Tsakiridis ηχεια!!

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Πριν 1 εβδομαδα πηρα τα μονοδρομα ηχεια του Τσακιριδη, (96db),με τα high end full range μεγαφωνα Visaton B200 και μασιφ καμπινα οξια,με το γνωστο προβλημα στις γωνιες απο το στοκαρισμα του "καλου" ξυλουργου που τα κατασκευασε.
Τα εβαλα με ενα λαμπατο 30W dared MP-60 τον οποιο εχω αναβαθμισει και ομολογω οτι το ηχειο επαιξε καλυτερα απο το Klipsh RF-15 (96db) που ειχα δοκιμασει πριν 3-4 μηνες με τον ιδιο ενισχυτη.
Ομως δεν μπορω ακομα να πω τιποτα παραπανω γιατι το ηχειο ειναι αστρωτο.
Καποιες στιγμες μου δινει την εντυπωση πως δεν θελει πολλα watt να παιξει. αντιλαμβανομαι οτι σε μεγαλες σταθμες βγαινει μπροστα η μεσαια περιοχη.
Σε χαμηλες σταθμες μαγευει.
Οποτε λεω να παω σε λιγα watt(Α ταξη).
Θελω τις συμβουλες σας μηπως δεν ειναι σωστος ο συλλογισμος μου.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Τα ηχεια τα εχω εδω και 1 χρονο, αλλα παζουν ελαχιστα. (τα εχω στο δευτερο συστημα).
Τα μεγαφωνα θελουν πολυ στρωσιμο. (περιπου 100 ωρες)
Εχω τον Almarro A205a, me el84, (μια στο καναλι, 4,5 βατ) και το ηχειο λαλαει. Με 300β πιστευω, οτι θα δεσει πολυ καλα, αλλα δεν θα εχεις μεγαλες εντασεις.
Εμενα παντως και τα 4,5βατ μου αρκουν.
Καποια στιγμη θα το δοκιμασω και σε open bafle.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,491
Land of Dystopia
Ε λοιπόν αυτό με εκπλήσσει ευχάριστα δεν ήξερα ότι η Tsakiridis Devices, εχει και ηχεία, ξέρω φίλο που έχει λαμπάτο από τον Τσακιριδη με εκπληκτικά μαγικό ήχο!!!
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Τελικα παραγγειλα τα μονομπλοκ με τις 300Β αλλα αναβαθμησμενα.
Μολις στρωσουν θα σας ενημερωσω.
 

ami_gr

New member
4 August 2006
14
Παιζει καμια φωτογραφία να τα δούμε?

Γιατί στο site της εταιρίας δεν υπάρχει τιποτα....
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
θα σας στειλω με τη πρωτη ευκαιρια...
Παντως μεχρι τωρα εχω ενθουσιαστει απο αυτο που ακουω...
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
platon said:
Τα ηχεια τα εχω εδω και 1 χρονο, αλλα παζουν ελαχιστα. (τα εχω στο δευτερο συστημα).
Τα μεγαφωνα θελουν πολυ στρωσιμο. (περιπου 100 ωρες)
Εχω τον Almarro A205a, me el84, (μια στο καναλι, 4,5 βατ) και το ηχειο λαλαει. Με 300β πιστευω, οτι θα δεσει πολυ καλα, αλλα δεν θα εχεις μεγαλες εντασεις.
Εμενα παντως και τα 4,5βατ μου αρκουν.
Καποια στιγμη θα το δοκιμασω και σε open bafle.

τι θελεις να πεις με το "open bafle"?
Ειμαι καινουριος στο χωρο και.... καταλαβαινεις.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
To 8" μεγαφωνο της Visaton, το B200, που φοραει του Τσακιριδη το ηχειο, ειναι παρα πολυ καλο.

Απο τα χαρακτηριστικα του, και απο αλλα παιδια που το εχουν αναφερει, αλλα και απο αλλα ξενα φορα, (λογω κυριως υψηλου του Qts), παιζει παρα πολυ καλα σε ηχειο ανοικτης μπαφλας, (χωρις κουτι δηλαδη), με συνοδεια καποιου γουφερ.
Βεβαια εκει μπλεκει η κατασταση, και πλεον δεν εχεις το full range, απο ενα μεγαφωνο.
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
An θελεις να σχεδιασεις μονος σου ηχεια, καλυτερα ξεχνα το, παρτα ετοιμα.
(και πολυ καλα εκανες, βεβαια).

Τωρα................... Qts,Qes,Qms, Re, Fs, Xmax, Le,..κ.λ.π. ειναι οι παραμετροι των μεγαφωνων, (Thiel- Smal) ,που απλα σου "λενε" για πια σχεδιαση κανουν. δηλ. αν μιλαμε για γουφερ, τι ογκο κουτιου θελει, τι φορτιση καμπινας, (sealed, bass reflex), κ.λ.π.
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Μολις σημερα εμαθα οτι ο τσακιριδης τοποθετη ενα τσιπακι στα ηχεια για να διορθωνει την καμπηλη φασματικης αποκριση...
Αν αυτο ειναι αληθεια τοτε σωθηκα διοτι στη μεσαια περιοχη φωναζει λιγουλακι...
Εχει ακουσει καποιος κατι τετοιο?
Και αν αυτο ισχυει, εχει καποιες ηχητικες επιπτωσεις?
 
Last edited:

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Τσιπακι ε?, καλο!!!!, λοιπον, ενα κυκλωμα RCL einai, το οποιο κοβει καποια peek του μεγαφωνου.
Βαλτο λοιπον, αν και νομιζω οτι ειναι ακομα αστρωτο, αλλα μην φοβασαι δεν εχει ηχητικες επιπτωσεις.