Κατευθυντικότητα καλωδίων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Πριν αρκετό καιρό, σε κάποιο forum χυνόταν μελάνι.
Εδώ το κουβεντιάσατε ; Αν η άσκηση είναι λυμένη, υπάρχει μήπως link?
Αν όχι, θεωρείτε ότι υπάρχει θέμα ; ή μούρα ;
μφχ
Γιώργος
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αναλογα το καλωδιο
αν δεν εχει συγκεκριμενο στριψιμο και καποια αλλα χαρακτηριστικα
δεν υπαρχει φορα
αν ομως ο κατασκευαστης εχει σχεδιασει καποια χαρακτηριστικα η φορα εχει σημασια τη στιγμη που ο κατσκευαστης την εχει λαβει υποψιν του ως στοιχειο που επιδρα στον ηχο
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Κατευθυντικότητα καλωδίων

το καλωδιο οταν ειναι καινουριο δεν εχει κατευθυντικοτητα οταν το βαλεις να παιξει και μετα εχει.

Εκτός και αν η εταιρία λέει διαφορετικά...
Τα Audioquest Indigo που είχα, έδειχναν τη φορά με βελάκια. Από τη μεριά μου δεν είχα λόγο να μην τα βάλω έτσι. :)
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
τα βελακια εχουν επισεις το ρολο υπενθυμισης της φορας για καθε φορα που τα αποσυνδεεις απο το συστημα σου ωστε να θυμασαι πως πρεπει να τα ξαναβαλεις
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
τα βελακια τα εχουν για να τον πελατη. αν τα παρεις καινουρια και τα βαλεις με το βελακι να ειναι στον εν. δηλαδη αναποδα, δεν τρεχει τιποτα απλα θα πρεπει να το εχεις παντα ετσι.αυτο ξερω εγω μπωρει να μην ειμαι και σωστος.
 

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Re: Απάντηση: Κατευθυντικότητα καλωδίων

το καλωδιο οταν ειναι καινουριο δεν εχει κατευθυντικοτητα οταν το βαλεις να παιξει και μετα εχει.

ΟΚ. Φίλος, θα μου 'τραβήξει' 0.8 mm καθαρό χαλκό 25m. Θα πάει 3χ0.8 το συν και αλλά 3χ0.8 το πλην, και αντίστοιχα το άλλο κανάλι.

Άρα μου λές, δεν έχει σημασία αν αντιστρέψω την κατεύθυνση από συν σε πλην. Σωστά ;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
H Nordost στην ιστοσελίδα της λέει :

http://www.nordost.com/faq/morefaq.cfm?startrow=3&maxrows=2

Question:
Are the cables directional?

Answer:
Nordost cables are not directional when they are manufactured. However once they have been used for 70 to 80 hours in one direction they will sound better when they are hooked up and used in the original direction of break in.
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κατευθυντικότητα καλωδίων

ΟΚ. Φίλος, θα μου 'τραβήξει' 0.8 mm καθαρό χαλκό 25m. Θα πάει 3χ0.8 το συν και αλλά 3χ0.8 το πλην, και αντίστοιχα το άλλο κανάλι.

Άρα μου λές, δεν έχει σημασία αν αντιστρέψω την κατεύθυνση από συν σε πλην. Σωστά ;
για αλλο πραγμα λεμε.
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
τα ηλεκτρονια μεσα στον αγωγο σπρωχνουν το διπλα τους και την επομενη στιγμη σπρωχνονται απο τα διπλα τους πισω. παρολα αυτα πορευονται μεσα στον αγωγο πολυ σιγα, αλλα η ταχυτητα ειναι μια ωρα σε 1 χιλιοστο του μετρου αν θυμαμαι καλα.Ετσι μαθαμε στην φυσικη, αλλα αυτο ηταν πριν 40 χρονια.
Εχουν αλλαξει τα χαρακτηριστικα των μεταλλων? Η ειναι η woodoo που ξαναχτυπησε?
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
απορία άσχετου ( συγχωρείστε με )
αφού μιλάμε για εναλλασσόμενο ρεύμα , ρεύμα δηλαδή που αλλάζει συνεχώς η κατεύθυνση της ροής του ηλεκτρικού φορτίου , πως ακριβώς συμβιβάζεται αυτό με την "κατευθυντικότητα" των καλωδίων ;
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: Κατευθυντικότητα καλωδίων

απορία άσχετου ( συγχωρείστε με )
αφού μιλάμε για εναλλασσόμενο ρεύμα , ρεύμα δηλαδή που αλλάζει συνεχώς η κατεύθυνση της ροής του ηλεκτρικού φορτίου , πως ακριβώς συμβιβάζεται αυτό με την "κατευθυντικότητα" των καλωδίων ;

ελα ντε
 

monsoon

Established Member
30 July 2006
264
Συνεχές είναι το ρεύμα που διατρέχει τον ενισχυτή μετά το στάδιο της τροφοδοσίας, και βέβαια το καλώδιο των ηχείων.

Τα περί κατευθυντικότητας και άλλων απίθανων ιδιοτήτων που αποδίδονται στα καλώδια, εντάσσονται στην κλασική παραφιλολογία του HiFi (το γνωστό snake oil).
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Συνεχές είναι το ρεύμα που διατρέχει τον ενισχυτή μετά το στάδιο της τροφοδοσίας, και βέβαια το καλώδιο των ηχείων.

Τα περί κατευθυντικότητας και άλλων απίθανων ιδιοτήτων που αποδίδονται στα καλώδια, εντάσσονται στην κλασική παραφιλολογία του HiFi (το γνωστό snake oil).

η τροφοδοσια του ενισχυτη ναι οχι τα καλωδια των ηχειων
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
ειναι καποια πραγματα που εγω δεν μπορω να τα εξηγησω αλλα συμβαινουν.
οπως το στρωσιμω των καλωδιων π.χ!τα ακουγα ενα μηνα και μετα τα εδωσα να τα βαλει σε ενα στρωτιρη καλωδιων για 10μερες ,ε!!παιζουν καλυτερα απο το παρα πολυ καλα που παιζαν!!