Αναβαθμιση home -cinema 5,1

john gabriel

AVClub Enthusiast
Kαλησπερα το συστημα μου αποτελειται απο τα roister emphasis 25 ως μπροστινα ηχεια, πισω magnat supreme 102 ,κεντρικο heco victa 100 και σαμπ roister power bass 125 !!! για να ειμαι αντικειμενικος επειδη ακουω απο τα καναλια της τηλεορασης μονο συνδεοντας στο πολυκαναλο και παρολο που τα καναλια της τηλεορασης παιζουν σιγα ωστοσο δεν εχω καποιο θεμα ,δηλ μου αρεσει αυτο που ακουω αλλα δεν εχω και το μετρο συγκρισης ( δηλ και μετρια να ακουω εαν δεν εχω ακουσει το καλυτερο δεν μπορω να γνωριζω) θελω να κανω μια μικρη αναβαθμιση και το buget ειναι πολυ σφιχτο!! θα μου πει καποιος ετσι οπως εισαι αλλα με χαλαει το γεγονος οτι τα ηχεια μεταξυ τους ειναι διαφορετικα και το σαμπ για την εποχη καλο αλλα στο χωρο μου με τα 125 βατ που εχει πεφτει μικρο,αυτο λοιπον που εχω σκεφτει ειναι να φτιαξω ενα οικονομικο 5,1 που ολα τα ηχεια θα εχουν τις ιδιες μοναδες αλλα να ειναι ηχητικα και καλυτερα απο αυτα που εχω !! δεν θελω να πεσω σε ποιοτητα μονο και μονο για να εχουν τα ηχεια ιδιες μοναδες !!! ετσι εχω σκεφτει να παω στην εισαγωγικη σειρα της polk συγκεκριμενα τα emphasis 25 να αντικατασταθουν απο τα polk τα τ50,τα magnat supreme 101 θα αντικατασταθουν απο τα polk t15 το κεντρικο το heco απο το τ 30 τελος σκεφτομαι να κανω την υπερβαση και να παω στο svs sb 1000! αξιζει η αλλαγη? ξεχασα να αναφερω οτι ο ενισχυτης που εχω yamaha rxv 861 και εχει pre-outs για να συνδεσω μελλοντικα τελικο για τα μπροστινα γιατι ξερω οτι εχουν 3 6,5" γουφερ ωστοσο με τον ενισχυτη ολα θα παιζουν small cross στα 80 hz!! τελος εχω σκεφτει και το σεναριο να μεινω με τα υπαρχον ηχεια και να αλλαξω μονο το sub? τι λετε? ευχαριστω !!!-bye-
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Το δεύτερο σενάριο αλλά με 2 sb1000 θα σου δώσει αυτό που σου λείπει
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,638
Αθήνα
Το σετάκι που σκέφτεσαι θα σου δώσει μεν ομοιογένεια λόγω ίδιων ηχείων, αλλά αν πραγματικά θες αναβάθμιση στον ήχο σου πρέπει να κοιτάξεις πιο πάνω σετ στη γκάμα και όχι το βασικό της εταιρίας. Το σετ των T series είναι απλώς το πιο οικονομικό της αγοράς με αξιοπρεπή ήχο, αποφεύγοντας σετ ηχείων που πραγματικά δεν ακούγονται. Δεν σημαίνει ότι σε σχέση με αυτά που έχεις θα κάνει μεγάλη διαφορά.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Το σετάκι που σκέφτεσαι θα σου δώσει μεν ομοιογένεια λόγω ίδιων ηχείων, αλλά αν πραγματικά θες αναβάθμιση στον ήχο σου πρέπει να κοιτάξεις πιο πάνω σετ στη γκάμα και όχι το βασικό της εταιρίας. Το σετ των T series είναι απλώς το πιο οικονομικό της αγοράς με αξιοπρεπή ήχο, αποφεύγοντας σετ ηχείων που πραγματικά δεν ακούγονται. Δεν σημαίνει ότι σε σχέση με αυτά που έχεις θα κάνει μεγάλη διαφορά.

φιλε μου σε ευχαριστω γιατι εισαι αντικειμενικος!!:grinning-smiley-043