Μερικές σκέψεις για τη φωτογραφία και τις φωτογραφικές μηχανές

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τα παρακάτω αποτελούν καθαρά προσωπικές εκτιμήσεις για τη σχέση μας με τη φωτογραφία γενικότερα και τις ανάγκες μας σε εξοπλισμό. Βλέπω ότι πολύς κόσμος τον τελευταίο χρόνο έχει αγχωθεί για τη μηχανή που θέλει να πάρει. Όλοι θέλουν να πάρουν το καλύτερο για τα χρήματα που είναι διατεθειμένοι να δώσουν, αλλά λίγοι είναι διατεθειμένοι να μάθουν καλά τις δυνατότητες της μηχανής τους σε κάθε πιθανή ή απίθανη περίπτωση ή ακόμη να πάρουν και να χρησιμοποιούν τα κατάλληλα αξεσουάρ, που θα απογειώσουν το αποτέλεσμα.


1. Γνώση της μηχανής
Μάλιστα πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν να δώσουν 300 ευρώ περισσότερο για να πάρουν μια μηχανή με περισσότερες δυνατότητες, αλλά αν τους πεις «κάτσε 2 ώρες να σου δείξω μόνο στην πράξη τι κάνουν οι επιπλέον δυνατότητες της μηχανής στη λήψη ή μετά στον ΗΥ» ζορίζονται και θέλουν να φύγουν. Οι ίδιοι τελικά θα δώσουν 300 ευρώ για το καλύτερο σώμα (π.χ. αυτό που θα τραβήξει 100 καρέ στη σειρά, ή μπορεί να δουλέψει σε -25 ή -30 βαθμούς κελσίου), αλλά δεν θα θ εκμεταλλευτούν τις δυνατότητες της μηχανής. Π.χ. θα πάνε σε παρέλαση και δεν θα έχουν ενεργοποιήσει το Continuous Mode της μηχανής και όλα τα σημεία εστίασης της μηχανής και φυσικά δεν θα έχουν και τον κατάλληλο φακό. Ή θα πάνε στο κρύο, αλλά θα βγάλουν από τους +25 βαθμούς (δίπλα στο τζάκι) τη μηχανή κατευθείαν στο κρύο (-20 βαθμούς) και η μηχανή θα τρελαθεί ή ό φακός θα σπάσει.
Γι αυτό αγοράζουμε αυτό που θέλουμε, αλλά θα αφιερώσουμε πολλές ώρες για να δοκιμάσουμε τη μηχανή μας σε κάθε πιθανή περίπτωση. Επίσης πριν πάμε να φωτογραφίσουμε κάτι ελέγχουμε τη μηχανή (έχουμε κάρτα, έχουμε φορτισμένη μπαταρία) για να μη γίνουμε ρεζίλι. Μετά σκεφτόμαστε τι θα βγάλουμε; Και ρυθμίζουμε από πριν τη μηχανή μας.

2. Γνώση των συνθηκών φωτογράφησης
Πριν πάμε οπουδήποτε σκεφτόμαστε τι συνθήκες θα συναντήσουμε εκεί, και προετοιμαζόμαστε κατάλληλα. Έτσι ώστε να αιφνιδιαστούμε όσο το δυνατόν λιγότερο, επομένως να κάνουμε τα λιγότερα λάθη, άρα θα έχουμε τις καλύτερες φωτογραφίες.
Ακόμη καλύτερα, κάνουμε ένα reperage. Δηλ. πριν το γεγονός (γάμος, βάφτιση, γενέθλια, φωτογράφηση τοπίου) πηγαίνουμε από πριν και ελέγχουμε το χώρο και τις συνθήκες. Κοιτούμε το φως και τις γωνίες λήψεις. Συνεννοούμαστε με αυτούς που θα φωτογραφίσουμε τι θέλουν εκείνοι (π.χ. μαμά μπέμπη, γιαγιά) από πριν και όχι την ώρα της φωτογράφησης. Αν γίνει αυτό, όλα θα είναι καλύτερα και πιο εύκολα.

3. Κατάλληλος εξοπλισμός
Ανάλογα με το θέμα φωτογράφησης ή με τις συνθήκες επιλέγουμε και τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσουμε. Σε κλειστούς χώρους και σε κοινωνικές εκδηλώσεις αυτό που μετρά περισσότερο είναι το φλας και η χρήση του. Με αυτό θα ρυθμίσετε τις συνθήκες και όχι με τη μηχανή σας. Αν θα κάνετε λήψεις macro ή νυχτερινά τοπία αυτό που μετρά κυρίως είναι η ύπαρξη τριποδιού και όχι η οξύτητα του φακού (στην πρώτη περίπτωση φυσικά θα έχουμε επιλέξει τη λειτουργία macro ή θα έχουμε αντίστοιχο φακό). Αν θα κάνετε αρχιτεκτονικές λήψεις κτηρίων αυτό που μετρά κυρίως είναι η καλή γνώση του Photoshop, του dxo optics ή του PTO Lens αφού με αυτά θα διορθώσετε τα σφάλματα προοπτικής και τις γεωμετρικές παραμορφώσεις. Αν θα πάτε στο στάδιο μετρά περισσότερο η ύπαρξη ενός τηλεφακού, παρά μια μηχανή με πολλά μεγα που δεν μπορεί να τα αποθηκεύσει γρήγορα.

4. Απόκτηση εμπειρίας
Όποιος νομίζει ότι επειδή θα δώσει 1000 ευρώ και θα πάρει μια μηχανή που σφυράει και κάνει καφέ θα μπορέσει με την πρώτη ή τη δεύτερη φορά να πάρει μαγικές εικόνες σαν τα πορτρέτα τις Anni Libovitz ή τις λήψεις άγριας φύσης του Moose Peterson ή τις σκηνές δρόμου του Cartier Bresson γελιέται.
Τραβάμε, βλέπουμε τα λάθη μας. Την επόμενη φορά ξανατραβάμε και προσπαθούμε να κάνουμε λιγότερα. Την τρίτη ξανά. Έτσι μετά από 10-15 φορές θα έχουμε αποκτήσει την απαραίτητη εμπειρία που χρειαζόμαστε. Και την αντοχή. Διότι άλλο να τραβήξουμε 2-3 αναμνηστικές φωτογραφίες, κι άλλο μια σχολική γιορτή χωρίς να χάσουμε τίποτε, ή ένα κυνήγι, ή μια καλή ψαριά, ή ένα οδοιπορικό στα Ζαγόρια, ή τον τελικό ποδοσφαίρου του γιου ή το μπαλέτο της κόρης ή ό,τι παρόμοιο και σημαντικό.

5. Επεξεργασία στον ΗΥ
Εδώ τα πράγματα δεν έχουν την έννοια του υποχρεωτικού. Συνήθως οι φωτογραφίες που τραβούμε οι περισσότεροι μεταφέρονται στον ΗΥ για αποθήκευση. Τις κακές λήψεις τις πετάμε. Όμως πολλές κακοτραβηγμένες φωτογραφίες και πολλές καλές μπορούμε να τις κάνουμε ακόμη καλύτερες ύστερα από επεξεργασία στον ΗΥ. Το πιο εύκολο πρόγραμμα για την επεξεργασία φωτογραφιών είναι το Picassa της Google που δίνεται δωρεάν. Φυσικά υπάρχει μια πληθώρα προγραμμάτων που κάνει πολλά πράγματα. Το πιο ισχυρό και το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα είναι το Photoshop της Adobe.
Αντίθετα από ότι πιστεύουμε οι μηχανές ρεφλέξ συνήθως δεν δίνουν τέλειες φωτογραφίες κατευθείαν από τη μηχανή, αλλά φωτογραφίες που μπορούν να βελτιωθούν και να γίνουν τέλειες στον ΗΥ, δηλ. φωτογραφίες που επιτρέπουν πολύ Post-processing. Γι αυτό και συνίσταται με μηχανές ρεφλέξ να χρησιμοποιούμε τη λήψη σε μορφή .Raw (.nef, .cr2, sr2, pef, κλπ.) κι όχι σε .jpg. Τα αρχεία .raw χρειάζονται οπωσδήποτε μετατροπή σε .jpg μέσω κάποιου μετατροπέα, που συνήθως παρέχει ο κατασκευαστής της μηχανής.
Το .jpg που παίρνουμε από τον ΗΥ είναι συνήθως πολύ καλύτερο από αυτό της μηχανής, διότι ο ΗΥ έχει πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από τον επεξεργαστή της μηχανής.

6. Αποθήκευση και ταξινόμηση φωτογραφιών
Ωραία…. Τραβήξαμε 1000 φωτογραφίες από το ταξίσι στην Αφρική όπως ο Nilo, ή τις προπονήσεις και τα μάτς του γιου του Πανούση ή τα γενέθλια των παιδιών μου. Πού τα βάζουμε; Με ποιο τρόπο; Θα τα βρούμε μετά από 7-8 χρόνια; Θα τα βρει κάποιος άλλος; Ή τα βάζουμε σε directories με ημερομηνίες; Αν κάνετε αυτό, τότε καλημέρα… Σε 2-3 χρόνια ΔΕΝ θα έχετε επαφή με τις αναμνήσεις σας, κι αν έχετε ούτε θα θυμάστε τι κάνατε και πότε. Για να μη γίνει αυτό, ή θα πρέπει να κάνετε μια καλή βάση δεδομένων ή το πιο απλό να κάνετε caption ότι στοιχεία θέλετε στη φωτογραφία.
Αν χρησιμοποιείτε το Photoshop ή το Nikon Capture NX ή κάποιο άλλο πρόγραμμα μετατροπής raw σε .jpg τότε μπορείτε να εισάγετε τα δεδομένα στην κάθε φωτογραφία (π.χ. τίτλος και λέξεις κλειδιά για να τη βρείτε στο μέλλον). Αλλιώς ο πιο εύκολος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό editor. Eγώ χρησιμοποιώ το Irfanview και το Plug Ins του Irfaview για να εισάγω τα δεδομένα που θέλω στις φωτογραφίες. Φυσικά μπορείτε να το κάνετε και με το acdsee και πολλά άλλα τέτοια προγράμματα. Εγώ επέλεξα αυτό γιατί μπορώ να δώσω μαζικές εγγραφές και διότι όπου σηκώσω φωτογραφίες μου, βλέπουν κανονικά τα captions χωρίς προβλήματα και επιδιορθώσεις.
Η δεύτερη λύση είναι η δημιουργία μιας φωτογραφικής βάσης δεδομένων. Εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν και απαιτείται υπομονή, και χρόνος πολύς χρόνος και μεθοδικότητα. Εγώ χρησιμοποιώ το iview που πρόσφατα αγόρασε και η Microsoft (την έκδοση 2.6) που κάνει πολλά πράγματα, και οι νέες εκδόσεις κάνουν περισσότερα.
Όποιος θεωρήσει τα παραπάνω υπερβολή, τότε μετά από 4-5 ας μου δείξει πόσες φωτογραφίες έχει και που.

7. Backup
Χρειάζεται να πούμε περισσότερα; Πάντα παίρνουμε μια ρεζέρβα διότι εύκολα θα συμβεί το μοιραίο. Backup είτε σε dvd, είτε σε εξωτερικό σκληρό δίσκο.
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
πολυ ωραιο Βλασση. Κατατοπιστικο για ολους που αποφασιζουν ν ασχοληθουν με την φωτογραφια.

αν υπηρχε χρονος απο τη μερια σου (και απο τους λοιπους εμπειρους, send, ηλια κλπ) θα ηταν ωραιο να συνεχισθει και με πιο ειδικα θεματα.

συνθεση φωτογραφιας (compose) με αναφορες σε στοιχεια συνθεσης, χρωμα, βαθος, καδρο κλπ

φως - σημασια φωτος, ειδη φωτος, κατευθυνση

understanding exposure - κεφαλαιωδες θεμα

θεματα κ τροποι φωτογραφησης (ανθρωποι, τοπια, φυση, σπορ)

θα μου πεις ολα αυτα θελουν πολυ δουλεια αλλα σιγα σιγα και χωρις την απαιτηση να πρεπει να καλυφθουν ολα σε βαθος μπορει να γινει κατι πολυ χρησιμο για ολους τους επιδοξους.

Ισως να πρεπει να γινετε μια εισαγωγη για καθε θεμα με αναφορες σε βιβλια και μετα να γινετε συζητηση.

Απλως μια ιδεα.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
κατοπιστικο ........ αλλα απο αυριο ολοι θα ρωτανε τα ιδια αμα θελουν να αγορασουν μηχανη αφου σχεδον κανεις δεν διαβαζει προηγουμενα ποστ που 90% εχουν ιδια θεματα !!!!!!

Θελει ο ενας μηχανη ανοιγει ενα θρεντ απαντουνε 3,5,8 και μετα σε 2 ωρες το πολυ ξαναμπαινει αλλο θρεντ με την ιδια αγωνιωδη ερωτηση : Ποια μηχανη να παρω ;;;

χαρα στην υπομονη του Βλασιδη που γραφει σε ολα τα θεματα !!!!!!!!!!!!!

εγω το βρισκω λιγο κωμικο να απαντω σε θεματα που μπορει καποιος να τα διαβασει λιιιιιγο πιο κατω.....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τα δύο σημαντικότερα (μακράν μάλιστα) είναι το καδράρισμα και το φως. Αυτά δεν έχουν σχέση με το τι μηχανή έχουμε. Και ο ενθουσιασμός και η διάθεση για φωτογράφιση, επίσης.
Την τεχνική δεν είναι και τόσο δύσκολο να τη μάθει κανείς, ειδικώς εάν πειραματίζεται και δεν τραβάει συνέχεια τις ίδιες φωτογραφίες.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Κοινό βασικό πρόβλημα μοιάζει να είναι ο χρόνος που ο καθένας επιλέγει να δώσει στην φωτογραφία. Θέλουμε κάτι εύκολο και γρήγορο και φυσικά ποιοτικότερο. Και καταφέρνουν διαρκώς να μας πουλάνε "βελτιωμένα" μηχανήματα γι αυτό!

Ο Βαγγέλης έχει δίκαιο, σχεδόν κανείς δεν διαβάζει, όλοι θέλουν λύση άμεσα, κάποιον άλλον να έχει διαβάσει αντί για αυτούς και να τους την δώσει έτοιμη. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα διάβασμα προηγούμενων μηνυμάτων του forum, αλλά και σε ειδικά βιβλία, περιοδικά, ή έστω τις οδηγίες χρήσεως της μηχανής τους!

Οι ερωτήσεις συνήθως επικεντρώνονται στο "τι να αγοράσω", όχι στο πως να δουλέψω καλύτερα ότι έχω. Ο send επιμένει να μας θυμίζει το "uti non abuti" αλλά ποιός ακούει;

Ο Βλάσης έγραψε έναν ξεκάθαρο οδηγό σε 7 βήματα για ξεκίνημα του όποιου ενδιαφερόμενου. Πόσοι θα τον διαβάσουν και θα σκεφτούν πάνω σε αυτά;;;

Ίσως η πίεση χρόνου μας έχει κάνει όλους πια να τρέχουμε και να μην φτάνουμε. Να μην προλαβαίνουμε να μάθουμε την μηχανή μας, να μην έχουμε χρόνο να σκεφτούμε για το καδράρισμα, πόσο μάλλον "να στήσουμε" το θέμα με ανακλαστήρες ή όποιον άλλο εξοπλισμό, και πότε να βρούμε χρόνο να μάθουμε το photoshop (ή ό,τι άλλο) και να βγάλουμε ότι καλύτερο υπάρχει στις λήψεις μας; Ειδικά βιβλία και περιοδικά, ή έστω και ειδικά φωτογραφικά web sites έρχονται σε χαμηλές μέχρι ανύπαρκτες θέσεις στις φωτογραφικές προτεραιότητές μας.

Δεν έχω λύσεις, ούτε καν προτάσεις. Απλά διαπιστώνω αδιέξοδα. Ελπίζω μόνο σε ατομικές υπερβάσεις που θα οδηγήσουν το καθένα μας στο επόμενο επίπεδο... Και οι υπερβάσεις νομίζω έρχονται πιεστικότερα όταν και με την ολοκαίνουργια πολυβραβευμένη μηχανή, πάλι αδιάφορες φωτογραφίες καταλήγουν να βγαίνουν...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Αύριο λέω να ξεθάψω κάποια θέματα και να σηκώσω ψηλά. Πιστεύετε ότι είναι λύση;

Μεταμορφώνομαι βαθμιαία σε απαισιόδοξο γερογκρινιάρη και η πρώτη σκέψη είναι "ΟΧΙ", αλλά πάντα υπάρχει ελπίδα κάποιος να ωφεληθεί πραγματικά από αυτά, κι επιμένω να πιστεύω ότι ακόμα και για ένα άτομο τελικά αξίζει τον κόπο!

Δεν νομίζω ότι μπορούν να δοθούν λύσεις. Απλά να προταθούν δρόμοι προς αυτές...
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Re: Μερικές σκέψεις για τη φωτογραφία και τις φωτογραφικές μηχανές

Αύριο λέω να ξεθάψω κάποια θέματα και να σηκώσω ψηλά. Πιστεύετε ότι είναι λύση;

και ναι και οχι !
αναλογα ποσο πατριωτικα εχουν παρει οι φιλοι νεοι φωτογραφοι το σπορ αυτο !!!:award:
το θεμα ειναι η αγορα μιας μηχανης να ανοιξει την ορεξη για να ξεκινησει καποις τα πρωτα βηματα !

αμα αγοραστει και μπει στο συρταρι οσα και να γραψουμε ......







ελπιζω να ειναι περισοτεροι αυτοι που θα γλυκαθουν απο την ενδιαφερουσα απο καθε αποψη αναγνωση θεματων για φωτογραφια !
 

Maverick

Senior Member
18 June 2006
484
Εγώ πάντως χτες το βράδυ, ψάχνοντας κάτι για φωτογράφηση στο χιόνι, σκεφτόμουν ακριβώς αυτό: πόσα θέματα θα έπρεπε να έχουν γίνει sticky για να είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτά και να μην παραπετιούνται στο τέλος του thread...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ορίστε καρφίτσωσα μερικά θέματα.

Αν νομίζετε ότι κάποια δεν έχουν θέση εδώ, πείτε μου να τα κατεβάσω. Αν πάλι θέλετε κι άλλα....:SFGSFGSF:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ετοιμάζω κι εγώ το αρθράκι σχετικά με mf φακούς από άλλες μοντούρες γενικώς και επάνω σε Canon ειδικότερα... Εξάλλου δεν έχω μείνει μόνο στους βιδωτούς πλέον.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Ή τα βάζουμε σε directories με ημερομηνίες; Αν κάνετε αυτό, τότε καλημέρα… Σε 2-3 χρόνια ΔΕΝ θα έχετε επαφή με τις αναμνήσεις σας, κι αν έχετε ούτε θα θυμάστε τι κάνατε και πότε. Για να μη γίνει αυτό, ή θα πρέπει να κάνετε μια καλή βάση δεδομένων ή το πιο απλό να κάνετε caption ότι στοιχεία θέλετε στη φωτογραφία.






Μπορείς σε παρακαλώ να το αναλύσεις αυτό ? (τι τρόπο προτείνεις και πως γίνεται )
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Εμένα πάντως θα με βοηθούσε κάτι κατατοπιστικό για το καλιμπράρισμα των μόνιτορ. Αν ξέρει κανένας... ή ίσως συζητήθηκε παλιότερα;