Υπάρχει κανένας φαν των CRT;

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Όπως διαβάζω, πολλοί είναι στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης, ειδικά τώρα με τις εκπτώσεις. Υπάρχει όμως κανείς που να αγαπάει τις CRT;Όλοι δηλαδή τώρα αγοράζουν LCD;´Εντάξει, καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι λίγο ογκώδεις, αλλά αν τη θέλεις την τηλεόραση μόνο για τηλεόραση; Προσωπικά όσες τηλεοράσεις έχω δει σε φίλους -κυρίως SONY 37 - 40 και πάνω- δεν έχουν ρε παιδιά την φοβερή πια εικόνα, τουλάχιστον σε TV. Δεν είναι δελεαστικές οι τιμές των CRT; Και όσο για τις LCD αξίζει να επενδύσεις σε κάτι που δεν έχει κατασταλάξει ακόμα και ό,τι αγοράσεις τώρα είανι off μέσα σε ένα χρόνο;
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Όπως διαβάζω, πολλοί είναι στην αναζήτηση νέας τηλεόρασης, ειδικά τώρα με τις εκπτώσεις. Υπάρχει όμως κανείς που να αγαπάει τις CRT;Όλοι δηλαδή τώρα αγοράζουν LCD;´Εντάξει, καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι λίγο ογκώδεις, αλλά αν τη θέλεις την τηλεόραση μόνο για τηλεόραση; Προσωπικά όσες τηλεοράσεις έχω δει σε φίλους -κυρίως SONY 37 - 40 και πάνω- δεν έχουν ρε παιδιά την φοβερή πια εικόνα, τουλάχιστον σε TV. Δεν είναι δελεαστικές οι τιμές των CRT; Και όσο για τις LCD αξίζει να επενδύσεις σε κάτι που δεν έχει κατασταλάξει ακόμα και ό,τι αγοράσεις τώρα είανι off μέσα σε ένα χρόνο;

Οσοι ειναι φαν της τηλεόρασης αγοράζουν με 1200 Ευρώ εξαιρετικές πλάσμα που βάζουν κάτω ολες τις CRT... :firstprize:
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Oi crt εχουν καλυτερη εικονα σε τηλεοπτικο σημα (standar def φυσικα).
Καλυτερο μαυρο, κινηση και χρωμα.

Απλα δεν ειναι καλη επενδυση πια.

Ελπιζουμε τα καναλια , να γινουν καλυτερα (τουλαχιστον 16:9) ...
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Kαλά να τα έχεις τα 1200 ευρώ δεν το συζητάμε. Αλλά εδώ παιδευόμαστε να εδιαθέσουμε καλά καλά 500 . Εντάξει, αμα περνάς και όλη τη μέρα μπροστά στην οθόνη παίζεις, βλέπεις και κόψεις τις εξόδους, μπορεί´κάποτε να κάνεις και απόσβεση, 1200 είναι καλά Πολλοί όμως κλαίνε τώρα που βλέπουν τις νεες τιμές, αφού πριν από 6μηνο αγόρασαν στα διπλά.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Kαλά να τα έχεις τα 1200 ευρώ δεν το συζητάμε. Αλλά εδώ παιδευόμαστε να εδιαθέσουμε καλά καλά 500 . Εντάξει, αμα περνάς και όλη τη μέρα μπροστά στην οθόνη παίζεις, βλέπεις και κόψεις τις εξόδους, μπορεί´κάποτε να κάνεις και απόσβεση, 1200 είναι καλά Πολλοί όμως κλαίνε τώρα που βλέπουν τις νεες τιμές, αφού πριν από 6μηνο αγόρασαν στα διπλά.

Προσεξε! Δεν κατασκευαζονται πλεον ΚΑΛΕΣ συσκευες crt. Εαν θελει καποιος την απολυτα καλυτερη crt θα πρεπει να παει πισω 4 χρονια. Λιγο πριν "καταργηθουν" (ουσιαστικα) εφτασαν στο απωγιο της αποδοσης τους. Αυτες τις τηλεορασεις καμια πλασμα δεν μπορει να τις ανταγωνιστει σε τηλεοπτικο σημα
 
22 June 2006
34,674
NEO HRAKLEIO
Εγω εχω και crt (Hitachi 28'' 50 Hz - OXI 100 Hz) kai pionner 4270xa...
Η crt βαζει κατω και τη pioneer σε χρωμα, κινηση και μαυρο .

Απλα εχει φαει τα ψωμια της (εχει χαλασει 2 φορες) και την απεσυρα...

αυτα σε απλο σημα , γιατι σε high def, τα πραγματα αλλαζουν.
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Θες να πεις λοιπόν και να θέλω να αγοράσω´τώρα μία τέτοιου τύπου τηλεόραση, δεν μπορώ να βρω παρά μπακατέλες, διότι οι αλυσίδες διαθέτουν μόνο ότι έχει περισσέψει; Δεν υπάρχουν κατασκευαστές που παράγουν καινούρια μοντέλα σε CRT;
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Φυσικά μιλάμε σε απλό σήμα. Αρα τα μάτια μου δεν κάνανε "πουλάκια" σε φοβερές ατέλεις που είδα σε καλές LCD. Και μιλάμε για την ίδια κεραία τηλεόρασης. Είδα το προν και το μετά. Φυσικά κια πρέπει να παίζουν ρόλο και οιορυθμίσεις, δε λέω...
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Εγω εχω μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ crt JVC 32" (δεν μου ερχεται τωρα το μοντελο, αν θελετε το βραδυ που θα παω σπιτι θα σας πω), με 2 τηλεοπτικους δεκτες pip/pap παγωμα εικονας, αυτοματο ζαπινγκ για να μην κουραζω τα χερακια μου, ενσωματωμενο subwoofer (τεραστιο), μπορεις να τη συνδεσεις με 2 ηχεια σαραουντ (μονο ηχεια) και να σου παιζει ντολμπυ, "ενσωματομενω" τραπεζακι που να μοιαζει σαν ενα κομματι με την τηλεοπαση (και αλλα πολλα), αλλα κατα βαση ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ SD, που κανει ολους οσους την βλεπουν να μενουν με το στωμα ανοιχτο.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Θες να πεις λοιπόν και να θέλω να αγοράσω´τώρα μία τέτοιου τύπου τηλεόραση, δεν μπορώ να βρω παρά μπακατέλες, διότι οι αλυσίδες διαθέτουν μόνο ότι έχει περισσέψει; Δεν υπάρχουν κατασκευαστές που παράγουν καινούρια μοντέλα σε CRT;

Οχι, καινουργια καλη crt δυστυχως δεν μπορεις να αγορασεις. Κατασκευαζονται μονο μοντελα με σκοπο να ειναι απλα φτηνοτερα απο τις lcd και τιποτα περισσοτερο.
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Την εικόνα σε SD που είχανε κατι τελεύταια μοντέλα της philips (9618 κτλπ με movie plus) δεν την φτάνει τίποτα τώρα. Μια τέτοια έχω, και τώρα που θέλω να πάρω κατι σε HD δεν με ικανοποιεί τίποτα.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,897
127.0.0.1
Έχω μία Sony Wega 29''.
Όταν οι LCD/Plasma την πλησιάσουν το συζητάμε.
Mέχρι τότε τα χώνω στα στερεοφωνικά μου!
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Την εικόνα σε SD που είχανε κατι τελεύταια μοντέλα της philips (9618 κτλπ με movie plus) δεν την φτάνει τίποτα τώρα. Μια τέτοια έχω, και τώρα που θέλω να πάρω κατι σε HD δεν με ικανοποιεί τίποτα.

Και εγω, κλαιω με μαυρο δακρυ για την τυχη της δικιας μου τωρα που ηρθε το πληρωμα του χρονου να αντικατασταθει. Ελπιζω να ειναι ευτυχισμενη οπου καταληξει. Ειλικρινα ντρεπομαι να την κοιταξω στα "ματια".
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Έχω μια Philips 29" CRT, την οποία και ψώνισα πέρσι, μετά από αρκετό ψάξιμο σε lcd/ plasma. Με τα λεφτά που σκόπευα να διαθέσω για μεγάλη LCD, πήρα CRT να βλέπω SD και ένα PJ για τα υπόλοιπα. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
1984 Πέγκυ Δογάνη (2η Μις Μάγια International 1986) 1985 Σαμπίνα Δαμιανίδου 1986 Βασιλεία Μαντάκη 1987 Ξένια Πανταζή 1988 Τερέζα Λιάκου 1989 Χριστιάνα Λατάνη 1990 Τζένη Μπαλατσινού (Μις Παγκόσμιος Τουρισμός 1991) 1991 Μαρίνα Πούπου 1992 Μαρίνα Τσιντικίδου (Μις Ευρώπη 1992)



Για να θυμουντε οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοτεροι:flipout::flipout:
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Κακα τα ψέματα, οι CRT παίζουν και πολύ καλύτερο HD (όσες μπορούν δηλαδή)
 
Φυσικα και υπαρχει φαν των CRT. ΕΓΩ!

Εδω και χρονια δεν αγοραζω σε καμια περιπτωση καμια τηλεοραση και παραμενω στην Philips 9509 μου.

Σε τηλεοπτικο σημα ειναι αιωνες μπροστα απο οποιοδηποτε πανελ. Σε σημα dvd ειναι αρκετα ετη μπροστα επισης.
Σε σημα HD ειναι πολλα χρονια πισω. Αλλα οταν βρω στο βιντεοκλαμπ της γειτονιας μου δισκακια HD θα σας ενημερωσω, και θα την αλλαξω.
 

kgf123

Established Member
19 December 2007
236
ε καλα τωρα,το βιντεοκλαμπ τις γειτονιας σου(και οχι μονο το δικο σου,μιλαω γενικα)μπορει ναχει και vhs σε κανα ραφι και να τις νοικιαζει ακομα.αυτο τι σημαινει?οτι πρεπει να μεινουμε ακομα στις crt και τα βιντεο?
 
Last edited: