Στησιμο Ηχειων ( κατασροφη)

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας, μετα απο 10 ολοκληρα χρονια (τοσα μου πηρε να το καταλαβω) δεν μπορω να φτιαξω ισοσκελες και ισοπλευρο τριγωνο διοτι το νταβανι του συγκεκριμενου χωρου ειναι στραβο με αποτελεσμα οταν καθομαι στην κορυφη του τριγωνου η μια πλευρα των ηχειων εχει αποκληση 5 ποντους !! δοκιμασα ολες τις πλευρες του χωρου αλλα το προβλημα οπως ειναι λογικο υπαρχει ,εχετε να μου προτεινεται καποια λυση? (εαν υπαρχει) ο συγκεκριμενος χωρος ειναι 9 τμ και φιλοξενει το δικαναλο συστημα που εχω!!!:smash:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Δεν εχω καταλαβει. Εννοεις οτι δεν εχεις συμμετρια κατα πεντε ποντους ή οτι δε μπορεις για πεντε ποντους να φερεις τα ηχεια να ισαπεχουν. Απο προσωπικη μου εμπειρια, οι μονοι πεντε ποντοι που μπορει να εχουν σοβαρη διαφορα στο hifi ειναι η κατα πεντε ποντους λαθος κλιση στο toe in. Στις αποστασεις απο τα ορια οι πεντε ποντοι ειναι ελαχιστοι και στις αποστασεις μεταξυ των ηχειων και της θεσης ακροασης επισης εκτος αν μιλαμε για πολυ near field καταστασεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Γράφει:

"Το νταβανι του συγκεκριμενου χωρου ειναι στραβο με αποτελεσμα οταν καθομαι στην κορυφη του τριγωνου η μια πλευρα των ηχειων εχει αποκληση 5 ποντους"​


Εχει κλίση η οροφή; :chinscratch:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα και παλι για να το πω πιο απλα γιατι οταν εχω αγχος τα γραφω και τα λεω λιγο περιεργα! τα νταβανια συνηθως ειναι τεραγωνα η παραλληλογραμα και οι πλευρες ειναι ισες σε εμενα η δεξια πανω πλευρα το νταβανιου ειναι στραβη διοτι υπαρχει εκει και ενα στραβο δοκαρι το ιδιο συμβαινει και στο δαπεδο ! τοσα χρονια τα ηχεια που εστηνα δεν τα μετραγα το πηγαινα με το πλακακι και κοιταζα να ειναι μεταξυ τους ισια !! τα ηχεια μεταξυ τους ειναι σε ευθεια αλλα οταν παω να μετρισω τα εκατοστα εκει εχω θεμα !!! στην περιπτωση του ισοπλευρου τριγωνου βαζω τα ηχεια και η αποσταση μεταξυ τους ειναι 2 μετρα μετραω 2 μετρα για να φτασω στο υψος της πολυθρονας που ειναι και η κορυφη του τριγωνου στην συνεχεια εαν μετρησω απο την πολθρονα το αριστερο ηχειο ειναι στα 2 μετρα και το αλλο ειναι 2και 5 ποντους αλλα ειναι στην ιδια ευθεια μεταξυ τους αλλα αυτο δεν ειναι σωστο ετσι δεν ειναι το σωστο ειναι να ειναι ολα 2 μ ! υπαρχει αποκλιση!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Γράφει:

"Το νταβανι του συγκεκριμενου χωρου ειναι στραβο με αποτελεσμα οταν καθομαι στην κορυφη του τριγωνου η μια πλευρα των ηχειων εχει αποκληση 5 ποντους"​


Εχει κλίση η οροφή; :chinscratch:

Ακριβως!!!
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα! Οι ανακλάσεις της οροφής είναι μόνο. Δεν είναι κατ' ευθείαν ήχος (Direct Sound). Είναι μικρό το ποσοστό που φθάνει στον ακροατή σε σχέση με τον άμεσο ήχο και ισχύει πάντα το φαινόμενο της επικάλυψης (Mask) στην ψυχοακουστική. Ο άμεσος και πολύ ισχυρότερος ήχος επικαλύπτει τον από ανάκλαση, ο οποίος δεν γίνεται αντιληπτός.
Εντάξει, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, αλλά κάπως έτσι.
Αμφιβάλλω, αν υπάρχει το παραμικρό ακουστό αποτέλεσμα.
Καμμία καταστροφή!
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλά, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα! Οι ανακλάσεις της οροφής είναι μόνο. Δεν είναι κατ' ευθείαν ήχος (Direct Sound). Είναι μικρό το ποσοστό που φθάνει στον ακροατή σε σχέση με τον άμεσο ήχο και ισχύει πάντα το φαινόμενο της επικάλυψης (Mask) στην ψυχοακουστική. Ο άμεσος και πολύ ισχυρότερος ήχος επικαλύπτει τον από ανάκλαση, ο οποίος δεν γίνεται αντιληπτός.
Εντάξει, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, αλλά κάπως έτσι.
Αμφιβάλλω, αν υπάρχει το παραμικρό ακουστό αποτέλεσμα.
Καμμία καταστροφή!

δηλ για να καταλαβω στην ουσια θα εχω τριγωνο του οποιου η μια πλευρα θα ειναι λιγο μεγαλυτερη , στο κεντρο που θα καθομαι δεν θα χανω σε χαμηλο ,εαν εβαζα τα ηχεια τελειως ανοιχτα και παραλληλα θα ηταν καλυτερα η να μην ασχοληθω και να πορευτω ετσι?-bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Όταν γράφεις για κλίση στην οροφή εννοείς ότι δεν είναι κεκλιμένη η οροφή (vaulted) αλλά εννοείς ότι η κλίση είναι στο οριζόντιο επίπεδο. Αυτό μας μπερδεύει. Το ορθό είναι να ισαπέχουν τα ηχεία από τη θέση ακρόασης κατ' αρχήν και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με την απόσταση από τους τοίχους.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Όταν γράφεις για κλίση στην οροφή εννοείς ότι δεν είναι κεκλιμένη η οροφή (vaulted) αλλά εννοείς ότι η κλίση είναι στο οριζόντιο επίπεδο. Αυτό μας μπερδεύει. Το ορθό είναι να ισαπέχουν τα ηχεία από τη θέση ακρόασης κατ' αρχήν και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με την απόσταση από τους τοίχους.

το νταβανι ειναι στραβο και το δαπεδο, ειναι ενα στραβο τετραγωνο με αποτελεσμα τα ηχεια να μην ισαπεχουν σορρυ εαν σας εχω μπερδεψει ! για αυτο και εγω εχω μπερδευτει ,δεν θα ακουω σωστα το μπασακι που σκαει στο κεντρο το χανω ετσι δεν ειναι?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Άλλο το ταβάνι που έχει κλίση (προς ποιά κατεύθυνση?) και άλλο το τετράπλευρο (οριζόντια) που δεν είναι κανονικό ορθογώνιο.
Γι' αυτό έγραψα πριν, ότι ένα απλό, πρόχειρο σχέδιο θα βοηθούσε.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
John μην στεναχωριέσαι. Οι 5 πόντοι δεν είναι σημαντικοι και σίγουρα δεν είναι "καταστροφή" . Δωμάτια που έχουν ισες διαστάσεις σπάνια υπάρχουν. Ένα δέκατο του χιλιοστού μπετόν να χει αναμεσα σε κάθε τούβλο διαφορά και προκύπτει απόκλιση. Ακου την μουσικούλα σου....όλα καλά.
 
17 June 2006
23,699
Αθήνα
Καλησπερα χρειαζομαι την βοηθεια σας, μετα απο 10 ολοκληρα χρονια (τοσα μου πηρε να το καταλαβω) δεν μπορω να φτιαξω ισοσκελες και ισοπλευρο τριγωνο διοτι το νταβανι του συγκεκριμενου χωρου ειναι στραβο με αποτελεσμα οταν καθομαι στην κορυφη του τριγωνου η μια πλευρα των ηχειων εχει αποκληση 5 ποντους !! δοκιμασα ολες τις πλευρες του χωρου αλλα το προβλημα οπως ειναι λογικο υπαρχει ,εχετε να μου προτεινεται καποια λυση? (εαν υπαρχει) ο συγκεκριμενος χωρος ειναι 9 τμ και φιλοξενει το δικαναλο συστημα που εχω!!!:smash:

OK. Και ας πούμε έχει απόκλιση. Τι διαφορετικό ακούς; Κινείσαι 5 (πέντε) πόντους και καταλαβαίνεις διαφορά; Η θέση ακρόασης είναι "βιδωμένη" στο πάτωμα και μετρημένη με laser από τα ηχεία και σε ενοχλούν 5 πόντοι; Σόρυ αλλά 5 πόντοι μιλάμε για κούνημα κεφαλιού.

Υ.Γ. από τις φωτογραφίες δεν καταλαβαίνουμε τίποτα. Κάνε ένα σκίτσο με αποστάσεις.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Φίλε john gabriel, πράγματι οι φωτογραφίες δε βοηθούν.
Ένα σκαρίφημα (κάτοψη) θα ήταν χρήσιμο. Με σημειωμένες τις θέσεις των ηχείων και τη θέση ακρόασης.
Και άλλο ένα (διατομή) που να δείχνει την κλίση της οροφής, η οποία σε ενοχλεί, αν και κατά τη γνώμη μου είναι χωρίς ιδιαίτερη σημασία.
 

kimon

Established Member
το νταβανι ειναι στραβο και το δαπεδο, ειναι ενα στραβο τετραγωνο με αποτελεσμα τα ηχεια να μην ισαπεχουν σορρυ εαν σας εχω μπερδεψει ! για αυτο και εγω εχω μπερδευτει ,δεν θα ακουω σωστα το μπασακι που σκαει στο κεντρο το χανω ετσι δεν ειναι?

Κατ' αρχάς, μη ταράζεσαι! Το χόμπυ μας είναι (ή πρέπει να είναι) αγχολυτικό και όχι το ανάποδο!
Πάμε τώρα στο θέμα μας:
Αν ήμουν μαστοράντζα (και βάσει των όσων αναφέρεις), θα έλεγα ότι το δωμάτιό σου είναι "παράγωνο". Επειδή δεν είμαι, συνάγω ότι η οριζόντια διατομή του είναι τραπέζιο με δύο ορθές γωνίες. Έ, και;
Όπως ειπώθηκε παραπάνω, αυτό είναι καλύτερο για την ακουστική του χώρου. Δείξε μας ένα πρόχειρο σκαρίφημα με τις διαστάσεις του χώρου (του ύψους συμπεριλαμβανομένου), την τοποθέτηση των ηχείων και την θέση ακρόασης και όλα θα γίνουν όπως πρέπει.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Τι σχέση έχει το ταβάνι με το ισόπλευρο τρίγωνο;

Οπως ειναι το ταβανι παραγωνο ετσι ειναι και το δαπεδο αυτο ειναι το προβλημα που εχω !! η μια πλευρα του τριγωνου ειναι 1,80 το υψος 1,80 η δεξια πλευρα θα ειναι 1,85 αυτο ειναι το θεμα μου !!!