μπουμάρισμα!!υπάρχουν απλές λύσεις;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

4 November 2007
78
αυτο το μπουμαρισμα πως θα το βελτιώσω ρε παιδια;
εχω την ατυχια να ειναι μικρος ο χορος ακροασης. κ καταλαβαινετε...
αν υπαρχουν απλες λυσεις ας τις αναφερει καποιος.
Νομίζω οτι αρκετοι θα εχουν παρομοια προβλήματα
αλλα σιγουρα οχι στον δικό μου βαθμό...
 

nickolas

Supreme Member
28 February 2007
4,053
πατρα
Εγω βρήκα αυτοκόλλητο ricofon και κάλυψα όλο τον τοίχο πίσω απο τα ηχεία.

το ειχα κανει και εγω αλλα καταστρεφονται οι υψηλες ετσι! ενω η διαφορα στο μπασο ειναι ελαχιστη.
η διαφανεια και ο "αερας" ενος ακουσματος ειναι σε αμεση συναρτηση με τις υψηλες.


δοκιμαστε αυτα που λεω στο διπλανο θεμα "καλωδιο για τριανγκλ" (κλισεις ηχειων, θεση αλά cardas ή διαιρεση με μονο αριθμο) και ισως δειτε μεγαλη διαφορα.
 
4 November 2007
78
τα μπασα του ενισχυτη ειναι σχεδον κλειστα!! -7
Α! σημειωση ακουω απο av ενισχυτη που μεχρι την παρασκευη θα ειναι πια ο denon 2308.
δοκιμασα και κατι που διαβασα εδω. εχω κλεισει τα bass reflex με χοντρο φελιζολ κ ειναι καπως καλήτερα.
Υπαρχει καταλληλο υλικο?
και φυσικα τα ηχεια ειναι μεγαλα για το χορο CRYSTAL AUDIO prisma tower
κ μαλλον μετρια σε ποιοτητα οπως θα πειτε μερικοι.
προβλεπεται αλλαγη το '08
Μήπως ομως ειναι ολα θεμα χορου??13τμ
 

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Γεια σου Μάνο,

Μάλλον είμαι ομοιοπαθής! Εχώ και εγώ μικρό χώρο (2-3 τμ περισσότερο και θέλω να πάρω νέα ηχεία και ψάχνω λύσεις (μικρά με sub). Με έχουνε αγχώσει όλοι, επειδή θέλει προσοχή αφού ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα ηχεία στις θέσεις μου, ουσιαστικά θα ακουμπούν στον πίσω τοίχο.

Επί της ευκαρίας λοιπόν, μιας που το αναφέρεις, χρησιμοποιείς sub μαζί με τα tower?
Αν ναι, μπορείς να μου πεις ποιο sub έχεις?

To THX-10, THX-10t ή το THX-12 ???

Όσο για το μπουμάρισμα, μάλλον δεν είμαι ειδικός να βοηθήσω. Και εγώ newbie και ψάχνω.

Ευχαριστώ.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: μπουμάρισμα!!υπάρχουν απλές λύσεις;

Μήπως ομως ειναι ολα θεμα χορου??13τμ

Θέμα χώρου κυρίως.
Έτσι που τα κόβω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για τον χώρο σου μιας και προφανώς είναι κολημένα σε κάποιο τοίχο.
Αν μπορείς απομάκρυνέ τα.
Αν πάλι μπορείς, στείλε τα και πάρε βάσης. Σε 13 τμ ούτε να σκεφτείς για δαπέδου και ειδικά δαπέδου με bass reflex.
 

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Δύο ερωτήσεις (η δεύτερη λίγο χαζή)

Το ΤΗΧ10-t το έχεις ακούσει? Έχει μεγάλη διαφορά με το 12? Αν το έχεις ακούσει, θα καλύπτε το χώρο σου με λογικές απαιτήσεις?

Σου μπουμάρουν τα Left-right από μόνα τους και με το sub κλειστό?
(χαζή γιατί πιθανότητα θα το έχεις δοκιμάσει)
 
4 November 2007
78
παρε καλητερα το μικρο που ειναι κ πιο ομορφο.
οι διαφορες σε μικρους χορους ειναι ελαχιστες κ σε δυναμη κ σε εκταση.


το μπουμαρισμα το εχω κ οταν παιζουν μονα τους τα ηχεια.κ αυτο προσπαθω να βελτιώσω.

το sub ειναι μονο για τις ταινιες.

μουσικη ακους μονο στερεοφωνικά!!!ειδικα σε μικρους χώρους
 

VaGyver

Established Member
6 November 2007
232
Μάνο σε ευχαριστώ πολύ! Ήδη (μου φαίνεται) ξεδιάλυνα την επιλογή του sub.

Έχοντας το ίδιο πρόβλημα με σένα (χώρος-μπουμαρισμα-ελαφρύ WAF) σκέφτομαι μικρά ηχεία ραφιού με τα υποψήφια να είναι τα B&W 686 ή τα Wharfedale 9.1 (για ποιο οικονομικά) τα οποία προκαταβολικά, θα τα 'κόψω' από τον ενισχυτή στα 90 hz (και εκεί θα έρθει να δέσει το sub).

Από την εμπειρία σου ( βασικά νομίζ ότι η εμπειρία είναι ο καλύτερος δάσκαλος) πιστεύεις ότι το γλυτώνω το μπουμάρισμα???


(τα left-right θα ακουμπούνε στον πίσω τοίχο και θα κλείσω την οπή).

Ή να ψάξω κάτι άλλο?

Thanks again!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Όποιος εχει δοκιμασει,εχει ακούσει κατι,ας το αναφέρει μήπως βρούμε τη λύση...

μαλλον φταιει η τοποθετηση τους στο χωρο.Προσπαθησε να δοκιμασεις διαφορες θεσεις,μεχρι να καταληξεις στην βελτιστη
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
παιδιά, συγγνώμη αλλά:
ξεκινάτε ένα θέμα, ρωτώντας αόριστα πως θα διορθώσετε ένα μπουμάρισμα.
Δεν αναφέρετε:
α) σε ποιά συχνότητα είναι
β) διαστάσεις χώρου
γ) διαρύθμιση και έπιπλα
δ) συσκευές.
ε) είδος μουσικής, εντάσεις.

Με τέτοιες προϋποθέσεις δύσκολα μπορεί να βοηθήσει κανείς.
Επίσης το θέμα έχει καλυφθεί επανειλημένα. Λίγο ψάξιμο δεν βλάπτει.
Στη συνέχεια βλέπουμε ότι μιλάμε γιά ακραίες περιπτώσεις (ρυθμιστικά μπάσου -7). Θεωρητικά πρέπει στο χώρο μας να είναι όλα καλά σε φλατ κατάσταση.

Στη συνέχεια ακούμε ότι θέλετε να διορθώσετε το μπουμάρισμα όταν είναι δεδομένο ότι θα βάλετε ηχεία σε μιά βιβλιοθήκη ή τα bass reflex κολλητά στον τοίχο λόγω waf. Δηλαδή θεωρείτε αυτονόητη μιά από τις πιθανές πηγές μπουμαρίσματος και μετά θέλετε να το αποφύγετε...:smash:

Δεν θέλω να αποπάρω κανέναν, αλλά ακόμα μαλλιά έχουμε και τα θέλουμε γιά μερικά χρόνια ακόμα....:award:

ΑΡχίστε να διαβάζετε τα τόσα πράγματα που κόπιασαν τόσοι εδώ μέσα να συμμαζέψουν και μετά συνεχίστε.
 

archbish

Established Member
12 March 2007
257
αυτο το μπουμαρισμα πως θα το βελτιώσω ρε παιδια;
εχω την ατυχια να ειναι μικρος ο χορος ακροασης. κ καταλαβαινετε...
αν υπαρχουν απλες λυσεις ας τις αναφερει καποιος.
Νομίζω οτι αρκετοι θα εχουν παρομοια προβλήματα
αλλα σιγουρα οχι στον δικό μου βαθμό...

Δοκίμασε ένα ένα σταδιακά και ίσως όλα μαζί (τελικά) τα εξής:

α) αλλαγή θέσης ακρόασης κυρίως αν η θέση σου αυτή τη στιγμή κολλάει στον πίσω τοίχο

β) Βάλε τα ηχεία στη μέγιστη δυνατή απόσταση από τους πίσω και πλαινούς τοίχους χωρίς να καταστρέφεις τη μέγιστη δυνατή απόσταση μεταξύ τους.

γ) Παίξε με τη γωνία που τέμνεται το ηχητικό σήμα από τα ηχεία σου. Δοκίμασε το sweet spot να σκάει α) πισω β) πάνω και γ) μπρος από το κεφάλι (αυτιά) σου και κρίνε

δ) διπλοκαλωδίωσε τα ηχεία. δοκίμασε πιο "στεγνό" καλώδιο για τα μπάσα (ασημένιο ή επάργυρο που λένε πως δεν παχαίνουν τα χαμηλά όπως τα χάλκινα-δεν παίρνω όρκο)

ε) δες μήπως έχεις ξεχάσει πατημένο κανα loudness

στ) απομόνωσε τα ηχεία από το πάτωμα (με ακίδες κώνους φελλούς λάστιχα μοκέτα μάρμαρα corian κλπ)

ζ) ξέφραξε αμέσως τις οπές reflex. Aν είναι να βάλεις κάτι εκεί (πράγμα που είναι και το τελευταίο που θα κάνεις) δοκίμασε κάτι σε σφουγγάρι ή σε μάτσο από καλαμάκια

η) Πάκτωσε τις γωνιές του τοίχου πίσω από τα ηχεία με ράφια με βιβλία ή δίσκους, κουρτίνες, πολύφυλλα φυτά ή τέτοιου είδους αντικείμενα.

θ) άλλαξε διάταξη στο σύστημα σε σχέση με τον χώρο (αν τα ηχεία είναι στη μικρότερη διάσταση (πλευρά δωματίου) δοκίμασε να τα βάλεις στη μεγαλύτερη και το αντίστροφο.


η) Τέλος επειδή είναι μάλλον απίθανο μετά από όλα αυτά μαζί να φτάσεις από τη κόλαση στον απόλυτο παράδεισο, παίζε μουσική σε εντάσεις που το μπουμάρισμα δεν σου τσαταλιάζει τα νεύρα.

Καλή τύχη. Μην πας σε βιαστικές αγορές πριν εξαντλήσεις τα όρια του συστήματός σου και δεν κατανοήσεις τις αδυναμίες του χώρου σου.
Αν και όταν το αποφασίσεις ξεκίνα από τα ηχεία σου.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Δεν θέλω να αποπάρω κανέναν, αλλά ακόμα μαλλιά έχουμε και τα θέλουμε γιά μερικά χρόνια ακόμα....:award:

:grandpa: Συγνώμη, αλλά αυτό πως το καταφέρνετε κύριε διαχειριστά; Θα μου πείτε το κόλπο όταν θα έρθετε για τα κοινόχρηστα;


Ο ανθρωπιός μιλάει για 13 τετραγωνικά. Μιλάμε για έναν χώρο δηλαδής (χοντρικά) 3 χ 4.
Αν πούμε ότι στην μικρή πλευρά είναι τα ηχεία (το πιό λογικό, αλλοιώς μιλάμε για nearfield) θα έχει ένα μικρό πρόβλημα να τα βάλει σε απόσταση μεγαλύτερη του μισού μέτρου από τους πλαϊνούς τοίχους γιατί απλούστατα τα ηχεία θα κολήσουν στα 2 μέτρα απόσταση το ένα από το άλλο.
Πάμε τώρα στην απόσταση από τους πίσω τοίχους. Σε ένα δωμάτιο μήκους 3-4 μέτρων να βάλεις τα ηχεία στη μέση του δωματίου... Θα γίνει το έλα να δείς και να μην το πιστεύεις!
Η μόνη λύση πιστεύω ότι είναι δίδρομα ηχεία το πολύ 10-12 λίτρων! Αν είναι και κλειστά κουτάκια ακόμη καλύτερα. Ειδικά όταν θέλει να τα κολήσει και στον πίσω τοίχο...

Τέλος πάντων, το συζητάμε χωρίς να αφήσουμε τον άνθρωπο να δοκιμάσει όσα του έχουμε πεί... :BDGBGDB55:
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: μπουμάρισμα!!υπάρχουν απλές λύσεις;

Θέμα χώρου κυρίως.
Έτσι που τα κόβω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ για τον χώρο σου μιας και προφανώς είναι κολημένα σε κάποιο τοίχο.
Αν μπορείς απομάκρυνέ τα.
Αν πάλι μπορείς, στείλε τα και πάρε βάσης. Σε 13 τμ ούτε να σκεφτείς για δαπέδου και ειδικά δαπέδου με bass reflex.
εμενα ειναι 12τμ με ηχεια δαπεδου και παιζει καλα!θελει δουλεια και αρκετες ωρες δοκιμων.(το ξερω σε αλλο χωρο θα παιζαν ποιο καλα)Μανο πρωτα απο ολα εξαντλησε τις δοκιμες στο χωρο και μετα αν δεν......αλλαξε ηχεια.
 

atofios

AVClub Addicted Member
21 February 2007
1,475
θεσσαλονικη
ολα εχουν το ρολο τους δοκιμασε τα παντα.σε εμενα ασ πουμε αλλαζει το μπασο αναλογα με το ποσο βιδωνω-ξεβιδωνω τις ακιδες.
καλο ψαξιμο-bye-