Magic light

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Όπως είπαμε και σε προηγούμενο κείμενο, αυτό που κάνει μια φωτογραφία τοπίου να μένει στη θύμηση των θεατών της είναι η σύνθεση και το φως. Το πρώτο θα το δούμε μια άλλη φορά. Αλλά το δεύτερο είναι καθοριστικό.
Συνήθως όταν ξημερώνει και όταν σουρουπώνει ο ήλιος δημιουργεί διάφορα παιχνίδια. Τότε είναι το μαγικό φως. Τότε το τοπίο παίρνει μια εντελώς διαφορετική όψη. Οι περισσότεροι δεν το βλέπουμε καθώς εκείνη την ώρα ή κοιμόμαστε ή ασχολούμαστε με κάτι άλλο. Ή αν το δούμε δεν είμαστε μπροστά στο θέμα μας. Αλλά και να βρεθούμε στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη ώρα, πάλι 8 στις 10 περιπτώσεις το φως δεν θα είναι μαγικό. Άρα για να πετύχουμε την μοναδική φωτογραφία πρέπει να έχουμε υπομονή, επιμονή και αντοχές.
Αλλοτε πάλι η ατμόσφαιρα είναι διαφορετική. Πότε; Όταν μετά από βροχή αρχίζει να φυσά δυνατά. Τότε στο ξημέρωμα ή πριν τη νύχτα (σπάνιο στην Ελλάδα) όταν ο αέρας πάει να μαζέψει τα σύννεφα. Τότε κάποιες φορές ο ήλιος δίνει το φως του κάτω από τα σύννεφα. Το φως είναι εκτυφλωτικό και ο ουρανός βαρύς. Κάτι σαν ένα τεράστιο softbox. Εκείνες τις φωτογραφίες δύσκολα θα τις πετύχετε στον ΗΥ. Αυτές θα είναι οι μοναδικές.
Πώς λειτουργούμε; Πρώτα από όλα πρέπει να έχουμε αρκετό ελεύθερο χρόνο. Μετά βρίσκουμε ποιες τοποθεσίες έχουν φωτογραφικό ενδιαφέρον και είναι κοντά μας. Τσεκάρουμε ποια ώρα της μέρας τις χτυπά το καλό φως. Και μετά περιμένουμε…. Μέρες, μήνες, μπορεί και χρόνια. Στο ενδιάμεσο πηγαίνουμε και τραβούμε πρόχειρες λήψεις, ώστε να τσεκάρουμε ποια θα είναι η καλύτερη θέση για την καλή φωτογραφία. Όταν δούμε ότι πρόκειται να έχουμε το μαγικό φως, τα μαζεύουμε μια ώρα πριν και πηγαίνουμε. Στηνόμαστε. Και αρχίζουμε να τραβούμε. Τραβούμε… Ακόμη κι όταν έχουμε πάρει μια φωτογραφία εξαιρετική ΔΕΝ τα μαζεύουμε. Περιμένουμε εκεί, μήπως οι συνθήκες γίνουν ακόμη καλύτερες. Φανταστείτε να έχει σουρουπώσει, ο ήλιος να κατεβαίνει στη δύση του πίσω από ένα σύννεφο και εμείς να τα πακετάρουμε. Και τότε για 2-3 δευτ. να δώσει ένα εκτυφλωτικό φως. Ε, εκείνη η φωτογραφία που θα έχουμε χάσει θα είναι η καλή και όχι αυτή που έχουμε ήδη τραβήξει.

Για περισσότερο διάβασμα:
http://www.kenrockwell.com/tech/timing.htm
http://www.kenrockwell.com/tech/color.htm
http://www.popphoto.com/popularphotographyfeatures/4437/a-day-at-the-beach.html


Δείτε και μερικές λήψεις δικές μου. Η πρώτη είναι στην παραλία της Νέας Κρήνης μπροστά από το Χαμόδρακα. Απλώς είχα τσεκάρει ότι θα ήταν ωραίο το μπροστινό θέμα (τα παλούκια της χαλασμένης σκάλας). Περίμενα το φως και το θέμα. Πήγαινα για μια εβδομάδα τον πιτσιρίκο να παίζει εκεί. Ε, τγην πέμπτη μέρα και το φως ήταν καλό και το καίκι στη θέση του.

Η δεύτερη είναι μια λήψη της λίμνης Βεγορίτιδας από το χωριό Πανόραμα μετά από βαριά καταιγίδα. Απέναντι είναι ο Άγιος Παντελεήμονας.

Και η τρίτη είναι η είσοδος στον αρχαιολογικό χώρο του Λόγγου στην Εδεσσα. Αν πάτε μέρα μεσημέρι δεν θα μοιάζει καθόλου με αυτό που βλέπετε. Ο καιρός βλέπετε...
 

Attachments

  • DSC_6107_1.jpg
    DSC_6107_1.jpg
    118.5 KB · Views: 1,809
  • IMG_0746_1.jpg
    IMG_0746_1.jpg
    99.6 KB · Views: 1,608
  • IMG_0755_1.jpg
    IMG_0755_1.jpg
    141.9 KB · Views: 1,606
Last edited:

Crystal

New member
19 March 2007
87
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα. Έχω και εγώ ένα σημείο στο εξοχικό μας όπου πάντα θα στήσω καρτέρι. Είναι αυτό της φωτογραφίας μου:
 

Attachments

  • gallery_141.jpg
    gallery_141.jpg
    142.4 KB · Views: 1,596

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Μπραβο Βλασση. Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες. Διαβαζω καποια βιβλια τελευταια, οποτε θα συνδραμω με οτι πληροφοριες βρισκω χρησιμες. Του Rockwell τα εχω διαβασει ηδη 2 φορες. Αν μη τι αλλο ο τυπος ξερει να γραφει και να μεταδιδει την πληροφορια μ ενα τροπο ξεχωριστο. Δεν τον βαριεσαι.

"Most people sleep through sunrise. They lose half their potential shots. I have to get up at 3 AM, get out at 3:30 AM, get to the location at 4:30 AM, set up by 5 AM and wait for a 6 AM calculated sunrise. I'm crazy. Are you?"
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ απόλυτα. Έχω και εγώ ένα σημείο στο εξοχικό μας όπου πάντα θα στήσω καρτέρι. Είναι αυτό της φωτογραφίας μου:

Πολύ καλή εν δυνάμει λήψη. Και πολύ καλή υλοποίηση της λήψης, πραγματικά. Μπράβο. Ένα ακόμη δυνατόν στοιχείο ότι τα δένδρα μπροστά ορίζουν ένα κάδρο μέσα στο κάδρο σου.

Θα πρότεινα την επόμενη φορά, αν είναι δυνατόν να μετακινηθείς προς τα δεξιά, τόσο ώστε ο ήλιος να τοποθετηθεί στο 1/3 -2/3 κάθετα στο καρέ της λήψης (δηλ. πιο κοντά στην άκρη αριστερά).

Επίσης άσε να πέσει ο ήλιος περισσότερο. Δηλ. τράβα από αυτή την ώρα μέχρι αργά, περίπου 30 λεπτά μετά τη δύση του ήλιου αν είναι από Μάιο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Μερικές λήψεις ακόμα. Η συνημμένη είναι από την Πράγα.

Δείτε επίσης http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=7585 αυτή του Τελωνείου και http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=1878&page=3 στο μήνυμα 24.

Επομένως με κάθε μηχανή μπορείτε να πετύχετε το τέλειο. Απλώς πρέπει να βρεθείτε τη σωστή στιγμή στο σωστό μέρος και φυσικά να κάνετε τις σωστές επιλογές.
 

Attachments

  • IMG_6226_2.jpg
    IMG_6226_2.jpg
    117.8 KB · Views: 1,450
Last edited:

Crystal

New member
19 March 2007
87
Αθήνα
Πολύ καλή εν δυνάμει λήψη. Και πολύ καλή υλοποίηση της λήψης, πραγματικά. Μπράβο. Ένα ακόμη δυνατόν στοιχείο ότι τα δένδρα μπροστά ορίζουν ένα κάδρο μέσα στο κάδρο σου.

Θα πρότεινα την επόμενη φορά, αν είναι δυνατόν να μετακινηθείς προς τα δεξιά, τόσο ώστε ο ήλιος να τοποθετηθεί στο 1/3 -2/3 κάθετα στο καρέ της λήψης (δηλ. πιο κοντά στην άκρη αριστερά).

Επίσης άσε να πέσει ο ήλιος περισσότερο. Δηλ. τράβα από αυτή την ώρα μέχρι αργά, περίπου 30 λεπτά μετά τη δύση του ήλιου αν είναι από Μάιο μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.

Δίκιο έχεις αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μετακινηθώ καθόλου. Είναι το μόνο «πέρασμα» διότι δεξιά και αριστερά υπάρχουν κολώνες και καλώδια. Εκτός αν κατέβω παραλία αλλά μετά θα είναι φτωχό το κάδρο με σκέτο ορίζοντα. Γι' αυτό το λόγω, η ασπρόμαυρη παρακάτω έχει το ίδιο κάδρο αλλά είναι διαφορετική χρονική στιγμή. Μου αρέσει το παιχνίδισμα του ήλιου με τα σύννεφα και πάντα περιμένω τον ήλιο μέχρι να χαθεί.
 

Attachments

  • av2.jpg
    av2.jpg
    49 KB · Views: 1,357
  • av1.jpg
    av1.jpg
    33.2 KB · Views: 1,372
  • Clouds.jpg
    Clouds.jpg
    55 KB · Views: 1,402

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και Έλληνας καλλιτέχνης τοπίου με καταπλητικές συνθέσεις τοπίου και εξωπραγμαιτκά χρώματα χωρίς πολύ επεξεργασία. Δείτε στο www.emmanuelcoupe.com το έργο του Μανώλη Coupe Καλομοίρη.
 
Last edited:

Crystal

New member
19 March 2007
87
Αθήνα
Καλά ο άνθρωπος είναι φοβερός.
Κάνει πολύ καλό παιχνίδι με γη και ουρανό.
Αυτό δεν μπορεί να είναι απλή φωτογράφιση: http://www.emmanuelcoupe.com/gallery/2826593/1/232515478/Original
Που έχει φωτομετρήσει ο άνθρωπος ? Θα πρέπει να έχει πίσω καθρέπτες και ομπρέλες. Πως βγαίνει φωτεινό το τοπίο μπροστά και στο βάθος φως ?
Θα πρέπει βέβαια να βοηθάει και η ώρα της λήψης αλλά...
 

Attachments

  • pcm.jpg
    pcm.jpg
    29.9 KB · Views: 330

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
η φωτο στο λινκ που παραθέτεις είναι έκθεση πολλών δευτερολέπτων και μάλιστα σε ημέρα με αρκετό αέρα (εάν κρίνω από την κίνηση των νεφών), σίγουρα θα έχει χρησιμοποιηθεί φίλτρο ND για τα κάτω 2/3 του κάδρου, τώρα η φωτεινότητα του πρώτου πλάνου δεν είναι καθόλου δύσκολο να έχει πειραχθεί λιγάκι. Φυσικά είναι καταπληκτική φωτογραφία δεν μπορούμε να τη βγάλουμε εμείς με απλό πειραματισμό, γιατί το λεπτό που θέλει κάθε λήψη και η προετοιμασία της μετράει σε τόσο γοργά μεταβαλλόμενες συνθήκες.
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εμένα αυτή μου μοιάζει για παρατεταμένη έκθεση. Σίγουρα έχει φίλτρο ντεγκραντέ στον ουρανό και η έκθεση πρέπει να κρατά κάποια δευτ. διότι η θάλασσα είναι θολή, το ίδιο και ο ουρανός. Λογικά θα πρέπει να υπήρχε κίνηση και στα σύννεφα και στη θάλασσα. Επομένως με F16-22, ένα nd που κόβει ένα δυο στοπ ακόμη και ένα ντεγκραντέ που κόβει 2 στοπ από τον ουρανό ακόμη, μπορεί να τον οδηγήσουν σε μια έκθεση 6-8 δευτ., άρα και σε τέτοιο αποτέλεσμα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Νομίζω ότι τέτοια κίνηση στα σύννεφα θέλει παραπάνω από 6-8 δευτερόλεπτα για να γράψει. Και στη θάλασσα ακόμη, εάν δεις τα αφρισμένα περιγράμματα των βράχων, εκτιμώ πως μιλάμε για έκθεση σχεδόν 30 δευτερολέπτων.

Να είναι λες f22; Και να δίνει τέτοια οξύτητα; Οι περισσότεροι φακοί έχουν χάσει πάρα πολύ σε κόντραστ και ανάλυση σε τόσο κλειστό διάφραγμα, και πιο νωρίς ακόμη.
 

Crystal

New member
19 March 2007
87
Αθήνα
Ναι σίγουρα έχει λήψη μεγάλης διάρκειας εκτός από τα σύννεφα και τη θάλασσα φαίνεται και από το νερό γύρω από τους βράχους.
Με εκπλήσσει ο σωστός και επαρκής φωτισμός σε όλο το κάδρο. Μεγάλη ισορροπία. !!!!!!

send Μαζί γράφαμε και σκεφτόμασταν τα ίδια.
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Εγώ νομίζω οτι αντίστoιχα αποτελέσματα παίρνεις με HDR τεχνική (διπλές-τριπλές λήψεις και ανάμιξή τους) χωρίς εξτρέμ διαφράγματα και χωρίς degrande - ND φίλτρα.

Ηλία έχεις δίκιο, μόνο που εδώ έχει κινούμενο θέμα (θάλασσα, σύννεφα). Δύσκολο, πολύ δύσκολο....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
εάν οι λήψεις είναι διαδοχικές και κάτω από μισό δευτερόλεπτο η καθεμία, γιατί όχι...

Όμως εδώ ο φωτογράφος ήθελε την κίνηση, με τεχνική HDR δεν πιστεύω πως θα είχαμε με τόση φυσικότητα το εφέ της κίνησης στα σύννεφα και του περιγράμματος που αφήνουν τα αφρισμένα κύμματα. Δηλαδή τη μισή και πλέον μαγεία της φωτογραφίας. Και φυσικά το ανοικτό διάφραγμα θα σήμαινε πως μεταξύ των πλάνων θα έπρεπε να μεταβάλεται και η εστίαση, για να είναι όλα νετ.