Sony: Αποχωρεί από την αγορά τηλεοράσεων rear projection

nasos1978

Established Member
26 August 2007
117
Παραθέτω το κείμενο, αυτούσιο από τη Ναυτεμπορική........


ΤΗΝ αποχώρησή της από την αγορά τηλεοράσεων rear projection (οπίσθιας προβολής) ανακοίνωσε την Πέμπτη η Sony επισημαίνοντας ότι σχεδιάζει να επικεντρωθεί πλέον στις τεχνολογίες οθονών υγρών κρυστάλλων (LCD) και διόδων εκπομπής οργανικού φωτός (OLED).

Η εταιρεία έλαβε την απόφαση αυτή, καθώς οι πωλήσεις στο εν λόγω τμήμα έχουν σημειώσει σημαντική κάμψη, σε μια περίοδο που οι επίπεδες οθόνες κερδίζουν όλο και μεγαλύτερο έδαφος στις προτιμήσεις των καταναλωτών.

Ενδεικτικό είναι ότι τον περασμένο Οκτώβριο η Sony υποβάθμισε τις εκτιμήσεις της για τις πωλήσεις τηλεοράσεων rear projection σε 400.000 από 700.000 που είχε αρχικά προβλέψει – 1,1 εκατ. λιγότερο δηλαδή από τις πωλήσεις της περυσινής οικονομικής χρήσης.

Αντίθετα, οι πωλήσεις τηλεοράσεων LCD αναμένεται να ανέλθουν κατά το τρέχον οικονομικό έτος σε 10 εκατ., από 6,3 εκατ. που ήταν ένα χρόνο νωρίτερα.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
αφου σταματησε να τροφοδοτει την Ευρωπη με την συγκεκριμενες TV λογικο δεν ειναι να μειωθουν οι πωλησεις?:bigcry:
 

PetrosThessaloniki

Senior Member
28 January 2011
487
Αποσυρω σημερα μετα 12 χρονια την Αριστη Προβολικη Toshiba μου 56W8DG
για χαρη της TX-P58V10E
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Ναι αποχωρεί από τον χώρο των rear projection αφού κορόιδεψε χιλιάδες καταναλωτών και έχουν πάρει τις ελλατωματικές τελευταίες σειρές 50Α200, 55Α2000 και 70R2000...Ο πατέρας μου και άλλοι δυο γνωστοί μου αλλά και εγώ ετοιμάζουμε ομαδική κίνηση με εξώδικα δικηγόρους κλπ προς την Sony...

Ο καιρός γαρ εγγύς...
 

PetrosThessaloniki

Senior Member
28 January 2011
487
Οι προβολικες sony ειχανε προβλημα στα 2-3 χρονια λειτουργειας θαμπωνανε και χανανε την συγκλιση και δεν φτιαχνοτανε με τπτ
κυριολεκτικα ητανε για πεταμα
το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζαν και οι φιλιπς
Οι καλυτερες ητανε οι τοσιμπα
ειχαμε αγορασει τρεις 56αρες το 1999
1εγω και
2 ο κουμπαρος μου
καμια απο τις τρεις δεν αντιμετωπισε προβλημα μιλαμε για πανω κατω 10ωρα λειτουργειας καθημερινα με παιδια να τις εχουνε χτυπησει κλπ
Η μια απο τις τρεις λειτουργει μια χαρα ακομη με λιγη πτωση μονο στην φωτεινοτητα η συγκλιση δουλευει θαυμασια
οι αλλες δυο χαριστηκαν η μια προσφατα η αλλη περισυ και δεν γνωριζω την τυχη τους
 

tassos1974

New member
20 February 2011
6
Μόλις πριν από μια εβδομάδα έδωσα την προβολική μου 50αρα SONY KDF-50EA11 που μετά από 3 χρονια χρήσης άρχισε να κάνει νερα (εμφανίστηκε μια 'κιτρινωπή' απόχρωση στο κεντρο της οθόνης.
Όπως διάβασα σε κάτι forums 'LCD engine starts to fail'
Έτσι πηρα την απόφαση και προχώρησα στην αγορά της Samsung plasma C7000 με τις και καλα σουπερ ντουπερ επιδόσεις.
Ε λοιπόν την εικόνα της προβολικής μου SONY δεν την έχει με τίποτα.
Ναι, είναι καλύτερη στη φωτεινότητα, αλλά στην αίσθηση που έχει στη κίνηση δεν την έχει με τίποτα. Ενώ δεν νομίζω ότι είχε να ζηλέψει τίποτα στα χρώματα και τη φυσικότητα της εικόνας.

Θα έλεγα ότι μάλλον με έχει απογοήτευση η 'καινούργια' παρα τα 3D κόλπα, τη σύνδεση με ιντερνετ, την παραμετροποίηση διαστημοπλοιου που έχει κλπ.

Τόσο μάλλον που θέλω μάλλον να πάρω πάλι προβολική. Ούτε LED ούτε τίποτα.

Βεβαια στην αγορά πια δεν υπάρχει τίποτα παρα μονο η Mitsubishi και φυσικά όχι στην Ελλάδα.

Θα μου λείψει πραγματικά η τηλεόραση αυτή...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,781
Αθήνα-Κέντρο
Εγώ έχω ακόμα (πάνω από 4 χρόνια,ίσως παραπάνω) την 55Α2000 και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Το μόνο που άλλαξα πέρυσι ήταν η λάμπα και αυτό γιατί..μου την είχαν δωσει δώρο κατά την αγορά της συσκευής και είπα να την χρησιμοποιήσω.

Να σημειώσω πως την κινηματογραφική αίσθηση που μου δίνει (SXRD από πίσω) και την φυσικότητα ,δεν τις συναντώ πουθενά.
Και αν θα την δώσω,θα το κάνω για να πάω σε παραπάνω ίντσες,αφού τα μάτια μου συνήθισαν πλέον αυτό το μέγεθος..

Κριμα που τις σταματήσαν..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ε λοιπόν την εικόνα της προβολικής μου SONY δεν την έχει με τίποτα.
Ναι, είναι καλύτερη στη φωτεινότητα, αλλά στην αίσθηση που έχει στη κίνηση δεν την έχει με τίποτα. Ενώ δεν νομίζω ότι είχε να ζηλέψει τίποτα στα χρώματα και τη φυσικότητα της εικόνας.

Αντικειμενικα η νεα σου τηλεοραση ειναι καλυτερη απο την παλια αλλα λογω συνηθειας δεν το βλεπεις και εσυ ετσι.