVS καλά κάνεις και είσαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει μόνο η SVS. Το ότι μπορεί να μου πέσει το σαγόνι με αυτά τα ηχεία δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να μου πέσει με οτιδήποτε άλλο. Και το πως απαντάς δείχνει λίγη υπεροψία. Θέλεις να πιστεύεις ότι πιστεύεις? Μπράβο σου και με γεια σου και χαρά σου. Εγώ είπα την άποψη μου και τέλος. Αν δεν συμφωνείς, σεβαστό. Από εκεί και πέρα έχεις να προσθέσεις κάτι απτό στο ερώτημα μου για τον λόγο που ξεκίνησα το τόπικ? Ή θα συνεχίσουμε μία κουβέντα που από ότι κατάλαβα δεν θα βγάλει πουθενά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Αν δεν έχεις καταλάβει μέχρι τώρα για ποιο λόγο τα upfiring ηχεία που είχες υπ' όψη να βάλεις στο ταβάνι γιατί δεν κάνουν για ταβάνι (γιατί είναι upfiring) δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Ούτε αν δεν έχεις καταλάβει γιατί τα Alteco είναι έτσι σχεδιασμένα που δεν είναι ιδανικά για upfiring.

Το έγραψα πολλές φορές, όπως και το τι ισχύει για τα overhead. Εσύ σχεδίαζες να βάλεις upfiring στο ταβάνι και κατόπιν ενώ είναι γνωστό από όλες τις μεριές ποια ηχεία κάνουν για overhead και γιατί βολεύουν και ποια, άρχισες να μετασχηματίζεις εδώ κι εκεί την άποψή σου ότι δεν περιγράφουν οι κατασκευαστές ότι τα bookshelf ηχεία κάνουν για overhead, ενώ το εξήγησα γιατί κάνουν και το ίδιο γράφει και η Dolby εάν διαβάσεις προσεκτικά τι λέει.
Και από κει και πέρα, ο σχεδιασμός του ηχείου, κατά πόσο βολεύει ή δεν βολεύει και κατά πόσο στη μια περίπτωση θα κάνεις μεγαλύτερο ή μικρότερο συμβιβασμό σε σχέση με την άλλη περίπτωση, μέχρι και αισθητικά (πέρα από την τοποθέτηση των μεγαφώνων σε κάθε ηχείο).

Απάντηση στα ερωτήματά σου σου γράφω τόση ώρα. Και σου δείχνω τα λάθη που έχεις στο σχεδιασμό που θέλεις να κάνεις. Αν μη τι άλλο, τα πάντα που αφορούν το θέμα έγραψα.

Δεν είναι τι πιστεύω εγώ. Είναι τι λένε οι κατασκευαστές και η Dolby. Ποια υπεροψία; Μην μπερδεύεσαι, εσύ θέλεις να κάνεις συγκριτικό, όχι εγώ. Πήγαινε και άκου λοιπόν πως παίζει το ένα και το άλλο γιατί εγώ ξέρω ακριβώς πως παίζουν τα μεν και τα δε.

Δεν είναι ότι δεν σου αρέσει κάποιος τόνος. Είναι γιατί δεν βγαίνει το σχέδιο όπως το είχες στο μυαλό σου με τα Alteco και τα AMS. Παρ' όλα αυτά και παρ' όλο που επιμένεις να αγνοείς τα προφανή, εγώ θα σε βοηθήσω, λέγοντάς σου ότι η διαφορά μεταξύ των Signature E και των Oberon έχει να κάνει με το πως προτιμάς να ακούς. Τα Polk προκρίνουν τα άκρα (είναι πολύ καλά σε αυτό) και τα Dali προκρίνουν τις μεσαίες.
Και αυτά τα έχω κάνει σύγκριση στημένα στον ίδιο χώρο. Τι να κάνουμε, βλέπεις έχω το πλεονέκτημα αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Και για να γίνει κατανοητό το θέμα στην overhead θέση. Εάν βάλουμε 4 bookshelf με κλίση περίπου 20 μοιρών για να κάνουμε εξομοίωση στην κεκλιμένη μπάφλα, τα tweeter θα τα βάζαμε στη μέσα πλευρά ή στην έξω πλευρά; Με λίγα λόγια θα τα βάζαμε τα bookshelf ηχεία ανάποδα με το tweeter προς τα έξω ή κανονικά με το tweeter προς τα μέσα;
Αυτό και μόνο αν σκεφτεί κανείς, καταλαβαίνει γιατί δυσκολεύει η χρήση των Alteco ως overhead.

Και δεν σταματά μόνο εκεί το θέμα. Καθώς για να έχει μικρότερο leakage στην ηχοδέσμη όταν μπουν (κατά τη Dali) σε θέση upfiring, επειδή δεν ακολουθούν τα φίλτρα της Dolby στην απόκριση συχνότητας, έχουν επιλέξει την απαιτούμενη κατευθυντικότητα σε αυτή την περίπτωση να την "πετύχουν" βάζοντας foam γύρω από το mid-woofer. Το οποίο φυσικά περιορίζει τη διασπορά. Ας φανταστούμε τώρα την απαιτούμενη διασπορά σε χρήση overhead (όσο περισσότερη τόσο καλύτερα) πόσο επηρεάζεται από αυτό.

Το bottom line με τα alteco είναι το εξής. Jack of all trades and master of none.

Για τα ηχεία που έχουν ενσωματωμένη την καμπύλη της Dolby τα είπαμε. Για upfiring κάνουν. Σε άλλες θέσεις δυσκολεύουν τα πράγματα και για λόγους μειωμένης απόκρισης.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Στο manual της Dali για τα Alteco αναφέρουν ότι κάνουν και για up-firing και για down-firing. Τώρα αν εσύ θέλεις να βγάλεις μούφα την Dali ποιός είμαι εγώ να το κρίνω....

Jack of all trades and master of none μπορεί να είναι. Ούτε θα συμφωνήσω ούτε θα διαφωνήσω. Εγώ δεν είπα ότι είναι τα καλύτερα. Εγώ αυτό που διαβάζω σε ξένα φόρουμ είναι όλοι μα όλοι όσοι τα χρησιμοποιούν για down-firing atmos είναι πολύ ευχαριστημένοι.

Και ναι έχεις μεγάλη υπεροψία. Συγνώμη που στο λέω αλλά φαίνεται ξεκάθαρα ο χαρακτήρας σου και πως προσπαθείς να επιβάλεις την γνώμη σου. Στο τελευταίο μου ποστ στο τέλος σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο παρόλο που σου είπα ότι είναι σεβαστό το ότι διαφωνείς και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Και τι έκανες εσύ? Έκανες 2 καινούργια ποστ κατεβατά και σε αυτά έγραψες και 2 γραμμές για αυτό που ρώτησα. Αλλά κατά τα άλλα συνέχισες το βιολί σου.

Και για να τελειώνουμε πια με την SVS. Την SVS σαν εταιρία την σέβομαι απόλυτα. Φτιάχνει καταπληκτικά ηχεία και γι αυτό subwoofer θα πάρω SVS. Αλλά όσον αφορά τα υπόλοιπα ηχεία πρώτον δεν μου αρέσουν σχεδιαστικά και δεύτερον τα prime bookshelves είναι πιο μεγάλα από ότι μπορώ να βάλω στον χώρο μου ενώ τα Oberon 1 ταιριάζουν απόλυτα.

Από εκεί και πέρα όσον αφορά τα atmos ότι είχα να πω το είπα. Δεν συμφωνείς? Καλή καρδιά. Κοίτα όμως να είσαι περισσότερο εξυπηρετικός σε αυτό που σου ζητάνε βοήθεια και όχι σε κάτι που απλά θέλεις να περάσεις την γνώμη σου επειδή πιστεύεις εσύ ότι είσαι σωστός. Είπες τι πιστεύεις, διαφωνούμε, τέλος. Γι αυτό και εγώ στο προηγούμενο ποστ πήγα να το κλείσω το θέμα των atmos γιατί από ότι είδα μπορούμε να διαφωνούμε μέχρι αύριο το πρωί και έχω πραγματικά καλύτερα πράγματα να κάνω. Αλλά όπως είδαμε εσύ συνεχίζεις.

Εγώ απλά θα παραμείνω στην αρχική μου ερώτηση και αν κάποιος έχει κάτι να παραθέσει ως προς αυτό κάθε κουβέντα και ανάλυση είναι ευπρόσδεκτη.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει και ό,τι δεν καταλαβαίνεις, εδώ είμαστε για να στο εξηγήσω.

Για την ώρα έχεις ακόμα να καταλάβεις γιατί το κάθε ηχείο είναι σχεδιασμένο όπως είναι και τι προσπαθεί να πετύχει μέσα από συμβιβασμούς. Τα alteco είναι ο μεγαλύτερος στις θέσεις upfiring και overhead.

Δεν συμφωνώ καθόλου σε όσα λες για το atmos και εξήγησα το γιατί πολύ λεπτομερώς.

Η συζήτηση αφορά ποια ηχεία για atmos και ποιο από τα δύο σετ μεταξύ Signature E και Oberon, στα οποία είπα επίσης τι είναι το καθένα.

Φυσικά δεν έβαλα στην κουβέντα άλλα SVS, εσύ το κάνεις τώρα με τα Prime Bookshelf. Δεν θα τα έβαζα έτσι κι αλλιώς στην κουβέντα γιατί είναι σε άλλο επίπεδο, πιο πάνω από αυτά που συζητάς για τα bed channels.

Τα περί εξυπηρετήσεως και νουθεσίες όχι σε εμένα παρακαλώ. Ειδικά όταν γράφω τόσες πληροφορίες σχετικά με τα ηχεία που αφορούν εσένα και όχι εμένα. Τα οποία παρεμπιπτόντως γνωρίζω και πως παίζουν όχι μόνο λόγω σχεδιασμού, αλλά και γιατί έχω το πλεονέκτημα να τα έχω ακούσει κι όλας. Έτσι πάει.
 

viper550

Senior Member
5 March 2008
594
Εγώ μια χαρά έχω καταλάβει. Και μόνο πως απαντάς δείχνεις τον χαρακτήρα σου. Το ότι γράφεις πολλά δεν σημαίνει τίποτα. Και εγώ μπορώ να σου γράψω έκθεση 5.000 λέξεων για το ότι είσαι λάθος. Με κάνει πιο σωστό από σένα? Το θέμα δεν είναι τι ξέρεις και αν ξέρεις. Το θέμα είναι ότι δεν έχεις ιδέα πως να συμπεριφερθείς σε μία συζήτηση που υπάρχει διαφωνία. Είπες την γνώμη σου, απόλυτα σεβαστή. Βλέπεις ότι διαφωνώ και ότι παρόλο που σέβομαι την άποψη σου και δεν την δέχομαι και προσπαθώ να το κλείσω εσύ εκεί...και συνεχίζεις και συνεχίζεις...

Και τα SVS τα έβαλα στην κουβέντα γιατί προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι αφού δεν μου κάνουν τα υπόλοιπα ηχεία της SVS λόγω διαστάσεων και design δεν πρόκεται να βάλω τα elevation μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Αφού γνωρίζεις τόσα ξέρεις ότι όλοι συνιστούν τα ηχεία να είναι ίδιας σειράς για να έχουν το ίδιο speaker timber matching. Οπότε αφού και το μέγεθος δεν μου κάνει και δεν θέλω να μπλέξω διαφορετικές μάρκες τι συζητάμε?

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι άλλο για την διαφορά μεταξή Polk Audio Signature και Dali Oberon ευχαρίστως να το πεις αλλιώς νομίζω το εξάντλησες το θέμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,591
Αθήνα
Ποια elevation; Για τα bookshelf έγραψες ότι δεν σου κάνουν στο μέγεθος, τα οποία δεν τα ανέφερε κανείς εκτός από εσένα. Tα elevation παίζει και να έχουν μικρότερο footprint από τα alteco, αλλά... δεν σου κάνουν λόγω μεγέθους... .

Εντάξει καταλάβαμε.

Πάρε εκείνα που σου έκαναν κλικ στην αρχή. Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Τη διαφορά στο σχεδιασμό και τα τι και πως στον κάθε τύπο ηχείου μπορεί να τα διαβάσει και όποιος άλλος.