Οι Υποτιμημένοι Κραδασμοί

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Μέσα απο άλλο θέμα,έγινε φανερό,πόσο λίγο απασχολεί σαν παράγοντας παραμορφώσεων και θορύβου οι κραδασμοί,που δημιουργούνται απο την λειτουργία των ηχείων μας.

Συνηθέστατα αποδίδετε στο σύστημα ή στον χώρο (ο οποίος βέβαια συμμετέχει στο φαινόμενο),η λεγόμενη "θολούρα",η "λάσπη",η ασάφεια στις μεσαίες και στα άκρα,το βουητό,οι χρωματισμοί. Αρχίζει τότε ένα κυνήγι μαγισσών με αλλαγές μηχανημάτων, καλωδίων, ηχοαπορροφητικές διατάξεις κι αφού έχουν ξοδευτεί δυσθεώρητα ποσά, κάποια στιγμή τυχαία μπαίνουν μερικά καλά αντικραδασμικά των λίγων δεκάδων ευρό και γίνεται το...φανέρωμα.

Νομίζω,ότι θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο,να γραφτούν σχετικές εμπειρίες και να προταθούν αντικραδασμικά υλικά κι εφαρμογές.
 
Last edited:
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Εγώ πήρα ένα μέτριας ποιότητας Solidsteel rack, αφαίρεσα τις ακίδες που φορούσε, το γέμισα με διαφόρων μεγεθών σκάγια και ψημένη άμμο (γκρρρ!) και με τρυπάνι & κολαούζο και μπουλόνια που μετετράπηκαν σε ακίδες στο μηχανουργείο έφτασα στο ποθητό χωρίς να τα χώσω χοντρά. Πάνω τους μάρμαρο ή γρανίτη 2cm και mdf 1,8cm και ανάμεσά τους ελαστικά παρεμβύσματα (vibrapod ή άλλα κοινά πολυμερή ελαστικά). Το αποτέλεσμα (μετά από πολύ πειραματισμό) με ικανοποίησε υπέρ του δέοντος.

Κάθε στήριξη πάντως, κάθε rack και κάθε συσκευή συμπεριφέρεται διαφορετικά και μόνο μέσω από πειραματισμούς μπορούμε στα σίγουρα να τις απομονώσουμε από κραδασμούς. -bye-
 

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Μέσα απο άλλο θέμα,έγινε φανερό,πόσο λίγο απασχολεί σαν παράγοντας παραμορφώσεων και θορύβου οι κραδασμοί,που δημιουργούνται απο την λειτουργία των ηχείων μας. κλπ...

QUOTE]

Εξαιρετικά επίκαιρο για μένα.
Ελλείψει χώρου για rack τά 'βαλα πάνω στον παλιό μπουφέ...
Έλεγα να βάλω λάστιχο 2mm και πάνω μάρμαρο.
Παίζει ;
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Εξαιρετικά επίκαιρο για μένα.
Ελλείψει χώρου για rack τά 'βαλα πάνω στον παλιό μπουφέ...
Έλεγα να βάλω λάστιχο 2mm και πάνω μάρμαρο.
Παίζει ;

Μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις, ακούγωντας!

Αν δεν..., δοκίμασε και καμιά ακίδα -bye-
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Δεν είναι ότι καλύτερο τα μηχανήματα επάνω και τα ηχεία δίπλα στον μπουφέ,που κάτα πάσα πιθανότητα θα αντδρά σαν... "παθητικό" υπογούφερ...
ΙΜΗΟ όχι.Μόνο σαν προσωρινή λύση.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

εχοντας δοκιμασει ΑΡΚΕΤΑ ΠΟΛΛΑ αντικραδασμεικα εχω να πω
1 δεν δουλευουν ολα παντου
υπαρχουν καποια που δεν δουλευουν πουθενα
απο μονα τους κανουν σχετικα μικρες διαφορες
σε συνδυασμο αλλων βελτιωτικων κανουν καλυτερη δουλεια
αντικραδασμικα υπαρχουν απο λιγα ευρω μεχρι 1000 περιπου
απο εκει και περα εχει να κανει με τη διαθεση και το βαθος της τσεπης που θες να πας:SFGSFGSF:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Μαλλον υπερτιμημενους θα τους χαρακτηριζα και οχι υποτιμημενους κρινοντας απο την τεραστια βιομηχανια προιοντων για την καταπολεμηση τους. Στα ηλεκτρονικα ενος συστηματος πιστευω οτι παιζουν μικρο ρολο. Εξαιρουνται extreme καταστασεις και πικαπ.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

χομπι θα το ελεγα για αυτους που εχουν τελειωσει αλλα πραματα και το ρειχνουν στις μικροβελτιωσεις
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Ενα καλά κατασκευασμένο αντικραδασμικό,δεν είναι ανάγκη να είναι απαραίτητα ακριβό.Βλέπω διάφορες κατασκευές,που ναί μέν κοστίζουν για να κατασκευάσθούν,αλλά λειτουργούν περισσότερο σαν διακοσμητικά αντικείμενα.Κάτι βαριές μπίλιες μεταξύ ανοξείδωτων εδράνων,που υποτίθεται ότι μετατρέπουν σε θερμική ενέργεια τους κραδασμούς,δεν τα θεωρώ αποτελεσματικά.Αυτού του είδους οι κατασκευές,απαιτούν υψηλή τεχνική κατάρτιση κι εργαλειομηχανές υψηλής επίσης ακριβείας και δυνατοτήτων επεξεργασίας.Εχω δεί και κατασκευές αρκετών μαστόρων σε μηχανουργεία,σχετικών με το χόμπυ ή κατά παραγγελία τρίτου,που είναι εντυπωσιακές αλλά όχι λειτουργικές.
ΙΜΗΟ ότι πωλείται σαν αντικραδασμικό,δεν είναι κι απαραίτητα αποτελεσματικό.Ενημερωθείτε,δοκιμάστε και μετά αγοράστε.
Ελαστομερή και σάντουϊτς υλικά είναι πολύ πιό φθηνά κι αποτελεσματικά.

Τώρα σχετικά με το τι μπορούν να κάνουν.Κάνουν πολλά και μάλιστα αμέσως ακουστά.Οι κραδασμοί είναι υπαρκτό φαινόμενο.Νομίζω,ότι πρέπει πρώτα να καλυφθούν με καλά αντικραδασμικά τα ηχεία.Κατόπιν σε σειρά προτεραιότητας λαμπάτα μηχανήματα και τέλος οι πηγές.
 
Last edited:

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Εγω βασικα χρησιμοποιω κοριαν και σημιδα για το πικαπ που χρειαζεται να ειναι απομονωμενο. Για τα υπολοιπα τα rack της exelixis με ακιδες μου ειναι παραπανω απο αρκετα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Το κόριαν είναι ένα πολύ καλό κι ευέλικτο σε επεξεργασία υλικό.Κατά την άποψή μου είναι άριστο υλικό (αλλά ακριβό) για κατασκευές λόγω πυκνότητας,αντοχής κι εμφάνισης.Δεν θα έλεγα όμως,ότι είναι ότι το καλύτερο σε έδραση μηχανημάτων για αντικραδασμική προστασία κι ιδιαίτερα πικάπ.
Ο γρανίτης έχει καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά είναι πανάκριβος.Η καλύτερη λύση θα ήταν συνδυασμός τέτοιων υλικών υψηλής πυκνότητας-βάρους με αντικραδασμικά απο κάτω ή μεταξύ δύο φύλλων υλικού.
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Kαι εγω ενα custom exelixis rack εχω με σημιδα 6 εκ. και καθολου αντικραδασμικα επειδη ολα μου λεπταινουν τον ηχο. Νομιζω το rack ειναι υπεραρκετο!
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

αρκετες πληροφοριες επι τουτου θα βρειτε στο site www.brightstar.com
μιλαμε για μεγαλες αληθειες και προιοντα για καθε τσεπη
τοσο απλα
 

GEORGE PAPAS

Senior Member
18 June 2006
530
Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Για το πικαπ TNT Janus.
DIY κατασκευη,σημαντικη αναβαθμιση.
Πριν λιγες ωρες τελειωσα και το TNT Sandblaster.
Οι πρωτες ενυπωσεις ειναι πολυ καλες.
Και οπωσδηποτε πισσοφυλο μεσα στο cd και στην κατω επιφανεια των ραφιων
του rack.
 

GEORGE PAPAS

Senior Member
18 June 2006
530
Re: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Corian δοκιμασα κατω απο δυο διαφορετικα cd,αλλα δεν....
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Λόγω μηχανών επαγγελματικό ρακ.

Τα πλεονεκτήματα πολλά.
Τα κυριότερα είναι:
Οι συσκευές στέκονται στον αέρα οπότε δεν χαμπαριάζουν από κραδασμούς.
Οι συσκευές με το ρακ γίνονται ένα σώμα με αποτέλεσμα να γίνεται απόσβεση του φαινομένου της ακουστικής γέφυρας διά της μάζας.
Λόγω του τροχήλατου της κατασκευής, μπορείς ακαριαία να ελέγξεις καλωδιώσεις και να συντηρήσεις επαφές.
Φυσικά μπορείς να μεταφέρεις όλο το ρακ/μηχανάκια σε ένα πορτμπαγκαζ!
Ευκολία τακτοποίησης καλωδιώσεων.
Ευκιολία γενικής καθαριότητας.

Μειονεκτήματα:
Δυσκολία προσθαφαίρεσης μηχανημάτων (πίκρα...)
Υποχρεωτικά κενό διάστημα ανάμεσα στις μηχανές για αερισμό.
Έτσι χάνονται θέσεις...
Μπορεί να προκύψουν προβλήματα γείωσης.
Αυτό συμβαίνει επειδή τα ρακ είναι μεταλλικά όπως και τα σασί των μηχανών...

Εν κατακλείδι και παρ' όλα τα γκάζια δύσκολα να αισθανθείς δια της αφής κραδασμούς στα σασί των μηχανών...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Απάντηση: ΟΙ ΥΠΟΤΙΜΗΜΕΝΟΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ.

Καλο θα ηταν οσοι εχετε χρυσοπληρωσει τα μηχανηματα σας, να αφησετε τα πισσοφυλλα και τις αλλες ιστοριες στην ακρη.