Οι CRT 32'' εχουν μικροτερη διαγωνιο απο τις LCD 32''?

ekigonzalez

Senior Member
26 November 2007
551
Αθηνα
Εχω μια Sony CRT 32'' και ενδιαφερομαι να αγορασω μια νεα LCD Samsung LE32R86B. Διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα της Samsung ειδα οτι η διαγωνιος της σε εκατοστα ειναι 82 cm. Μετρησα κι εγω την οθονη της δικιας μου Sony CRT 32'' και ειναι 78 εκατοστα! Τι ακριβως συμβαινει? Οι νεες LCD εχουν μεγαλυτερη διασταση απο τις CRT?
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
οχι,απλα οι CRT αναφερουν "ψευτικη" διαγωνιο και οι LCD/PLASMA αναφερουν περιπου την πραγματικη.
διαιρεις την διαγωνιο με το 2.54 και βρισκεις τις πραγματικες ιντσες
 
Last edited:

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εχω μια Sony CRT 32'' και ενδιαφερομαι να αγορασω μια νεα LCD Samsung LE32R86B. Διαβαζοντας τα χαρακτηριστικα της Samsung ειδα οτι η διαγωνιος της σε εκατοστα ειναι 82 cm. Μετρησα κι εγω την οθονη της δικιας μου Sony CRT 32'' και ειναι 78 εκατοστα! Τι ακριβως συμβαινει? Οι νεες LCD εχουν μεγαλυτερη διασταση απο τις CRT?

Αν προσεξεις την crt σου θα δεις οτι γυρω-γυρω απο την ενεργη ("ωφελιμη) οθονη της εχει ενα μαυρο πλαισιο να την περιβαλει. Εκει ειναι που χανει η crt καθοτι στις lcd δεν υπαρχει κατι τετοιο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μπορει να εχει μεγαλυτερη πραγματικη διαγωνιο η LCD αλλα επειδη εχει μικροτερο ογκο απο το "μπαουλο" φαινεται στο χωρο πολυ μικροτερη απο την CRT.

Iσως πρεπει να το ξανασκευτεις και να πας για την 40R86.-bye-
 

kgf123

Established Member
19 December 2007
236
Μπορει να εχει μεγαλυτερη πραγματικη διαγωνιο η LCD αλλα επειδη εχει μικροτερο ογκο απο το "μπαουλο" φαινεται στο χωρο πολυ μικροτερη απο την CRT.

Iσως πρεπει να το ξανασκευτεις και να πας για την 40R86.-bye-

σωστοοος! :D