JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Οπως και τον παλιό καλό καιρό, με τις κατασκευές του LINIA του BABYBASS και άλλων ηχείων στο avforum, είπαμε με τον πλανητάρχη να ξεκινήσουμε την αναλυτική παρουσίαση ενός δίδρομου ηχείου βάσης, του JAIRO..

Φυσικά θα παρουσιάσουμε όλα τα σχέδια του ηχείου και του crossover ώστε να μπορεί, όποιος θέλει να το φτειάξει, να προμηθευτεί τα υλικά από το εμπόριο χωρίς κατ ανάγκη να πρέπει να αγοράσει τίποτα από την MTZ Audio (www.diyaudio.gr).

Ας ξεκινήσουμε με μια φωτό..
 

Attachments

  • JAIRO_1_SV.jpg
    JAIRO_1_SV.jpg
    89.4 KB · Views: 562

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

πανκροκ said:
σχολια/ερωτησεις τωρα η μετα?
εδω η σε αλλο θεμα?

Εδώ αγαπητέ Πανκρόκ, εδώ φυσικά, δεκτά τα πάντα..
Τώρα που γυρίζω στην Νάξο θα σου φτειάξω και εκείνη την έκδοση του LFA v5.5 γιατι άργησα ελαφρώς..
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Eloy said:
Θα ήταν μάλιστα ενδιαφέρουσα μία σύγκριση με το BasicBass...
Ζητάω πολλά;

Το JAIRO είναι ηχείο μεγαλύτερο από το BasicBass αφού έχει 8άιντσο woofer και απευθύνεται σε σχετικά μικρούς χώρους από 12 μέχρι 20 m2..
Η πρόσληψη ισχύος του συνεπώς θα είναι αυξημένη σε σχέση με το BasicBass.. αλλά θα τα πούμε εκτενώς..
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

Κακαλιός Στέργιος said:
Ωραίο.
Αν είναι ένα S20 στις χροιές με περισσότερο...κρέας είμαι βέβαιος ότι θα κάνει πάταγο.

Πράγματι το S20 της Audio Spectrum είχε στην εποχή του κάνει πάταγο αλλά και τεράστιο όγκο πωλήσεων..

Ομως το JAIRO είναι σε άλλη κατηγορία από το S20 αφού έχει 8άιντσο woofer..

Επί τη ευκαιρία να αναφέρουμε ότι το JAIRO έχει το woofer P21REX/P και το tweeter 25TAC/D της νορβηγικής SEAS.

To woofer έχει κώνο πολυπροπυλενίου και το tweeter θόλο αλουμινίου 25mm και θάλαμο με μικρή συχνότητα συντονισμού..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
ναι γιά μιά στιγμή νόμισα ότι είδα mylo....
Κύριε Τζων τα σέβη μας....
 
Μμμμ, ενδιαφέρον ακούγεται

Μεσαίο δίδρομο βάσης, με συνθετικό οκτάιντσο: αν έλειπε και εκείνη η ρημάδα η τρύπα του reflex θα ήταν τέλειο -ιδίως αν και το tweeter ήταν μεταξένιο (περί ορέξεως...:grandpa: ).

Όπως και να'χει, συγχαρητήρια και αναμένομεν ακουστικήν πιστοποίησιν...//;-)
 
Last edited:

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

jvalacas-mtz audio said:
Πράγματι το S20 της Audio Spectrum είχε στην εποχή του κάνει πάταγο αλλά και τεράστιο όγκο πωλήσεων..

Ομως το JAIRO είναι σε άλλη κατηγορία από το S20 αφού έχει 8άιντσο woofer..

Επί τη ευκαιρία να αναφέρουμε ότι το JAIRO έχει το woofer P21REX/P και το tweeter 25TAC/D της νορβηγικής SEAS.

To woofer έχει κώνο πολυπροπυλενίου και το tweeter θόλο αλουμινίου 25mm και θάλαμο με μικρή συχνότητα συντονισμού..

Μπράβο, μπράβο, εξαιρετικά ενδιαφέρον!:grinning-smiley-043

Χμ,...το P21REX/P, το μεγάλο αδερφάκι του P17REX/P που φορά το Basic Bass και άλλα γνωστά ηχεία και έκανε αίσθηση;...

Αλλά γιατί όχι το γνωστό και καταξιωμένο P21RFX/P ?

Περιμένουμε την συνέχεια με μεγάλο ενδιαφέρον!.........:lehrer:
 

Θοδωρής Κ.

AVClub Enthusiast
25 June 2006
915
Βόρεια
Καταρχήν καλησπέρα και τα συγχαρητήρια μου όχι μόνο για την κατασκευή σας αλλά και γιατί μοιράζεστε τις πολύτιμες γνώσεις σας μαζί μας.

Έχω να κάνω μόνο μια παρατήρηση , γιατί χρησιμοποιείτε μονάδες τις οποίες η Seas της έχει πλέον εκτός παραγωγής και συνεπώς είναι δύσκολο να βρεθούν σήμερα και ακόμη δυσκολότερα σε ένα η δυο χρόνια? Και βασικά η ερώτηση μου είναι δεν υπάρχουν καινούργιες μονάδες, από την Seas αν θέλετε, που να είναι τις άξιας τον παραπάνω?
:grinning-smiley-043
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Μμμμ, ενδιαφέρον ακούγεται

Σπύρος Κωστόπουλος said:
Μεσαίο δίδρομο βάσης, με συνθετικό οκτάιντσο: αν έλειπε και εκείνη η ρημάδα η τρύπα του reflex θα ήταν τέλειο -ιδίως αν και το tweeter ήταν μεταξένιο (περί ορέξεως...:grandpa: ).

Όπως και να'χει, συγχαρητήρια και αναμένομεν ακουστικήν πιστοποίησιν...//;-)

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι στο οικιακό HiFi τα ηχεία ακουστικής ανάρτησης πρέπει να έχουν τουλάχιστον δεκάιντσο woofer.. Φυσικά απαιτούν κατάλληλες παραμέτρους Thiele Small στα woofers.. και βέβαια ανταμείβουν τον σχεδιαστή τους..

Ελπίζω μεσιέ ΚΩΣ να τα πούμε και από κοντά..
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

Fuse said:
..Αλλά γιατί όχι το γνωστό και καταξιωμένο P21RFX/P ? :lehrer:

Κατά την γνώμη μου το RFX/P είναι μεν woofer με καλύτερη πρόσληψη ισχύος αλλά στις υψηλομεσαίες 'αδειάζει' γρήγορα διότι ο κατασκευαστής του το προορίζει για ηχεία τρίδρομα όπου την μεσαία περιοχή την αναλαμβάνει ξεχωριστή μονάδα..
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

Θοδωρής Κ. said:
.. γιατί χρησιμοποιείτε μονάδες τις οποίες η Seas της έχει πλέον εκτός παραγωγής και συνεπώς είναι δύσκολο να βρεθούν σήμερα και ακόμη δυσκολότερα σε ένα η δυο χρόνια? Και βασικά η ερώτηση μου είναι δεν υπάρχουν καινούργιες μονάδες, από την Seas αν θέλετε, που να είναι τις άξιας τον παραπάνω?
:grinning-smiley-043

-η SEAS βρίσκεται σε σταδιακή αντικατάσταση αρκετών μονάδων τις οποίες παράγει για δέκα χρόνια τουλάχιστον.
-Η σειρά μονάδων πολυπροπυλενίου που έκανε την μεγάλη καρριέρα τόσα χρόνια στην Ευρώπη και στην Αμερική, Pxx-RxX/P συνεχίζει να υπάρχει σε στοκ στα ευρωπαικά καταστήματα πώλησης και θα συνεχίσει να υπάρχει λόγω της ζήτησης ανταλλακτικών που θα υπάρχει τα επόμενα δέκα με δώδεκα χρόνια. Αλλωστε η συνεννόηση της SEAS με τους διάφορους διανομείς ήταν έγκαιρη και μελετημένη.
-Ανάλογη πρόνοια έλαβε και η MTZ audio..

-Επί της ουσίας, προσωπικά θεωρώ αναντικατάστατο -προς το παρόν- το 8άιντσο woofer P21 εκτός αν εξετάσουμε και την περίπτωση των μονάδων της σειράς Excel της SEAS. Ομως τότε το κόστος της μονάδας πολλαπλασιάζεται αρκετές φορές και πηγαίνουμε σε μια άλλη κατηγορία ηχείου..
-Σχεδιάζουμε τώρα ένα τέτοιο ηχείο, το JAIRO X, αλλά θα πάρει τουλάχιστον δύο ακόμα μήνες..
 

jvalacas

Established Member
8 July 2006
110
Αθήνα
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

Τσάκωνας Βασίλης said:
Γνωρίζει κάποιος κάτι για το χάρτινο tweeter κώνου της Lotus 2.2 (ή της Seas)? Χαρακτηριστικά, τιμή πυκνωτή, τιμή στο εμπόριο…

Αν και το ερώτημα δεν έχει σχέση με το JAIRO νομίζω ότι ένα τηλέφωνο στο 210-4538655 και κάποια περισσότερα στοιχεία για το tweeter της Lotus (θυγατρική της SEAS για προιόντα car-audio) ίσως βοηθήσουν..
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

jvalacas-mtz audio said:
...
-Επί της ουσίας, προσωπικά θεωρώ αναντικατάστατο -προς το παρόν- το 8άιντσο woofer P21 εκτός αν εξετάσουμε και την περίπτωση των μονάδων της σειράς Excel της SEAS. Ομως τότε το κόστος της μονάδας πολλαπλασιάζεται αρκετές φορές και πηγαίνουμε σε μια άλλη κατηγορία ηχείου..

Δεν πας σε άλλη κατηγορία ηχείου ρε Τζων, αλλά σε άλλη κατηγορία απόδοσης.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
..........νομίζω ότι ένα τηλέφωνο στο 210-4538655 και κάποια περισσότερα στοιχεία για το tweeter της Lotus (θυγατρική της SEAS για προιόντα car-audio) ίσως βοηθήσουν........


Και τώρα αν θέλω?
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: JAIRO , ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΙΔΡΟΜΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΒΑΣΗΣ

Τσάκωνας Βασίλης said:
..........νομίζω ότι ένα τηλέφωνο στο 210-4538655 και κάποια περισσότερα στοιχεία για το tweeter της Lotus (θυγατρική της SEAS για προιόντα car-audio) ίσως βοηθήσουν........


Και τώρα αν θέλω?

11:30 - 14:30 :grinning-smiley-043