Τι θα αγόραζε κάποιος με 300 euro?

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Λοιπόν, μια που μου βγήκε το αντίστοιχο νήμα που άνοιξα στους Προβολείς κι εδώ και μερικές εβδομάδες απολαμβάνω τον καινούριο μου προβολέα, ανοίγω εδώ μια αντίστοιχη συζήτηση μπας και καταφέρω να βρω αυτό που θέλω, ύστερα από τις δικές σας προτάσεις.

Δεδομένα: προβολέας Viewsonic 10X 4Κ (DLP) και τηλεόραση 55" Sony KDL
Ενισχυτής : Denon AVR2313 - χωρίς HDR
Σύστημα: 5.1

Προδιαγραφές
1. να μπορεί να αναπαράγει 4Κ (κι αν είναι δυνατόν και 3D) και ίσως ακόμα και να κάνει upscaling σε 4Κ
2. να αναπαράγει όσο γίνεται πιο πολλoύς τύπους αρχείων video
3. έξοδος HDMI
4. έξοδος optical (την χρειάζομαι, γιατί ο ενισχυτής δεν υποστηρίζει HDR. Οπότε θα συνδεθεί η HDMI του media player μα την HDMI του προβολέα, και για να πάρω τον ήχο για το 5.1 θα συνδεθεί η οπτική έξοδος του media player με τον ενισχυτή)
5. να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογή Netflix 4K
6. να μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογή Ertflix
7. να μπορώ να εγκαταστήσω άλλες εφαρμογές για ενοικίαση ταινιών (Amazon, Disney, κλπ)

Θα ήθελα να αποφύγω να πάρω 2 μηχανάκια, ένα media player για αναπαραγωγή αρχείων κι ένα box για τις εφαρμογές, αλλά δεν ξέρω εάν παίζει κάτι τέτοιο. Επίσης, θα ήθελα να αποφύγω τις πολλές ρυθμίσεις, αναβαθμίσεις και κολλήματα που μπορεί να έχει ένα htpc.

Κάθε βοήθεια δεκτή...
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,229
var/etc/home
Από την στιγμή που χρειάζεσαι οπωσδήποτε SPDIF και εφόσον σε καλύπτουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά πας για Engel EN1015K.

SoC: Amlogic S905X-H Quad Core Cortex-A53 (64bit)
GPU Mali-450 MP5 / 4x ARM-A53 @ 1.5GHz / 28nm
System: Android TV 9 Pie (32bit)
Ram and storage: 2GB DDR3 / 8GB eMMC
Network: Wifi ac + Bluetooth 4.2 / Ethernet 10/100
Ports: HDMI 2.0 4K@60fps / Jack AV / SPDIF / 2x USB 2.0 / MicroSD / Reset
Extras: IR remote control / HDMI cable / Manual / DC 5V 2A adapter / AAA batteries
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,807
Athens
Αυτό που λέει ο nakata.
Ιδανικότερο θα ήταν ένα Shield TV Pro ( 2019 ) αλλά επειδή θες optical θα χρειαστείς και έξτρα έξοδα σε ένα USB DAC / USB to Optical adapter με υποστήριξη AC-3/DTS που "περιπλέκει" τα πράγματα.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
οκ βλέπω και καλή τιμή και τις εξόδους που θέλω. Γιατί είναι τόσο πιο φθηνός από Zidoo? Εννοώ, υπάρχει κάτι που δεν κάνει ή που υστερεί? Πως και δεν έχει αναφερθεί εδώ μέσα? Μου κάνει λίγο εντύπωση...

Έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει όλα τα τελευταία αρχεία video καθώς και τα πρωτόκολλα ήχου?
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
leo εννοείς με το zidoo?
Απ όσο μπορώ να καταλάβω, με το zidoo δεν μπορείς να έχεις εφαρμογές όπως αυτές που ανέφερες? Άρα το Engel EN1015K είναι καλύτερο?
 

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,229
var/etc/home
Re: Απάντηση: Τι θα αγόραζε κάποιος με 300 euro?

οκ βλέπω και καλή τιμή και τις εξόδους που θέλω. Γιατί είναι τόσο πιο φθηνός από Zidoo? Εννοώ, υπάρχει κάτι που δεν κάνει ή που υστερεί? Πως και δεν έχει αναφερθεί εδώ μέσα? Μου κάνει λίγο εντύπωση...

Έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει όλα τα τελευταία αρχεία video καθώς και τα πρωτόκολλα ήχου?

https://androidpctv.com/review-jetstream-4k-opinion/




 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Απάντηση: Τι θα αγόραζε κάποιος με 300 euro?

leo εννοείς με το zidoo?
Απ όσο μπορώ να καταλάβω, με το zidoo δεν μπορείς να έχεις εφαρμογές όπως αυτές που ανέφερες? Άρα το Engel EN1015K είναι καλύτερο?

Το zidoo δεν έχει πιστοποίηση google οπότε εφαρμογές streaming (Netflix...) δεν θα παίζουν σωστά. Από το review για το Engel που ανέβασε ο nakata βλέπω ότι δεν έχει auto refresh rate, δεν έχει gigabit Ethernet και δεν έχει hd audio αν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Αν μπορούσες να εξηγήσεις και τι είναι αυτά?
auto refresh rate (αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση για καλύτερη εικόνα?)
δεν έχει gigabit Ethernet (?)
δεν έχει hd audio (μάλλον πρόκειται για κάποιο πρωτόκολλο ήχου?)> Το σύστημά μου είναι 5.1. Οπότε ίσως δεν με απασχολεί?

Πάντως από τα review που διάβασα, κυρίως ρίχνει το βάρος στο ότι παίζει Netflix. Το θέμα είναι αν παίζει και άλλα αρχεία videos από σκληρό που θα του συνδέσω επάνω του...

Τέλος, εάν μπορεί να γίνει σύγκριση με το Apple TV 4K, το οποίο δεν ξέρω εάν μπορεί να "παίξει" τα αρχεία video από ταινίες που μπορεί να κατεβάσω.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Απάντηση: Τι θα αγόραζε κάποιος με 300 euro?

Αν μπορούσες να εξηγήσεις και τι είναι αυτά?
auto refresh rate (αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση για καλύτερη εικόνα?)
δεν έχει gigabit Ethernet (?)
δεν έχει hd audio (μάλλον πρόκειται για κάποιο πρωτόκολλο ήχου?)> Το σύστημά μου είναι 5.1. Οπότε ίσως δεν με απασχολεί?

Πάντως από τα review που διάβασα, κυρίως ρίχνει το βάρος στο ότι παίζει Netflix. Το θέμα είναι αν παίζει και άλλα αρχεία videos από σκληρό που θα του συνδέσω επάνω του...

Τέλος, εάν μπορεί να γίνει σύγκριση με το Apple TV 4K, το οποίο δεν ξέρω εάν μπορεί να "παίξει" τα αρχεία video από ταινίες που μπορεί να κατεβάσω.

Αλλάζει το refresh rate ανάλογα με το refresh rate του αρχείου που παίζεις αυτόματα, τα περισσότερα αρχεία είναι στα 24fps.
Έχει 100αρι Ethernet.
Ο ενισχυτής σου υποστηρίζει Dolby true hd και dts ma οπότε υποστηρίζει hd audio αλλά το Engel υποστηρίζει μέχρι dts και ac3.
Για το atv θα χρειαστείς το plex για να παίζεις τα αρχεία σου οπότε θα πρέπει κάπου να τρέχει ο plex server, υπάρχουν εφαρμογές όπως το infuse που δεν χρειάζεται κάποιος server αλλά θα πρέπει να την αγοράσεις. Για streaming υπηρεσίες με το atv δεν θα έχεις θέμα.
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Απ οτι καταλαβαίνω, καπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.

Εάν καποιος έχει δυο συσκευές πχ. Xiaomi s box και zidoo, ειναι οκ. Για να έχει όμως μια συσκευή πρεπει ειτε να κανει παραχωρήσεις, ειτε να εχει επαρκείς τεχνικές γνώσεις.
 

Paris2018

AVClub Enthusiast
16 September 2018
1,106
Καλησπέρα.Μια ερώτηση θελω να κάνω.Το xbox one s δεν είναι καλή επιλογή για αυτά που θέλει ο φίλος;Είδα και ένα άλλο αντίστοιχο νήμα που ρωτούσε ένας άλλος φίλος για 4k bluray και δεν είδα κάποιον να το προτείνει.Εχει τόσο υποδεέστερη εικόνα από τους players;Ως bluray player είτε 1080 p είτε 4κ δεν αξίζει;Εγώ πάντως τριάμισι χρόνια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.
 
  • Like
Reactions: protrudi

craven

AVClub Enthusiast
14 November 2007
910
SPDIF μπορεί να βγάλει ακόμα και ένα mibox (το S σίγουρα) με έναν toslink to 3,5mm adapter. Με ένα 50ρικο τα κάνει όλα λοιπόν αυτά που αναφέρει το πρώτο ποστ (εκτός του upscaling που κάνει μόνο το νέο shield) αφού ούτε dolby vision ούτε atmos ούτε τίποτα που έχει παραπάνω το nvidia shield δεν χρειάζεται. Όσο για το άλλο player που λέτε, γιατί να χάσει κάποιος που έχει έτσι κι αλλιώς μικρές απαιτήσεις, το 4k στο netflix κτλ και να δώσει και παραπάνω χρήματα; Όσο για ErtFlix το έχω κανονικά και στο shield στο σαλόνι και στο mi box στην κρεβατοκάμαρα.

Έτσι είναι και εμένα πίσω το mibox s

mi-box-4k-review-5-1024x683.jpg
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Καλησπέρα.Μια ερώτηση θελω να κάνω.Το xbox one s δεν είναι καλή επιλογή για αυτά που θέλει ο φίλος;Είδα και ένα άλλο αντίστοιχο νήμα που ρωτούσε ένας άλλος φίλος για 4k bluray και δεν είδα κάποιον να το προτείνει.Εχει τόσο υποδεέστερη εικόνα από τους players;Ως bluray player είτε 1080 p είτε 4κ δεν αξίζει;Εγώ πάντως τριάμισι χρόνια είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Από θέμα εικόνας είναι σαφώς καλύτερο το Xbox, δεν θυμάμαι αν έχει spdif έξοδο. Επίσης ούτε αυτό υποστηρίζει hd audio