ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ DENON 2700H

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Καλησπέρα σε όλους. Μέχρι πρόσφατα είχα στην κατοχή μου τον pioneer vsx 924 με 5.1 ηχεία της Magnat. Όλα λειτουργούσαν άψογα, τα ηχεία για τα αυτιά μου είναι ικανοποιητικά μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ένα καλύτερο σετάκι. Από χθες παρέλαβα τον denon 2700h και δύο καινούρια ηχεία για να τα βάλω στο ταβάνι για atmos.

Εκ πρώτης όψεως ο ενισχυτής είναι πολύ ωραίος. Όλα λειτουργούν κανονικά, το atmos απίστευτο αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κεντρικό ηχείο διαλόγων. Δεν ακούγονται σωστα οι διάλογοι όταν τον τροφοδοτώ με πολυκάναλο ήχο. Είναι σαν ο ήχος να βγαίνει από το βάθος, σαν αυτός που μιλάει να είναι μέσα σε πηγάδι. Μόλις το γυρίζω σε δικάναλο ήχο (stereo) καμία σχέση, οι διάλογοι ακούγονται όπως πρέπει (απλα οχι απο το κεντρικο). Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Έχω κάνει οτι ρυθμίσεις μπορούσα να πειράξω. Με audyssey, χωρίς audyssey, πλήρη επαναφορα, ξανά calibration, αλλά καμία διαφορά. Αγορασα και το app Multi eq αλλά τίποτα. Το πρόβλημα μοιαζει σαν να προερχεται από το κανάλι (center) του ενισχυτη. Μολις ενεργοποιειται χαλάει ο ήχος. Μόλις κλείνει μια χαρα.

Επίσης δοκίμασα να βάλω άλλα ηχεία στην θέση του κεντρικού αλλα καμία διαφορά. Συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Δοκίμασα με netflix και με kodi απο nvidia shield, αλλα και απευθείας απο το netflix της τηελορασης. Καποια ιδέα τι μπορεί να φταίει;
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Ναι κανονικα με hdmi earc. Ολα λειτουργουν αψογα. Βγαζει atmos κανονικα στον ενισχυτη από τηλεοραση, απο το nvidia shield. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι καθαροι οι διαλογοι.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Εχω δοκιμασει να αλλαξω απο την tv ναι αλλα δεν αλλαξε κατι.
Εχει σημασια αυτο; Το Shield είναι συνδεμενο στον ενισχυτη με hdmi και απο τον ενισχυτη αλλο hdmi στην τηλεοραση.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Σε εμένα δεν γίνεται να παίζει κ η τηλεόραση κ ο ενισχυτής ήχου ταυτόχρονα. Αφού ο ήχος βγαινει ή από τον ενισχυτή αν είναι ανοιχτός ή από την τηλεόραση αν είναι ενεργοποιημένο το passthrough κ ο ενισχυτής κλειστός.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,991
Αγιοι Αναργυροι
Όχι, γίνεται με ανοικτό ενισχυτή, στη δικιά μου τουλάχιστον (Philips).

η κάθε τιβί έχει τα δικά της Νίκο.
η χισένσε που έχω τώρα ή δικά της μεγάφωνα θα παίζουν, ή ψηφιακή έξοδος.
κάτι με το format εξόδου όπως είπες είναι
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Στην δική μου TV πάντως, όταν στέλνω τον ήχο στο HC (HDMI), κλείνει αυτόματα ο ήχος της.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Μιλησα με το καταστημα αγορας και με το επίσημο service που με παρέπεμψαν αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθησουν τηλεφωνικά. Τον εστειλα πίσω για έλεγχο και θα ενημερωσω για τις εξελιξεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μιλησα με το καταστημα αγορας και με το επίσημο service που με παρέπεμψαν αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθησουν τηλεφωνικά. Τον εστειλα πίσω για έλεγχο και θα ενημερωσω για τις εξελιξεις.
Είχαμε κάποια εξέλιξη εδώ;
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Πριν δύο μέρες τον παρέλαβα πίσω. Τελικά δεν είχε τιποτα ο ενισχυτής, ήταν δικό μου το λαθος. Το θέμα ήταν στο κεντρικο ηχείο μου. Είχε καμμένο crossover και καμμενο tweeter. (Ετσι μου ειπε φιλος τεχνικος που τα άλλαξε).
Τωρα παιζουν ολα αψογα. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
690
Νίκαια
Πριν δύο μέρες τον παρέλαβα πίσω. Τελικά δεν είχε τιποτα ο ενισχυτής, ήταν δικό μου το λαθος. Το θέμα ήταν στο κεντρικο ηχείο μου. Είχε καμμένο crossover και καμμενο tweeter. (Ετσι μου ειπε φιλος τεχνικος που τα άλλαξε).
Τωρα παιζουν ολα αψογα. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Αυτό θα σου έλεγα και εγώ, αλλά με παρεξένεψε, γιατί είχες πει ότι είχες δοκιμάσει και με άλλο ηχείο και είχες το ίδιο πρόβλημα!!
Μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν να μου καεί το crossover.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Είχα βάλει προσωρινά το ένα surround για κεντρικό για να δοκιμασω....αλλά μου είχε μπει τοσο βαθιά η ιδέα ότι κάτι δεν πάει καλά με τν ενισχυτή που νόμιζα ότι ακούγεται σωστά...τέλος πάντων τέλος καλό όλα καλά....από δικό μου λάθος έμεινα 15 μέρες παραπάνω χωρίς ενισχυτή.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
το πεταω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

setup για djset.
numark fx με rca(10μετρο)καλης ποιοτητας,φευγει απο την καρτα ηχου του controller και παει πανω στο in cd του denon 2700.
υπαρχει μια μικρη καθυστερηση του monitor(ακουστικο)απο οτι ακουω στα ηχεια που ειναι συνδεδεμενα πανω στον denon,
το οποιο ειναι φυσικα σπαστικο και πρεπει να παιζω..καπως για να ερθουν τα κομματια.
μπηκα να το διορθωσω απο το delay του ενισχυτη,αλλα δεν φτιαχνει με τιποτε.!
οταν αλλαξω setup,και βαλω παλι απο το out του controller με μικροτερο rca(1.5 μετρο)στο in των monitor Presonus Eris E3.5,δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα και καμια καθυστερηση.
ρωτω γιατι αυτη η διαφορα και εαν υπαρχει λυση...

 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
το πεταω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα.

setup για djset.
numark fx με rca(10μετρο)καλης ποιοτητας,φευγει απο την καρτα ηχου του controller και παει πανω στο in cd του denon 2700.
υπαρχει μια μικρη καθυστερηση του monitor(ακουστικο)απο οτι ακουω στα ηχεια που ειναι συνδεδεμενα πανω στον denon,
το οποιο ειναι φυσικα σπαστικο και πρεπει να παιζω..καπως για να ερθουν τα κομματια.
μπηκα να το διορθωσω απο το delay του ενισχυτη,αλλα δεν φτιαχνει με τιποτε.!
οταν αλλαξω setup,και βαλω παλι απο το out του controller με μικροτερο rca(1.5 μετρο)στο in των monitor Presonus Eris E3.5,δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα και καμια καθυστερηση.
ρωτω γιατι αυτη η διαφορα και εαν υπαρχει λυση...

Λογικά η επεξεργασια του σήματος απο τον ενισχυτή δημιουργει αυτό το delay. Εχεις δοκιμάσει να παιξεις τον ενισχυτή χωρις καμια επεξεργασια, direct mode, pure direct ή κατι παρόμοιο σαν ονομασια πρεπει να έχει.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Λογικά η επεξεργασια του σήματος απο τον ενισχυτή δημιουργει αυτό το delay. Εχεις δοκιμάσει να παιξεις τον ενισχυτή χωρις καμια επεξεργασια, direct mode, pure direct ή κατι παρόμοιο σαν ονομασια πρεπει να έχει.
δικιο εχεις!δεν το σκεφτηκα καθολου!πολυ πιθανο!
θα το βαλω παλι αυριο επανω και θα σου πω.
ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: mikemtb

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Λογικά η επεξεργασια του σήματος απο τον ενισχυτή δημιουργει αυτό το delay. Εχεις δοκιμάσει να παιξεις τον ενισχυτή χωρις καμια επεξεργασια, direct mode, pure direct ή κατι παρόμοιο σαν ονομασια πρεπει να έχει.
και οντως αυτο εφταιγε.μολις μπαινει direct ή pure ερχεται στα ισα του.
το προβλημα βεβαια εδω τωρα ειναι οτι χανω το sub....