Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

delfos

New member
11 October 2006
34
Καλησπέρα σε όλους
Μέχρι να στηθώ παρακαλώ να υπομείνετε τις απορίες μου και τις ανασφάλειές μου
Πικάπ transrotor,βραχίων sme, κεφαλή dynavector xx2mkii, προενισχυτής Conrad Johnson με phono,προενισχυτής line Classe'.
Ο CJ έχει τρείς βαθμίδες κέρδους ,αλλά όταν παίζω δίσκους δεν ακούγεται αρκετά δυνατά με συνέπεια να περνάω τα 3/4 του volume και με φόβο
σε κάποιο στραβοπάτημα να γίνει ζημειά στα ηχεία.
Ερωτώ λοιπόν:
Ι)Εαν συνδέσω την έξοδο του CJ με μία line είσοδο του Classe' και απο το volume του CJ ελέγξω την στάθμη του σήματος phono και απο το volume του
Classe' την ένταση του συνόλου κάνω τίποτε?
ΙΙ)Με αυτά τα δεδομένα χωρίς αγορά τι άλλο μπορει να γίνει?
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Λογικά ο CJ έχει έξοδο tape, η οποία δίνει στάνταρ gain και παρακάμπτει το ποτενσιόμετρό του. Οπότε, βγάζεις από το tape του CJ σε μια line του Classe και ρυθμίζεις την ένταση του ήχου, απευθείας από το ποτ του Classe.

Για μένα η καλύτερη λύση, αφού παρακάμπτεις ένα ποτ, το οποίο αποτελεί μια ακόμα παρεμβολή στο σήμα.

Εκτός κι αν πουλήσεις τον CJ και πάρεις phono stage...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Η κεφαλή που χρησιμοποιείς είναι χαμηλής εξόδου 0,28 mV και ο CJ μπορεί να είναι ακατάλληλος για τέτοιου είδους κεφαλές. Μπορεί να είναι κατάλληλος μόνο για κεφαλές κινητού μαγνήτη (ΜΜ) ή κεφαλές MC υψηλής εξόδου (> 1,5mV) και χρειάζεται αφενος μεν υψηλότερο κέρδος τάσης αφ' ετέρου διαφορετικό τερματισμό της κεφαλής με τη σωστή αντίσταση εισόδου .

Με λίγα λόγια ακούς λάθος και θα χρειαστείς έναν pre-pre ή έναν ειδικό μετασχηματιστή για κεφαλές MC πριν το (MM) phono stage του CJ.

Αυτό που κάνεις τώρα νομίζω ότι είναι λάθος γιατί η κεφαλή δεν τερματίζεται σωστά στη είσοδο του phone stage.
 
Last edited:

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Απάντηση: Re: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Ευχαριστώ, λειτουργεί αρκετά καλύτερα έτσι

Πιθανότατα οπως σου εγραψε και ο Ι Κ προηγουμένως δεν ακούς σωστά, τη συγκεκριμένη κεφαλή !
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Η κεφαλή που χρησιμοποιείς είναι χαμηλής εξόδου 0,28 mV και ο CJ μπορεί να είναι ακατάλληλος για τέτοιου είδους κεφαλές. Μπορεί να είναι κατάλληλος μόνο για κεφαλές κινητού μαγνήτη (ΜΜ) ή κεφαλές MC υψηλής εξόδου (> 1,5mV) και χρειάζεται αφενος μεν υψηλότερο κέρδος τάσης αφ' ετέρου διαφορετικό τερματισμό της κεφαλής με τη σωστή αντίσταση εισόδου .

Με λίγα λόγια ακούς λάθος και θα χρειαστείς έναν pre-pre ή έναν ειδικό μετασχηματιστή για κεφαλές MC πριν το (MM) phono stage του CJ.

Αυτό που κάνεις τώρα νομίζω ότι είναι λάθος γιατί η κεφαλή δεν τερματίζεται σωστά στη είσοδο του phone stage.

Νά ένα ακόμη στοιχείο που χρειάζεται να ψάχνουμε. Ένα παράδειγμα: όταν φόρεσα την DL304 και η αντίσταση ρυθμίστηκε στα 40Ωμ όπως ακριβώς όριζε το manual, ήχο σωστά και δυνατά δεν άκουσα... Μετά από βηματικές αλλαγές στην ρύθμιση κατέληξα να ακούω σωστά στα 380 με 400Ωμ -bye-
 

Gregm

Established Member
2 February 2007
120
Re: Απάντηση: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Νά ένα ακόμη στοιχείο που χρειάζεται να ψάχνουμε. Ένα παράδειγμα: όταν φόρεσα την DL304 και η αντίσταση ρυθμίστηκε στα 40Ωμ όπως ακριβώς όριζε το manual, ήχο σωστά και δυνατά δεν άκουσα... Μετά από βηματικές αλλαγές στην ρύθμιση κατέληξα να ακούω σωστά στα 380 με 400Ωμ -bye-
Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά, τόσο την αντίσταση (Ω) όσο και την επαγωγή (mH). Συνήθως, οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι "αλ πούντο".

Χαουέβερ, ριξτε και μια ματιά εδώ.
 

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Re: Απάντηση: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά, τόσο την αντίσταση (Ω) όσο και την επαγωγή (mH). Συνήθως, οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι "αλ πούντο".

Χαουέβερ, ριξτε και μια ματιά εδώ.

Μιάς και έχω αντίστοιχο θέμα, πως παίζεται αυτό το παιχνίδι πρακτικά;
Γιώργος
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Μιάς και έχω αντίστοιχο θέμα, πως παίζεται αυτό το παιχνίδι πρακτικά;
Γιώργος

To θέμα της σωστής ρύθμισης ενός πικάπ περιλαμβάνει και την ιδανική ρύθμιση (matching) του τερματισμού της κεφαλής. Οσον αφορά τις σύνθετες αντιστάσεις εξόδου πηγής και εισόδου του δέκτη η θεωρία είναι 100% σωστή αλλά δυστυχώς ελάχιστοι την κατέχουν πραγματικά.
Η μέθοδος του "by trial and error" συνήθως οδηγεί σε λανθασμένα αποτελέσματα.
θα έλεγα ότι το ιδανικό ταίριασμα των εμπεδήσεων γενικότερα μας οδηγεί σε πολύ καλά αποτελέσματα αλλά μόνο με χρήση μετρητικού συστήματος και επαρκούς γνώσης μπορεί να ρυθμιστεί σωστά. Το αυτί μας δεν μπορεί να αντιληφτει εύκολα τις κορυφώσεις/συντονισμούς στις πολύ υψηλές συχνότητες και αυτό μας οδηγεί σε εντελώς τυχαίες ρυθμίσεις που μάλιστα αυτές επηρεάζονται και από τα υπόλοιπα μηχανήματα/καλώδια της ηχητικής μας αλυσίδας. Τουλάχιστον σε αυτό το σημείο δεν θέλουμε και δεν πρέπει να ρυθμίζουμε τις σύνθετες αντιστάσεις με το αυτί σαν να ρυθμιζαμε ας πούμε την απόκριση ενός ηχείου με ένα equalizer.

Είναι δύσκολο και αυτό "μας" το αναγνωρίζω. Ομως ένας dealer που εμπορεύεται πικάπ και κεφαλές θα έπρεπε κανονικά να πραγματοποιούσε αυτού του είδος τις ρυθμίσεις. :grandpa:
 
Last edited:

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά, τόσο την αντίσταση (Ω) όσο και την επαγωγή (mH). Συνήθως, οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι "αλ πούντο".

Χαουέβερ, ριξτε και μια ματιά εδώ.

Εγραψες φίλε μου -bye-
 

delfos

New member
11 October 2006
34
Σας ευχαριστώ όλους για την εξαιρετική ενημέρωση,αλλά μ'έχετε βάλει να κολυμπάω και δεν βλέπω στεριά πουθενά.
Σαν προσωρινή λύση έβαλα μιά κεφαλή για djs κινητού μαγνήτη και κάτι γίνεται. Μ'εναν step up μετασ/τή λύνεται το πρόβλημα του ταιριάσματος
ή προκύπτουν άλλου τύπου προβλήματα? Τι προτείνετε εν τέλει?
καλά Χριστούγεννα σε όλους
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Καλά, μη γίνεσαι κι απόλυτος. Τη δικιά μου που είναι με 0,18mV έξοδο, μια χαρά την ακούω.

Και πιάνω και 120 ντιμπιά για πλάκα!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Εξοδος Κεφαλής mc\ gain phono προενισχυτή

Καλά, μη γίνεσαι κι απόλυτος. Τη δικιά μου που είναι με 0,18mV έξοδο, μια χαρά την ακούω.

Και πιάνω και 120 ντιμπιά για πλάκα!

To δικό σου phono stage/προενισχυτής προφανως θα έχει καθαρή είσοδο MC ή ΜΜ πάρα πολύ υψηλής ευαισθησίας . Λέμε όμως για τις περιπτώσεις εκείνες που μια κεφαλή MC συνδέεται σε ένα προενισχυτή σε μια τυπική είσοδο MM. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται extra κέρδος τάσης και φυσικά η σωστή προσαρμογή των εμπεδήσεων.
Νομίζω ότι ήμουν σαφής.
 
Last edited:

delfos

New member
11 October 2006
34
Οσον αφορά στον δικό μου προενισχυτή η C. J. αναφέρει οτι είναι κατάλληλος
για mm και mc κεφαλές χωρίς να αναφέρει την έξοδο της κεφαλής αλλά
ότι με τα jumpers κέρδους που υπάρχουν παιζει την πλειονότητα των κεφαλών mc.Γι´αυτό την πάτησα αν και το ανέφερα στον dealer που πήρα την κεφαλή.