Σταθεροποιητής τάσης

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Μία μικρή απορία: είναι απαραίτητος ένας σταθεροποιητής τάσης για να προστατεύω την τηλεόραση; Γιατί έχω την υποψία ότι οι αυξομειώσεις τάσης μπορεί να την καταστρέψουν. Κάνω λάθος; Οι νέες τηλεοράσεις έχουν κάποιο σύστημα προστασίας;
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
Re: Απάντηση: Σταθεροποιητής τάσης

Εγώ πάντως έχω πάρει έναν, καλού κακού...

Έχεις πάρει ups για κομπιούτερ και λοιπά περιφερειακά ή απλό σταθεροποιητή με βελόνα από ηλεκτρονάδικο;
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Γιατί το υποστηρίζεις αυτό;
Τι πλεονέκτημα έχει το ups για μια τηλεόραση και τις πηγές/ενισχυτικά σε σχέση με τον σταθεροποιητή τάσης;
Η μόνη περίπτωση που μπορείς να χρειαστείς κάτι τέτοιο είναι αν έχεις htpc. Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα σε κάθε άλλη περίπτωση...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Σταθεροποιητής τάσης

Γιατί το υποστηρίζεις αυτό;
Τι πλεονέκτημα έχει το ups για μια τηλεόραση και τις πηγές/ενισχυτικά σε σχέση με τον σταθεροποιητή τάσης;
Η μόνη περίπτωση που μπορείς να χρειαστείς κάτι τέτοιο είναι αν έχεις htpc. Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα σε κάθε άλλη περίπτωση...

Ενα μικρό UPS χρειάζεται μιας και οι περισσότερες μοντέρνες συσκευές (π.χ PS3, DVD players/recorders, ΤVs, DLNA devices) απαιτουν κατά καιρούς firmware upgrades και η τάση για το μέλλον προβλέπεται αυξητική :smash:

Πιστεψέ με δεν θα ήθελες να βιώσεις μια διακοπή ρεύματος την ώρα που κανεις ενα firmware upgrade..
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Από το στόμα μου το πήρες !

Επίσης ποτέ δεν θα εμπιστευομουνα σε μία συσκευή αξίας ούτε 50 εύρώ να (((σταθεροποιήση))) το ρεύμα της TV μου αξίας 3000 και κάτι ευρώ !
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Απάντηση: Σταθεροποιητής τάσης

Πιστεψέ με δεν θα ήθελες να βιώσεις μια διακοπή ρεύματος την ώρα που κανεις ενα firmware upgrade..


Αμα συμβει αυτο , τοτε :

Θα τρεξει επιτοπου να παει ν αγορασει λαχειο.......... στο δρομο θα τον σταματησει η αστυνομια γιατι δεν φοραει ζωνη και θα τον γραψει ενω ταυτοχρονα το τυπακι με το παπι που μολις σταματησαν θα πεταξει στ αμαξι του 4 γραμ χορτου χωρις να το καταλαβει.......... στη συνεχεια κανοντας οπισθεν εξω απο το πρακτορειο θα χτυπησει ελαφρως μια γρια 90 χρονων η οποια θα πεθανει μερες μετα και οι συγγενεις της θα ζητανε 1 μυριο για αποζημιωση................στον ελεγχο της τροχαιας θα βρουνε το σκονακι και παει ζουμπιτος για αυτοφορω και ειναι και σαββατο.......... ενω στο επισκεπτηριο η γυναικα του θα του αποκαλυψει οτι αρκετα ποια με τις γκατζετομαλακιες του και τον αφηνει για να παει με τον κουμπαρο που εχει και εξοχικο στη Μυκονο και δεν βλεπει και ολη τη μερα τηλεοραση..........τον παιρνει το κλαμα και συφιλιαζει 3 αλβανους που ειναι μαζι στο κρατητηριο και τον κανουν τοπι στο ξυλο μεχρι ν ανοιξει ο φυλακας ......... εξαιτιας της καταστασης ο αξιωματικος υπηρεσιας διατασει τη μεταγωγη στο νοσοκομειο οπου στο δρομο για ................η συνεχεια του ε θιατερ νεξτ του γιου:flipout::flipout:
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Απάντηση: Re: Σταθεροποιητής τάσης

Από το στόμα μου το πήρες !

Επίσης ποτέ δεν θα εμπιστευομουνα σε μία συσκευή αξίας ούτε 50 εύρώ να (((σταθεροποιήση))) το ρεύμα της TV μου αξίας 3000 και κάτι ευρώ !

Αυτό φίλε μου δεν είναι επιχείρημα.
Αυτό τελείως συναισθηματική προσέγγιση στο θέμα.

Όσο για firmware upgrade σε τηλεόραση, δε νομίζω πως θα είναι μια διαδικασία που θα γίνεται κάθε τρεις και λίγο και μάλιστα οίκοι. Ενδεχομένως και να μη γίνει ποτέ ή να το αναλάβει η αντιπροσωπεία (και εντός, αλλά και εκτός εγγύησης, αν υπάρχει υποστήριξη για το συγκεκριμένο μοντέλο όταν αυτό θα είναι εκτός εγγύησης...).
 

kgf123

Established Member
19 December 2007
236
ο σταθεροποιητης ειναι ποιο χρησιμος απτο ups στην τηλεοραση.αυτο γιατι ειναι ποιο πιθανο να γινει βλαβη στην τηλεοραση (σε σχεση με το χρονο λειτουργειας παντα)απο πτωση τασης η υπερτασεις σε σχεση με το να γινει διακοπη.αν και ολες οι τηλεορασεις(η σχεδον ολες) χρησιμοποιουν switching τροφοδοτικα που ειναι αρκετα ανθεκτικα (περιθοριο ανοχης) στις διακυμανσεις τασεως της ΔΕΗ.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Re: Σταθεροποιητής τάσης

Αυτό φίλε μου δεν είναι επιχείρημα.
Αυτό τελείως συναισθηματική προσέγγιση στο θέμα.

Όσο για firmware upgrade σε τηλεόραση, δε νομίζω πως θα είναι μια διαδικασία που θα γίνεται κάθε τρεις και λίγο και μάλιστα οίκοι. Ενδεχομένως και να μη γίνει ποτέ ή να το αναλάβει η αντιπροσωπεία (και εντός, αλλά και εκτός εγγύησης, αν υπάρχει υποστήριξη για το συγκεκριμένο μοντέλο όταν αυτό θα είναι εκτός εγγύησης...).

Mάλλον δεν έχεις PS3 (εχω κάνει 3 upgrades μέχρι τώρα) :grandpa:
 

David

Established Member
19 September 2007
197
Θεσσαλονίκη
μα και το ups δεν κάνει σταθεροποίηση στο ρεύμα? απλά επειδή έχει και μπαταρία είναι και πιο ακριβά από τους απλούς σταθεροποιητές...
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Για τηλεοραση νομιζω οτι ενας καλος (καλης ποιοτητας) και απλος σταθεροποιητης τασης ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟΣ! :grandpa:

Για περισσοτερη σιγουρια (και καλυτερη σταθεροποιηση) αν θελετε συνδεετε στην εξοδο του σταθεροποιητη και ενα πολυπριζο ασφαλειας (και αυτο εχει σταθεροποιητη μεσα) και ειστε ΟΚ εχοντας διπλη προστασια !

ΜΟΝΟ στον προβολεα μου χρησιμοποιω ενα Line Interactive UPS, και αυτό γιατι σε περιπτωση που κοπει το ρευμα την ωρα που βλεπω μια ταινια, να προλαβω να σβησω τον προβολεα, και να δουλεψει για 2-3 λεπτα το ανεμιστηρακι του, προκειμενου να κρυωσει την λαμπα και να ΜΗΝ μενει ζεστή.....:antlers:
 

kgf123

Established Member
19 December 2007
236
μα και το ups δεν κάνει σταθεροποίηση στο ρεύμα? απλά επειδή έχει και μπαταρία είναι και πιο ακριβά από τους απλούς σταθεροποιητές...
φυσικα κανει και το ups.απλα ειναι ποιο φτηνη η αλλη λυση.σε αντιθεση με την αγορα ενος καλου ups που χρειαζεται περισσοτερο αν υπαρχει και πι σι συνδεδεμενο στην τηλεοραση.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι για ηλεκτρικές συσκευές όπως τηλεοράσεις, players,... ένας καλός σταθεροποιητής είναι υπεραρκετός. Μόνο στην περίπτωση ενός προβολέα, όπως είπε κι ο φίλος tromb1, μπορεί κάποιος να βάλει UPS, για να δώσει κάποιο παραπάνω χρόνο στη λάμπα να κρυώσει και να μην σβήσει απότομα.
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα


Ένας με ισχύ 500 VA είναι καλός; Αυτός που έχεις φαίνεται τέλειος, απλά ρωτάω, γιατί βρέθηκε ένας και λέω να τον συνδέσω. Πάνω σε αυτό θα βάλω πολύμπριζο και θα μπει και DVD. Μάλλον θα δουλέψει , έστω προσωρινά;
 

kgf123

Established Member
19 December 2007
236
Ένας με ισχύ 500 VA είναι καλός; Αυτός που έχεις φαίνεται τέλειος, απλά ρωτάω, γιατί βρέθηκε ένας και λέω να τον συνδέσω. Πάνω σε αυτό θα βάλω πολύμπριζο και θα μπει και DVD. Μάλλον θα δουλέψει , έστω προσωρινά;
κοιταξε ποσα watt σηκωνει ο σταθεροποιητης,μετα κοιταξε και τα watt που χρειαζεται η τηλεοραση και το dvd και αν δεν τα ξεπερνανε βαλτα.αλλιως θα τον καψεις μαλον.
 

pafrag

Established Member
2 January 2008
234
Aθήνα
κοιταξε ποσα watt σηκωνει ο σταθεροποιητης,μετα κοιταξε και τα watt που χρειαζεται η τηλεοραση και το dvd και αν δεν τα ξεπερνανε βαλτα.αλλιως θα τον καψεις μαλον.


ΟΚ .Aπλό και πολύ χρήσιμο. Thank's!