ΕΡΤ ΨΗΦΙΑΚΗ ΑΠΟ HELLAS SAT

lalakis

New member
19 July 2006
76
Είδα σε ένα περιοδικό ότι από τη συχνότητα του hellas sat 10983 εκπεμπονται τα επίγεια ψηφιακά κανάλια της (cine + sport + κλπ). Σαν επισήμανση έγραφε ότι η μετάδοση είναι μη DVB-S και δεν λαμβάνεται με κοινούς δέκτες. Τι εννοεί ? Επειδή ο δορυφορικός δέκτης μου είναι combo (έχει και δέκτη γιά επίγεια) σημαίνει ότι με αυτόν μπορώ να λαμβάνω τα κανάλια αυτά ?? Αν δεν είναι αυτός ποιούς μη κοινούς δέκτες εννοεί ??? Διαφωτήστε με παρακαλώ μιάς και στην περιοχή μου ακόμη δεν υπάρχει αναμετάδοση των καναλιών αυτών.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
ότι έρχεται απο δορυφόρο είναι DVB-S άρα δεν κολλάει αυτό που λες ...

Σε μερικές περιοχές το λαμβάνουν μέσω δορυφόρου και εκπέμπουν τα ψηφιακά κανάλια , με εππαγελματικούς δέκτες ώστε να εκπέμψουν επίγεια , μήπως αυτό εννοεί;

Ξανα κοίτα το και πες μας πάλι γιατί κάτι έχεις καταλάβει λάθος ...
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Πιθανότατα η ψηφιακή ΕΡΤ για λόγους αναμετάδοσης των καναλιών της, χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του HellasSat. (αντί να στήσει ένα επίγειο δίκτυο με αναμεταδότες)

Δυστυχώς ο δέκτης σου - και κάθε εμπορικός δέκτης - δεν μπορεί να λάβει το σήμα αυτό.
Τα σήματα αυτά είναι κωδικοποιημένα και λαμβάνονται με ειδικά επαγγελματικά μηχανήματα.
 

lalakis

New member
19 July 2006
76
Στην λίστα δορυφόρων και συχνοτήτων στο περιοδικό ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΑ ΝΕΑ αναφέρει στη συχνότητα 10963 V SR 6597 FEC 3/4 τα εξής :

ΕΡΤ ψηφιακή (μη DVB-S μετάδοση δεν λαμβάνεται με κοινούς δέκτες). Ελεύθερο (non standard DVB).

Τα μεταφέρω όπως ακριβώς τα γράφει το περιοδικό. Κάποιο σαίνι στα δορυφορικά ας μας ενημερώσει διότι το θέμα προκαλεί κάποια σύγχηση.
 

matrix

Established Member
18 June 2006
169
@Jos3ph
Φιλε δεν υπαρχει κατι που δεν καταλαβε καλα ο φιλος Lalakis. Μετεφερε σωστα αυτο ακριβως που προφανως λεει η λιστα που ειδε και το οποιο σημαινει:

Η εκπομπη παρα το οτι γινεται απο δορυφορο δεν ειναι στο FORMAT DVB-s αλλα στο DVB-t. Ωπως ειπε και ο mod η ερτ χρησιμοποιει απλα τον δορυφορο που βρισκεται ουτως η αλλως σε αχρηστια για να μπορει να στησει οπου θελει στην Ελλαδα σκορπια αναμεταδοτες. Η ευκολη λυση, οτι πρεπει για μια δουλεια του ποδαριου, για να παρουν τις επιδοτησεις και τα κερδη της προωθησης της επειγειας ψηφιακης στη χωρα μας.
Οποτε δεν μπορει καποιος κοινος θνητος να λαβει το πακετο απο την δορυφορικη συχνοτητα γιατι πολυ απλα ειναι αλλο το format της μεταδοσης. MPG2 αλλα διαφορετικης μορφης.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Πως ξέρεις ότι η εκπομπή γίνεται σε DVB-T ; Δεν έχω ξανα ακούσει για DVB-T εκπομπή απο δορυφόρο ... Την είδα και εγώ την λίστα , είναι σε γνωστό περιοδικό , γράφει μη DVB-S , σωστό είναι , αλλά επίσης γράφει ότι η λήψη του χρειάζεται ειδικό δέκτη ... Που διαφωνείς με μένα; Απο δορυφόρο δεν πρόκειται να λάβουμε κάτι διαφορετικό απο DVB-S ... μιλάμε πάντα για οικιακούς δέκτες ...
 

matrix

Established Member
18 June 2006
169
Διαφωνω στο οτι ειπες οτι κατι δεν καταλαβε ο Lalakis. Δεν μπερδεψε τιποτα. Μετεφερε εδω οσα ειδε στη λιστα.
Απο δορυφορο δεν προκειται να λαβεις ΕΣΥ κατι διαφορετικο απο DVB-s, αυτο δεν σημαινει οτι μπορει καποιος να εκπεμψει κατι διαφορετικο και να το λαβει με εναν "πειραγμενο" δεκτη. Ειναι σαν να σου λεει καποιος οτι ειδε εναν πιθηκο να κανει ποδηλατο και να του λες "δεν ειδες καλα". Το μεσο μπορει να μεταφερει τα παντα, αναμεταδοτης ειναι μπορει να προγραμματιστει ακομα και για εκπομπη αναλογικου σηματος PAL. Ενας πομπος σε ταξη C δεν ειναι καθολου δυσκολο να εκπεμψει DVB-t.
Εγκυκλοπαιδικα να πω οτι αν με εναν τοπικο ταλαντωτη καποιος ριξει την συχνοτητα απο το LNB σε συχνοτητες UHF θα μπορει να δει το πακετο με επειγειο δεκτη λαμβανοντας το σημα του δορυφορου (σε περιοχες δλδ που δεν υπαρχει επισημη αναμεταδοση απο την ΕΡΤ, οπως και απο ολη την ευρωπη).
Ο λογος για το αρχικο μου ποστ φιλε Jos3ph ηταν οτι πιστευω πως μιλησες λιγο υποτιμητικα και με υφος στον Lalakis, χωρις να εχει κανει καποιο λαθος. Και αν ειχες δικιο σε οσα ελεγες δεν θα μιλουσα αλλα μου φανηκε καπως. ;)
Ελπιζω να σε παρεξηγησα αρχικως σε οτι αφορα το υφος που ειπα...
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Σε παρακαλώ διάβασε το αρχικό μου μήνυμα , και σίγουρα με παρεξήγησες ...
Λέω ότι δεν κατάλαβε κάτι σωστά ( ότι δεν είναι δυνατή η λήψη με κοινούς δέκτες )

στην λίστα γράφει ( non standard dvb ) και για αυτό ρωτάω πως ξέρεις ότι είναι DVB-T ;

Επίσης η θεωρία που λες περί lnb και μεγάκυκλων είναι σωστή αλλά η UHF είναι ανίσχυρη για εκπομπή απο δορυφόρο , λόγω ότι είναι χαμηλή συχνότητα , 10 φορές περίπου , και έχει μεγαλύτερη εξασθένηση ( δεν είμαι τεχνικός , μπορεί να κάνω λάθος )

Αυτό που λες το έχεις κάνει ( lnb + επίγειο δέκτη ) ;

Αμα ήταν τόσο απλό δεν θα το πρότειναν τεχνικοί ;
 

matrix

Established Member
18 June 2006
169
1ο Δεν λεει ο φιλος οτι είναι δυνατή η λήψη με κοινούς δέκτες
2ο Δεν καταλαβες τι γραφω μαλλον - τι δουλεια εχουν τα UHF με την μεταδοση του δορυφορου?? Ο δορυφορος δεν εκπεμπει σε UHF εσυ θα το κατεβασεις στα UHF με τον τοπικο ταλαντωτη.
3ο Το να το κατεβασεις με ΤΤ δεν ειναι τοσο ευκολο. Που θα τον βρεις εσυ?
4ο Τεχνικος ειμαι