Σύνδεση DVi-HDMI

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkalogerop

New member
26 June 2006
9
Εχω μια lcd Philips που έχει έξοδο DVi και ένα DVD player με έξοδο HDMi, θέλω να τα συνδέσω με καλώδιο DVi to HDMI αλλά τον ήχο πως θα τον περάσω?
 

dennis2007

New member
18 April 2008
89
για να μην ανοιγω νεο θεμα λεω να κανω την ερωτηση μου εδω γιατι μοιαζει. αγορασα ενα καλωδιο hdmi dvi. το συνδεω με το dvd αλλα εικονα δεν ερχεται παρα μονο για λιγο οταν παταω στην προσοψη του dvd το κουμπι hdmi, και αυτο για λιγα δευτερολεπτα. η τηλεοραση ειναι μια firstline42 και το dvd ειναι funai. τι λετε να φταιει?
 

twingo

New member
27 August 2007
43
ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΟ RCA...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με μία Panasonic δέν έχω ήχο όταν την συνδέω από DVI to HDMI ήχο μέσω καλωδίων RCA έχω όταν την βάζω στην επιλογή Component ή Pc τι κάνω λάθος;:grinning-smiley-043
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Έχω το ίδιο πρόβλημα με μία Panasonic δέν έχω ήχο όταν την συνδέω από DVI to HDMI ήχο μέσω καλωδίων RCA έχω όταν την βάζω στην επιλογή Component ή Pc τι κάνω λάθος;:grinning-smiley-043

Δεν κάνεις τίποτα λάθος!
Απλά από το DVI δεν μπορείς να έχεις ήχο διότι δεν παρέχει καν ήχο, μόνο ψηφιακό σήμα εικόνας και αναλογικό ίσως μαζί, σε πιο παλιά.
Για ήχο στο HDMI θα πρέπει να παρεμβάλεις μια extra συσκευή "DVI Audio to HDMI Adapter" που έχει ως σκοπό την προσθήκη σήματος εικόνας (από DVI) και ήχου (SPDIF) στο HDMI. Mετά όντως θα έχεις ήχο στο HDMI αλλά εφόσον τώρα έχεις μόνο στέρεο ήχο από RCA, δεν συμφέρει να κάνεις τίποτα παραπάνω!
 

Attachments

  • dviaudhdmitop.jpg
    dviaudhdmitop.jpg
    22.3 KB · Views: 49
  • dviaudhdmifront.jpg
    dviaudhdmifront.jpg
    37.5 KB · Views: 38
  • dviaudhdmiback.jpg
    dviaudhdmiback.jpg
    34.9 KB · Views: 38

dennis2007

New member
18 April 2008
89
το καλωδιο hdmi-dvi που αγορασα εγω λεει οτι μεταφερει και ηχο. μηπως τελικα το προβλημα ειναι αυτο που δεν εχω εικονα?
 

twingo

New member
27 August 2007
43
Δεν κάνεις τίποτα λάθος!
Απλά από το DVI δεν μπορείς να έχεις ήχο διότι δεν παρέχει καν ήχο, μόνο ψηφιακό σήμα εικόνας και αναλογικό ίσως μαζί, σε πιο παλιά.
Για ήχο στο HDMI θα πρέπει να παρεμβάλεις μια extra συσκευή "DVI Audio to HDMI Adapter" που έχει ως σκοπό την προσθήκη σήματος εικόνας (από DVI) και ήχου (SPDIF) στο HDMI. Mετά όντως θα έχεις ήχο στο HDMI αλλά εφόσον τώρα έχεις μόνο στέρεο ήχο από RCA, δεν συμφέρει να κάνεις τίποτα παραπάνω!

Το συγκεκριμένο εξάρτημα κοστίζει περί τα 300 Δολάρια. Μήπως άν άλλαζα κάρτα γραφικών (από Nvidia σε Αti)λυνόταν το πρόβλημα;
Κάπου διάβασα ο,τι οι κάρτες γραφικών της Ati μεταφέρουν και ήχο από το Dvi.
 

santrikos

New member
7 May 2008
30
Παιδια κατι παρομοιο θελω να ρωτησω και εγω. Εχω laptop με εξοδο DVI (ati graphics card x1900) και TV Samsung le40a656a1f. Με καλωδια DVI to HDMI θα εχω συνδεση;

Ρωταω γιατι σε μια παλια lcd samsung 27αρα που ειχα, που ειχε μονο dvi εισοδο και οχι hdmi, μου ελεγε οτι η συνδεση με pc ειναι εφικτη μονο με vga καλωδιο.

Αυτη τη συνδεση εχω κανει αυτη τη στιγμη αλλα εχω πολυ θορυβο και η εικονα σε ταινιες ειναι λιγο αθλια... Για ηχο χρησιμοποιω οπτικη ινα αναμεσα σε λαπτοπ και ενισχυτη...
 

santrikos

New member
7 May 2008
30
Παιδια κατι παρομοιο θελω να ρωτησω και εγω. Εχω laptop με εξοδο DVI (ati graphics card x1900) και TV Samsung le40a656a1f. Με καλωδια DVI to HDMI θα εχω συνδεση;

Ρωταω γιατι σε μια παλια lcd samsung 27αρα που ειχα, που ειχε μονο dvi εισοδο και οχι hdmi, μου ελεγε οτι η συνδεση με pc ειναι εφικτη μονο με vga καλωδιο.

Αυτη τη συνδεση εχω κανει αυτη τη στιγμη αλλα εχω πολυ θορυβο και η εικονα σε ταινιες ειναι λιγο αθλια... Για ηχο χρησιμοποιω οπτικη ινα αναμεσα σε λαπτοπ και ενισχυτη...

Λοιπον παιδια απλα για ενημερωση... Εβαλα ενα dvi to hdmi adapter γιατι ειχα ηδη ενα dvi to dvi καλωδιο και ολα οκ. Εικονα στα 1080p και εννοειται οτι επαθα πλακα ετσι; καμια σχεση με το vga καλωδιο που ειχα πριν, ( για το s-video δε το συζηταω καν)!!!
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Η τηλεόραση έχει μία μόνο έξοδο DVI και την έχω συνδέσει με την HDMI έξοδο του DVD-R μέσω του σχετικού καλωδίου. Θέλω όμως να συνδέσω και την HDMI έξοδο του δορυφορικού δέκτη με την τηλεόραση. Υποθέτω ότι θα χρειασθώ κάποιο adapter γι αυτό.
Ερώτηση;Από που μπορώ να το προμηθευθώ και πόσο στοιχίζει;