Σωστή αναπαραγωγή Audio σε HTPC

Κατά καιρούς διαβάζουμε αναφορές για διάφορες κάρτες ήχου, σχετικά με τις επιδόσεις τους από τις αναλογικές εξόδους.

Εγώ προσωπικά, κάθε φορά που διαβάζω ένα τέτοιο θέμα, αναρωτιέμαι αν έχει στηθεί σωστά το λογισμικό αναπαραγωγής audio, ώστε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις δυνατότητες της κάρτας ήχου.

Όσοι έχουν ασχοληθεί κάπως περισσότερο με το θέμα, ήδη ξέρουν ότι κατά την αναπαραγωγή δικάναλου υλικού μεγαλύτερη ζημιά προκαλεί στην ποιότητα ήχου το υποσύστημα ήχου των Windows XP, παρά τα αναλογικά στάδια της κάρτας ήχου. Ο «ένοχος» ονομάζεται kmixer και αποστολή μας είναι να τον παρακάμψουμε.

Ο πιο απλός τρόπος για να το πετύχουμε είναι κάνοντας χρήση του λεγόμενου “kernel streaming mode” των Windows XP. Με λίγα λόγια, αυτό που πετυχαίνουμε είναι να παρακάμψουμε ολοκληρωτικά τον kmixer, δηλαδή το λογισμικό μας να «μιλάει» με την κάρτα ήχου όσο πιο άμεσα γίνεται.

Ο τρόπος που παρουσιάζω κάνει χρήση γνωστού λογισμικού ανοιχτού κώδικα ή freeware, και μπορεί να δοκιμαστεί από τον οποιοδήποτε.

Αφού λοιπόν έχουμε γράψει τα πάντα για το HD Video και HD Audio, ας δούμε και πως θα καταφέρουμε να παίξουμε σωστά ένα απλό Audio CD. ;)

Για αρχή, κατεβάζουμε τον Foobar2000 audio player. Ο συγκεκριμένος player δεν κερδίζει βραβεία για το design του, αλλά θεωρείται ίσως ο καλύτερος audiophile audio player.

Στη συνέχεια, κατεβάζουμε από εδώ τo Kernel Streaming support plugin.

Εγκαθιστούμε τον Foobar2000 χωρίς να κάνουμε κάποια επιπλέον ρύθμιση, και στη συνέχεια πρέπει να του περάσουμε το plugin που καταβάσαμε παραπάνω.

Ο Foobar2000 για να αναγνωρίσει ένα plugin πρέπει να το βρει μέσα σε έναν συγκεκριμένο φάκελο στο Program Files, συγκεκριμένα εδώ:

foobar_1.gif


(στους περισσότερους υπολογιστές συγκεκριμένα στο C:\Program Files\foobar2000\components)

Ανοίγουμε το αρχείο zip με το plugin που κατεβάσαμε παραπάνω, και το αποσυμπιέζουμε εδώ:

foobar_2.gif


Στη συνέχεια, τρέχουμε το Foobar2000 και το παραμετροποιούμε κατάλληλα ώστε να αξιοποιεί το plugin:

foobar_3.gif


Πατάμε Control – P ώστε να μπούμε στο Preferences, πηγαίνουμε στο Playback και στη συνέχεια στο Output. Εκεί επιλέγουμε ως Output Device όποιο αρχίζει από “KS : ”. Στην περίπτωσή μου το “KS : SigmaTel Audio”. Στη συνέχεια πατάμε Save All και μετά Close.

Αυτό ήταν! Ο Foobar2000 παίζει πλέον σε Kernel Streaming Mode.

Την πρώτη φορά που θα φορτώσετε αρχείο για αναπαραγωγή, θα σας βγει μια προειδοποίηση ότι το Kernel Streaming Support είναι ακόμα experimental, οπότε ενδεχομένως ασταθές, αλλά ελάχιστες φορές δημιουργούνται προβλήματα. Εννοείτε ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δημιουργήσει γενικότερο πρόβλημα στον υπολογιστή σας.

Τώρα μένει να ακούσετε τα γνώριμα CD σας και να παρατηρήσετε διαφορές..

Μην ξεχάσετε να «εξερευνήσετε» γενικότερα τον Foobar2000. Υπάρχουν πολλά plugins διαθέσιμα, τα οποία του δίνουν διάφορες δυνατότητες.


UPDATE:

Το παρόν νήμα ξεκίνησε το 2007, οπότε τα παραπάνω ισχύουν για Windows XP. Για περιβάλλον Windows Vista & 7 είναι προτιμότερο να κάνουμε χρήση του WASAPI plugin. Περισσότερα, εδώ: http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=691190&postcount=79
 
Last edited:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απλες ερωτησεις.....ο foobar τι παιζει ? Απ'ολα?

Στη περιγραφη σου Δημητρη λες "δηλαδή το λογισμικό μας να «μιλάει» με την κάρτα ήχου όσο πιο άμεσα γίνεται.". Δηλαδη εχει "ποσοστο" επιτυχιας δηλαδη ? Αναλογα με τι , το hardware η κατι αλλο ?

Τελος, στα vista αν καταλαβα κατα δεν θελει τιποτα και ειναι ολοι οι player το ιδιο ας πουμε χοντρα χοντρα ?
 
Ο Foobar παίζει όλα τα γνωστά formats δικάναλου ήχου (MP1, MP2, MP3, MP4, MPC, AAC, Ogg Vorbis, FLAC / Ogg FLAC, WavPack, WAV, AIFF, AU, SND, CDDA, WMA) καθώς και AC3 και DTS (με τα κατάλληλα Plugins και για το DTS με μερική επιτυχία..).

Όσο για το ποσοστό επιτυχίας, ναι, εξαρτάται βασικά από την κάρτα ήχου. Παρακάμπτουμε μεν τον kmixer, αλλά αν έχουμε μια Soundblaster η οποία κάνει τα πάντα hardware resample στα 48KHz δεν θα πάρουμε bit exact output. Το αποτέλεσμα θα είναι το καλύτερο δυνατό, σίγουρα καλύτερο από τους απλούς players, αλλά δεν θα είναι τέλειο.

Τα Vista όντως έχουν υποσύστημα ήχου σχεδιασμένο από την αρχή και παίζουν πολύ καλύτερα από τα XP χωρίς πολλά πολλά. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, πρέπει να αποζητούμε το bit exact output το οποίο προϋποθέτει και σχετική κάρτα ήχου.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
γιατί, δεν μπορούμε να έχουμε bit perfect απο τη μητρική μας (spdif);

Εγώ το foobar με το παραπάνω plugin χρησιμοποιώ, από την οπτική της μητρικής μου (asus), τώρα τι chipset έχει θα σας γελάσω, το έχω ήδη ξεχάσει.
Το foobar παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα flac και ape που δεν ανοίγουν στο winamp μου, παρά τα plugin που είχα βάλει στο τελευταίο (δεν το έψαξα μήπως θέλει νεώτερα, αλλά αφού λειτουργούν στο foobar και είμαι λιγάκι αλλεργικός στο ψάξιμο, προτιμώ το τελευταίο). Υπάρχει κανένας καλύτερος player?
 
γιατί, δεν μπορούμε να έχουμε bit perfect απο τη μητρική μας (spdif);

Από κάποιες ναι, από άλλες όχι. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αν εμπλέκεται kmixer δεν υπάρχει καν θέμα bit perfect.

Εγώ το foobar με το παραπάνω plugin χρησιμοποιώ, από την οπτική της μητρικής μου (asus), τώρα τι chipset έχει θα σας γελάσω, το έχω ήδη ξεχάσει.
Το foobar παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα flac και ape που δεν ανοίγουν στο winamp μου, παρά τα plugin που είχα βάλει στο τελευταίο (δεν το έψαξα μήπως θέλει νεώτερα, αλλά αφού λειτουργούν στο foobar και είμαι λιγάκι αλλεργικός στο ψάξιμο, προτιμώ το τελευταίο). Υπάρχει κανένας καλύτερος player?

Επί της ουσίας δεν νομίζω. Και εγώ συνήθως χρησιμοποιώ ή WinAmp ή Foobar. Υπάρχει και για το WinAmp υποστήριξη kernel streaming, αλλά είναι πολύ ασταθής σε σχέση με το foobar.
 
Re: Απάντηση: Σωστή αναπαραγωγή Audio σε HTPC

Ευχαριστω Δημητρη.

Υπαρχει καπου κατι παραπανω οσων αφορα τις καρτες και το ποσοστο επιτυχιας του να απευθυνθούμε?

Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάπου μαζεμένα, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Εγώ συνήθως ψάχνω για συγκεκριμένες κάρτες.

Εδώ καλό είναι να αναφέρουμε επίσης ότι ο δεύτερος τρόπος να παρακάμψουμε τον kmixer είναι μέσω του ASIO driver που έχουν οι καλές κάρτες ήχου. Φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά, λόγω του ότι είναι proprietary και δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες ήχου, είναι πιο βολικό να προτείνουμε kernel streaming.
 
Εδώ είναι που βοηθάει το Google.. Βλέπεις ποιες κάρτες κυκλοφορούν στην αγορά, και αυτές που σε ενδιαφέρουν περνάνε από εντατικό Googliasma, μέχρι να πεισθείς ότι κάνουν αυτό που θέλεις (δηλαδή είναι bit perfect / bit-exact).
 

giorgos_fot

New member
15 May 2007
1
Καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι που πολύ με 'χει προβληματίσει και δεν ξέρω τι φταίει?Eχω φτιάξει ενα HTPC και εχω βάλει μια μητρική της Asus(P5N32 E-sli).Κάρτα ήχου δεν εχω βάλει.Θέλω λοιπον να το συνδέσω με εναν ραδιοενισχυτή home cinema της Philips(Hts3357 HDMI)και ο μόνος τροπος ειναι μεσω spdif out.Αφού το σύνδεσα μια επαιζε αλλα ταυτοχρονα κολλαγε πανω στο τραγουδι μια δεν επαιζε.Στις ιδιότητες ήχου που έκανα δοκιμη στο dts και dolby digital δουλευε αλλα στο MLV οχι.Υπαρχουν καποια drivers που πρεπει να βάλω?Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Εδώ είναι που βοηθάει το Google.. Βλέπεις ποιες κάρτες κυκλοφορούν στην αγορά, και αυτές που σε ενδιαφέρουν περνάνε από εντατικό Googliasma, μέχρι να πεισθείς ότι κάνουν αυτό που θέλεις (δηλαδή είναι bit perfect / bit-exact).


Κοιτα ρε που την είχα μεσα στα πόδια μου και δεν της είχα δώσει σημασία. Εχω την Terratec Phase 22 η οποία έχει ASIO drivers. Την χρησιμοποιώ για μετρήσεις ηχείων (οι Asio drivers δεν εχουν προβλήματα με το latency) αλλά τωρα που το λέτε θα κανω μια δοκιμή να την ακούσω!!
 

gkag

Senior Member
3 August 2007
314
Για να αναπαραγουμε δισκακια με ηχο DTS ποιον player πρεπει να εχουμε?
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Re: Απάντηση: Σωστή αναπαραγωγή Audio σε HTPC

Εδώ καλό είναι να αναφέρουμε επίσης ότι ο δεύτερος τρόπος να παρακάμψουμε τον kmixer είναι μέσω του ASIO driver που έχουν οι καλές κάρτες ήχου. Φέρνει το ίδιο αποτέλεσμα. Απλά, λόγω του ότι είναι proprietary και δεν το υποστηρίζουν όλες οι κάρτες ήχου, είναι πιο βολικό να προτείνουμε kernel streaming.

Exω την x-fi platinum..Απο οτι ειδα στο site της creative υποστηριζει asio drivers....
Τι ακριβως πρεπει να κανω για να παρακαμψω τον kmixer των xp?
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Δημητρη,εχοντας εγκαταστησει (full installation)τους drivers της creative....
Βαζω κ το foobar.....αυτα που γραφεις στην 1η σελιδα για Plugins πρεπει να τα κανω?Ακολουθω δηλ. τις οδηγιες που εχεις γραψει εκει?
Ή επειδη η καρτα υποστηριζει asio,παρακαπτω κατι απο αυτα?