Θέαση από τα 4,5 μέτρα 75"

plusitis

New member
28 February 2011
27
Καλησπέρα και καλή χρονιά
Μου δίνουν την panasonic HCX TV 65’’TX-65FX780E 799
Αξίζει λέτε;
 

plusitis

New member
28 February 2011
27
Καλημέρα

Δεν είμαι πολύ σχετικός με το θέμα τηλεόρασης. Ότι διαβάζω εδώ
Φτιάχνω το σπίτι μου και ο καναπές θα είναι σε απόσταση περίπου 4.5 μέτρων από την τηλεόραση.
Οπότε υποθέτω πως μιλάμε για γύρω στις 75''
Η χρήση θα είναι netflix, cosmote tv κυρίως
Δε βλέπω αθλητικά, χρησιμοποιώ σπάνια παιχνιδομηχανή (έχω ένα ps3 αλλά τον περισσότερο καιρό απλά σκονίζεται)
Δε σκοπεύω να πάρω νέας γενιάς για να είναι απαραίτητη η 2.1 hdmi
Θα υπάρχει γωνιακός καναπές οπότε μάλλον με ενδιαφέρουν κάπως οι γωνίες θέασης
Απ' ότι κατάλαβα πάμε ή σε απόλυτο μαύρο ή σε γωνίες θέασης; Αυτό δεν το έχω πολυκαταλάβει ακόμα

Badget δεν έχω ακόμα γιατί το σπίτι αργεί να φτιαχτεί (ολική κατασκευή από την αρχή)
Υπολόγιζα γύρω στα 1000 ευρώ όμως
Δε με πιέζει ο χρόνος να περιμένω γιατί σε 2-3 μήνες μάλλον θα μπορέσουμε να μπούμε μέσα και στην αρχή θα βολευτώ με την παλιά μου τηλεόραση

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη

Ευχαριστώ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Θέαση από τα 4.5 μέτρα 75"

Θα είναι λίγο μικρή μια 75", στα 4.5 μέτρα απόσταση θέασης. Άμα είναι εφικτό, μείωσε την στα 4 μέτρα ή λιγότερο. Επίσης, δεν υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές κοντά στο budget σου. Ίσως, η 75" Sony XH8096 να είναι η καλύτερη λύση για εσένα.
 

plusitis

New member
28 February 2011
27
ευχαριστώ για την απάντηση; αν ανέβει το μπάτζετ στα 1200 υπάρχει κάτι καλύτερο;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Θέαση από τα 4.5 μέτρα 75"

Με IPS panel, μάλλον δεν υπάρχει καλύτερη λύση, για 75", έως 1200 ευρώ. 100 Hz ρυθμό ανανέωσης ουσιαστικά δε χρειάζεσαι, ενώ με VA panel θα έχεις περιορισμένες γωνίες θέασης.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Μόνο εάν σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες γωνίες θέασης (πάνω από 30 μοίρες) ή/και βλέπεις με έντονο φωτισμό.
Έχει χαμηλή αντίθεση (1000:1 περίπου) λόγω IPS panel έναντι περίπου 4000:1 που έχουν τα VA panels σαν τις Samsung που σου πρότεινα.
Αυτό είναι βασικό και κάνει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικονας.
 

plusitis

New member
28 February 2011
27
Απ οτι καταλαβα δηλαδη ή θα μπορώ να δω απο μεγαλη γωνια θεασης ή θα εχω καλή αντίθεση
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Θέαση από τα 4.5 μέτρα 75"

Εκτός, αν δώσεις 2000+ ευρώ για κάποια εκ των 75" Sony XH9505 ή Samsung Q90T/Q95T. Εναλλακτικά, 3000+ ευρώ για 77" OLED. :p
 

plusitis

New member
28 February 2011
27
αξίζει άραγε να τσιμπήσουμε τηλεόραση τώρα ή να περιμένουμε τη black friday;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Εξαρτάται την συσκευή.. Σε LCD οι τιμές έχουν πέσει αρκετά και μπορείς να βρείς καλή μάρκα, μεγάλο VA panel και διάφορα καλούδια που κάποτε τα πλήρωνες μια περιουσία σε μικρά budget!

Σε OLED ναι μεν υπάρχουν εκπτώσεις, αλλά τα φράγματα των €900 για 55'' και €1.500 για 65'' δεν έχουν σπάσει.. Οι δε 77'' έχουν πέσει, αλλά ακόμα δεν είναι mainstream.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Αυτή πως και βγαίνει 1300 και είναι 65άρα και sony? Είναι στοκαρισμένο παλιό μοντέλο?
Είναι μοντέλο 2019 αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.. Η έκπτωση που το φέρνει στο 1300 δεν είναι της τηλεόρασης, είναι προσφορά απο τράπεζα. Ναι μεν συμφέρει, αλλά μόνο τους κατόχους αυτής της κάρτας..
Θα μπορούσε η προσφορά να αφορά κλιματιστικά.. Δεν έχουν φθηνύνει οι τηλεοράσεις..

Οι τιμές είναι καλές λόγω κρίσης και έλλειψης ρευστότητας.. Αυτό έφερε και τις τραπεζικές προσφορές.. Δεν έχει να κάνει με μουντιάλ, ολυμπιακούς κλπ. Ανάλογα με την πορεία της οικονομίας θα υπάρξουν και προσφορές.. Τέλος μην ξεχνάτε ότι πέρσι στο BF είχαμε lock-down.. Ποιος να μαντέψει τι θα γίνει στους επόμενους 6-7 μήνες???